rokkantsági nyugdíjból öregségi nyugdíjba


monalisa1 # 2013.02.14. 14:35

Korbetöltéskor kérni kell az átsorolást, hivatalból nem automatikus.

fagyongy55 # 2013.02.14. 14:17

Terike 49 nem tudom hány százalékot kaptál az éveid után amikor elmentél nyugdíjba,a nyolc év alatt kb évente 4% emelést kaptál , miből gondolod hogy a 70 % egészségkárosodásra többet kapnál, mivel maradna az alap és annak a hetven % Szerintem a mostani nyugdíjad már most több, és egyébként nincs jelentősége ,mivel a korbetöltött egészségkárosodott embereket is átsorolják öregségi nyugdíjba. Visszafelé még nem halottam hogy megtörtént volna.

terike49 # 2013.02.11. 19:04

Tisztelt Jogi Fórum!

62 évesen öregségi nyugdíjas lettem. Ezt követően 70 évesen egészségkárosodásom miatt súlyosan fogyatékosnak minősítettek. Kérhetem-e ilyenkor a rokkantsági ellátás folyósítását arra tekintettel, hogy az öregségi nyugdíj megállapításakor ez még nem állt fenn. Esetleg az öregségi nyugdíj összegének a felülvizsgálatát kérhetem-e?

Köszönettel Teréz!

horg50 # 2013.02.01. 16:20

Tisztelt Jogi Fórum!
2012-ben rokkantsági ellátást+baleseti járadékot folyósítottak részemre egy törzsszámon,ezt 1996 óta kapom,azóta nem dolgoztam.1950 es születésű vagyok,2012.08.hónapban betöltöttem a rám irányadó nyugdíjkorhatárt.Szerettem volna változatlan összegben történő továbbfolyósítását öregségi nyugdíjként,írtam a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak és kértem./előzőleg Ők tájékoztattak telefonon/A héten kaptam a választ,hogy illetékesség hiányába átadták a Ceglédi Igazgatósághoz./oda akkor kellett volna küldenem,ha új számítást akarok./
Kérdésem,hogy megállapíthatnak kevesebb ellátást a jelenleginél?/31 év elismert szolgálati időm van./,ha igen,köteles vagyok azt elfogadni?
Köszönettel:horg50

sitimaci # 2013.01.31. 07:54
sitimaci # 2013.01.31. 07:53
    • http://www.hir24.hu/belfold/2013/01/30/nem-kobozta-el-az-allam-a-nyugdijunkat/----Nem kobozta el az állam a nyugdíjunkat

55 komment|Megjelent: 2013.01.30. 15:23|Frissült: 2013.01.30. 20:22
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága elutasította a magánnyugdíjpénztárak ügyében tett magyar panaszt.

fagyongy55 # 2013.01.30. 09:42

A reá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárkor 63,5 évesen.

kati 58 # 2013.01.29. 11:03

Tisztelt Jogi Fórum!
A sógórnőm l954-es születésü több évig volt rokkantságin mellete dolgozott a mai napig is dolgozik.
Azt szeretném megkérdezni, hogy a szolgálati időbe
beleszámit a rokkantsági?
És mikor mehet nyugdijba.
Tisztelettel:Jánosi Kati

Köves # 2013.01.28. 20:59

bogarock

Tudomásom szerint felülvizsgálat utáni rokkantsági ellátott amikor eléri a nyugdíjkorhatárt, választhat ugyanúgy, mint fagyongy55 01.14 16:28 válaszában van.

Szancso Panza # 2013.01.28. 19:05

Kedves borarock!
A felvetett kérdés nagyon jogos. A rokkantsági ellátott nyugdíjkorhatára betöltése után kérheti öregségi nyugdíjasssá minősítését a ma ismert szabályok szerint. Azonban azt meg is kell érni, tehát el kell jutni ebben a státuszában a rá irányadó nyugdíjkorhatárig. Erre a legnagyobb esélyük a 2011.12.31-én már legalább 57 éveseknek van, de ahogyan a témához kapcsolódó fórumokon olvasni lehet, volt már példa ebben a korcsoportban is szúrópróba szerű ellenőrzésre, felülvizsgálatra, ami eredményezhet változást a jelenlegi besorolásához képest, amellyel már nem lehet öregségi nyugdíjas később....
A 2011.12.31-én még 57 évnél fiatalabbak helyzete pedig még bizonytalanabb az előbbi levezetés alapján, hiszen nekik kellett "önként" felülvizsgálatot kérniük tavaly ilyenkor....
A hatályos törvények szerint sem öregségi nyugdíjból, sem korhatár előtti ellátásból, sem rokkant ellátásból nem vonnak adót. Ezért véleményem szerint ez nincs befolyással a rokkant ellátás utáni öregségi nyugdíjra. Én úgy tudom, hogy alapesetben a rokkant ellátás összegét nevezik át - minden újra számítás nélkül - öregségivé.
Példa erre a korhatár előtti ellátás, ahol kérni sem kell az átváltást, azt hivatalból elvégzik.
Üdvözlettel: Szancso

bogarock # 2013.01.28. 13:46

Kedves Fórumozók!

Engem az érdekelne, hogy az, hogy a rokkantsági ellátott nyugdíjkorhatára betöltése utá kérheti öregségi nyugdíjasssá minősítését egészen biztos, h minden rokk. ellátottra vonatkozik?
Mert a törvény 32.§ (4) bek. szerint ez csak a 2011. december 31-ig 57. életévüket betöltőkre vonatkozik, méshol pedig erre utalást nem találtam.
Továbbá sajtóhírekben is azt olvastam, hogy a rokk. ellátás akár élethosszig is folyósítható, ám abból nem vonnak nyugdíjjárulékot, így a kizárólag ellátásból élők e korhatár betöltése után sem leszenk jogosultak öregési nyugdíjra. Viszont lehet mellette dolozni, és akkor az az után fizetett járulék alapján lehet öregségi nyugdíjas valaki...
vagy rosszul értelmezem?
Köszönöm.

fagyongy55 # 2013.01.22. 15:09

Szerintem az ápolási díjat nem befolyásolja. az újraszámolás csak akkor érdekes ha közben dolgozott és szolgálati időt szerzett,ha nem a változatlan összeggel való átsorolást javaslom, az utazással kapcsolatban biztos fognak reagálni, de az öregségi nyugdíjasok is kapják az utazási kedvezményt.

katka6 # 2013.01.22. 07:15

Tisztelt Szakértő!

Édesapám betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, korábban "végleges" rokkanttá nyilvánították, rokkantsági nyugdíjat kapott. Olvastam az előző hozzászólásból, hogy most vagy új igényt ad be a nyugdíj kiszámítására, vagy kérelmezi a korábbi összeg továbbfolyósítását, ezt értem is. Kérdésem az lenne, hogy az öregségi nyugdíj megállapítása hogyan befolyásolja az egyéb illetményeket, ugyanis édesapám után édesanyám ápolási díjban részesül. Ez továbbra is jár mindkét esetben? Ezen kívül jelenleg 90%-os kedvezménnyel válthatnak menetjegyet (édesapámon kívül édesanyám is kísérőként). Ez a kedvezmény fennáll a jövőben is?

Köszönettel várom válaszát.

fagyongy55 # 2013.01.14. 15:28

Rokkantsági ellátás után nyugdíj

Jelenleg rokkantsági ellátásban részesülő február hóban eléri a rá irányadó nyugdíjkorhatárt. Kérdésem, hogy a nyugdíjasnak történő átminősítés automatikusan történik, vagy azt külön kérni kell a nyugdíjkorhatár betöltése előtt?
Leiratkozok a kérdésről Ez engem is érdekel

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A rokkantsági ellátásban részesülő esetében az öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor két esetkör lehetséges.

Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor, vagy azt követően az egyik esetkörben a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál előterjesztett kérelemre, a rokkantsági ellátást változatlan összegben, öregségi nyugdíjként folyósítják tovább. Erre csak kérelemre kerülhet sor.

Másik esetkörben az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor vagy azt követően a lakóhely szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál az öregségi nyugdíj új igényként történő megállapítását lehet kérni, feltéve, ha az öregségi nyugdíjjogosultsághoz szükséges feltételek fennállnak.

(A jogszabály a megváltozott munkaképességűek ellátása folyósítását az öregségi nyugdíj esetében kizáró okként nem határozza meg. Az igénylő ezért a jogosultsági feltételek fennállása esetén az öregségi nyugdíj megállapítható akkor is, ha az igénylő megváltozott munkaképességűek ellátásában részesül.

A megállapító határozat meghozatalával egyidejűleg az illetékes rehabilitációs szakigazgatási szervet azonban hivatalból értesítik arról, hogy az igénylő részére öregségi nyugdíj került megállapításra, így az öregségi nyugdíj megállapítása a megváltozott munkaképességűek ellátásának megszűnését eredményezi.)

E lehetőség alkalmazásának lényege, amennyiben az új igény elbírálása során kiszámított nyugdíj összeg kedvezőtlenebb a rokkantsági ellátás összegénél, úgy az öregségi nyugdíj megállapítása iránti kérelmet – a határozat jogerőre emelkedéséig – vissza kell vonni.

Ezt követően az első esetkörben ismertetettek szerint kell eljárni, azaz kezdeményezni kell a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál a rokkantsági ellátás öregségi nyugdíjként történő továbbfolyósítását.

Forrás:adózóna

fagyongy55 # 2013.01.05. 13:20

Gizi52 és a többi fórumozó aki érdekelt!
Kérlek olvassátok el a szakértő válaszát és választ kaptok a kérdésetekre, Átlehet menni korhatár előttibe csak le kell mondani a jelenlegi ellátásról, és persze 2011 ig a 37 évnek meg kell lenni 2011 ig a rokk.ny is beleszámolják.
59 éves nő korhatár előtti ellátása

Nő aki 2011.12.31-ig 37 év szolgálati időt szerzett, s 2012-ben betöltötte az 59. évét, bármikor érvényesítheti a korhatár előtti ellátását vagy csak 2012-ben? A másik kérdésem, hogy a rokkantaknak 2011-ig szolgálati időnek veszik az ellátásukat? Kérem, hogy ne a törvény szövegét írja meg, mert nem tudom értelmezni.
Saját kérdés

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Tisztelt Asszonyom!

Az az 1953-ban született nő, aki 2012-ben betölti az 59. életévét és legkésőbb 2012. december 31-éig rendelkezik minimum 37 év szolgálati idővel - korhatár előtti ellátásra jogosultságát - az öregségi nyugdíj korhatárának (63. életévének) betöltéséig bármikor érvényesítheti.

A rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartama nem minősül szolgálati időnek.

Azonban a 2011. december 31-ig élt előrehozott (csökkentett összegű előrehozott) öregségi nyugdíjra való jogosultság, valamint a csökkentés mértékének megállapítása szempontjából szolgálati időként kellett figyelembe venni a rokkantsági nyugdíj és baleseti rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartamát.

Természetesen, ha Ön 2012. január 1-jét megelőzően rokkantsági nyugdíjban részesült, úgy az előrehozott nyugdíjjogosultságához szükséges szolgálati idejének megállapításánál a rokkantsági nyugdíj folyósításának tartamát figyelembe vesszük.

Molnár László
nyugdíjszakértő

A szakértő további válaszai »

EMFGy # 2013.01.02. 13:30

2012. febuár hónapba betöltöttem a 62-ik életévemet. Kérdésem az lenne, hogy a korábbi leszázalékolás havi összege változik e, ha kérem az öregségi nyujdíj meghatározását? A leszázalékolás ideje alatt és jelenleg is vállalkozó vagyok.

mirau # 2012.12.30. 16:37

Lujszi!

Az ONYB honlapján található nyomtatványt kell kitölteni, a megyei nyb-nak elküldeni. Ajánlott 2-3 héttel a 62-ik szülinapod előtt. Ha elkészülnek a felméréssel ajánlott személyesen menni, mert, le kell mondanod a rokkantsági ell. jogról, de meg is tarthatod, akor nem leszel nyugdíjas, de bármikor meggondolhatod magad.

Üdv mirau

ugribugri # 2012.10.22. 18:02

taffyka
legyél pozitív és őrüljünk hogy valamiben elsők vagyunk :)

gizi52 # 2012.10.20. 13:54

Üdvözlöm Önöket!

Az alábbiakról szeretnék tájékoztatást kérni!

1953. májusában született nő vagyok. 1968-tól 1994-ig dolgoztam, a NYUFIG által elismert szolgálati időm 1994-ig 24 év.
1994-1996-ig. 67 % rokkant nyugdíjas lettem, utána visszaminősítettek 50%-ra. A mai napig 50 %-os vagyok most már véglegesen.
2003-ban 6 hónapig Rehabon dolgoztam 7,6 órát naponta,2009. 02.01-től 4 órás bejelentett munkahelyem van.
Kérdésem az lenne, hogy mikortól és hány éves munkaviszony után kérhetem az 50 %-os rokkant ellátás helyett a nyugdíjazásomat?

Köszönöm a választ!

Üdvözlettel: Gizi

fürkész # 2012.06.13. 17:56

Lujszi
Az után a nap után ahogy betöltötted a 62-t irj egy pár soros kérvényt az ONYF-hez,hogy kéred az öregségi nyugdijba való átsorolásod,mivel betöltötted a számodra előirt nygdkorhatárt.Ugy tudom nincs ilyen nyomtatvány.A testvéremnek mondták ezt Debr.-be és már kapott is levelet,hogy öregségi nyugdijas lett.

Lujszi # 2012.06.13. 15:29

Rokkantsági nyugdíjból szeretnék öregségi nyugdíjat kérvényezni.Tudom,hogy csak az elnevezés változik az összeg ugyanannyi marad.
Van-e valamilyen nyomtatvány amit ebből a célból kellene kitöltenem?
Kérem,ha valaki tudja,segítsen!Köszönöm!János.

vaer # 2012.02.12. 18:04

Egyébként B. Juliától kérdezhetsz is akár emailban, akár itt a fórumon.
Jó egészséget!

vaer # 2012.02.12. 18:03

soni!

Nézz át a rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs ellátás topikba! Épp most írt B. Julia a közgyógy igazolványról.

soni # 2012.02.10. 15:26

Senki nem tus segiteni?

soni # 2012.02.09. 21:02

Senki nem tud segiteni?