Rendkívüli szabadság


Ulrik79 # 2019.03.06. 07:03

Kedves Fórumozók,

Egy cégnél ahol 4,5 éve dolgoztam felmondtam és egy másiknál leszerződtem 1 hónap különbséggel, ami a felmondási idő ugye. Miután felmondtam (még ketyeg a felmondási idő) a régi cégemnél, pár napra meghalt az apukám. Az ilyen esetekben (közeli hozzátartozó halála) jár 2 nap rendkívüli szabadság. Erre rákérdeztem az ottani HR-nél, hogy így van e mondták igen, oké. De mivel a temetés a másik cégnél ért volna, úgy döntöttem itt csak 1 napot veszek ki a kettőből. A temetés ideje az új munkahely második napján volt. Ennél a cégnél 3 napig voltam (hogy miért nem lényeges), és csak két napot fizettek ki, mondván, hogy a próbaidő 3 napja alatt nem jár szabi. Ezt kicsit értetlenül fogadtam, pont a neve miatt is, hogy bármikor megtörténhet, ezért rendkívüli. A lényeg, hogy megkérdeztem az előző munkahelyem HR-sét és elmondta, hogy a rendkívüli szabadság 2 napját egy helyen lehet kivenni 60 napon belül, ahol jelented mi történt és élsz is a lehetőséggel, ami logikusan hangzik is. Viszont akkor ők a régi munkahelyem miért nem világosított fel erről, mert akkor kivettem volna ott a két napot, volt mit intézni. A másik az új munkahelyemen miért nem ezt mondták és miért egy hülyeséggel szúrták ki a szemem, hogy nem jár. Tanulság kinek higgy és miért, neten nem találtam erről semmit, hogy osztható a 2 nap 2 cég között, átvihető e. Illetve még ha mondjuk átvihető lenne és igazad van 1 napért perre mész? Illetve én nem láttam a szabadságok tekintetében semmit hogy azt vezetik bárhol is, tehát, hogy a két cég mit lát belőle. Szóval, ha az új helyen is bejelentem az igényemet, honnan tudják, hogy a régi helyen kivettem a 2 napot? Legvégül ugye az új cégnél odaadták "szabinak" a temetésre járó napot csak nem fizettek érte semmit se, ilyenkor akkor érdemes behazudni, hogy fosok hányok egy napig, mert azért legalább kapok némi pénzt, vicces bármi légyen is az igaz, itt átverés történt valahol, de legalább egy helyen...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.26. 11:03

Két nap.

Gitta01 # 2018.02.26. 07:24

Nagypapa halála esetén ,Én vagyok a legközelebbi hozzátartozó,mivel gyermeke-édesapám elhunyt,mennyi szabadság illet meg,fizetett-e,megváltozott munkaképességű vagyok,ez befolyásolja-e a szabadság időtartamát?

Szomorú örökös # 2017.03.03. 05:50

Anno nekem volt egy kollégám, aki rendre temetésre kéredzkedett el állandóan a munkahelyről. Már többen susmogták, hogy nem is ismeri ezeket az illetőket, hanem szinte az újságból nézegette ki, hogy kinek a temetésére is "megy el" épp. Persze nyilván maszek ügyei voltak, azért akart hamarabb elmenni. Tőle nem kértek igazolást erről sohasem, de az egy más világ volt.

Viszont ha valaki gyakran kéri ezt a két nap szabadságot magának, akkor nyilván a munkáltatója szerintem gyanakodni kezdett, ezért lehet a szigorítás. Ha valóban közeli rokon volt, akkor a hozzátartozókat muszáj lesz valahogy megkérni, hogy másolják le azt a fránya halotti anyakönyvi kivonatot.

Yata # 2017.03.02. 20:05

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Mint írtam, tavaly, mikor először volt szükségem rendkívüli szabadságra, akkor kérdeztem kell e valamilyen papír hozzá - akkor nem kért semmit a munkáltató, ezért nem értem, hogy idén mégis miért kéri be. A "másképp hogy" kérdésre, pedig a gyászjelentést betudom mutatni, de a halotti anyakönyvi kivonatban (még akkor is ha másolat) már nem vagyok biztos, hogy megkapom, mint írtam.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.02. 19:41

Másképp hogy? Bemondásra?

Yata # 2017.03.02. 19:35

kedves Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék, hogy rendkívüli szabadság esetén (közeli hozzátartozó halála esetén) kérhet a munkáltató bármilyen iratot? Elsőre nem találtam semmi erre utalót a munka törvénykönyvében, annyit olvastam, hogy két napot kérhet a munkavállaló maximum egy éven belül. Tavaly szintén szükségem volt a rendkívüli szabadságra, azonban akkor nem kérték be a halotti anyakönyvi kivonatot. (Jelenleg, hiába egyenes ági rokonomról van szó, nem vagyok benne biztos, hogy megkapom a halotti anyakönyvi kivonatot - vagyis annak másolatát.) Továbbá abban az esetben, ha ragaszkodik a munkáltatom hozzá, megtagadható e a kivonat bemutatása - az értesítőt betudom mutatni, mivel azt megkapta minden családtagunk.

Segítségeket és válaszotokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.05. 11:13

333 van neki! Boldog ember!

drbjozsef # 2017.02.05. 11:00

Ha van 230 fizetett szabadnapod, ki ne hagyd :

http://kiszamolo.hu/…szabadsagra/

és

http://kiszamolo.hu/…szabadsagot/

nblvbl # 2017.02.05. 09:22

Kedves Hozzászólók!
Köszönöm szépen a válaszokat. Ha jól értettem, akkor semmilyen extra szabály nincs, csak el kell számolni a kezdő naptól 333-ig - kihagyva a nem-munkanapokat. S ha jól értem, akkor nem ismert olyan online szolgáltatás, mely ezt a számolást el is végzi az "öröknaptár" és az ünnepnapok ismeretében.
(Az érdeklődő reakciókra is illik válaszolnom: ez egy fizetett szabadságot jelentő időszak, s a korábban ki nem adott szabadságnapok kerültek kiadásra, ami egy fajta megkésett túlóra-kompenzációként került a felek által kölcsönösen elfogadásra...)
A kapott instrukciók alapján nekem tehát: 230 munkanap jött ki 2017-re és így az utolsó munkanap/szabadságnap = 2018.05.31. (feltételezve, hogy 2018-ban Nagypéntek már ünnepnap lesz). Remélem, jól számoltam... :-)
Köszönettel és üdvözlettetl:nblvbl


nblvbl

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.04. 18:48

Úgy még több is, csakhogy az is fizetetlen szabadság, és így azt sem rendelheti el a munkáltató.

wers # 2017.02.04. 18:17

Igaz, tényleg.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.04. 18:06

Fizetés nélkülit nem rendelhet el a munkáltató.

wers # 2017.02.04. 13:06

Nem derül ki, hogy fizetett szabi-e, de ha igen, ilyen munkahely engem is érdekelne.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.04. 11:54

333 nap szabadság?! Melyik ez a gavalléros munkáltató, amely kifizet kb. másfél évi bért a semmiért?

nblvbl # 2017.02.04. 09:40

Kedves Fórumozók, Szakértők!
Köszönettel és komolyan! érdeklődnék: létezik-e olyan online szolgáltatás, mely megadja itt és most, melyik munkanapon ér majd véget egy 333 (háromszáz-harminc-három!) napos szabadság, ha azt 2017.02.01-én máris megkezdte valaki a munkáltató írásos elrendelése alapján? Ha esetleg nincs ilyen online szolgáltatása, akkor minden levezetést/becslést érdeklődéssel várok válaszként (vö. pl. Nagypéntekek figyelembe vétele 2017-ben és 2018-ban?). Üdvözlettel:nblvbl


nblvbl

efi99 # 2017.02.01. 18:39

3, 3 óra 12 perc szabit kapna egyenként.

sortie # 2017.01.31. 10:28

1.Nem, a jogszabály világosan fogalmaz.
2.Nem minden rokon minősül hozzátartozónak.
3.Hogyan osztaná el a munkáltató a 2 napot, ha pl. öt hozzátartozója is a cégnél dolgozna?
4.Mit csinál a munkáltató, ha a másik rokon minden erölködés ellenére sem akar a közeljövőben (tárgyévben)meghalni?
5. Tényleg kreatív...

Mt. 55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól
af) hozzátartozója halálakor két munkanapra,

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.31. 08:45

Jáj. Nagyon kreatív.

mgru1988 # 2017.01.31. 07:40

Üdvözlök Mindenkit!

Egy olyan kérdésem lenne Hozzátok, hogy az jogszerű-e, ha nagyapám halála esetén csak egy nap rendkívüli szabadságot hagy jóvá nekem a cég azzal az indokkal, hogy a cégnél egy másik rokonom is dolgozik (jelen esetben így ketté akarják osztják a járandó 2 nap szabadságot)?

Válaszotokat előre is nagyon köszönöm

Üdvözlettel:

Gergő

efi99 # 2016.12.28. 16:48

Alapvetően lényegtelen, hogy miben vonogatják. Ha valakinek van 30 napja, akkor - hacsak nem részmunkaidős - 240 szabi órája van. Mindenesetre, ha a munkáltató - és a munkavállaló - nem akar teljesen belekeveredni, akkor jobban teszi, ha 8-asával vonogatja. Ez ugyanis praktikusan egybeesik 1 szabadságnappal és könnyebben "elképzelhető" mennyi szabija van a delikvensnek, mind ha azt hallja, hogy 112 óra.

Immaculata # 2016.12.25. 22:24

Ezen csak azért nem tudok nevetni, mert siralmas a szövegértésed. A törvényhely azt támasztja alá, amit elsőre írtam.
Képtelen vagyok tőmondatokban fogalmazni, a bonyolultabbakkal nem birkózol meg.

alfateam # 2016.12.25. 22:03

Hoppá-hoppá,...„Igen, helytálló.” itt mintha nem ezt mondtad volna

(4) A szabadságot az (1) és (2) bekezdés esetén munkanapban, a (3) bekezdés esetén a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani.

Fantasztikusan tudsz Öngólt rúgni.

Egyébként az általad citált törvényt már 2012-ben is 2013.-ban is és 2014.-ben is módosították...

Immaculata # 2016.12.25. 21:35

2012. évi I. tv.
124. § (1) A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.
(2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot.
(3) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság - a (2) bekezdéstől eltérően - az adott naptári évben úgy is kiadható, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.
(4) A szabadságot az (1) és (2) bekezdés esetén munkanapban, a (3) bekezdés esetén a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani.
(5) Munkaidő-beosztás hiányában a szabadságot az általános munkarend és a napi munkaidő figyelembevételével kell kiadni, valamint a (4) bekezdésben foglaltakra tekintettel kell nyilvántartani.

alfateam # 2016.12.25. 19:10

Amennyiben a munkavállaló munkaidő-beosztása alapján 12 órában végzett volna munkát, de szabadságot adtak ki neki, akkor

  1. 12 órára mentesül a munkavégzési kötelezettség alól, és a szabadságát 12 órában kell nyilvántartani, illetve
  2. 12 órára járó távolléti díjat kell a részére megfizetni.