Jogalap nélkül bér visszakövetelése


gerbera317 # 2020.01.30. 10:32

Hát követeld az írásbeli közölést is.

evatunde # 2020.01.30. 10:02

Kedves fórumozók! Tavaly december közepétől betegszabadsàgon vagxok, jelenleg kórházban. Jan. közepén szólt az adminisztrátor, 36 óra mínuszom van
Kérdezném, betegszabadságból levonhatják-e szóbeli jelzés alapján a tévesen kifizetett összeget, vagy írásban kell jelezniük előtte. Köszönöm a választ! Ha levonják írásos jelzés nélkül, mit tehetek?

evatunde # 2020.01.30. 09:59

Kedves fórumozól! Tavaly december közepétől betegszabadsàgon vagxok, jelenleg kórházban. Jan. közepén szólt az adminisztrátor, 36 óra mínuszom van
Kérdezném, betegszabadságból levonható - e szóbeli jelzés alapján a tévesen kifizetett összeget, vagy írásban kell jelezniük előtte. Köszönöm a választ!

nonolet # 2017.10.27. 22:15

De olyat nem, aminek a párja az aláírásoddal
meglesz a cégnél/jogutódnál/levéltárban...

- -
A munkaügyi iratok
(a munkavállalók adatai, a biztosításra és a járulékfizetésre vonatkozó adatok),
nem selejtezhetők !

A foglalkoztatónak meg kell őriznie azokat.

Illetve a cég megszűnésekor
a végelszámolónak, felszámolónak gondoskodnia kell
azok iratőrzőnél történő elhelyezéséről.
- -

A saját példányod tehát azért kel őrizned,
hogy
egy sok év múlva esetleg adódó gond-baj
(pl. hiányzik nyugdíjadból) esetén
előkereshető legyen a múltad...

efi99 # 2017.10.27. 19:56

Ugyanmár.
Bármikor nyomtatok olyanokat, hogy én 40 évig havi 10 milliót kerestem. Kitörölhetem vele...
Mi már egyenesen pdf-ben kapjuk, nincs azon semmi extra, név, azonosító meg a tételek.

nonolet # 2017.10.24. 20:24

vesszenaNAV

Azért, aki nem teszi el nyugdíjas koráig a havi bérpapírjait... az elég nagy marha, szerintem.

Jól jöhet az még!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.24. 20:02

Alighanem hatályos még, amit ObudaFan tavaly hivatkozott.

susubaba # 2017.04.03. 19:21

Koszonom a valaszt,szinte minden honapban ugyan annyi de most 1 honapja 80 ezerrel emelkedett 1 plussz szolgaltatas miatt es ez meg 6 honapig igy lesz.
A mi szamutasunk szerint ez igy van rendben....

susubaba # 2017.04.03. 15:46

Kedves forumozok!

A problemam az lenne,hogy ma felhivtak a honvedsegnel dolgozo paromat hogy januar,februar es marcius honapban 90 valahany ezerrel tobb penzt fizettek ki neki,mert 3 gyerek helyet 6 gyerekre ervenyesitettek az adokedvezmenyt.
Es igy 300 ezret fizzesen vissza!
A marciusi beret mar elutaltak igy azt mondta hogy ahoz nem tudtak mist nyulni!

A kerdesem az lenne hogy minden felszolitas nelkul ezt megteheti,ugy hogy semmi felszolitas nem tortent levelben?

A masik az hogy mi nem tudtunk rola es ha levonjuk ezeket az osszegeket a megkapott fizetesbol akkor kevesebbre jon ki mint amit kellet volna kapni,mi szerintunk ez igy helyes ahogy van.

Miert csak most vettek eszre?
Es a fizetesi papirron is az van levezetve amit kapott!

Kerdeznem hogy ilyenkor mi a teendo es mit tehetunk?

Koszonettel:Nora

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.09. 05:10

Jéééé...

ObudaFan # 2016.09.09. 04:38

Ha esetlegesen levonja a béremből, és ezt nem tehetné meg, akkor hova fordulhatok jogorvoslatért?

A kormánytisztviselő a kormányzati szolgálati jogviszonyból származó igényének érvényesítése érdekében, a sérelmesnek tartott munkáltatói intézkedésről szóló irat kézbesítésétől számított harminc napon belül közszolgálati panaszt nyújthat be a Kormánytisztviselői Döntőbizottsághoz. .

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.08. 18:57

Nem vonhatja le önkényesen. Ha levonja, követelheted.

emzsé85 # 2016.09.08. 18:02

Tisztelt Szakértő!

2016. augusztus 1-jén, postai úton felszólítást kaptam a munkahelyemről (közigazgatásban dolgozom), 39.729 Ft jogalap nélkül kifizetett illetményről, mely a februári béremben keletkezett ( február 15-óta keresőképtelen vagyok, fel sem tűnt a többlet, mert így is kevesebbet utaltak). A MÁK a jogalap nélkül kifizetett összegről a felszólítás tanúsága szerint már júniusba tájékoztatta a Hivatalt, ennek ellenére a munkahelyem engem csak augusztusban.
A felszólításra reagáltam, kértem, hogy tekintsenek el a visszafizetéstől hivatkoztam a 2011. évi CXCIX. törvény 149. § (7) bekezdésére, mivel 60 napon túl történt a visszakövetelés (augusztusban), nem én idéztem elő, és fel sem ismerhettem volna hiszen kevesebbet kaptam, és a februári bérpapíromat is áprilisban kaptam meg külön kérésre, valamint a munkahelyem egy hónapot "ült" a MÁK-os tájékoztatáson.

A Hivatal indokolás és jogszabályhelyi hivatkozás nélkül azt a választ adta, hogy nem tekint el és fizessem vissza.

A fentiekre és a jogszabályhelyre tekintettel ez a követelés álláspontom szerint már lejárt.

A kérdésem az lenne, hogy a Hivatal a bírósági úton kívül mit tehet velem szemben ha nem fizetek, levonhatja-e a béremből és ezt milyen jogszabályhely alapján teheti meg, illetve ha bírósági útra terelné a dolgot, mire számíthatok? Ha esetlegesen levonja a béremből, és ezt nem tehetné meg, akkor hova fordulhatok jogorvoslatért?

Segítségét előre is köszönöm!

Burn Out # 2016.08.22. 20:20

Azért az átutalásnak csak van közlemény rovata, meg ha nagyon azt kell nézni, hogy hogyan jöjjetek ki egy hónapban, akkor minimálisan fel kellett volna tűnnie, hogy jött egy 50ezres utalás. Az átutalás közlemény rovata sms üzenetben is megjelenik, ha azt kaptok a befizetésekről.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.22. 20:14

és vissza kell fizetni.
Nem pont ez mondtam. Vagy magad is úgy gondolod, hogy a kifizetés alaptalanságát fel kellett volna ismerned?

yanav8 # 2016.08.22. 18:33

Grave7:Köszönöm a választ!
Szeretnénk részletfizetést kérni személyesen és írásban is,így talán nem annyira megterhelő ez a kiadás.

Megmondom őszintén én gyes-en vagyok,postával küldi a munkáltató a havi elszámolást,de nem igazán szoktam olvasgatni.Két gyermek mellett nem egyszerű(bár nem mentség).A pénz a lényeg (sajnos az számít) ami a számlára kerül.
Közös a számlánk a párommal és Őneki szokott érkezni hóközi utalás + egy-két összeg amit nem böngészünk csak azt nézzük hogyan jöjjünk ki az adott hónapban.

yanav8 # 2016.08.22. 18:24

Kovács_Béla_Sándor:Köszönöm a választ!
Igen,tudom hogy ez a kifizetés nem jogos és vissza kell fizetni.Csak bosszantó ha a pénzügyön olyan ember dolgozik aki hónapok alatt sem veszi észre,hogy valamit piszkosul elszámolt!

Grave7 # 2016.08.22. 15:35

@yanav8: Egy részét (minél többet) már most fizesd vissza, egyúttal állapodjatok meg részletfizetésben.
Ha lusta(?) vagy személyesen bemenni és csak levelet fogsz írni, amiben kéred a részletet, de arra nem válaszolnak, akkor is fizess havonta (minél többet).

Számlát hetente/havonta nem szoktátok nézni, hogy mik a kiadások, megfelelnek-e a valóságnak a negatív összegek? Ekkor feltűnhetett volna a +pénz.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.22. 15:31

"ha te hibáztál"? Elnézést.

Egyébként Mt. 164. § „A jogalap nélkül kifizetett munkabér hatvan napon túl akkor követelhető vissza, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie, vagy azt maga idézte elő.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.22. 15:23

Rossz a kérdés. Gondolod, csak akkor kell visszafizetni azt a pénzt, ami nem illet meg, ha "nem te hibáztál"?

yanav8 # 2016.08.22. 15:07

Tisztelt Jogi fórum!

Érdeklődnék egy eset felől,mit tehetek?
Kaptam egy levelet a munkáltatómtól:

Tisztelt Asszonyom!
Értesítem,hogy 2016.március 24. napjától 2016.június 30 napjáig tévesen munkabér lett számfejtve az Ön részére.

A tévesen számfejtett munkabér átutalásra is került az Ön számlaszámára,továbbá a havi bérlapok is postázásra kerültek a lakcímre.

Emiatt nettó 172.267.-forint túlfizetése keletkezett /03.hó 12667-ft,
04.hó 53200-ft
05.hó 53200-ft
06.hó 53200-ft/
Mivel Ön GYES-en van ,ezért nincs miből visszavonnunk a túlfizetést.
Ezért kérem,hogy a 172267ft munkabér túlfizetést a xxxxxxxx Zrt. xxxxxxxxxxx számlájára,munkabér túlfizetés címen visszautalni szíveskedjék 2016.08.18. napjáig.

Dátum:2016.07.30.

A párommal közös a számlánk és nem tűnt fel egyikünknek sem a többlet utalás.Az államkincstártól is kaptuk az utalást a gyerekekre.
Tényleg mi hibáztunk?
Havi szinten 170000ft keresetből élünk és ebből nem tudjuk egyszerre visszafizetni a kért összeget.

Köszönöm!

wers # 2016.07.06. 10:13

semmiség :))
vagyis én köszönöm, megmosolyogtattál (csak a bérpapírodat kellet volna jobban áttanulmányozni, még csak hatot kaptál az idén)

vi555555 # 2016.07.06. 10:00

Köszi a segítségeteket.

wers # 2016.07.06. 09:50

Jajj. Ezek szerint a "most" elég tág értelmezést nyert. Főként, hogy ez az adócsökkentés még a csapból is folyt hónapokig.

intentio # 2016.07.06. 08:45

A bruttó bért 2016.01.01-től a következő közterhek terhelik:

15% szja
4% teb
3% peb
1,5% mep
10% nyugdíjj

Összesen: 33,5%

265.700x33,5%=89.010 Ft

265.700-89.100=176.690 Ft.