Szabadság kiszámítása


boncsa # 2006.07.08. 07:39

Madarnak:
A heti két pihenőnapnál többet biztosító munkakörökben -mint a te esetedben- a szabadság kiadásánál a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a dolgozó heti két pihenőnapját és a fizetett ünnepet. Ennek tükrében könnyebb a számítás. És éves szinten lennullázódik a nyilvántartásban. A 8 órás dolgozóval azonos időtartamra kell mentesülnie a munkavégzés alól.

Banyamancs # 2006.07.07. 21:25

Kilenc: egy dolgot nem értek:

miért nem adhat ki a munkáltató több szabit, mint amennyi egész évre járhat?

human # 2006.07.07. 18:55

Sziasztok. Azt szeretném kérdezni, ha az új munkakör sok új feladattal járt, s emiatt a szabadságot kivenni sem, de kiadni sem tudták a tavalyi évben, akkor az az idén igénybe vehető-e? S meddig? Vezetőség hivatkozik valami új jogszabályra, hogy a ki nem adott szabikat vezetői engedéllyel lehet csak átvinni a következő évre? Hol találom ezt a törvényt? Ha nem volt ilyen engedély akkor elveszik a szabi- ezt is mondják. Ez igaz? Új törvény van?

Másik kérdésem, ha közeli hozzátartozó halála esetén a rendkívüli szabadságot sem tudja kivenni az illető, /egyszerűen dolgoznia kell/, akkor azt átviheti a következő évre?
Köszönöm a válaszokat.

luluka # 2006.05.06. 15:47

Kedves Kilenc.
Köszönöm a magyarázatot, teljesen érthető volt.:))

kilenc # 2006.05.02. 17:54

Kedves human!

Természetesen kérni lehet, és a munkáltató is adhat ki szabadságot, amennyit csak akar. (Persze nem többet, mint ami egész évre járna.)

De természetesen nem kötelező kiadni, legfeljebb azt a részt, amennyivel a dolgozó rendelkezik.
Ebből a szempontból nincs jelentősége, hogy próbaidős még a dolgozó vagy nem.

kilenc # 2006.05.02. 17:52

Kedves Luluka!

A távolléti díj az "alapesetben" éppen annyi mint a besorolás. (Vagyis 100%)
Ha pl. vlaaki szabadságon van, épp annyit kap, mintha dolgozna...

A dolgot az bonyolítja, ha különböző pótlékokat is kap az illető. Ezekkel meg kell növelni a távolléti díjat. Ha fix pótlékok vannak, akkor a távolléti díjat is annak arányában növelni kell. Teljesítménybér esetén is, műszakpótlék esetén is, túlórák esetén is. Persze ez utóbbiakat csak átalányszerűen lehet számolni, hiszen amikor nem dolgozol, akkor nem túlórázol, és nem vagy semilyen műszakban ...

Műszakpótlékra "kihegyezve": ha egyébként folyamatos a munkarend, vagyis 20/40% pótlék jár délután/éjszaka, akkor a távolléti díjat is átlagosan (a törvény szerint) 20%-al kell megnövelni. Tehát a távolléti díj összesen a besorolás 120%-a. (Természetesen még jöhet hozzá egyéb miatt is egy kicsi ...)

Ezek alapján (feltehetően órabéres vagy) húsvét hétfőn egy ledolgozott órára jár egyszer az órabér (100%) és még a távolléti díj, ami az órabér 120%-a, vagyis összesen 220%.

(Ha valamit nem értesz, nyugodtan kérdezz csak :-)

human # 2006.05.02. 06:19

Sziasztok, azt szeretném tudni, hogy próbaidő alatt a munkavállaló kérhet-e szabadságot?és a munkáltató adhat-e ki?
köszönöm.

luluka # 2006.04.30. 06:44

Kedves Kilenc.
Köszönöm a segítséged.Nem sokallom és nem keveslem,csak elég gyakori a szabálytalanság-de ha írásban kéri a dolgozó a munkáltatótól ,hogy mire hivatkozik,akkor az nem adja.
Egy újabb kérdés/de sok baj van velem/ .
A távolléti díj az nem 2o%?Vagy rosszul tudom, akkor az ünnepnap csak az alapbér és 2o%?Vagy esetleg az alapbér,annak a 100 %-a az ünnep miatt és még +2o % a távolléti?
Esküszöm nem bonyólódom bele tovább,csak még ezt az egyet mondika meg légyszives.
Köszike

kilenc # 2006.04.28. 22:35

Kedves luluka!

Hmmm... nem tudom, melyik jogszabályra gondolsz. Sokallod, vagy keveselled az 5 órát ?

Talán a konkrét jogszabályhely ez lehet: (úgy értem, ezt szeretnéd.)

"Mt. 149. § (1) Munkaszüneti napon a munkaidő-beosztás alapján munkát végző

  1. havidíjas munkavállalót - a havi munkabérén felül - a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabére,
  2. teljesítménybérrel vagy órabérrel díjazott munkavállalót - a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabérén felül - távolléti díja illeti meg."
luluka # 2006.04.27. 13:16

Köszi Mindenkinek a hozzászólást.
Neked is Kilenc köszi.-igen jól értetted!! Hm akkor ez tuti?????Nem tudnád esetleg a jogszabályt nekem megírni?
Mert egyébként elég sok a szabálytlanság.

kilenc # 2006.04.24. 06:51

Kedves luluka!

Ha jól értem, húsvét hétfőn 19-től dolgoztál..
Ekkor 19-24-ig, azaz 5 órára jár a munkaszüneti napi pótlék.

Ha havibéres vagy, akkor a "ledolgozott munkáért", ha órabéres, akkor 5 órára távolláti díj. Ez utóbbi legalább a besorolás 120%-a, (óránként) tekintve, hogy folyamatos munkarendben dolgoztok.

the big cat # 2006.04.23. 12:40

Lehet...

kilenc # 2006.04.22. 21:33

Kedves Big Cat!

Nem véletlen ilyen emlékeid vannak : ??

"Mt. 126. § (2) Rendkívüli munkaidőben történő munkavégzésnek minősül ... a munkaszüneti napon történő munkavégzés, ... "

De ez utoljára 2001.VI.30-án volt hatályos ...

luluka # 2006.04.22. 09:38

Köszike a hozzászólásotokat,-de sajna nem lettem okosabb:( Várom a megoldást
Közmű-nél dolgozókról van szó és hogy bonyolítsam,akkor a husvét hétfő éjjeli munka,csak este 7-éjfélig ünnep,mert kedd már nem az és a munkanap másik fele átnyúlik.
Tényleg nagyon várom a válaszotokat.

the big cat # 2006.04.20. 15:11

Hmmm, jó kérdés, valahonnan ez van bennem, meg fogom keresni miért.

kilenc # 2006.04.19. 21:24

Kedves Big Cat!

A 100% túlmunkapótlék hogyan kerül ide ?

the big cat # 2006.04.19. 19:43

1. Fizetett ünnepen valószínűleg nálatok is törvénytelen dolgozni, mert azon kizárólag csak oylan munakörökben lehet dolgozni, amik rendeltetésüknél fogva azon anapon is üzemelnek, tipikusan ilyenek a közművek. de ha már mégis dolgoztok, akkor aki dolgozik a fizetett ünnepen annak jár az alapbér, 100% túlmunakpótlék, és a távolléti díj, akinek viszont szabadnapra esik nem jár semmi, uyganúgy minta normál ötnapos munkarendben akkor, ha a fizetett ünnep hétvégére esik.

luluka # 2006.04.19. 16:35

T. The Supervisor Köszi a hozzászólást.
A szabadságban biztos voltam,csak szerettem volna,ha megerősít valaki az igazamban.A fizetett ünnepekkel viszont ebben a munkarendben / 4 nap nappal 7-19 ig,4 nap szabad 4 nap éjjel 19-07-ig....stb/
nem vagyok tisztába,-ha dolgozunk,vagy ha éppen pihenő napon vagyunk,akkor azt hogyan kell elszámolni.
Az 5+2 munkarendnél/H-P munka Sz-V szabad/ tisztában vagyok az ünnepek elszámolásával.
Köszi.

the big cat # 2006.04.19. 12:24

1 nap szabadság az inkább 24 óra, az hogy mennyi távolléti díj rá viszomnt igenis befolyásolt azáltal, hogy valaki mondjuk részmunkaidőben dolgozik-e.

luluka # 2006.04.18. 17:18

Köszönöm a válaszod:)
De ismét egy "fogas kérdés!
Ha ebben/ az alábbi/ munkarendben dolgozom akkor mi van a fizetett ünnepekkel?
Mondjuk: husvét hétfőn éjjel dolgozom este 7-másnap reggel hétig, akkor ez hogy van elszámolva?Ez munkanap,vagy fizetett ünnep?Vagy sehogy,csak símán a ledolgozott időt fizetik?
Köszönöm előre is.

the supervisor # 2006.04.08. 11:10

A szabadságot munkanapban kell nyilvántartani, és abban is kell kiadni!

1 nap szabadság=8 óra, attól függetlenül, hogy a munkavállaló teszem azt részmunkaidős (pl.: 4 óra), vagy készenléti jellegű munkakörben dolgozik (pl.:12 óra)

luluka # 2006.04.08. 10:00

Szi.
Szetetnék tanácsot kérni:
Folyamatos munkarendben dolgozom 4 nap reggeltől estig/12 ó/ 4 nap pihenő 4 nap éjjel19-07 ig és 4 nap pihenő.
Ha 1 nap szabadságra megyek,hány nap szabadságot kell kiírni a munkáltatónak?Valamint,ha mondjuk 1 hét -tehát ha 4 napig nem megyek be dolgozni,mennyit kell kiírni?
Köszi előre is a segítséget

the big cat # 2005.10.23. 15:53

Ez komolyan röhelyes...minek összerondítani minden fórumot ezzel?

Scully # 2005.10.23. 10:43

Sziasztok!

Tegnap találtam meg ezt az oldalt, nagyon jó!

Szeretnék tanácsot kérni mivel nincs jogász ismerősöm.

Problémám a következő:
Jóváhagyattam főnökömmel egy hét szabadságot úgy, hogy ebben a
hosszú hétvége is benne van, tehát összesen négy napot kértem.
Jelenleg még van 16 nap szabim, tehát marad tizenkét napom. Ez azt jelenti,
hogy októben vége felé járunk és én még nem vettem ki az éves
szabadságomnak a felét, amiről én rendelkezhetem. (Ha jól tudom)

Megnéztem a munkaszerzdődésemet és az alábbi pontot találtam
benne: A Munkavállaló heti rendes munkaideje 40 óra. A Munkáltató a
Munka Törvénykönyvének rendelkezései szerint a jogosult a munkaidő
beosztás meghatározására, beleértbe a többműszakos, illetve a
folyamatos munkarend bevezetését is. A Munkáltató esetenként
rendkívüli munkavégzést rendelhet el a Munkavállaló számára,
munkanapokon, a heti pihenőnapokon és a munkaszüneti napokon
egyaránt. A rendkívüli munkavégzés elrendelésére és díjazására a
Munka Törvénykönyvének rendelkezései az irányadók.

Kérdésem a következő. Mivel engem ígyis-úgyis kifognak rugni (már
keresnek a helyemre, mert nem vagyok szimpatikus a főnökömmnek.

Elmehetek-e szabadságra? Megtudják-e ezt valamivel torpedózni? Mit
mondjak és mire hivatkozzak (ne feledjük el, hogy mögöttük egy nagy-
nagy jogász cég áll) felkészülvén arra, hogy szó szerint bármire
képesek, amennyiben természetesen én felajánlom, hogy az én
munkám kész lesz a megadott határidőre. Véd-e engem a törvény és
hogyan? Illetve, ha elmegyek és utána kirúgnak azért, mert már
jóváhagyott szabadságomat töltöm, feljelenthetem-e őket a munkaügyi
bíróságon illetve látjátok-e esélyét, hogy közös megegyezéssel jöjjek
el, ugyanis nekem tanulmányi szerződésem van, ami miatt nem
szeretném az eddig tandíjamat kifizetni. Illetve kirúghatnak-e rendkívüli felmondással, mert úgy tudom ekkor ki kell fizessem a tandíjamat.

A Tanulmányi szerződésem a következő képpen rendelkezik:
Ha a tanulmányok folytatása közben a Munkavállaló munkaviszonya
munkavállalói felmondással, közös megegyezéssel, vagy munkáltatói
rendkívüli felmondással szűnik meg, akkor a Munkavállaló köteles
legkésőbb a munkaviszony megszünésének napján visszafizetni
mindazon költségetek, amelyeket a Munkáltató tanulmányaival
kapcsolatban kifizetett.

Mi a jó nekem? Nyilván, ha kirúgnak. Ebben az esetben mehetek
munkaügyi bíróságra? Iletve a fentiek figyelembe vételével, ha mégis
közös megegyezésre kerül sor és beleiratom, hogy nem nem tartozom
kifizetni a tandíjamat, akkor működik a közös megegyezés? Felülírja
mindez a Tanulmányi Szerződésemet?

Nem az a célom, hogy bírósára menjek, hanem hogy úgy tudjak majd
elmenni, hogy a lehető legjobban járjak. Illetve szabadságra
mindenképpen szeretnék elmenni, mert nekem az már ki van adva.

Csak hogy tudjátok, főnököm féltékenységből nem enged el szabadságra és mindezt sms-ben közölte velem, nem merte a szemembe mondani.

Plussz arra lennék még kíváncsi, hogy kötelezhet-e engem a munkáltatóm vagy főnököm, hogy megadjam privát mobilszámom és azon hivogasson akár munkaidőben.

Nagyon köszönöm!

Scully

Karika # 2005.02.08. 15:20

John!

Három évre visszamenőleg érvényesítheted a követelésed.