Rendkívüli szabadság


wers # 2015.11.28. 11:33

Nem értem a problémát. A törvény lehetőséget ad, de a jogosultságot igazolni kell. Mi mással? A férjet, mint tényezőt, kihagyták a jogszabályból.

bibóca40 # 2015.11.27. 17:04

Köszönöm.
Kérlek,arra is válaszolj,van erre jogszabály,hogy köteles bemutatni?(a férje nem engedi)

wers # 2015.11.27. 16:43

A halotti anyakönyvi kivonaton nem szerepel a halál oka.

bibóca40 # 2015.11.27. 16:24

Nem rólam van szó,hanem egy kolléganőmről.De sajnos bárki kerülhet ilyen helyzetbe.Eddig nem kérték a halotti anyakönyvi kivonatot.
/Mellesleg a főnök a legnagyobb pletykafészek,eddig pl.bárkinek bármilyen műtéte volt, arról mindenki tudott.Mondjuk nem akarja a kolléganő,hogy arról pletykáljanak,hogy mi volt a halál oka./
Kérdésem,valóban van erre vonatkozó jogszabály,hogy be kell mutatni?

wers # 2015.11.26. 19:30

Mi sértene? Nem értem. Bizonyítanod kell a jogodultságot.

bibóca40 # 2015.11.26. 19:19

Közalkalmazottként érdeklődöm,hogy halálesetkor valóban be kell-e nyújtani a MÁK-nak,illetve a munkáltatónak a halotti anyakönyvi kivonatot,hogy a 2 nap rendkívüli szabadságot jóváírják?Nem sért-e ez személyiségi jogokat?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.01. 07:15

Úgy érted, a munkavállaló gyermekének a másik szüleje hozzátartozó-e az Mt. vonatkozásában? Ha nincs más közük egymáshoz, akkor nem az.

evatunde # 2015.10.01. 07:08

Szép napot kívánok!Tegnap hívott a gyermekem,hogy meghalt az édesapja.Mi már nem éltünk együtt régóta.Ezzel kapcsolatban szeretném kérdezni,jár-e nekem a haláleset miatt a 2 nap szabadság?A gyermekem külföldön él és nekem kell sok mindent intéznem a nevében.Válaszokat megköszönöm.

Edith40 # 2015.08.12. 08:09

Kedves Capisca!
Köszönöm a választ!

capisca # 2015.08.12. 08:04

A munkavállalónak akkor is megjár a két nap rendkívüli szabadság(temetési), ha az élettársa szülője halt meg?

Nem.

Edith40 # 2015.08.12. 07:13

Tisztelt Fórumozók!
A munkavállalónak akkor is megjár a két nap rendkívüli szabadság(temetési), ha az élettársa szülője halt meg?Köszönöm a segítséget!

Frici53 # 2015.06.06. 14:04

T. Szerkesztőség!
Édesanyám halála után egy napot számoltak el rendkívüli szabadságnak. A BKV-nál dolgozom, 12/24-es, folyamatos munkarendben. Nálunk mindent átszámolnak az egy műszakosak 8 órájáról 12 órára. Ezzel indokolták ezt az egy napot is. Viszont így "bennmaradt" 4 órám. Lehet, szőrszálhasogatás, de mindig a dolgozó jár rosszul. Tudnak ez ügyben valami támogatást, tanácsot adni? Azaz, ha két munkanap az előírás, akkor két 8 órás munkanapot kell érteni, vagy két, munkaidőtől független, a munkahelyen való megjelenéstől a távozásig tartó periódust?
Megnéztem a folyamatos munkarend szerinti szabadságoknál, de ott sok mindennel foglalkoznak (fizetett ünnep, hétvége, stb), de temetési, rendkívüli szabadsággal nem. Ezért mégis e rovatban várom a választ.

sortie # 2015.01.06. 14:33

2012. évi I. törvény 55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól

  1. keresőképtelensége,
  2. a jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő, egészségügyi intézményben történő kezelés, valamint
  3. a kötelező orvosi vizsgálata tartamára, továbbá
  4. a véradáshoz szükséges, legalább négy óra időtartamra,
  5. a szoptató anya a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy, ikergyermekek esetén kétszer két órára, a kilencedik hónap végéig naponta egy, ikergyermekek esetén naponta két órára,

f) hozzátartozója halálakor két munkanapra,

(Ezen rendelkezés a közalkalmazottakra is vonatkozik.)

PTK 2013. évi V. törvény 8:1 értelmező rendelkezések

  1. közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér;
  2. hozzátartozó: a közeli hozzátartozó, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa;

Fentiek alapján felesége egyeneságbeli rokona (édesanyja) az Ön hozzátartozójának minősül, így halála esetén két munkanapra mentesül a munkavégzési kötelezettség alól, melyre távolléti díj illeti meg.

A két munkanap nem feltétlenül esik egybe a halál napjával, hiszen a temetést intézni kell, a temetés napja, egyéb ügyintézés (szállíttatás, halotti anyakönyvi kivonat kiállítása, boncjegyzőkönyv kikérése stb.) időben eltérhet a halál napjától.

Mindezek figyelembevételével -álláspontom szerint- a két munkanap a halál és a temetés napja között kiadható, fenti indokora hivatkozva kérje olyan napra, amikor nem volt rendes szabadságon.

kefír14 # 2015.01.05. 21:27

Tisztelt Szerkesztőség !

Közalkalmazottként,
Szeretném megkérdezni hogy az anyósom karácsony előtti sajnálatos halála miatt jár e nekem a 2 nap fizetett távolléti nap? Ha igen, kiadható e a rendes szabadság helyett.( mivel az ünnepek között szabadságon voltam azt mondták h nem jár,és akkor már nem vehetem ki).

Köszönettel.

Közfogis # 2014.11.19. 04:52

Tisztelt Válaszoló(k)!

Az a kérdésem, hogy közfoglalkoztatottnak is jár a 2 nap temetési szabadság? A munkahelyemen 1 napos kutakodás után nem tudtak választ adni, de szerintük nem jár, mint ahogyan a gyermek utáni 2 nap sem. Ez utóbbit sem értem, hiszen egy közfoglalkoztatottnak is lehet gyereke, és halhat meg hozzátartozója. Sajnos.

Köszönöm a segítséget!

vindischj # 2014.10.22. 05:24

Helló!Nekem a nagybátyám halt meg.. . :( Ilyenkor jár valamilyen szabadság?a két nap vagy a temetés napjára?

Renko86 # 2014.09.15. 05:06

Kedves Ügyvéd Úr!

Az egyik dolgozónk nagybátyja halt meg. A dolgozó a gyámja is egyben a nagybátyának. Egy háztartásban is éltek. Jár e a dolgozónak és a feleségének a két nap?

Köszönöm válaszát!

pazs # 2014.05.27. 08:52

lehet több napot is adni, ha kér, csak az fizetetlen lesz (de igazolt hiányzás), két nap mindig fizetett, nem kell egyben egyszerre élni vele. Amúgy nem szabadság, hanem fizetett igazolt távollét.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.27. 08:42

Hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa.

corbis # 2014.05.26. 17:12

Üdvözlöm!
Egyik dolgozónk nevelőszülőjének szülője (mostoha nagyszülő)halt meg. A másik dolgozónk élettársának szülője halt meg. Jár- e számukra (vagy adható?) rendkívüli szabadság és hány nap? Halálesetkor egyébként a 2 napot ki kell adni, vagy ha az illető csak 1 szabadságot kér a temetésre, a másik nap esetleg később is kiadható, vagy a 2 nap az egy maximum szám? Köszönöm segítségét! Üdv: corbis

Kerzsi # 2014.04.10. 15:41

köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.10. 09:31

Nem csak az élettársa, bocs.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.10. 09:30

Ha valóban a férje (nem csak házastársa), akkor neked jár.

Kerzsi # 2014.04.10. 08:05

Nagymamám férje (apám mostohaapja) meghalt, jár-e utána a 2 nap temetési szabadság?

Marysa # 2014.02.28. 16:48

Kedves Szerkesztő!
Segítségét szeretném kérni!
Most tudtam meg hogy 2013 januártól jár +5 nap szabadság 50%-ban egészségkárosodott munkavállalónak.
És azt szeretném megtudni,hogy visszamenőleg lehet e igényelni? És ha igen hol találok róla igazolást? Köszönettel. Marysa.