Fizetés nélküli szabadság


Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.29. 18:26

Be. De mi a jó égnek vagy fizetés nélküli szabadságon?

sweet82 # 2011.09.29. 18:23

Egy kis segítséget szeretnék kérni.
Szeptember 19-én felmondtam munkahelyemen, mivel kaptam egy jobb állásajánlatot.
A kérdésem az lenne, hogy mikortól tud az új munkáltató bejelenteni?
Szeptember 19-től október 3-ig időarányosan kiadták a szabadságomat, mivel annyival lógtak még időarányosan az előző munkahelyen.
Október 4-től október 24-ig pedig fizetés nélküli szabadságon vagyok.Jelzem, hogy a biztosításra szóló jogviszony megszűnése is október 24.
A kérdésem az lenne, hogy az új munkáltató be tud jelenteni a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt?

Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.29. 18:12

Abból lehet gond, de ezt ne te feszegesd. Te csak egyszerűen közöld, hogy maradsz.

Palotai76 # 2011.09.29. 08:24

Hát..köszönöm az építő jellegű hozzászólást. Bevallom ez már nekem is eszembe jutott. Csak tudod a határidőre próbáltam hajazni a kérdésemben. De még1x örök hála. :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.27. 05:14

Közöld, hogy maradsz tovább.

Palotai76 # 2011.09.26. 20:42

Jól jönne egy-két segítő hozzászólás!
Elszúrtam a lépest, mert a GYES idejére kértem a fizetés nélküli szabadságot 2011.09.01-ig. Akkor még úgy gondoltam, hogy akkor munkába tudok állni. Kisfiam Down-szindrómás és sajna nem úgy alakult, hogy visszamehettem volna. És elfelejtettem a határidőt...no comment. Most döbbentem rá, hogy keményen benéztem a rajzot. Most mit csináljak?
Minden tanácsot szívesen fogadok.

Ildiko1986 # 2011.07.27. 16:53

Jó estét!

Szeretnék egy kis gyors segítséget kérni.
Sajnos a 11T1041-en nem jelentettem le, hogy fizetés nélküli szabadságon van valaki július 11-étől-július 26-áig. A kérdésem pedig az lenne, hogy ezt megtehetem-e most? Illetve, hogy milyen szankciókkal járhat, ha a holnapi nappal jelentem be az Apeh-hez? Mennyi bírságra számíthatok?
Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszotokat!

Üdvözlettel: Ildikó

Zsuzsmo85 # 2011.07.07. 14:09

Kedves Fórumozók!

A következő kérdésben szeretném kérni a segítségesteket, véleményeteket:
Pedagógusként dolgozom egy általános iskolában és adódott egy lehetőségem, hogy külföldre menjek dolgozni maximum 1 évre. Nagyon szeretnék kimenni, de úgy, hogy közben az itteni helyem is megmaradjon. A kérdésem az, hogy megoldható-e ez valamilyen módon. Egyszer egy barátom mondta, hogy elvileg a munkáltató köteles fizetetlen szabadságot biztosítani számomra, akár több hónapra szólóan is.
Ha esetleg valakinek van efféle tapasztalata, vagy kicsit jobban ismeri az erre vonatkozó jogszabályokat, kérem, segítsen!

Előre is köszönöm!
Üdv.: Zsuzsi

nandy # 2011.03.06. 11:35

Először a munkálatót kell felszólítani írásban, ha az hatástalan, munkaügyi bírósághoz fordulhatsz.
persze mehet a Munkaügyi felügyelethez is, de abból pénzed nem lesz.

foltos.1 # 2011.03.05. 16:34

nem a munkaügyi felügyeletnek kéne irni?nem tudom az esztergom hova tartozik
a munkáltató tud ezekről

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.05. 14:48

Nem fogod elhinni: a munkáltatónak.

foltos.1 # 2011.03.05. 12:07

Jónapot
érdeklödni szeretnék,a munkahelyemen nem kapom meg azokat a jutatásokat ami engem megilletne se fizetett szabadnap se betegszabadság még a munkaruhát is kifizetették velem amikor oda mentem dolgozni
és a fizetésünket is máshogy számolják el mint ahogy a bérpapiron szerepel szeretném tudni ez ügyben kinek kell irnom?
Péeter Esztergomból

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.03. 18:54

Át akarnak verni.

Csicsi81 # 2011.03.03. 12:39

Üdv!

Problémám a következő. Kisfiam 2010. december 28-án töltötte a 2 évet. Én akkor bementem a munkáltatómhoz, és kértem a fizetés nélküli szabadságomat, a GYES idejére (tehát 2011.12.28-ig). Idő közben azonban úgy alakult az életünk, hogy muszáj lenne munkába állnom, mert a GYES összege nem elég. Bementem a munkáltatómhoz, hogy megbeszéljem velük, hogy szeretnék előbb visszamenni dolgozni, mire közölték, hogy a fizetés nélküli szabim 2011.12.28-ig szól, és addig nem kötelesek visszavenni. Ez valóban így van? Azt ajánlották, hogy lemondhatom a fizetés nélküli szabadságom, és kivehetem helyette a bent maradt szabadságomat, ha aláírok nekik egy papírt, ami szerint a szabadságom lejárta után kezdeményezném a munkaviszonyom megszüntetését. Ez nekem nagyon nem tetszik, hiszen 2004 óta dolgozok náluk, és ha én mondok fel, akkor nem jár végkielégítés sem. Különben is, nem én akarok eljönni, én csak dolgozni szeretnék visszamenni hamarabb. Mit tehetek? És ha esetleg találnék máshol munkát (ha már ők nem hajlandóak foglalkoztatni), akkor mi a teendő??
Mielőbbi válaszotokat előre is köszönöm

Móni

nandy # 2010.08.19. 16:44

Szilvi:

Magaddal viszont jól kitolsz, ha 30 naptári napnál hosszabb időre fizetés nélküli szabit kérsz...
mert így a biztosítási jogviszonyod megszakad, és az táppénz, jövőbeni TGYÁS, GYED stb. szempontjából nagyon kedvezőtlen lesz.

efi99 # 2010.08.17. 18:27

6 és fél év (2400 nap) után még 54 szabi...
Nem csoda, hogy a munkáltatóknak kihullik a haja.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.17. 11:05

Jár. De azt ráér a munkáltató az évvégéig kiadni.

szilvih2 # 2010.08.17. 07:59

Köszönöm a gyors választ.
Helyzetem a következő: május 21-én lejárt a Gyesem, megkezdtem a 54 nap szabadságomat, ami augusztus 06-án járt le. Először munkáltatóm el akart küldeni, mert leépítés volt a cégnél, de aztán felajánlottam, hogy nekem a 8 óra helyett 4 órás munkaidő is megfelelne. Ezen kapva kapott, hiszen 8 év munkaviszony után (amiből én echte csak másfél évet dolgoztam, a többi gyes)kéthavi végkielégítés és másfél havi felmondási idő járt volna.
Így most szeptember 6-tól új 4 órás munkaszerződést fogok aláírni, (folytonos jogviszonnyal)addig fizetés nélküli szabadságon vagyok. Bonyolítja kicsit a helyzetet, hogy közben most júliusban átalakult a cég, nevet és székhelyet változtatott, telephelye (maga az iroda) és egyik tulajdonosa ugyanaz maradt.
Mi lehet még a hátrányom az egészből, leszámítva azt, hogy ha ezután küld el, fele bér után fele annyi végkielégítés jár? (elég jó a viszony a főnökömmel, ettől nem feltétlen tartok) A gyerekekkel a 4 órás munkaidő tökéletesen jó nekem.

Még egy kérdés szabadság idejére jár-e szabadság??? Mert akkor a 2,5 hónap (május 21-aug 6-ig)után járna még nekem 6 nap fizetett szabadság, ha jól értelmezem.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.17. 07:16

Szilvi, nem az számít, hogy mikor kaptál fizetést utoljára, hanem mikor dolgoztál.

Sz.Márton # 2010.08.17. 00:34

Az ne tévessze meg, hogy a válaszom első részében a 139. § idézetének eleje, folytatásként azonos sorba egybecsúszott technikailag a 135.§ (3) bekezdés idézetének végével!

Sz.Márton # 2010.08.17. 00:21

Itt "szakértők" már régóta csak a politikusok és a celebek(....)mi csak egyszerű földi halandók vagyunk!
Még ezt is ajánlom törvényből e témakörhöz:

"140/A. § (1) A munkáltató köteles nyilvántartani a munkavállalók

  1. rendes és rendkívüli munkaidejével, ügyeletével, készenlétével,
  2. szabadságának kiadásával,
  3. egyéb munkaidő-kedvezményével

kapcsolatos adatokat.

(2) Az (1) bekezdés a) pontjában előírt szabályt nem kell alkalmazni, ha a munkavállaló a munkaideje beosztását vagy felhasználását maga jogosult meghatározni.

(3) Az (1) bekezdésben szereplő nyilvántartásból megállapíthatónak kell lennie naptári naponként vagy egybefüggő 24 óránként a beosztott, valamint a teljesített rendes és rendkívüli munka, továbbá az ügyelet, készenlét kezdő és befejező időpontjának."

Sz.Márton # 2010.08.17. 00:16

Kedves szilvih2!

Természetesen a munkanapok számítanak, de itt az 1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről
idevonatkozó részei:

"135. § (1) A szabadság kiadásánál a munkarend (munkaidőbeosztás) szerinti munkanapokat kell figyelembe venni.

(2) A heti kettőnél több pihenőnapot biztosító munkaidőbeosztás esetén a szabadság kiadása tekintetében a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkavállaló két pihenőnapját, valamint a munkaszüneti napot.

(3) Annak a munkavállalónak, akinek a munkaidőbeosztása nem biztosít hetenként két pihenőnapot, úgy kell számítani a szabadságát, hogy azonos naptári időszakra (hétre) mentesüljön a munkavégzés alól, mint az ötnapos munkahéttel dolgozók.139. § (1) A munkavállalónak - kérelmére - a tartós (előreláthatólag harminc napot meghaladó) ápolásra vagy gondozásra (a továbbiakban: ápolásra) szoruló közeli hozzátartozója otthoni ápolása céljából az ápolás idejére, de legfeljebb két évre a munkáltató fizetés nélküli szabadságot köteles engedélyezni, ha a munkavállaló az ápolást személyesen végzi. A tartós otthoni ápolást és annak indokoltságát az ápolásra szoruló személy kezelőorvosa igazolja.

(2) Közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyenes ágbeli rokon, a házastárs egyenes ágbeli rokona, az örökbe fogadott, mostoha és nevelt gyermek, az örökbefogadó, a mostoha és a nevelőszülő, a testvér valamint az élettárs."

"140. § (1) A munkavállalónak - kérelmére - egy évig terjedő fizetés nélküli szabadságot kell engedélyezni, ha a munkavállaló magánerőből a saját részére lakást épít. A fizetés nélküli szabadságot az építési engedélyben megnevezett személy vagy helyette a vele együtt élő házastárs (élettárs) igényelheti.

(2) A kért megszakítás nélküli fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló által megjelölt - legalább egy hónappal előzetesen közölt - időpontban kell kiadni.

(3) Ha a munkavállaló a szabadságot részletekben kívánja igénybe venni, a kiadás ütemezéséről a munkáltatóval előzetesen meg kell állapodnia."

szilvih2 # 2010.08.16. 23:49

Kedves szakértők,

Legyetek szívesek elárulni nekem, hogy a sokat emlegetett 30 nap fizetés nélküli szabadság munkanapot vagy naptári napot jelent. Ha én augusztus 6-án kaptam utoljára fizetést, és szeptember 6-án állok újra munkába (saját kérésemre), akkor meghaladom, vagy nem haladom meg?
Előre is köszönöm a segítséget

Ilona11 # 2010.07.27. 12:57

Köszönöm okoska!
Tehát a Mtk.134§(2)...-a munkaviszony első három hónapját kivéve-... ez a munkáltatót "védi", de ha Ő beleegyezik semmi nem tiltja, hogy szabadságra menjen a dolgozó.Akkor ezt így le lehet dokumentálni.

okoska # 2010.07.27. 12:09

Ilona11!
A törvény nem a próbaidőhöz köti a szabadság kiadását, hanem az első három hónaphoz.
Természetesen adható szabadság az idő alatt is, de nem kötelező. Magyarul, a munkáltató megitélésére bízza, hogy a munkaviszony első három hónapján ad-e ki szabadságot. A szabadság kiadását célszerű szabadság engedély kiállításával bizonylatolni, hogy vitás esetben bizonyítható legyen.