Táppénz


monoszkop # 2020.01.22. 08:34

Az Ön által megadott lehetőségek közül bármelyik alkalmazható.

(Szóbeli kérésere, személyesen, az ügyfélszolgálaton azonnal is kiadják, kinyomtatják a kért igazolást.)

jogging # 2020.01.21. 22:27

nem feltétlen jogi kérdés:

Táppénz összegét az E.alaptól kaptam, mivel a munkahelyem nem TB kifizető hely.

Szeretnék igazolást kérni a kifizetett összegről (hogy egészségpénztáron keresztül elszámoljam, de ez mellékes).

Hogyan lehet ilyen igazolást kérni?
Ügyfélkapun?
Vagy személyesen egy formanyomtatványon??

evatunde # 2020.01.09. 09:06

Köszönöm a választ!

intentio # 2020.01.09. 08:48

evatunde 2020.01.09. 08:46

Kedves fórumozók!
Segítséget kérnék. Tavaly decemberben kezdődött a betegségem, a tavalyi évre (kimerítettem a betegszabadságot) táppénz jár, azt tudom, de mivel a betegség átnyúlik erre az évre is, ez év január 1-től megillet-e újfent a 15 nap betegszabadság? Köszönöm a válaszokat!

T. Kérdező!

Nem, nem illeti meg!

Amennyiben a keresőképtelensége tavaly decemberben kezdődött és a tavalyi évben a betegszabadság kimerítését követően táppénzt kapott, továbbá ha a a keresőképtelensége folyamatos, illetve áthúzódik 2020-ra, úgy abban az esetben folyamatosan táppénz ellátást kell az Ön részére folyósítani.

A 2020-ra járó 15 munkanap betegszabadságot akkor kell kiadni, ha jelen keresőképtelenségéből felgyógyul és azt követően, később, esetlegesen ismét keresőképtelenné válik.

evatunde # 2020.01.09. 07:46

Kedves fórumozók!
Segítséget kérnék. Tavaly decemberben kezdődött a betegségem, a tavalyi évre (kimerítettem a betegszabadságot) táppénz jár, azt tudom, de mivel a betegség átnyúlik erre az évre is, ez év január 1-től megillet-e újfent a 15 nap betegszabadság? Köszönöm a válaszokat!

Tundi # 2019.07.04. 16:31

Kedves Jusztasz !

Nagyon szépen köszönöm a válaszát.

Jusztasz # 2019.07.04. 12:53

Tundi 2019.07.03. 21:19
Már látom, hogy a táppénz számításom helytelen és annak bére megfelelő. Viszont a +2 el nem számolt munkanapra jár bér ? (Mivel a hónap 20 munkanapos és csak hétköznap dolgozunk.)
Kedves Szakértők !
2019 jun.hónapra az alábbi bért kaptam :
Ledolgozott napok száma : 14 - 146090.-ft brt.
Fizetett ünnep: 1 - 10435.-ft brt.
Táppénz : 5 - 20155.-ft brt.
5 éve határozatlan szerződésem van, havi fix bérrel (208700.-ft). Ez évben korábban a betegszabadság 15 napját kimerítettem.
Táppénzen 06.14-06.18 -ig voltam.
Helyesen gondolom, hogy az 5 nap táppénzre a bérem 60%-a jár beleértve a szombat-vasárnapot is (Ami cirka 10435x5x60%)? Továbbá, hogy ebben a hónapban 16 ledolgozott napra jár munkabér ? + Fiz.ünnep 1 nap.
Vagyis 22 napra jár elszámolás.
Válaszukat előre is köszönöm. Tündi.

Kedves Tündi!

1. A táppénz ellátást főszabály szerint az adott ellátásra való jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelemből kell kiszámolni.

Ha ebben az időszakban pl. 70%-os mértékű betegszabadságos bérben részesült, úgy azzal a táppénz alap is csökken.

2. Igen, helyesen gondolja a táppénz mértéke 60%, ha van 2 éves folyamatos biztosításban töltött ideje és a keresőképtelenség alatt nem feküdt kórházban.

3. Igen, jól tudja táppénz naptári napra jár. (Azaz táppénz illeti meg szombatra és vasárnapra is.)

Tundi # 2019.07.03. 19:19

Már látom, hogy a táppénz számításom helytelen és annak bére megfelelő. Viszont a +2 el nem számolt munkanapra jár bér ? (Mivel a hónap 20 munkanapos és csak hétköznap dolgozunk.)

Tundi # 2019.07.03. 18:01

Kedves Szakértők !

2019 jun.hónapra az alábbi bért kaptam :
Ledolgozott napok száma : 14 - 146090.-ft brt.
Fizetett ünnep: 1 - 10435.-ft brt.
Táppénz : 5 - 20155.-ft brt.
5 éve határozatlan szerződésem van, havi fix bérrel (208700.-ft). Ez évben korábban a betegszabadság 15 napját kimerítettem.
Táppénzen 06.14-06.18 -ig voltam.

Helyesen gondolom, hogy az 5 nap táppénzre a bérem 60%-a jár beleértve a szombat-vasárnapot is (Ami cirka 10435x5x60%)? Továbbá, hogy ebben a hónapban 16 ledolgozott napra jár munkabér ? + Fiz.ünnep 1 nap.
Vagyis 22 napra jár elszámolás.

Válaszukat előre is köszönöm. Tündi.

alsovonal # 2019.06.18. 15:08

Kedves monoszkop!

Köszönöm válaszod.

monoszkop # 2019.06.18. 12:05

alsovonal # e-mail Jelentem! 2019.06.18. 11:58

Kedves aprilismajus !

Valószínű ez egy nagyon bamba kérdés lesz, elnézést.

S esetleges felmondás befolyásolja a további táppénz folyósítást? (vagy ha felmondásra kerül a sor bukom a további TP-t?)

alsovonal # e-mail Jelentem! 2019.06.18. 11:56

Edit:

Lemaradt, hogy van a baleset üzemiségét elismerő határozat a birtokomban.

aprilismajus # e-mail Jelentem! 2019.06.18. 11:54

2012. évi I. törvény a Munka törvénykönyvéről, 65. § (3) bekezdés: felmondási tilalom alá eső esetek, itt nem szerepel a balesti táppénz, tehát a munkáltató felmondhat.

alsovonal # e-mail Jelentem! 2019.06.18. 11:42

Sziasztok!

Történetem röviden:

2018. 06. 26-án autóbalesetet szenvedtem, munkavégzés közben. A balesetet csodával határos egész jól megúsztam, viszont a balesetből adódóan még mindig sérült az egyik térdem. Műtétre előjegyeztek.

A baleset óta folyamatos baleseti táppénzt kapok.

A héten kell megjelennem az adott megye járási hivatalának orvossszakértői bizottsága előtt (háziorvosi beutalóval s egyéb papírjaimmal) a táppénz meghosszabbítása, további folyósítása miatt.

A munkáltatómnak nem annyira tetszik ez, nemtetszését fejezte ki, szerinte 1 év alatt munkaképesnek kellene lennem. (Azt gondolom ez nem az ő joga eldönteni stb.)

S a kérdés: baleseti táppénz folyósításának ideje (99%, hogy hosszabbítjak) alatt felmondhat a munkáltató?

Köszönöm, hogy időt szakítotok rám.

T. Kérdező!

  • Felmondhat, de a felmondási idő csak az egy év lejárta után kezdődik.

Jogalap:

39. A felmondási idő

Mt. 68. § (1) A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik.

(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő legkorábban az alábbiakban meghatározott tartam lejártát követő napon kezdődik:

  1. a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év,
  • Nem, nem bukja a táppénzt. Határozattal elismert üzemi baleset esetén a baleseti táppénz ugyanis -szemben a sima táppénzzzel- akkor is tovább folyósítható, ha egyrészt az 1 év lejárt, másrészt a munkaviszony időközben megszűnt.

Ebtv. 55. § (1) Baleseti táppénzre az jogosult, aki a biztosítás fennállása alatt vagy a biztosítás megszűnését követő legkésőbb harmadik napon üzemi baleset következtében keresőképtelenné válik.

Ebtv. 55. § 3) A baleseti táppénz – az előzetes biztosítási időre és táppénzfolyósításra tekintet nélkül – egy éven keresztül jár azzal, hogy a baleseti táppénz folyósítása legfeljebb egy évvel meghosszabbítható.

drbjozsef # 2019.06.18. 12:02

Az az egyetlen kérdésem, hogy esetleg érdemes-e egy tértivevényes levélben az utazás tényét lejelenteni a munkáltató felé?

Én megtenném. Hivatkozva a link alapján, az adott munkakörre a keresőképtelenség fennáll, de a rehabilitációt elősegíti, illetve nem gátolja semmiképpen a nyaralás.

A lényeg, hogy legyen igazolás, hogy keresőképtelen. Ez nem zár ki _önmagában_ semmit, csak a munkakörhöz ÉS az állapothoz viszonyítva lehet vizsgálni, hogy előnyös, hátrányos, vagy semleges valamilyen cselekvés.

Aztán ha vita van, lehet bizonyítgatni.

monoszkop # 2019.06.18. 11:51

Sweetshark 2019.06.18. 12:32

Tisztelt drbjozsef!

Köszönom a válaszát! Olvastam a cikket, csak hát én mégsem vagyok jogi szakértő.

A munkáltatónak igazából fogalma sincs mit kellene ilyen esetben tenni, ők csak magukat akarják védeni egy orvosi igazolással. Az OEP dettó, fogalmuk sincs, csak orvosi igazolás legyen.

Én még olyan szakorvosi igazolást nem láttam, hogy "munkára még nem alkalmas, de már utazhat", úgyhogy nem lesz igazolás.

Azt gondoljuk, hogy ettől függetlenül az álláspontunk védhető, mert - ahogy a cikkben is szerepel - nem csak a fizikai, hanem a lelki rekreáció is rekreáció, illetve maga az utazas nem jelent fizikai megerőltetést.

A több százezer forintos utat pedig sem a munkáltató, sem az OEP nem fogja megtéríteni, ha elmarad, innentől fogva mindenképpen utazunk.

Az az egyetlen kérdésem, hogy esetleg érdemes-e egy tértivevényes levélben az utazás tényét lejelenteni a munkáltató felé? Ebben az esetben ugyanis egy későbbi esetleges jogvita esetén nem vádolhatnak rosszhiszeműséggel.

Miért bonyolítja az egyszerűt?

Ki és miért vádolná rosszhiszeműséggel?

Mi köze van a munkáltatónak ahhoz, hogy Ön mit csinál a kk. alatt?

Ön keresőképtelen. Ezt az orvos leigazolta. Ha az előírt időben az orvosnál megjelenik, illetve nem hátráltatja a gyógyulását a táppénz ellátása nem vonható meg.

Ezzel kapcsolatban az Ebtv. 47. § ekként rendelkezik.

(3) A táppénz folyósítását meg kell szüntetni, ha a jogosult az elrendelt orvosi vizsgálaton elfogadható ok nélkül nem jelent meg, vagy a keresőképesség elbírálásának ellenőrzése során a szakértő, illetve a felülvéleményező főorvos általi vizsgálatához nem járult hozzá.

A szakértő, illetve a felülvéleményező főorvos – a kezelő orvos jelenlétében – a keresőképességet a jogosult tartózkodási helyén is ellenőrizheti.

A táppénz folyósítását akkor is meg kell szüntetni, ha a táppénzre jogosult a keresőképességét elbíráló orvos utasításait nyilvánvalóan nem tartja be, illetve a gyógyulását tudatosan késlelteti.

A munkáltató kezdeményezheti ugyan annak vizsgálatát, hogy indokolt-e a kk. állományban tartása, azonban ez költséges, időigényes és korántsem biztos, hogy eredményes.

Ennek módjáról itt olvashat:

http://www.neak.gov.hu/…sgalata.html

Sweetshark # 2019.06.18. 10:32

Tisztelt drbjozsef!

Köszönom a válaszát! Olvastam a cikket, csak hát én mégsem vagyok jogi szakértő.

A munkáltatónak igazából fogalma sincs mit kellene ilyen esetben tenni, ők csak magukat akarják védeni egy orvosi igazolással. Az OEP dettó, fogalmuk sincs, csak orvosi igazolás legyen.

Én még olyan szakorvosi igazolást nem láttam, hogy "munkára még nem alkalmas, de már utazhat", úgyhogy nem lesz igazolás.

Azt gondoljuk, hogy ettől függetlenül az álláspontunk védhető, mert - ahogy a cikkben is szerepel - nem csak a fizikai, hanem a lelki rekreáció is rekreáció, illetve maga az utazas nem jelent fizikai megerőltetést.

A több százezer forintos utat pedig sem a munkáltató, sem az OEP nem fogja megtéríteni, ha elmarad, innentől fogva mindenképpen utazunk.

Az az egyetlen kérdésem, hogy esetleg érdemes-e egy tértivevényes levélben az utazás tényét lejelenteni a munkáltató felé? Ebben az esetben ugyanis egy későbbi esetleges jogvita esetén nem vádolhatnak rosszhiszeműséggel.

alsovonal # 2019.06.18. 09:58

Kedves aprilismajus !

Valószínű ez egy nagyon bamba kérdés lesz, elnézést.

S esetleges felmondás befolyásolja a további táppénz folyósítást? (vagy ha felmondásra kerül a sor bukom a további TP-t?)

alsovonal # 2019.06.18. 09:56

Edit:

Lemaradt, hogy van a baleset üzemiségét elismerő határozat a birtokomban.

aprilismajus # 2019.06.18. 09:54

2012. évi I. törvény a Munka törvénykönyvéről, 65. § (3) bekezdés: felmondási tilalom alá eső esetek, itt nem szerepel a balesti táppénz, tehát a munkáltató felmondhat.

alsovonal # 2019.06.18. 09:42

Sziasztok!

Történetem röviden:

2018. 06. 26-án autóbalesetet szenvedtem, munkavégzés közben. A balesetet csodával határos egész jól megúsztam, viszont a balesetből adódóan még mindig sérült az egyik térdem. Műtétre előjegyeztek.

A baleset óta folyamatos baleseti táppénzt kapok.

A héten kell megjelennem az adott megye járási hivatalának orvossszakértői bizottsága előtt (háziorvosi beutalóval s egyéb papírjaimmal) a táppénz meghosszabbítása, további folyósítása miatt.

A munkáltatómnak nem annyira tetszik ez, nemtetszését fejezte ki, szerinte 1 év alatt munkaképesnek kellene lennem. (Azt gondolom ez nem az ő joga eldönteni stb.)

S a kérdés: baleseti táppénz folyósításának ideje (99%, hogy hosszabbítjak) alatt felmondhat a munkáltató?

Köszönöm, hogy időt szakítotok rám.

monoszkop # 2019.06.18. 07:39

c)10 irányadó időszak: folyamatos biztosítás esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszony első napjától az ellátásra való jogosultságot megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszak, melynek kezdő napja nem lehet korábbi az ellátásra való jogosultságot megelőző naptári év első napjánál,

d)11 számítási időszak: az irányadó időszakon belül az Ebtv. 48. § (1)–(4) bekezdésében, baleseti táppénz esetén az Ebtv. 55. § (7) bekezdésében meghatározott időszak azon naptári napjai, amelyre pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelmet vallottak be, amely időszak legfeljebb azon hónapig tarthat, ameddig a biztosított jövedelméről a bevallás benyújtásra került,

monoszkop # 2019.06.18. 07:37

g„.heni91 2019.06.17. 16:44

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnénk kérni. 2016.11.02-től dolgoztam egy cégnél, ez a munkaviszonyom 2019.03.31-el megszűnt, de 2019.04.01-től új cégnél vagyok bejelentve. 2019.05.02-től pedig táppénzen vagyok. Megkaptam a kiutalt összeget, de mivel az új jogviszonyomban a bérem úgy alakult, hogy megkaptam a minimálbért és erre még plusz juttatást,ami után ugyanúgy járulék volt fizetve, jogos-e az, hogy csak a szerzödés szerinti jövedelmemet vették alapul? Ilyenkor nem számít, hogy az új jogviszonyomban van 30 napnyi tényleges jövedelmem? Júliusra várom a babámat, akkor a csed és gyed alapom is csak ez a szerzödés szerinti összeg lesz?

A választ előre is köszönöm.

T. Kérdező!

Álláspontom szerint valóban nem számít, mivel a jelen jogviszonyban, a számítási időszakban elért tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.

A számítási időszak pedig az ellátásra való jogosultságot megelőző 3. hónap utolsó napjától kezdődik a jelen jogviszonyban. Önnek ilyen nincs, így a számítási időszakban tényleges jövedelemmel sem rendelkezik. (Van tényleges jövedelme, de azt nem a számítási időszakban szerezte.) Ebből következően -álláspontom szerint- helyesen jártak el akkor, amikor az ellátását a szerződés szerinti bérének a figyelembevételével állapították meg.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

drbjozsef # 2019.06.17. 17:06

Sweetshark,

Szerintem ez kb. mindent elmond.
Amúgy a gugli első találata.

Amúgy, ha a cégnek nincs kifogása, akkor feltehetőleg nem lesz gond. Ha igen, akkor határeset. Explicite nem tilos egyébként.

https://ado.hu/…levo-nyaral/

g.heni91 # 2019.06.17. 14:44

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnénk kérni. 2016.11.02-től dolgoztam egy cégnél, ez a munkaviszonyom 2019.03.31-el megszűnt, de 2019.04.01-től új cégnél vagyok bejelentve. 2019.05.02-től pedig táppénzen vagyok. Megkaptam a kiutalt összeget, de mivel az új jogviszonyomban a bérem úgy alakult, hogy megkaptam a minimálbért és erre még plusz juttatást,ami után ugyanúgy járulék volt fizetve, jogos-e az, hogy csak a szerzödés szerinti jövedelmemet vették alapul? Ilyenkor nem számít, hogy az új jogviszonyomban van 30 napnyi tényleges jövedelmem? Júliusra várom a babámat, akkor a csed és gyed alapom is csak ez a szerzödés szerinti összeg lesz?

A választ előre is köszönöm.

Sweetshark # 2019.06.17. 12:19

Tisztelt Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy milyen módon lehet külföldre utazni táppénz ideje alatt, anélkül, hogy táppénz csalást követnénk el?

Párom hónapok óta 100%-os baleseti táppénzen van, a lakás rabja, de már nincs ágyhoz kötve. Munkájából adódóan napi 10+ kilométereket kellene gyalogolnia, ennyit még nem tud, de napi 1-2 kilométert segédeszközzel már igen, így a nyaralás fizikailag számára nem lenne megterhelő.

Fél éve befizettünk egy több százezer forintos külföldi útra, ezt már nem tudjuk lemondani, de nem is szeretnénk, mert a sok hónapos bezártság után történő környezetváltozás párom lelki egészségének is jót tenne.

Munkáltató a hosszú táppénz miatt eltávolította az állományból, így részükről a szabadság kiadásának feltétele az lenne, hogy az orvos munkára alkalmasnak nyilvánítsa. Ez a feltétel nyilvánvalóan nem teljesül, hiszen munkára még nem alkalmas.

A kérdésem az, hogy elutazhat-e a táppénz megszakítása nélkül? Ha pedig ez nem lehetséges, akkor milyen más lehetőség van, hogy legálisan oldjuk meg ezt a helyzetet?

Köszönettel:

Sweet

drbjozsef # 2019.06.17. 04:12

marietta65,

Persze. Nem kell "kezdeményezni". Felmondhatsz egyoldalúan, a felmondási időd (alapesetben 30 nap) pedig telik a táppénz alatt is a felmondás napjától.

Mivel keresőléptelen beteg vagy, természetesen másik munkahelyen sem dolgozhatsz (vagy legalábbis csak speciális esetben).

marietta65 # 2019.06.16. 19:24

Tisztelt Szakértő!
Érdeklődöm, hogy táppénz időtartama alatt lehet-e a munkaviszony megszüntetését kezdeményezni részemről? Ha igen, akkor ezen időszak már beletartozik a 30 napos felmondási időbe? köszönöm!


Üdvözlöm! Határozatlan idej? a munkaviszonyom.Jelenleg táppénzen vagyok.A táppénz alatt fel lehet-e mondani? Ha igen akkor a 30 nap a felmondás napjá