Szabadság kiszámítása


Bubonka # 2013.04.18. 14:03

Szép napot!

Kérdésem lenne: mennyi szabadság jár nekem a gyes után.

1979. okt-ben születtem.
2010 ápr. 10-én született meg a kisfiam.

A cégnél 2008 májusától dolgoztam, 2010-ben áprilisig 2 nap szabadságot vettem ki.

Nem szakítottam meg a GYES-t sem a GYED-et.
A GYED lejártakor ( 2013.04.10) közös megegyezéssel megszűnt a munkaviszonyom.

2010 októberében töltöttem be a 31. évemet, akkortól növekszik az éves szabadságok száma, ezt figyelembe veszik a szabadás kiszámításakor?
Hány nap pótszabadság jár nekem?

Előre is köszönöm a segítséget!

Edith40 # 2013.04.17. 07:28

Nagyon köszi a választ!

Edith40 # 2013.04.17. 07:12

Sziasztok!Fogyatékos gyermek után jár 2013-ra 2 nap szabadság igazolás alapján.Az igazolás 2013.11.30-ig szól.Arányosítani kell ilyenkor?Köszi,

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.04.17. 06:59
efi99 # 2013.04.16. 13:58

Ha azért írják ki, mert a havi kötelező a melóból nem lenne meg, akkor pont, hogy kiadták. Más kérdés, hogy akkor bőven bele kell férjen úgy is, hogy 0-24 adja ki egy teljes napon, a reggeli "szabadságkezdés" nem szabályos. Szabadságot csak 0:00-tól lehet kezdeni.
Ha viszont azért írják ki, mert maga a havi kötelező értékben kevés (?) (mi számít kevésnek amúgy?), akkor ha kiírja abból túlóra lenne. Azért csak lenne, mert idén már csak oda lehet szabadságot beírni, ahol amúgy dolgoztál volna beosztás szerint és annyi órában, amennyit (ergo vagy munka vagy szabi), tehát ebből túlóra nem keletkezhet.

Marcsi1964 # 2013.04.15. 08:19

Tisztelt Szakértők!
Szeretném megtudni,mint egyszerű munkavállaló, a következőket.
Még mindig nem tudtam kivenni az előző évről maradt szabadságomat,12 napom van még. Kifizetni sem akarja a munka adó, és kivenni sem lehet, mert kevesen vagyunk.Viszont ha kevesebb a törvényben meghatározott havi munkaidő,akkor kiírják.Éjszakás műszak után, a következő nap reggel kell menni. Szabályos ez így?
Kereskedelmi egységben dolgozom, ahol a hely nagyságához mérve, igen magas leltárhiányt KELL fizetnünk.A munkaszerződésem nem tartalmaz olyan pontot, hogy leltári felelősséggel tartozom. A nyilvántartáshoz nem férünk hozzá,a bevételezést nem látjuk.Havi 5 ezer a minimum, amit fizetünk,fejenkét.
Nem kapunk utazási térítést,pedig úgy tudom, ezt kötelezővé tette a törvény.
Van e esélyem, hogy ha elfajul a dolog, bepereljem őket?

laca50 # 2013.04.13. 07:33

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék, hogy a következő mondatot hogyan kell értelmezni a távolléti díj kiszámításánál.

"A műszakpótlékot és az éjszakai bérpótlékot a távolléti díj kiszámításánál akkor kell figyelembe venni, ha a munkavállaló az irányadó időszakban (6 hónapban) legalább a beosztás szerinti munkaideje 30%-ának megfelelő tartamban műszak- vagy éjszakai bérpótlékra jogosító időszakban végzett munkát."

A 6 hónapot külön-külön kell megnézni, vagy összesítve?
Példaként: Az elmúlt 6 hónapban a ledolgozott munkaidőm 816 óra. Ebből 352 órára 30%-os műszakpótlékot kaptam. Ha ezt így nézzük, akkor ez bőven meghaladja a beosztás szerinti munkaidő 30%-át.
Ha viszont havi lebontásban kell nézni, akkor volt olyan hónapom amiben csak 15 óra volt a műszakpótlékom.
Számosítom még egy kicsit a dolgokat.
Havi munkaidőkeretben dolgozom, amit általában mindig túllépünk, tehát túlórám lesz. Van nap amikor csak 6-7 órát és van amikor 15 órát dolgozom. Beosztásunk van, amiben a szabadság csak egy SZ betűvel van jelezve, viszont azt már nem tüntetik fel, hogy mikor kellene bent lenni.
154500 Ft. a havi alapbérem.
Márciusban kiírtak 4 nap szabadságot.
A távolléti díjamat így számolták ki:
154500/174 = 887,93 ezt megszorozták 8-al és utána 4-el. 887,938 = 7103,444 = 28413,76
Szerintetek jó ez így? Nem kellett volna figyelembe venni a műszakpótlékot is?
Kicsit pipásító, hogy tavaly legtöbb esetben a távolléti díjam 9500 Ft./nap körül mozgott, most meg 7100 Ft.

Előre is köszönöm a segítségeteket.

efi99 # 2013.04.05. 20:43

Na, csak rájöttek - bár nem maguktól, - hogy hülyeséget csináltak:
http://www.portfolio.hu/….182254.html?…

efi99 # 2013.01.28. 18:34

Ja még valami: arra is igen kíváncsi leszek, hogy mit csinálnak majd, amikor a nagy keverésben év végére marad mondjuk 7 szabióra, aztán a delikvens már csak 12 órában jön mondjuk?
Hát Józsi bácsi, akkor maga kicsit tovább alszik holnap, aztán reggel 6 helyett bejön csak 13-ra, aztán 18-ig melózik, szóval 6-13 óráig szabin van, jó? Na itt fogja Józsi bácsi rájuk borítani az asztalt.

efi99 # 2013.01.28. 18:30

Megjegyzem, ez az új szabályozás lehetőséget ad szabadságnapok gyártására, ott ahol nem egyforma hosszúak a munkanapok. Tipikusan ilyen a 8 órásoknál a rövidebb péntek. Pl az 6-órás munkanap. Ha valaki péntekenként jár szabira, 4 péntekkel még csak annyi óra ugrik le, mint régen 3-mal (24), nyert egy plusz szabit (tudom-tudom hé-csü meg többet dolgozik, de akkor is számít ez a munkáltató szempontjából is: egy további teljes napon: nincs ott. Évente akár 6-7 napot is!)
Másrészről, ha valaki meg a hétfőket preferálja, jó nagyot fog koppanni decemberben, hogy nem is 2-3 napja maradt még, hanem már a jövő éviből is kivett 1-et...
A bérszámfejtők meg már tavaszra elvesztik a fonalat, hogy akkor kinek hány nap szabija is van még az évben. (21,175, ja nem 22, ja nem inkább órában adom meg jó?) és Józsi bácsi nem fogja érteni, ha ő a 30 napjából 4-t kivett (12 órájával), hogyan is maradhatott csak 24. Sokkal jobb volt a mindig 8, a fenti problémák nem is léteztek.
Nobel díjat a jogalkotónak!

efi99 # 2013.01.28. 14:43

Ha az alap munkaidőd (tehát túlóra nélkül) napi 9, heti 45, akkor 24-szer 9, azaz 216 óra szabid van és naponta 9 órát vonnak le a szabiknál, így minden görbe egyenes.
Mellékzönge: nem vagyok róla meggyőződve, hogy alap (szerződés szerinti) munkaidő több lehet, mint heti 40. Ilyen alapon heti 80 is lehetne, aztán 1 embert máris ki lehet rúgni, vagy heti 168, mint a rabszolgáknál anno.
Érdemes volt amúgy megkeverni az MT-ben, most legalább minden 2. ember nem tudja, hogyan is kéne kiszámolni.

lacika7 # 2013.01.27. 12:04
Üdv. A kérdésem , a köv. :ha, napi 9 órát dolgozom, és a szerint is vagyok vagyok fizetve. 24 nap szabadságom van = 192 óra, normál 8 órai m. idővel ha 24 darab napot kiveszek, az 216 óra-
  • többet vettem ki 24 órával
De ha viszont benne akarok maradni a normál 24 nap 192 órában, - akkor 9 órájával, ahogy dolgozom 21 db napot vettem ki 21*9=189 óra , azaz, maradt 3 óra a 192 höz . akkor ennyivel megrövidültem ? És a szabadságot 9 órára fizetik ?
BMWsSatya # 2013.01.08. 08:30

Tisztelt hozzáértők !
Párom Közalkalmazotti jogviszonyban áll. ( bölcsődébe technikai dolgozó ) Két felnőttkorú és egy kiskorú gyermekeink vannak . Mind a három gyermek Nappali tagozatos iskolába jár, ( egyetem, szakmunkásképző,ill: általános) A két nagy után már nem kapunk családi pótlékot, de mivel nem keresőképesek,( eltartottak ) így emelten kapunk a kicsire. Kérdésem a szabadságolásokkal kapcsolatos. Jogosan vették -e el a két nagy után a nejemtől a szabadságait ? -az elmúlt évben, ill.: az idén. Az idevágó jogszabályt ha lehet kérni !
Válaszukat előre is Köszönöm !

mucieger # 2012.07.15. 18:20

Tisztelt Szakértő!

Szeretném megtudni, hogy hány nap szabadságom van, ebben kérem a segítségét.

Nagyobbik lányom 2008. augusztus 17-én született, kisebbik lányom pedig 2010. augusztus 18-án.
Most még GYED-en vagyok itthon.
Ez év augusztus 19-től elkezdem kivenni a szabadságomat, utána kezdek ténylegesen dolgozni.
1974. szeptember 17-én születtem.
2008-ban 19 nap szabadságot vettem ki.
A gyerekek után járó pótszabadságot én veszem igénybe.

Válaszára várva,

Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.10. 12:32

Azért, ha kérdezi, mennyi van még, mondjátok meg neki.

kgabriella # 2012.07.10. 11:49

Tisztelt Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy kell-e a munkavállalóknak tájékoztatást kiadni 2012. július 1-én a még igénybe vehető éves szabadságukról?
(2012. januárjában adtunk ki tájékoztatást.)

Válaszukat előre is köszönöm.

wers # 2012.07.09. 06:30

(mindkét szülőnek jár ez)

Elvált szülőnek is jár? Mármint arra gondolok, aki nem neveli, vagyis nem ott van elhelyezve.

hunfrakk # 2012.07.08. 19:39

igen, sajnos csak 2013.01.01. napjától hatályos az a rész, mely szerint plusz két munkanap jár fogyatékos gyermek után

új Mt. 118. § (2)

*

viszont ez hatályos már 2012.01.01.-től
régi Mt.

A munkavállalónak a tizenhat évesnél fiatalabb

  1. egy gyermeke után kettő,
  2. két gyermeke után négy,
  3. kettőnél több gyermeke után összesen hét

munkanap pótszabadság jár.

(mindkét szülőnek jár ez)

nyhk # 2012.07.08. 19:06

Tisztelt Fórumozók!

Fogyatékos gyermekem után jogosult vagyok-e én illetve férjem idén? A munkáltatóm azt válaszolta, hogy a szabadságra vonatkozó változások csak jövőre lesznek érvényesek. Ez így korrekt? Csak jövőre leszünk jogosultak a pótszabadságra?

Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.07. 13:42

Az új Mt. szabadságot szabályozó része nem hatályos.

Szöcsök # 2012.07.07. 11:14

Kedves Fórumozók!

Az új munkatörvénykönyvével kapcsolatosan szeretném megtudni, hogy a gyermekek után járó pótszabadságokat, hogyan lehet kivenni, abban az esetben ha a szülők elváltak? Tehát a gyermekét nem nevelő szülőnek is jár-e?

Köszönöm előre is a választ.

monalisa1 # 2012.07.04. 19:12

Az én háziorvosom asszisztensnője alapban napi 4 órát van jelen a rendelésen. Azt megelőzően x időt tölt vérvétellel, papírmunkával stb. - a rendelésre felkészüléssel, végeztével pedig látogatja az idős betegeket, fekvőbetegeket, és méri a vérnyomást, injegyciózik, sebet kötöz stb., valamint napi kapcsolat a körzeti gyógyszertárral. Tehát van hogy napi 8-9-10 órákat is munkával tölt.

Ez bizonyára más háziorvosi praxisokban is hasonlóan van.

A szabadság annyi és akkor amikor "a" főnöke is.

efi99 # 2012.07.04. 18:52

Ha 8 órás, de csak 6-ot tudja dolgoztatni (és nem tudja bedolgoztatni munkaidőkereten belül), akkor a 2 óra az állásidő és ki kell fizetni.
A szabadságok számának ehhez az égvilágon semmi köze.
A háziorvos kreatív módon nyilván úgy gondolta, hogy 2 óránként "ledarabolja" neki a szabikat, ami teljesen szabálytalan mondanom sem kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.04. 16:08

Én már a kérdést se értem.
Az évi rendes szabadságnapok száma nem függ attól, hogy hány teljes munkaidős-e a munkavállaló. Ugyanannyi szabadsága van a félállásúnak is, csak fele annyi pénzt kap egy napra.

kormoscica # 2012.07.04. 15:09

Tisztelt Cím!
A nővérem háziorvosi praxisban dolgozik, asszisztensnőként. Nyolc órás munkaviszonyban. A főnöke /háziorvos/ azt mondta, hogy nem jár nekik szabadság mert nem dolgoznak nyolc órát csak hatot, így az ki van nekik fizetve.
Persze ha hat órában dolgoznának is járna szabadság.
Mit lehet ilyenkor tenni?