Versenytilalmi megállapodás


Csabakrp # 2010.08.12. 12:24

Kérem segítsen valaki, nagyon fontos lenne amit kérdeztem, és az idő is szorít.

Csabakrp # 2010.08.12. 11:04

Üdvözlet mindenkinek! Nekem is hasonló kérdésem van, remélem valaki tud segíteni.
A szerződésemben a következő szövegrész van:

A tilalom akkor érvényes, ha ennek az ellenértékeként a Munkáltató a Tilalmi Időszakra, a Munkavállalónak a munkaviszonya megszűnésekor érvényes havi bruttó bérének 60%-át legkésőbb a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig, a Munkavállaló által megjelölt bankszámlára való átutalással megfizeti, a Munkavállalót terhelő adók és járulékok levonása mellett.

A szerződésben a tilalom több mint egy évre szólna, és nekem ebből az jön le, hogy csak egyhavi összeget kapnék egyszer, jól értem? Vagy azt jelenti, hogy minden hónapban megkapnám a korlátozás idejére?

Illetve még azt szeretném megkérdezni, hogy ha próbaidő alatt mondok fel, akkor is életbe léphet a versenytilalmi korlátozás, ha erről nincs külön rendelkezés a szerződésben?

Előre is köszönöm a segítséget!

Creteon # 2010.04.12. 10:46

Köszönöm a segítséget!

Szép napot!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.09. 19:38

A munkaviszonyt jogszeűen megszüntetni csak írásban lehet. A próbaidő alatt is.

Creteon # 2010.04.09. 18:39

Ez rendben is lenne, de a próbaidő alatt is így működik?

nandy # 2010.04.09. 15:11

Felmondást csak írásban lehet érvényesen közölni, szóban nem. A munkaviszonyod nem szűnt meg...:)

Creteon # 2010.04.09. 12:31

Köszönöm a gyors választ!

Milyen formában kell a munkáltatónak "intézkednie" ebben az esetben?

Mert velem csak szóban közölte ezt a döntését a főnököm, azután hazaküldött. Elmentem a háziorvosomhoz, aki felvett táppénzre, mivel volt egy komoly műtétem, ami után itthon kellett volna lenni hat hetet, de próbaidőn voltam, így ezt nem mertem bevállalni, meg is lettek a következményei.Ezt próbálják most rendbe tenni.
De gondolom attól a munkáltató egyoldalúan megszüntetheti a munkaviszonyom, bár erről semmilyen formában nem értesítettek. A főnökömmel közöltem, hogy beteg vagyok, ha jobban leszek, bemegyek és leadom az eszközöket.
Ezek szerint ha nem értesítettek ki automatikusan határozatlanná válik a munkaviszonyom?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.09. 10:23

Nincs itt ellentmondás, a két szerződés kiegészíti egymást. A munkáltató nem köteles fizetni, te meg természetesen így nem állsz korlátozás alatt.

(Azt hiába nyilatkozza, hogy nem hosszabbítja meg a szerződést, mert hogy nem is kell. A munkaviszonyod csak akkor szűnik meg, ha erről intézkedik a munkáltató. Ha nem teszi meg a próbaidő alatt, akkor utána már csak felmondással élhet.)

Creteon # 2010.04.09. 10:06

Sziasztok!

Egy versenytilalmi kérdésben kérem a segítségeteket.
Munkaadóm a próbaidőm lejárta előtt egy nappal közölte, hogy nem hosszabbítja meg a szerződésem. A Munkaszerződésemben benne foglaltatik a versenytilalmi kikötés, az nincs kikötve, hogy milyen módon és időben szűnik meg a munkaviszony, csak az, hogy ha megszűnik, 3 havi bér illeti meg a munkavállalót.Egy mondat utal arra, hogy a munkáltató ettől eltérhet:"Munkáltató saját hatáskörében dönthet a kifizetések felfüggesztéséről ezen időszak alatt." Ez rendben is van, nem is akarják kifizetni a kompenzációt.
Az érdekesség ott van, hogy a Munkaszerződéssel együtt (de nem annak mellékleteként) aláírtunk egy külön Versenytilalmi megállapodást, melyben nem szerepel a már idézett kikötés. Tehát a Versenytilalmi megállapodás szerint mindenképp jár a kompenzáció. A főnököm azt állítja, hogy mivel a Munkaszerződésben benne van, hogy elállhatnak a kifizetéstől, ők így is fognak tenni, viszont hozzátette, hogy alá szeretne velem íratni egy nyilatkozatot, amelyben lemondok a kompenzációról. Természetesen nem írtam alá semmi ilyesmit, meg nem is tudott rá válaszolni, hogy minek a nyilatkozat, ha a Munkaszerződés szerint ez nem jár, illetve elállhatnak a kifizetéstől...A kérdésem az, mi ilyenkor az irányadó, a Munkaszerződés, avagy a Versenytilalmi megállapodás? Érdemes esetleg a Munkaügyi Bíróság elé vinni ezt az ügyet, ha nem akarnak fizetni, hiszen a két dokumentum ellentmond egymásnak, tehát félrevezettek.

Előre is köszönöm a segítséget!

LSz.

marlenka # 2009.08.27. 12:34

:)

még egyszer köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.27. 12:11

Bocs, de az üveggömböm épp szervizben van.

marlenka # 2009.08.27. 12:07

Rendben, tehát akkor kicsi az esélye, hogy veszítek. De ha mégis, akkor mennyit követelhetnek?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.27. 11:50

Ebben tévedsz. Az egyéb munkavégzésre irányuló jogviszony létesítése is megsérti a versenytilalmi megállapodást - ha az egyébként érvényes.

_Wasp_ # 2009.08.27. 11:49

nem nagyon számít, mert erre meg azt mondhatják, hogy ez egy színlelt szerződés, inkább arra kellene koncentrálni, amit már kbs leírt: a havi fizetésbe beleértett kompenzáció nem lehet megfelelő ellentételezés.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

marlenka # 2009.08.27. 11:20

Köszönöm a hozzászólásokat!

A szerződésben egyébként az áll, hogy "egy éven belül nem létesíthet munkaviszonyt, illetve tagsági viszonyt"

Ha jól gondolom, akkor az egyéni vállalkozás nem számít tagsági viszonynak, tehát ebből a szempontból is kedvező a helyzetem. Vagy tévedek?

_Wasp_ # 2009.08.27. 10:32

úgy döntöttem, hogy elfogadom a korábbi cégem konkurenciájának ajánlatát, és egyéni vállalkozóként kezdtem dolgozni nekik
ezt néztem be. :o)

Valóban, ez az új hely, és nem az, ahol a versenytilalmi megállapodást kötötte.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.08.27. 10:31

.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.08.27. 10:31

úgy döntöttem, hogy elfogadom a korábbi cégem konkurenciájának ajánlatát, és egyéni vállalkozóként kezdtem dolgozni nekik
ezt néztem be. :o)

Valóban, ez az új hely, és nem az, ahol a versenytilalmi megállapodást kötötte.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.27. 10:28

Honnan az infó, Kolléga? A kérdező egyértelműen és következetesen munkaviszonyról, munkaszerződésről ír.

_Wasp_ # 2009.08.27. 10:15

A bírói gyakorlat általában nem fogadja el, ha a munkáltató a munkabér egy meghatározott részére hivatkozik a korlátozás kompenzálásaként.

ez igaz, csakhogy itt a látszat ellenére nem munkáltató alkalmazott viszonyról van szó, hanem megbízó és vállalkozó viszonyáról, ezért nem is a munkaügyi bíróság lesz illetékes, és emiatt korántsem lesz az ítélkezési gyakorlat ennyire egységes.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.27. 09:54

Nem rosszak az esélyeid egy esetleges perben. A bírói gyakorlat általában nem fogadja el, ha a munkáltató a munkabér egy meghatározott részére hivatkozik a korlátozás kompenzálásaként.

tehát kénytelenek voltunk aláírni.
Ez viszont nem igaz. Bizonyára nem állt mögötted senki csőre töltött pisztollyal, de még csak borotvát se raktak a nyakadra.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.27. 09:54

Nem rosszak az esélyeid egy esetleges perben. A bírói gyakorlat általában nem fogadja el, ha a munkáltató a munkabér egy meghatározott részére hivatkozik a korlátozás kompenzálásaként.

tehát kénytelenek voltunk aláírni.
Ez viszont nem igaz. Bizonyára nem állt mögötted senki csőre töltött pisztollyal, de még csak borotvát se raktak a nyakadra.

marlenka # 2009.08.27. 09:49

Kedves Fórumozók!

2007 októberétől álltam munkaviszonyban (határozatlan munkaszaszerződéssel) a korábbi munkáltatómmal, ahonnan idén márciusban a válságra hivatkozva elbocsátottak. Több állásközvetítőnél is próbáltam új munkahelyet keresni, de a sikertelen próbálkozások után úgy döntöttem, hogy elfogadom a korábbi cégem konkurenciájának ajánlatát, és egyéni vállalkozóként kezdtem dolgozni nekik. Miután a korábbi cég értesült erről, felszólított, hogy azonnal hagyjam abba a tevékenységet, amivel rontom a cég gazdasági érdekeit.
Valóban van egy ilyen tétel a munkaszerződésemben (mint ahogy a cég valamennyi szellemi dolgozójának függetlenül a beosztásától), hogy a fizetésünk 10%-át arra vonatkozóan kapjuk, hogy 1 évig nem létesíthetünk olyan munkaviszonyt, vagy tagsági viszonyt, amely a munkáltató érdekeit sérti. Ez a bizonyos versenytilalmi korlátozás nem egy külön megállapodás, hanem a munkaszerződés része, amelyet a munkabérben való megállapodás után írtak bele a szerződésbe, tehát kénytelenek voltunk aláírni.
A kérdésem az lenne, hogy mire számíthatok, ha perre viszik az ügyet, és esetleg veszítek? Csak a 10%-okat kell visszafizetnem, vagy egyéb kártérítési kötelezettségem is lehet?
A jelenlegi munkámat semmiképp sem szeretném feladni, mert valamiből el kell tartanom a családomat, és a jelenlegi helyzetben nem biztos, hogy találnék más munkát.

Előre is köszönöm a válaszokat!