Fizetés nélküli szabadság


Kriszta78 # 2008.09.20. 10:40

Jelenleg fizetés nélküli szabadságomat töltöm ami jövő ősszel jár le. Közben állapotos lettem. Szeretném megkérdezni, hogy ez esetben mi vonatkozik rám? Milyen juttatásokat kaphatok? Mi fog történni így a passzív munkaviszonyommal? Jár e a gyes, gyed...? A TB járulékot fizetem magam után. A munkahelyemen egyelőre nem szóltam mert még csak az első heteimet töltöm, és mindenképp szeretnék előtte tájékozódni, hogy mi fog történni. Köszönöm a válaszokat!

szami # 2009.11.05. 16:48

Sziasztok!
A következő probléma miatt kérem a segítségeteket:
2006. márciusában jöttem el a munkahelyemről szülési szabira. Közben 2007-ben született még egy babám, a gyedem most jár le. A régi munkahelyemre semmiképpen nem szeretnék visszamenni, ezért beadtam a felmondásomat. Jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagyok a gyed-gyes mellett. Ilyenkor le kell töltenem a felmondási időt? Én teljesen feleslegesen érzem, mert a fizetés nélküli szabi alatt úgysem mennék be dolgozni, (az ha jól tudom a gyes idejére is jár) ez csak a munkáltatómnak lenne jó, hogy minél később fizesse ki a szabimat.
köszönöm:
szami

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.06. 14:06

Ha a munkáltató ragaszkodik hozzá, akkor le kell tölteni a felmondási időt. Az más kérdés, hogy munkavégzési kötelezettséged nincs.

barackfa # 2009.11.06. 14:18

Tisztelt KBS, kérem válaszoljon nekem még ma, nagyon sürgős a helyzetem:
Gyed-ről való visszatérésem bejelentettem munkáltató felé és könyvelő felé. Gyed-et én magam nem mondtam le, de ebben a hónapban már meg kellett volna jönnie. Gyes igénylést azért nem adtam le mert közös megegyezéssel el akarnak küldeni és a Gyed még járna azután. A könyvelő a nevemben lemondhatta a GYed-et??Így akarják kijátszani a védettségemet??
köszönettel!

B.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.06. 14:24

Nem. Azt csak ön mondhatja le. Viszont ha megszünteti a fizetés nélküli szabadságot, akkor le is kell mondania, egyébként jogosulatlanul veszi igénybe, aminek elég kellemetlen jogkövetkezményei lehetnek.
Megjegyzem a vázolt eljárásnak sok értelme nincs. Azért mondani le a gyedről, hogy utána gyedet kapjon...

Közös megegyezéssel senkit nem lehet "elküldeni".

szami # 2009.11.06. 14:27

köszönöm

barackfa # 2009.11.06. 14:40

Köszönöm a gyors választ.

Igen, tudom, olvasgatom a fórumot, hálás köszönet érte. A helyzetem azért speciális, mert a főnököm annyira ellehetetlenítette a helyzetemet, így én is szabadulnék tőle. Most azt mondja, januártól felszámolja a céget. Úgy ítéltem meg, ha megegyezem vele és a Gyed -et is megtartom, jobban járok anyagilag, mert tényleg minden fillér számít. A közös megegyezésbe a GYED lejárati idejét írnám, az így nem lenne törvénysértő.
Azért jelentettem be hivatalosan a munkába visszatérési szándékom előbb; hogy emlékeztessem a kötelességeire, és legyen idő megállapodni.
Gyed viszont nem jött még, ezért nagyon megijedtem.

köszönettel:
B.

bernadett82 # 2009.12.20. 16:55

Sziasztok!

Tud nekem segíteni valaki abban, hogy a szoptatási munkaidőkedvezmény, valamint az apát a gyerek születésekor illető munkaidőkedvezmény az fizetés nélküli szabadságnak minősül-e?

köszönöm

efi99 # 2009.12.20. 17:09

Az apát nem munkaidőkedvezmény illeti, hanem 5 nap extraszabi. Kifizeti a mhely, neki meg az állam.

bernadett82 # 2009.12.20. 17:19

köszi a választ!

Mi úgy tanultuk az Mt-ben, hogy "munkaidőkedvezmény,"
csak azt nem tudom, hogy fizetés nélküli szabinak minősül-e?

bernadett82 # 2009.12.20. 17:21

Ezek szerint az apának járó szabi nem fizetés nélküli..
DE a szoptatási munkaidőkedvezmény ?

Dödölle1 # 2009.12.20. 18:46
Ezek szerint az apának járó szabi nem fizetés nélküli.. --------
Nem, nem fizetésnélküli, hanem fizetett szabadság, amelynek összegét -külön kormányrendeletben meghatározott módon- a foglalkoztató a Magyar Államkincstártól visszaigényelheti.

Üdv. :)

bernadett82 # 2009.12.28. 11:31

Köszönöm a választ, kedves Dödölle ! :)
Hello

kulcsandi # 2010.01.05. 11:11

Sziasztok!

Segítséget kérnék!

Van a cégünknél egy munkavállaló, aki 2009. augusztusában fél év fizetés nélküli szabadságot kért külföldi rokonlátogatás céljából, ennek értelmében 2010.február 28-ig lenne fizetés nélkülin. Március 1-től állna munkába a megállapodás szerint.

A munkavállaló időközben hazajött külföldről és már most szeretne munkába állni.
A főnököm azt mondta, hogy március 1 előtt nem tud munkát biztosítani a válság miatt.

Köteles visszavenni a megállapodásnál hamarabb, vagy kivárható a megállapodásban rögzített időpont?

Maradt még 13 nap rendes szabija 2009-ről, azt a fizetett szabi lejártát követően kell kiadni, vagy 13 nappal hamarabb megszüntethető a fizetés nélküli és kiadható a rendes szabi?

Ha tud valaki segíteni, kérem írjon.

Köszönöm, Kulcsandi

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.05. 11:23

Ha határozott időre kérte és kapta a fizetés nélküli szabadságot, akkor nem szüntetheti meg egyoldalúan. Az igénybe nem vett rendes 2009. évi szabadságot a fizetés nélküli szabadság megszűnését követő 30 napon belül kell elkezdeni kiadni; de természetesen nincs akadálya annak, hogy a felek úgy állapodjanak meg, hogy a fizetés nélküli szabadságot ezzel a 19 munkanappal korábban szüntetik meg, és a munkavállaló azonnal megkezdi a rendes szabadságát.

kulcsandi # 2010.01.05. 11:55

Köszönöm a választ!

szkata6 # 2010.01.13. 18:45

Kedves Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni. Arról lenne szó, hogy a párom munkahelye a mostani bkv-sztrájkra hivatkozva fizetés nélküli szabadságra küldte összes alkalmazottját, most 3 napnál tartanak. (ügyfelekkel tárgyal, azzal érveltek a főnökei, hogy a sztrájk miatt az ügyfél sem tudna megjelenni a tárgyaláson). A kérdésem az lenne, hogy a munkáltató tehet-e ilyet, ha igen, van-e korlátozva a napok száma. Tehet-e valamit a munkavállaló, hogy megkapja a bérét, amit önhibáján kívül nem akarnak odaadni (senki nem kérdezte meg, hogy ő be tud-e, akar-e menni dolgozni)
Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.14. 21:50

A munkáltató nem rendelhet el egyoldalúan fizetés nélküli szabadságot. (Ahogyan a munkavállaló sem dönthet úgy egyoldalúan, hogy akkor ő most pár hónapig nem megy be.)

Mariann69 # 2010.01.17. 20:32

Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni Tőletek! Kisfiam 2010. január 8-án töltötte be a 2. évét, a gyes igénylést már dec-ben beadtam. Még a múlt évben jeleztem a munkahelyemen (sajnos csak szóban), hogy január 9 (ill. 11-től) munkába állnék. Bölcsödei beíratkozáshoz ki is adták az igazolást, hogy 2010. március 1-től fogok munkába állni (szabadság kivétele után, amit én keveslek, mert 40 éves vagyok. Illetve nem is tudom igazán mennyi időre jár szabadság? Csak a gyed időtartamára?) Most, hogy ismét (írásban) jelentkeztem, még csak keresik a megoldást, hogy mi is legyen velem. Kérdéseim: ahhoz, hogy kifizessék az eddigi szabadságom, meg kell szakítanom a fizetés nélkülit? És milyen esetekben nem célszerű megszakítani? (mert, ha jól tudom, úgy is munkába állhatok, hogy nem szakítom meg a fiz. nélküli szabimat.) Én felvetettem, hogy akár részmunkaidő (vagy otthoni) is szóba jöhet. Ebből származhat hátrányom? Sajnos a kevés gyes miatt fontos lenne munkába állnom, illetve a szabadság kifizetésére is szükségem lenne. Ha a munkahelyem húzza az időt, és 1-2 hét múlva dönt csak a sorsomról, akkor csak onnantól leszek "szabadságon"? Azaz 1-2 hétre csak a gyes jár? Vagy visszamenőleg jan. 9-től kiírhatják a szabadságomat? Nem tudom érthetően fogalmaztam-e? Remélem mihamarabb válaszol nekem valamelyikőtök!
Köszönöm!
Mariann

Mariann69 # 2010.01.17. 20:33

Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni Tőletek! Kisfiam 2010. január 8-án töltötte be a 2. évét, a gyes igénylést már dec-ben beadtam. Még a múlt évben jeleztem a munkahelyemen (sajnos csak szóban), hogy január 9 (ill. 11-től) munkába állnék. Bölcsödei beíratkozáshoz ki is adták az igazolást, hogy 2010. március 1-től fogok munkába állni (szabadság kivétele után, amit én keveslek, mert 40 éves vagyok. Illetve nem is tudom igazán mennyi időre jár szabadság? Csak a gyed időtartamára?) Most, hogy ismét (írásban) jelentkeztem, még csak keresik a megoldást, hogy mi is legyen velem. Kérdéseim: ahhoz, hogy kifizessék az eddigi szabadságom, meg kell szakítanom a fizetés nélkülit? És milyen esetekben nem célszerű megszakítani? (mert, ha jól tudom, úgy is munkába állhatok, hogy nem szakítom meg a fiz. nélküli szabimat.) Én felvetettem, hogy akár részmunkaidő (vagy otthoni) is szóba jöhet. Ebből származhat hátrányom? Sajnos a kevés gyes miatt fontos lenne munkába állnom, illetve a szabadság kifizetésére is szükségem lenne. Ha a munkahelyem húzza az időt, és 1-2 hét múlva dönt csak a sorsomról, akkor csak onnantól leszek "szabadságon"? Azaz 1-2 hétre csak a gyes jár? Vagy visszamenőleg jan. 9-től kiírhatják a szabadságomat? Nem tudom érthetően fogalmaztam-e? Remélem mihamarabb válaszol nekem valamelyikőtök!
Köszönöm!
Mariann

nandy # 2010.01.17. 22:16

szkata6:

Az, hogy az ügyfél nem tud bemenni az irodába, és emiatt az alkalmazottnak nincs munkája, az legyen a munkaadó problémája. Ettől még ha nem tud munkát adni (mert nem jönnek az ügyfelek), az állásidőre bért kell fizetnie.
Más a helyzet akkor, ha az alkalmazott sem tud bemenni a munkahelyére a sztrájk miatt...

nandy # 2010.01.17. 22:19

Mariann:

Ha fizetés nélküli szabin vagy, akkor - mint ahogyan a nevében is benne van - nem végzel munkát, és nem kapsz fizetést.

Ha kiveszed a bentmaradt szabikat, azzal tkp. megszakítod a fizetés nélküli szabit, és "visszamész dolgozni".
Szabadság jár a TGYÁS idejére, és a GYED első évére, tehát kb. másfél évi szabadság jár neked, plusz ha esetleg a szülés előttről maradt bent szabi, akkor az is.

Mariann69 # 2010.01.18. 16:11

Kedves Nandy!
Köszönöm gyors válaszod. Igen, végül is ha logikuson végiggondolom, akkor nem kérdezek ilyen hülyeséget. (mármint a fizetett szabival kapcsolatban)
Csak eléggé ideges vagyok, hogy válaszra sem méltat a munkahelyem. Meddig halogathatják a választ? Múlt hét kedden küldtem írásban (e-mailben, mivel 23 km-re lakom a mh-től) hogy ismét munkába állnék, akkor válaszolt a főnöknőm, hogy beszél a vezetőséggel. Azóta semmi, még a telefon hívásomat sem fogadja. Mi legyen a következő lépésem? És mikor? Ja, és még kérdeztem mást is tegnap, megtennéd, hogy válaszolsz rá (ha nem túl érthetetlen a kérdésem)

"Ha a munkahelyem húzza az időt, és 1–2 hét múlva dönt csak a sorsomról, akkor csak onnantól leszek „szabadságon“? Azaz 1–2 hétre csak a gyes jár? Vagy visszamenőleg jan. 9-től kiírhatják a szabadságomat?"

Előre is köszi a válaszod!
Mariann

nandy # 2010.01.18. 22:22

Mindenképpen jelezd írásban a munkábaálllási szándékod, mert a szóbeli közlést később nehéz bizonyítani. Attól a naptól, amit írásban megjelölsz, köteles foglalkoztatni, bért fizetni. Ha nem ad munkát, húzza az időt, akkor az állásidőre kell fizetnie.

bár nekem az nem világos, hogy miért március 1-jét írtak az igazolásra, hiszen te már január 9-től "dolgozol", csak szabin vagy. Ezt is tisztázni kellene. Tehát lehet, hogy jan. 9-től te már szabin vagy, csak a papírt írták rosszul. Nem tudom.

chante # 2010.01.20. 17:13

Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, valahogy megoldható-e az, hogy valaki fizetés nélküli szabadsága alatt külföldön pár hónapos időszakos munkát vállaljon? Mi lehet az akadálya?

A választ előre is köszönöm!