terhesség alatt felmondás


eldor # 2008.09.08. 16:51

Véleményem szerint mind a két probléma (#1: azért keres a kismama munkát hogy táppénzet kapjon, #2: azért nem veszi fel a munkáltató a munkavállalót mert gyermeket várhat/a jövőben várható hogy gyereket várjon) annak a következménye, hogy a jelenlegi adózási/támogatási rendszer helytelen.

Mondhatják, hogy mondjak jobbat úgy reklamáljak, sajnos nem tudom, de remélem hozzáértő emberek hamarosan megtalálják a humánus, visszaélésre kevéssé módot adó megoldást. :)

Talán ami szempont lehet:

  • a munkáltatónak ne kelljen fizetnie a terhes kismama után, ne érje őt sem "hátrányos megkülönböztetés", ha alkalmaz egy (potenciálisan) terhes nőt.
  • A terhesség alatt (illetve az évek során: TGYÁS, GYED) kapott támogatás összege kevésbé legyen az ilyen manipulációknak függvénye. (Sajnos a függetlenítés viszont más fajta visszaélésre ad lehetőséget... De itt nincs ötletem...)

Üdv: E.

Két Lotti # 2003.06.13. 11:45

Én csak az utolsü fordulathoz fűzném azt hozzá, hogy sajnos ez ma egy kapitalista gazdaság.  

Én mint ügyvéd már három olyan ügyfélnek is 'adtam tanásot', aki fiatal terhesen szándékosan állást keresett annak érdekében, hogy a próbaidő letelte után ne tudjanak neki felmondani, és kapjon táppénzt tb-t., stb. Mit mondjak...egyiket sem a jószándék vezette.

Az érem másik oldala, hogy az is egy nagy szemétség, amikor a munkáltató direkt azért nem vesz fel valakit, mert várható, hogy egy-két éven belül gyereket fog akarni.  De ha a terhesség magánügy, akkor ez is az, csak mondjuk nem mondom meg a szerencsétlen leendő anyukának, mert még véletlen rögtön elszalad megvádolni hátrányos megkülönböztetéssel.

Azt sokan szokták elfelejteni, hogy a táppénz egyharmadát a munkáltató fizeti.

Magánvéleményem az, hogy egy kis (egyszemélyes) cégnél a munkavállaló terhessége nem magánügy.


Ügyvéd - Társasági szakjogász

Laca42 # 2003.06.13. 08:50

boosy írta - 2003.06.12 20:02
Május 1.-én vettem fel a munkavállalót, kinek egy hónapos próbaidőt jelöltem meg. A próbaidő letelte után pár nappal kiderült, hogy becsapott, mert két hónapos terhes. A munkáltatóval mindent meg lehet tenni? Felmondhatok-e neki, hisz ez egy egyszemélyes üzlet és senki nem jön el szívesen szerződéssel dolgozni, hiszen a munkavállaló játszadozik a táppénzzel, hol dolgzik, hol nem. Mit lehet ez esetben tenni? Megszüntethetem-e ez esetben a munkaviszonyát?

A Munka Törvénykönyvében hol található erre vonatkozó paragrafus?
Rossz hirem van. Az Mt. 90. par. c) bekezdés értelmében rendes felmondással a terhesség, a szülést követő három hónap, illetőleg a szülési szabadság, valamint a gyermek gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadság alatt a munkaviszony nem szüntethetö meg.

Maradna a rendkívüli felmondás, ahhoz azonban nem egyszerü valós indokot találni (Mt. 96.)

A dolgozó egyébként nem csapott be. A terhesség az ö magánügye. Ha azért nem veszed fel, mert terhes, az hátrányos megkülönböztetés.

boosy # 2003.06.12. 18:02

Május 1.-én vettem fel a munkavállalót, kinek egy hónapos próbaidőt jelöltem meg. A próbaidő letelte után pár nappal kiderült, hogy becsapott, mert két hónapos terhes. A munkáltatóval mindent meg lehet tenni? Felmondhatok-e neki, hisz ez egy egyszemélyes üzlet és senki nem jön el szívesen szerződéssel dolgozni, hiszen a munkavállaló játszadozik a táppénzzel, hol dolgzik, hol nem. Mit lehet ez esetben tenni? Megszüntethetem-e ez esetben a munkaviszonyát?

A Munka Törvénykönyvében hol található erre vonatkozó paragrafus?