Szabadság kiszámítása


Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.03. 08:54

Nem volt egy jó ötlet beleegyezni a részmunkaidőbe, a szabadság kiadása előtt különösen nem. Arra meg, hogy utólag kérdezel, nem is tudok mit mondani.

pazs # 2014.01.03. 08:43

11 nap, függetlenül a munkaórák számától.

Thomas70 # 2014.01.03. 05:30

Üdvözlöm!

A kérdésem a következő lenne:

  • maradt tavalyról 11 nap (88 óra) szabadságom és szeretném kivenni még most az év elején 2014-ben.

Tavaly, 2013 dec. 31-ig napi 8, heti 40 órában voltam foglalkoztatva, az idén sajnos már csak 4 órában foglalkoztatnak 2014 jan. 1-jétől.

Kérdezném, hogyan alakul most a tavalyi megmaradt szabadságom? Szintén 11 napot vehetek ki (a négy órás munkanapokból) vagy a munkáltató köteles "kárpótolni" és kifizetni a különbözetet? (88 óra és 44 óra között)

Előre is köszönöm a segítségét és várom válaszát.

  • Tamás -
okkati (törölt felhasználó) # 2013.12.28. 11:27

Lyonee köszönöm, ez is azt támasztja alá, hogy jár a felmentési idő teljes tartamára a fizetett szabadság. Vagyis, ha 2014. december 14-vel megszünik a muunkaviszonyom, az éves szabadságom pedig 31 nap, akkor december 14-ig 30 munkanap szabadság illet meg.

Lyonee # 2013.12.27. 19:57

40 év munkaviszony utáni nyugdíj topicba menj át
mamamacoka 2013.12.17. 21:07

okkati (törölt felhasználó) # 2013.12.27. 17:47

30 éve közalkalmazott vagyok, hamarosan nyugdíjba mehetek 40 éves munkaviszonnyal. Közalkalmazottként 8 hónap felmentési időre számíthatok, melyből 4 hónapot nem kell ledolgozni. Munkahelyemen az utóbbi időben nyugdíjba mentek nem kapták meg a rendes évi szabadságukat a felmentési időnek le nem dolgozott részére. Kérem, hogy valaki egyértelműen mondja ki jár-e szabadság a teljes felmentési időre? Szerintem igen.

efi99 # 2013.07.23. 17:17

160 és 12-esével fogy.
Értelme az mondjuk nulla.

percy # 2013.07.23. 12:11

Segítséget szeretnék kérni a szabadság kiadásával kapcsolatosan.
A munkáltató 4 havi munkaidőkeretet alkalamaz.A munkavállalók 2 munka,2 pihenő beosztásban dolgoznak állandó napi 12 órában. A kérdésem az, hogy a szabadságot órában kell-e nyilvántartani. Ha igen, akkor az alapszabadságot mennyi órával szorzom fel (8 illetve 12), illetve a szabadág kiadását mennyi órával számolom el? Pl. 20 nap alapszabadság esetén az össz. óraszáma 160 óra( 20x8) vagy 240 óra (20x12)lesz.
Segítségét előre is köszönöm!

anne01 # 2013.06.13. 13:37

Böbke

Alapszabadság + életkor szerinti pótszabadság + 50% egészségkárosodás alapján járó pótszabadság időarányos része jár. Pünkösd hétfő fizetett ünnep volt, ki kellett, hogy fizessék.

efi99 # 2013.06.13. 12:52

Ugyanannyi nap, mint másnak.

Böbke # 2013.06.12. 18:55

Tisztelt Fórumtagok!

Abban szeretném kérni a segítségeteket, hogy mennyi nap szabadság jár a 4órában foglalkoztatottaknak és mennyiben csökkenhet ez ha a munkaviszonyt újra köttették velem március 1től? Jár-e extra szabadság, ha rokkant vagyok? Valamint, hogy jár-e kifizetés a pünkösd hétfőre?

Segítségeteket köszönöm!

efi99 # 2013.06.10. 19:24

Jó, majd tájékoztass.
A szabadságnapjuk 33%-kal kevesebb lesz, de az otthon töltött idő 1 perccel sem.

rokonfajta # 2013.06.10. 17:39

efi99
Most már kíváncsi vagyok mi a munkáltatóm álláspontja ezzel kapcsolatban. Jó sokan dolgozunk itt 12 órában gondolom nem lesz egyszerű ennyi embert nyugodtan tartani azzal hogy esetleg kevesebb szabadságuk marad.
Na majd kérdezek mindezek után.

efi99 # 2013.06.09. 16:07

Már írtam, egyetlen perccel és egyetlen Ft-tal sem jársz rosszabbul az új szabállyal, mint a tavalyival, kár tehát görcsölni, sőt adott esetben, lásd utolsó mondatom, még virtuálisan jobban is ki lehet jönni.
(pl igaz, hogy 1 nappal kevesebb szabid lesz az általam hozott esetedben /2 * 12 óra lefedése/, de 1 nappal kevesebb is szükséges ugyanannyi nap lefedéséhez!). A végeredmény tehát ugyanaz. Ez a kisebbik oka annak, hogy felesleges volt megváltoztatni. A nagyobbik pedig az, hogy most már a szabiknál is előfordulhat, hogy esetenként nem lehet nullára kihozni az év végére még elméletben sem, mivel az eddigiekkel ellentétben, - amikor egy 8-cal osztható számból mindig 8 óra vonódott - most 0 és 12 között akármennyi is vonódhat, akár 6,15784956 óra is. Ami különösen gáz annak fényében, hogy még mindig napban határozzák meg, csak éppen ilyenformán annak már semmi jelentősége (kizárólag csak a nap x 8 óra értéknek).
Tudok egyébként olyan munkáltatóról, aki - vélhetően így most szabálytalanul - kimondta, hogy nála márpedig ezentúl is 8 óra minden szabi, mert nem fog senkit 30 nap helyett 40 (!) pénteken (amikor ott 6 órás a munkanap) nélkülözni. (30x80 = 40x60)

rokonfajta # 2013.06.09. 15:50

efi99
Értem az álláspontodat. Egy rossz törvény mindenkinek jó. Nekem is. Tegyük fel 12 órában járok dolgozni. Ebben az esetben ha a munkáltatóval szemben kötöm az ebet a karóhoz és ragaszkodom a rossz törvény szerinti a példámban említett huszonöt naphoz, a munkáltató pedig úgy értelmezi a rossz törvényt ahogy te akkor ki fogja ezt a vitát eldönteni?

efi99 # 2013.06.07. 18:30

Dehogynem mondhatnak, ha egyszer rosszak.
Olvasgass:
http://www.opussimplex.com/…sag-orakban/
http://www.eu2004.hu/…-2013-ban.eu
http://www.goda-legal.hu/…ndelkezesei/
Különösen az utóbbi hivatkozás példái (a cikk alján) tanulságosak.
Egyébként meg halkan elárulom neked, hogy pontosan ugyanannyit van otthon a munkavállaló mindkét esetben, pontosan ugyanannyi pénzt is kap, csak éppen kevesebb (vagy több)naptári napot kap meg szabiként és több (vagy kevesebbet) sima pihenőnapként. De ennek megértéséhez először a fentieket kéne megemésztened.

rokonfajta # 2013.06.07. 09:43

efi99
A törvények nem mondhatnak ellent egymásnak!
Ugye?
Hát még egy ugyanazon törvényen belüli egyik paragrafus meg végképp nem mondhat ellent ugyanazon törvényen belüli másik paragrafusnak! Mert ha így lenne mi értelme lenne az egésznek? De te idézlek: az "Odáig stimmel, hogy az aznap az teljes napon szabi, de az elszámolandó óra befolyásolni fogja, hogy hány ilyen nap marad még." mondatoddal elfogadod hogy létezik ellentmondásos törvény. A kérdésem csak az lenne hozzád, hogy mi az oka hogy az egymásnak ellentmondó szabályból amellett tetted le a voksod hogy bizony eltűnik a szabi ha nem általános munkarendben hanem mondjuk 12 órában van foglalkoztatva a munkavállaló és szabira megy? Idézlek: :"Megeshet tehát, hogy másfél nap (!) vagy fél nap (!) vonódik le a szabikból. Bezony, tört nap." Miért nem úgy értelmezed a jogszabályt hogy Tudjuk hogy a MT 87. § (1) Munkanap: a naptári nap vagy a munkáltató által meghatározott megszakítás nélküli huszonnégy óra, ha a munkáltató működése miatt a beosztás szerinti napi munkaidő kezdete és befejezése nem azonos naptári napra esik és ezzel összefüggésben az MT 116. § Az alapszabadság mértéke húsz munkanap. Azaz 20X24. Nos miért a munkáltatói oldal felől értelmezed a szabályt?

efi99 # 2013.06.06. 19:48

Mint mondottam a szabadságot hiába határozzák meg napban, rossz a törvény, mivel a szabit az eddigi fix 8 óráról órásították annyira, amennyire az éppen kiváltott munkanap óraszáma megköveteli /MT 124. § (2) /, emiatt az alap- és pótszabadságokat is órában kellett volna megadni, nem napban, de ezzel nem mentek utána!
Odáig stimmel, hogy az aznap az teljes napon szabi, de az elszámolandó óra befolyásolni fogja, hogy hány ilyen nap marad még. Megeshet tehát, hogy másfél nap (!) vagy fél nap (!) vonódik le a szabikból. Bezony, tört nap.
Nem győzőm hangsúlyozni, hogy nagy ostobaság és év vége felé robban majd a bomba, azoknál, akik nem egyenletes napi 8 órások.
Olyan okosok gyárthatták a szabályozást, mint a távolléti díj kiszámítását az első körben.

rokonfajta # 2013.06.06. 19:28

efi99
Nézőpont kérdése nem lehet mert akkor az én nézőpontom más mint a munkáltatóé és akkor jogvita a munkaügyi bíróságon. Ennek egyértelműnek kell lennie. A szabadságot munkanapban határozza meg a törvény. A törvény szerint a munkanap meg egy naptári nap vagy pedig 24 óra.

efi99 # 2013.06.06. 17:24

Nézőpont kérdése.
Amióta kitalálták azt a hülyeséget, hogy annyi órát ér a szabadságnap, amennyit aznap dolgozott volna, azóta egzaktul nézve nem feltétlen.
Példa: ha valaki hé és ke dolgozik 12-12 órát, majd sze-csü semennyit és hé-ke otthon akar maradni, akkor tavaly erre kiírtak 3 napot (hé-ke-sze), amivel 24 óra megúszott a szabiból, most csak 2-t írnak ki, amivel 2*12, vagyis megint 24 óra megy el és ugyanúgy 4 nap szünete lesz.
De például, ha valaki 8 órás, de péntekenként csak 6 órát dolgoznak (hé-csü persze többet), akkor ha mindig pénteken megy szabira, akkor napban kifejezve 33%-kal több napot lehet otthon, mint 2012-ben, ha viszont hétfőnként jár akkor kb 2 nappal kevesebbet!
Vagyis tökéletesen felesleges volt megkeverni, de legalább sikerült azt elérni vele, hogy az ezentúl nem mond semmit az, hogy valakinek 30 nap szabija van, mert az nem 30 nap, hanem 240 óra, amiből annyi óra jön le mindig, amennyi az adott napon a munka lett volna.

rokonfajta # 2013.06.06. 10:10

Tisztelt Fórum!

Ha a munkavállaló éves szabadsága tegyük fel huszonöt nap, és a munkaidőbeosztása szerint 12 órát dolgozik munkanaponként akkor a huszonöt nap szabadságot mint naptári napot ténylegesen el is töltheti munkavégzés nélkül egyben vagy több részletben? Pontosabban fogalmazva ténylegesen 25x24 órát tölthet szabadságon?

ganyika # 2013.05.02. 10:06

Üdvözlöm!
Segítséget szeretném kérni.
Van egy ügyfelünk neki van egy dolgozója akinek a gyese most jár le 2013.05.30.án.Hogyan tudom kiszámolni neki, hogy mennyi szabadság jár neki ?
Hogyan tudja érvényesíteni az új Mt. változás miatt?
Ki kell e venni vagy megválthatja?
Szültetési éve : 1984
2005.08.08-tól áll alkalmazásban
2010.03.11-2010.05.29-ig táppénzen volt
szült egy gyermeket : 2010.05.30
Tgyás: 2010.05.30-2010.11.13
Gyed 2010.11.14-2012.05.29
Gyes 2012.05.30-2013.05.30

Várom válaszát

vebber # 2013.04.25. 11:01

Segítséget kérnék Gyed után járó szabadság kiszámításához!

1978.05.27-én születtem, 2001-ben született az első gyermekem. /Ő utána eddig a férjem vette igénybe a pótszabadságot/ 2006. febr.-tól dolgozom jelenlegi munkahelyemen, 2010-ben terhes lettem. 2011. jan. 16-tól veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam második gyermekem születéséig 2011.07.02-ig. /2011-ben nem vettem ki egy nap szabadságot sem, mind bent maradt./ 2011.07.03-tól kaptam a TGYÁS-t 2011.dec.16-ig. dec. 17-től pedig a GYED-et kapom, ami most 2013.07.02-vel jár le. Ezt követően szeretnék visszamenni dolgozni, munkáltató is visszavesz.

Azt szeretném tudni, hogy mennyi szabadság jár nekem erre az időszakra? /A munkahelyemen kiszámolták, de szerintem nem biztos, hogy jól./ Azt rögtön ki is kell vennem a GYED lejártát követően, egyben? Ezen felül erre az évre még hány nap szabadságot vehetek igénybe?

Remélem tud nekem valaki segíteni!
Előre is köszönöm!
Üdvözlettel : EMese

aynayn # 2013.04.23. 18:55

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni az ügyben, hogy mennyi szabadságom van az első gyermekem után! (sajnos ebben a kérdésben még a tankerületünk sem tudott választ adni!
1.
A foglalkozásom pedagógus! MIkor az első gyermekemet vártam, az első tanítási félév után táp-pénzre mentem! Ez volt 2011.jan.17-től május 6-ig! Utána május 7-től október 22-ig járt a tgyás! 2011.okt.22-től 2013.máj.7-ig jár a gyedem!

2.
Mivel most várom a második kisbabánkat azt gondoltam. hogy az első gyermekem után járó szabadságaimat 2013.május 8-tól kivehetem, majd folytathatom táp-pénzen, amíg a kicsi meg nem születik (október 17-re vagyok kiírva)! A napokban azokat a híreket kaptam, hogy az nem lehetséges, mert akkor egy álláshelyen két ember lenne! Nem értem! Hiszen mikor az első gyermekemmel táp-pénzen voltam, akkor is volt helyettem egy munkavállaló, tehát ketten voltunk ugyanazon a helyen!

A kérdéseim, mennyi szabadság jár az első gyermekem után, és hogy megigényeljem-e a gyest, vagy esetleg van jobb lehetőségem, valamint van- e arra jogszabály, hogy nem vehetem most ki a szabadságaimat a fent említett dolog miatt-mert erre még senki nem hivatkozott! Sajnos ezekre eddig nem válaszolt senki!

A segítségüket előre is nagyon köszönöm!

aynayn # 2013.04.23. 18:39

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni az ügyben, hogy mennyi szabadságom van az első gyermekem után! (sajnos ebben a kérdésben még a tankerületünk sem tudott választ adni!
1.
A foglalkozásom pedagógus! MIkor az első gyermekemet vártam, az első tanítási félév után táp-pénzre mentem! Ez volt 2011.jan.17-től május 6-ig tartott! Utána május 7-től október 22-ig járt a tgyás! 2011.okt.22-től 2013.máj.7-ig jár a gyedem!

2.
Mivel most várom a második kisbabánkat azt gondoltam. hogy az első gyermekem után járó szabadságaimat kivehetem, majd folytathatom táp-pénzen, amíg a kicsi meg nem születik! A napokban azokat a ahíreket kaptam, hogy az nem lehetséges, mert akkor egy álláshelyen két ember lenne! Nem értem! Hiszen mikor az első gyermekemmel táp-pénzen voltam, akkor is volt helyettem egy munkavállaló, tehát ketten voltunk ugyanazon a ahelyen!

A kérdéseim, mennyi szabadság jár az első gyermekem után, és megigényeléjem a gyest, vagy esetleg van jobb lehetőségem, valamint van- e arra jogszabály, hogy nem vehetem most ki a szabadságaimat! Sajnos ezekre eddig nem válaszolt senki!

A segítségüket előre is nagyon köszönöm!