Táppénz


Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.18. 08:31

Nem kell megvárni.
Talán nem fölösleges hozzátenni, hogy a felmondás közlésével el is kezdődik a felmondási idő, és ha letelik, elveszíted a jogosultságot a táppénzre.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.18. 08:28

Valószínűleg nem úgy számolták, ahogy mondod. (Ezzel azt is megmondtam, hogy nem úgy kell. De nem is úgy, ahogy te gondolod. Hiszen te ugyanazt a hibás gondolatmenetet követnéd, mindössze a munkanapok meg az órák számával van problémád.)

drbjozsef # 2022.03.18. 08:25

Kuszisz,

Nem kell megvárni.

Kuszisz # 2022.03.18. 07:22

Szeretném megkérdezni hogy betegállomány alatt be lehet adni a felmondásomat? Vagy megkell várni a betegállomány végét és utána beadni? Várom mielőbbi válaszát! Köszönöm szépen!

NagyGabor15 # 2022.02.03. 20:05

Tisztelt Válaszadó!

Üzemi balesetből adódóan 1-es kategóriájú táppénzre kerültem, ami elméletileg 100%-os juttatást jelent. Az egész hónap le van fedve 1-es kategóriás táppénzes papírral. 12 órás műszakban dolgozom. A berszámfejtő ráírja a bérlapomra, hogy 184 munkaóra a kötelezően ledolgozandó az adott hónapban. A jelenléti ív szerint az én műszakomra 13 munkanap esett, így nekem 104 órát számol el 100% táppénzre, a fennmaradó 80 óra igazolatlan. Magyarul a 13 munkanapot ami 13x12=156 óra, nekem csak 8 órával számolja el, így jön ki neki a 13x8=104 óra. Az lenne a kérdésem, hogy rosszul számol a munkáltató vagy pedig törvény vagy jogszabály írja elő, hogy csak 8 órát számolhatnak el a 12 helyett. Mert akkor az egyáltalán nem 100%-os juttatás...
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Nagy Gabor

ItukdaroV # 2022.02.03. 18:06

8-as kóddal keresőképtelen voltam január 3-tól 7-ig, ami így tudomásom szerint betegszabadság, és nem táppénz. A táppénzt 8 naptári napon belül kell kifizetni (alapesetben), de arról nem találtam információt, hogy betegszabadság esetén milyen határidő áll a munkáltató rendelkezésére. A rendes bérrel együtt kell kifizetnie, vagy itt is a 8 naptári nap a mérvadó? Köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2021.10.13. 05:35

M.e.,

KÉRNI?
Valaki az állapota miatt vagy veszélyeztetett terhes, vagy nem, ami orvosi szakkérdés, és nem kívánságműsor.

Ha az a kérdés, akkor a gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságodat bármikor megszakíthatod, legkorábban a bejelentést követő 30. napra. Ez után, ha indokolja az állapotod, természetesen bármikor táppénzre vehet az orvos.

M.e. # 2021.10.12. 14:55

Tisztelt Válaszadó,

Én arra szeretnék választ kapni, hogy kaphatok-e újra táppénzt, ha jelenleg az egy éves kislányommal vagyok itthon gyeden? Újra babát várok és amikor kiír az orvos veszélyeztett terhesnek szeretném kérni, hogy vegyenek vissza állományba és utána táppénzre vegyenek. Sajnos a munkáltatóm nem túl segítőkész és szeretném elkerülni a félreértéseket.

Köszönöm szépen,

Eszter

Patrik65 # 2020.12.03. 13:30

sortie!

Az a probléma, hogy két gyerek mellett egyáltalán nem szeretnék pénz nélkül maradni. Amennyiben bekövetkezik az, hogy a táppénz előbb telik le, minthogy orvosilag munkába állhatnék, akkor a munkáltató felvetése is az volt, hogy - figyelemmel a családi háttérre is - hivatalosan kérjem a szabadságok felhasználását. Ez ugyanis megközelítőleg 3,5 hónapot jelenthetne még.

De remélhetőleg erre azért nem kerül sor.

sortie # 2020.12.03. 06:42

Ha Ön keresőképtelen, de a táppénz igényjogát kimerítette (erről határozatot kell hozni a TB kifizetőhelynek), ezért munkabérre nem jogosult és ez időszak alatt a biztosítása is szünetel -ha ön kéri, mindezek helyett- kiveheti/igénybe veheti a korábban fel nem használt szabadságait.

Patrik65 # 2020.12.02. 21:43

sortie

Köszönöm a válaszát.

Mai nap folyamán egyeztettem a háziorvosommal, a kezelőorvosommal, a munkáltatóm munkaügyi vezetőjével valamint a munkáltatónál alkalmazott TB ügyintézővel is.

Az utóbbi arról tájékoztatott, hogy mivel a 2020. évi táppénzes időszakom 2020. február 16. napján vette kezdetét, így az előző év február 16. napja óta idénybe vett táppénzes napok száma 21 nap, így 2020. február 16. napjától legkésőbb 2021. január 25. napjáig lehetek fizetett módon táppénzen.

A munkáltató munkaügyi vezetője arról biztosított, hogy a 2019. évről fennmaradó 3 nap, a 2020. évről fennmaradó 36 nap fizetett szabadság terhére is alkalmazható az otthon tartózkodás, amennyiben szükséges lesz.

A kezelőorvossal is egyeztettem. Jelenállás szerint - amennyiben minden szükséges szakvizsgálat megoldható, akkor - lehetséges, hogy még január 21-re betud hívni. De ehhez több szakorvosi vizsgálatra is időpont egyeztetés szükséges.

Ahhoz, hogy a fizetett szabadság kiadható legyen, nem kell munkaképessé nyilvánítania az orvosnak előbb?

sortie # 2020.12.02. 07:37
  1. A táppénz igényjog lejártának pontos dátumáról házi/kezelőorvosát a folyósító szervnek hivatalból,Önt pedig akkor, ha ezt kifejezetten kéri írásban tájékoztatni kell.
  2. Amennyiben a táppénz igényjogát kimerítette, de még keresőképtelen beteg, úgy erre az időre sem bér, sem tápénz nem illeti meg, munkajogilag igazoltan van távol a munkahelyéről, biztosítása pedig szünetel.
  3. Erre az időre -ha van- szabadságot vehet ki. Ekkor, erre az időre szabadságos bért (távolléti díjat)számfejtenek az Ön részére.
Patrik65 # 2020.12.02. 06:18

A jelenlegi gerincsérülésem miatt (amit műteni is kellett) január 25-tól betegállományban vagyok. A munkáltató munkaügyi vezetőjének tájékoztatása szerint a betegszabadságom 2020. január 27 (hétfő) és február 14 (péntek) letelt. Arról is kaptam február 18-án (kedd) tájékoztatást, hogy a betegszabadságot felváltó táppénz első napja az 2020. február 15. (szombat) és innentől indul a 365 nap, valamint levonásra kerül a megelőző 365 napban felhasznált táppénzes napok száma, ami összességében 23 napot tesz ki. Így a tájékoztatás napján hátralevő táppénzes napok száma 339 nap.

A legutóbbi kontroll vizsgálatom 2020. november 26-án volt és akkor a kezelőorvosom annyit mondott, hogy még legalább 2 hónap és 2021. január 27. napjára adott újabb időpontot.

(A táppénzem, amennyiben jók a számításaim, akkor 2021. január 22-én telik le és a kontroll csak 5 nappal később lesz)

Amennyiben az első táppénzes naptól számított 342 nap letelik a betegállományba és utána még szükséges lenne a betegállomány, akkor mi várhat rám, mint munkahelyileg, mint pedig pénzügyileg?

Patrik65 # 2020.12.01. 19:52

A 2019-es és 2020-as évem különböző okokból nehezen alakult.

2019. január 14 és február 21 között influenza típusú megbetegedés és torokgyulladás miatt. Aztán 2019. október 4 és 18 között megint betegség miatt voltam itthon.

Ezt követően idén január 25-én sajnos súlyos gerincsérülést szenvedtem, amely okból műtöttek is. Sajnos azóta sem vagyok munkaképes állományba helyezve.

A munkáltatói számítások szerint a 2019-es betegszabadságom a múlt év február 1-jén (péntek) telt le, így utána minden betegséggel itthon töltött napom táppénz volt. Ez elvileg februárban 20, majd októberben 17 nap volt.
Idén megint azt a tájékoztatást kaptam, hogy ez év február 15-től újfent táppénzen vagyok. A munkáltató munkaügyi vezetőjével beszélve csak annyit tudok, hogy az első táppénzes napom 2020. február 16. napja, amihez hozzátette, hogy a megelőző 365 napban felhasznált 23 napom levonásra kerül, vagyis idén február 16-tól csak 342 napom van. (A február 18-i tájékoztatás már "csak" 340 napról szólt. Azóta pontos tájékoztatást a munkaügyi vezetőtől sem kaptam.)

Az orvosi előrejelzés szerint még legalább két hónap lesz a teljes gyógyulásom, vagyis a munkába állásom.

A táppénz hogyan működik? Van felső időkorlátja? Az időkorlát lejártát követően fennálló - és egybefüggő - betegállomány esetén mire lennék jogosult?

A 2019. február 16-21 közötti valamint 2019. október 4-18 közötti időszakra vonatkozóan betegség miatt "kivett" táppénzes napok nem "pörögtek esetleg vissza" még? Vagy ez a folyamatban levő és meg nem szakadó táppénz miatt nem így működik?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.01. 19:18

Vigyázzon magára, gyógyuljon!

bettih # 2020.12.01. 14:56

Jó Napot Kívánok!

Férjem október 21-óta nem dolgozik. Munkahelyi balesete volt. Műtötték is a lábát. Nekem olyan kérdésem lenne, hogy a táppénz kifizetés, hogyan működik? Mert még nem kapott táppénzt. Elméletileg munkahelyi balesetnek lesz elkönyvelve, mert a jegyzőkönyvet is felvették, de míg nincs a háziorvosnál a határozat addig nem minősül munkahelyi balesetnek, ezt a háziorvos mondta. Ilyenkor mi a teendő?

GR95 # 2020.11.25. 18:19

Értem, nagyon szépen köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.25. 17:04

Nem történt semmi szabálytalanság.

GR95 # 2020.11.25. 15:00

Üdv,
elnézést az össze-visszaságokért, pályakezdő vagyok, így eléggé laikus vagyok mindenféle téren. Az orvosom mondta, hogy írt "táppénzes papírt" úgy, hogy ezekszerint nincs munkahelyem, ezáltal nincs munkaviszonyom se. A kérdésem az lenne, hogy ezen kószaságból kifolyólag megüthetem-e a bokámat?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.25. 14:44

Az orvos nem vesz táppénzre, csak megállapítja, hogy keresőképtelen vagy. Aztán vagy jogosult vagy emiatt táppénzre vagy nem.

Tulajdonképpen mit is akarsz kérdezni?

GR95 # 2020.11.25. 13:28

Üdv!
Felvettek egy munkahelyre, november elején, 9.-ei kezdéssel. Minden papírt aláírtam, üzemorvosi igazolásomat is leadtam már, tehát egyszóval minden készen állt a munkaviszony megkezdéséhez. A munkaszerződésemet viszont csak az első munkanapon kaptam volna meg (mivel a munkahely néhány adatot utólag írt be). Viszont az első napon lebetegedtem, így értelemszerűen nem tudtam bemenni a munkahelyre. Telefonon értesítettem a HR-eseket, ők pedig azt mondták, hogy semmi gond, menjek el orvoshoz és hívjam fel őket a részletekről. Az orvosom a helyzetre való tekintettel, elküldött koronavírus tesztre és felvett táppénzre. Másnap visszahívtam a munkahelyemet, ahol utalták rá, hogy idő közben megsemmisítették a munkaszerződést. Tehát nem rendelkeztem munkaviszonnyal, az orvosom ennek ellenére felvett táppénzre (2 napra). A kérdésem az, hogy lehet-e ennek valami következménye, jogi vonzata, vagy ilyen esetben mi a teendő? Válaszokat előre is köszönöm!

Pappos # 2020.07.29. 14:32

Tisztelt Jogi Fórum!

Munkaszerződésem alapján gépkocsivezetőként dolgozom több, mint 1 éve. Június 29 óta betegállományban vagyok, július 27-én állnék újra munkába. A cégvezető pár napja közölte velem, hogy időközben vettek fel valakit a helyemre, emiatt nem kaphatom vissza a beosztásomat. Helyette felajánlotta, hogy takarítóként foglalkoztatna a jövőben. Ez viszont azzal járna, hogy az eddigi fix alapbérem megszűnne és csak azokra a napokra kapnék munkabért, amelyeken munkát tudnak nekem biztosítani. Ezt én jelentős hátránynak vélem, mert így sokkal kevesebbet kereshetnék, mint eddig, továbbá fizikailag sem bírnám ezt a munkát hosszú távon, ezért az lenne a kérdésem, hogy a munkaadóm eljárása jogilag szabályos-e, avagy köteles lenne visszavenni a munkaszerződésben szereplő munkakörbe az abban megállapított fizetéssel? Mit tehetek most?

Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm!

Köszönettel:
Pappos

Zengőbérci # 2020.07.28. 12:19

Human22 2020.07.28. 13:51
Üdvözlöm!
Milyen lehetőségei vannak annak a dolgozónak, aki betegségéből adódóan az 1 évig járó táppénzt kimerítette, de továbbra sincs munkára képes állapotban. Az orvos lezárta a táppénzét, hiszen letelt az 1 év. Milyen jogcímen lehet a dolgozó ezt követően otthon? Kiveheti a felgyülemlett szabadságát, majd ezt követően elmehet újra betegszabadságra és táppénzre? Ha igen, akkor mennyi időre lehet újra táppénzre venni?
Köszönöm a választ!

T. Kérdező!

Amennyiben az orvos a keresőképtelenséget igazolja, úgy igazolt, nem fizetett távolléten, viszont ez időszak alatt a Tbj. 5. § szerinti/ újTbj. 6. § szerinti biztosítási jogviszonya szünetel.

Igen, kiveheti.

Amennyiben orvosilag indokolt igen.

Ameddig keresőképtelen. A táppénz igényjogát viszont csökkenteni kell a keresőképtelenség kezdő napját közvetlenül megelőző egy évben táppénzen töltött napok számával. Ebtv.46. § (1)

Human22 # 2020.07.28. 11:51

Üdvözlöm!
Milyen lehetőségei vannak annak a dolgozónak, aki betegségéből adódóan az 1 évig járó táppénzt kimerítette, de továbbra sincs munkára képes állapotban. Az orvos lezárta a táppénzét, hiszen letelt az 1 év. Milyen jogcímen lehet a dolgozó ezt követően otthon? Kiveheti a felgyülemlett szabadságát, majd ezt követően elmehet újra betegszabadságra és táppénzre? Ha igen, akkor mennyi időre lehet újra táppénzre venni?
Köszönöm a választ!

cincinnatus # 2020.07.13. 05:04

berke 2020.07.11. 15:40

Szép napot!

Kérdésem a táppénz kapcsán az alábbi lenne: ki mehetek-e dolgozni egy hónapot külföldre ha a mostani munkáltatóm nem enged ki- illetmény nélküli szabadságba nem ment bele- , ha táppénzre megyek? 30 napot krónikus betegséggel ki tud írni az orvos- tisztába vagyok vele, hogy nem jogtiszta a dolog-.
Tudomására jut ez a TB-nek, illetve a munkáltatónak és milyen vonzatai vannak?

Köszönettel: berke

Az egyik lehetséges vonzata:

2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről

XXXIX. FEJEZET

A KÖLTSÉGVETÉST KÁROSÍTÓ BŰNCSELEKMÉNYEK

Társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással visszaélés

395. § (1) Aki társadalombiztosítási ellátás, vagy az államháztartás alrendszereiből jogszabály alapján természetes személy részére nyújtható pénzbeli vagy természetbeni juttatás megszerzése vagy megtartása céljából mást tévedésbe ejt, tévedésben tart, vagy a valós tényt elhallgatja, és ezzel kárt okoz, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) Korlátlanul enyhíthető annak a büntetése, aki társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással visszaéléssel okozott kárt a vádirat benyújtásáig megtéríti.