Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Versenytilalmi megállapodás

MrzNur # e-mail 2019.07.16. 21:34

Elnézést kérek a nyelvi hibákért, telefonról a Google sokszor tévesen javítja át a szöveget.

MrzNur # e-mail 2019.07.16. 21:13

Szia,

Ha elhelyezkedek máshol (konkurencia). Azonnal perre megy a volt munkáltatóm. Attól tartok, hogy egy perben hátrányba kerülnék, ha én szegény meg a versenytilalmi megállapodást. Ezer helyen olvastam róla, de sehol sem térnek ki arra az esetre, hogyan lehet érvényes egy ilyen megállapodás, ha a munkáltató kilyelenti, hogy nincs szüksége a munkámra (gazdasági okokból). Ezért lenne szükségem tanácsra.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.07.15. 18:03

Miért kellene támadni? Ha érvénytelennek tartod, akkor aszerint jársz el, és passz.

www.kbs-ugyved.hu

MrzNur # e-mail 2019.07.15. 14:54

Sziasztok,

A segítségetek szeretném kérni:

A munkáltatóm 2015-től versenytilalmi kitétellel egészítette ki a szerződésünket. A versenytilalmi összeget beépítette a munkabérbe, az a bérpapírokon külön nem szerepelt. A munkáltató folyamatosan a bér szerves részeként kezelte, ügyelve arra, hogy a 33%-ot elérje.

Idén a munkáltatóm gazdasági nehézségeivel indokolva megszüntette a munkaviszonyom. Jeleztem, tekintve, hogy ők nem tartanak a továbbiakban igényt a munkámra, szeretnék hasonló tevékenységi körben elhelyezkedni (ebben van tapasztalatom, 10 éve ebből élek), kijelentette, hogy a versenytilalmi érvényesnek tekintik.
A visszakövetelt összeg az utolsó havi bruttó! átlagbér 12x-se +visszamenőleg 2015-ig az ősszes versenytilalmi címén kifizetett bruttó összeg és még nem határozott összegű kötbér.

Kérdésem, megtámadható a fentiek alapján a szerződés?

Válaszotok előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.01.17. 23:00

Nem kell semmit igazolnod.

www.kbs-ugyved.hu

kerdeznijo # e-mail 2019.01.17. 22:27

Sziasztok, van egy kérdésem a témához, amit biztos alap tudni, de inkább rákérdezek:

Ha megszűnik a munkaviszony, akkor automatikusan elkezdik nekem fizetni a megállapodásban szereplő összeget az adott ideig?

Vagy esetleg igazolnom kell, hogy versenytárshoz akarok menni dolgozni és csak akkor fizetnek?

Köszönöm a választ előre is.

drbjozsef #   2018.10.04. 11:26

Mi van, ha később kilépek, de nem versenytárshoz megyek? visszavonhatja a havonta kifizetett összeget vagy egy részét?

De hát pont azért fizeti, hogy NE menjél. Az neki a jó.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Gomezito # e-mail 2018.10.04. 10:52

Sziasztok!

Segítségre van szükségem:
A munkáltató a munkaszerződéssel együtt versenytilalmi megállapodást akar kötni. A munkabéren felül havi fix összeget fizet díjként.

Mi van, ha később kilépek, de nem versenytárshoz megyek? visszavonhatja a havonta kifizetett összeget vagy egy részét?

Megteheti, hogy nem fizeti ki, ha beteg vagyok vagy szabadságra megyek?

Mivel bármikor elállhat tőle, megteheti, hogy visszavonja kilépéstől függetlenül?

Köszönöm a segítséget!

drbjozsef #   2018.07.31. 10:50

nad-h,

nézzük fordítva a kérdést : ha hasonló hibát találna a munkáltatód a munkaszerződésetekben, az egészet semmissé nyilváníttathatná szerinted?

nonolet # e-mail 2018.07.31. 10:13

nad-h

Az egész?! miért lenne érvénytelen...

A 30%-os a gáz csak.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.07.31. 07:33
nad-h # e-mail 2018.07.30. 20:03

Tisztelt Fórumtársak!

Szeretném a segítségeteket kérni "konkurencia záradék" témában.

Tervezem, hogy hamarosan felmondok a jelenlegi munkáltatómnál és esélyes, hogy az ő szemükben egy konkurens cégnél fogok kikötni.

A munkaszerződésemben ez szerepel: "A fenti kötelezettségvállalás ellenértékeként munkáltató a tilalmi időtartam hónapjai számának és a munkavállaló munkaviszony megszűnésekori havi átlagbére 30%-ának szorzatát köteles megfizetni"

A Mtk. úgy fogalmaz, hogy legalább egyharmadát kellene kapnom.
Kérdésem az lenne, hogy mivel a szerződésemben csak 30% szerepel, hivatkozhatok-e arra, hogy ez így törvénytelen/szabálytalan (mivel a minimumot nem éri el), és ezáltal az egész szerződés érvénytelen?

A megtisztelő válaszokat előre is köszönöm!

drbjozsef #   2018.05.30. 07:55

Ellenben, ha nem pénzt szeretnél, hanem átmenni egy másik hasonló céghez, ahol esetleg előfordulhat, hogy menne veled egy-két ügyfél ettől a cégtől, akkor meg eleve az érvénytelenségre kell hivatkozni.

Ahogy látod az itteni polémiából, mindkét álláspontnak vannak támogatói.

psxpal #   2018.05.29. 17:32

Köszönöm Sándor a válaszodat!

Exitus acta probat

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.05.29. 16:42

Itt mindenki tegeződik, szervusz!

Ha szeretnél pénzt kapni, akkor inkább ne feszegesd az érvénytelenséget. Hiszen ha esetleg mégsem akar fizetni a munkáltató, akkor ezzel felkínálod neki a kibúvót. Te csak tartsd magad ahhoz, hogy egy érvényes versenytilalmi megállapodás áll fenn köztetek, és csak az a kérdés, mennyit kell fizetnie a munkáltatónak. A minimum nyilván, de helyezkedhetsz arra az álláspontra is, hogy a konkrét esetben az kevés.

www.kbs-ugyved.hu

psxpal #   2018.05.29. 16:22

Mire gondol, kedves Béla / Sándor?

Exitus acta probat

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.05.29. 16:19

Elsőre jobb volt.

www.kbs-ugyved.hu

psxpal #   2018.05.29. 15:11

Köszönöm a sok-sok választ és foglalkozást az üggyel!

Valamelyest átvágva a "gordiuszi" csomót:

Hamarosan szeretném majd megszüntetni a munkaviszonyomat és szeretném tudni, hogy az idézett rész a szerződésemben versenytilalmi megállapodásnak minősül-e, és ha igen, akkor jogosult vagyok-e ezért cserébe valamekkora pénzbeli ellenértékre.

Ha jelen formájában nem minősül versenytilalmi megállapodásnak, akkor a felmondáskor szeretném majd jelezni a munkáltatómnak, hogy ez a rész érvénytelen a munkaszerződésemben (vagy legalábbis nem fűződik hozzá a munkáltató szándéka szerinti joghatály), és ha szeretné, hogy ne vigyek el ügyfelet / kollégát, akkor ezért fizessen valamennyit (és majd akkor megállapodunk valamiben).

Exitus acta probat

oligaliga # e-mail 2018.05.29. 13:34

Hát ez az. :D

Azóta csak azon folyik a diskurzus, hogy 1. a megállapodásnak része-e az ellenérték, és 2. írásba kell-e foglalni.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.05.29. 13:24

És erre valaki nem azt válaszolta, hogy "igen"? :)

www.kbs-ugyved.hu

oligaliga # e-mail 2018.05.29. 12:50

2018.05.28. 14:53

psxpal kérdése:

Akkor ha jól értem, a munkaszerződésem jelenleg hatályos megszövegezése szerint nem köt engem a munkáltató korlátozása (vagy érvénytelenség, vagy pontatlan megfogalmazás miatt, igazából joghatásukat tekintve jelen esetben szerintem mindegy), így ezért nem is kérhetem a tilalom "megváltását".

Ezért az esetleges felmondásomkor - ide nem értve az Mt. 78. § (1) bek. szerinti azonnali hatályú felmondást - érdemes a tilalomra külön rákérdeznem: ha valóban akarják azt, hogy ne vigyem el az ügyfeleiket, jelenlegi munkavállalóikat (nyilvánvalóan akarják), akkor fizessék ezt meg (az összeg nagysága pedig alku tárgya). Így pedig már jogszerű és szabályos lesz a versenytilalom.

Ugye jól értelmeztem?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.05.29. 12:34

Miért kellene bármit is tennie? Megszűnt a munkaviszonya?

www.kbs-ugyved.hu

oligaliga # e-mail 2018.05.29. 11:49

És ezzel visszakanyarodunk az eredeti kérdéshez: érvényes-e a versenytilalmi megállapodás, ha abban nem szerepel, hogy a munkáltató mekkora ellenértéket fizet a munkavállaló részére.

Mit tegyen a kérdező, ha a megállapodásában csak azt rögzítették, hogy szerződésszegés esetén a munkavállaló köteles fizetni?

A válaszom ugyanaz, mint a „2018.05.28. 16:13 ” bejegyzésben:

Az (1) és a (2) bekezdés együttes értelmezése szerint: megállapodást kötök a munkáltatóval, hogy nem végzek olyan tevékenységet, ami a munkáltatóm jogos gazdasági érdekét sértené vagy veszélyeztetné, cserébe a munkáltató megfelelő mértékű ellenértéket fizet.

A kérdező által idézett szerződéses rendelkezés szerintem versenytilalmi megállapodásnak minősül, hiszen éppen azt tiltja meg, hogy bizonyos ügyfelekkel a munkavállaló a munkaviszony megszűnése esetén üzleti kapcsolatra lépjen, ergó: megtiltja a gazdasági tevékenység végzését bizonyos személyekkel kapcsolatban. Ez pedig sérti a szabad verseny elvét, tehát a munkáltató megfelelő ellenértéket köteles fizetni.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.05.29. 11:43

Nyilvánvaló, hogy a 23. § (1) bekezdés csak azokra az esetekre vonatkozik, amikor kötelező az írásbeli alakiság; erre nem hivatkozhatsz úgy, mint ami főszabállyá teszi az írásba foglalást.

De ez azért abszolút mellékes itt, mert a versenytilalmi megállapodást nem vitásan írásban kötötték a felek.

www.kbs-ugyved.hu

oligaliga # e-mail 2018.05.29. 11:25

A kérdező szempontjából pont nem az. Az általa beidézett szövegben szerepel, hogy ha megszegi a megállapodást, akkor fizetnie kell a munkáltató felé. Ezt írásba kell foglalni.

„A 22.§ (1) bekezdése a jognyilatkozatokra általában vonatkozik.
Ugyanakkor a 23.§ (1) bekezdése szerint”

Ezt ne csináljuk már! Eddig egész értelmesen elvitatkoztunk.

Mit ne csináljunk?