Fizetés nélküli szabadság


monoszkop # 2020.02.17. 11:47

Javítás: nem szünetel a tb. jogosultság a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, ha azt a munkáltató a törvény alapján mérlegelés nélkül köteles kiadnia.

Háát nem egészen:

Tbj. 8. § Szünetel a biztosítás:

  1. a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, kivéve, ha

aa) a fizetés nélküli szabadság idejére csecsemőgondozási díj, örökbefogadói díj, gyermekgondozási díj, gyermekgondozást segítő ellátás, gyermekgondozási segély vagy gyermeknevelési támogatás kerül folyósításra.

Főszabály, a fizetés nélküli szabadság ideje alatt szünetel a biztosítás.

Van azonban kivétel. Nem szünetel a biztosítás, ha a fizetés nélküli szabadság ideje alatt TB ellátást kap az igénylő.

Mindebből következik, hogy az apa hiába kér és kap fizetésnélküli szabadságot a gyermek gondozása céljából, ha a tb ellátást az anya veszi igénybe, úgy a Tbj. értelmében szünetel a biztosítása és az Ebtv., valamint a Tbj. értelmében erre az időre eü-i szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége keletkezik.

bm001 # 2020.02.17. 09:03

Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat!

wers # 2020.02.17. 07:12

Jajjj, mégsem jó. storno a 130§

Akkor marad a 128§ szerint, és akkor jár fizetett szabi az első hat hónap tartamára.

wers # 2020.02.17. 06:58

Elnézést, nem teljesen jók a válaszok.

Szerintem ha az anya egészséges és otthon van a babával a munkáltató nem a 128§ alapján hanem a 130§ szerint adja a fizetés nélküli szabadságot.

A 128§ szerint akkor, ha az anya pl. kórházba kerül, és apának kell otthon maradni a babával. (vagy talán még akkor sem)
A lényeges különbség, hogy fizetett szabadság csak a 128§ szerinti első hat hónapja után jár. a 130§ idejére nem.

130. § * A munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében - a 128. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakon túl - fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt.

Szerintem az anyának vagy az apának jár a 128§, ezen túl a másik szülőnek a 130§

(De nem tudom, hogy nekem van-e igazam)

Javítás: nem szünetel a tb. jogosultság a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, ha azt a munkáltató a törvény alapján mérlegelés nélkül köteles kiadnia.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.14. 19:40

Igen.

drbjozsef # 2020.02.14. 19:13

Igaz, elnézést.
A szülési szabadságra végig (csed, tgyás), míg a fizetés nélküli szabadság első hat hónapjára jár, pótszabadságostól, mindestöl.
Már ha erre gondoltál.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.14. 18:27

Egy ideje - kb. 10 éve - ez nem pont így van. Már ami a "folyamatosant" illeti.

drbjozsef # 2020.02.14. 18:14

wers,

A magyar szabályozás szerint valami okból a gyerekgondozás céljából igénybevett fizetés nélküli szabadság időtartama alatt folyamatosan gyűlik a rendes szabadság, amit rögtön ki is kell egyben adni, amint a dolgozó visszatér a munkába. Ez pont az a rész, amit én is enyhén szólva túlzónak tartok, de ez van.

wers # 2020.02.14. 15:52

Időarányos rendes szabadsággal mi a helyzet

Nem nagyon értem a kérdést, de a fizetésnélküli szabi idejére nem jár fizetett szabadság.

bm001 # 2020.02.14. 15:17

Köszönöm az eddigi válaszokat!

A magyar nyelv általános szabályai és értelme alapján: szoptatás, etetés, pelenkázás, fürdetés,öltöztetés, sétáltatás...

Ez rendben, arra vonatkozott a kérdés, hogy van-e erre valami speciális jogi megfogalmazás. Ezek szerint nincs külön.

a lenti tényállás mellett az apa biztosítási jogviszonya ez időszak alatt szünetelni fog, ugyanakkor -bár jövedelme nincs- mégis köteles megfizetnie a havi 7.710 forint eü-i szolgáltatási járulékot.

Köszönöm, hogy szóba került, eddig úgy tudtam, hogy csak a munkáltató által mérlegelhető esetekben szűnik meg.

Időarányos rendes szabadsággal mi a helyzet, az is elveszik, vagy az megmarad? (115. § (2) d alapján megmaradóra gondolnám)

wers # 2020.02.14. 10:01

a lenti tényállás mellett az apa biztosítási jogviszonya ez időszak alatt szünetelni fog, ugyanakkor -bár jövedelme nincs- mégis köteles megfizetnie a havi 7.710 forint eü-i szolgáltatási járulékot.

Igen, ezt tudni kell hozzá.

monoszkop # 2020.02.14. 09:51

Viszont nem világos, hogy mi is az a 'a gyermek gondozása céljából'.

A magyar nyelv általános szabályai és értelme alapján: szoptatás, etetés, pelenkázás, fürdetés,öltöztetés, sétáltatás...

Tudom, hogy támogatást egyszerre csak egyikünk kaphat, de mi a helyzet a fizetés nélküli szabadság igénylésével?

Ahogyan azt már leírták az apa is igénybe veheti, azonban a lenti tényállás mellett az apa biztosítási jogviszonya ez időszak alatt szünetelni fog, ugyanakkor -bár jövedelme nincs- mégis köteles megfizetnie a havi 7.710 forint eü-i szolgáltatási járulékot.

wers # 2020.02.14. 09:41

de mi a helyzet a fizetés nélküli szabadság igénylésével?

Igen, az apának jár. Enne semmi köze az anyának járó gyes/gyed/stb.-hez

bm001 # 2020.02.14. 09:26

Kedves szakértők, fórumozók,

A 2020.01.01-től érvényes
128. § * (1) A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig - a gyermek gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

kapcsolatban lenne kérdésem:
Párom (anya) van otthon 4 hónapos gyermekünkkel, ő kapja a támogatásokat is. Ez maradna is így.

Viszont nem világos, hogy mi is az a 'a gyermek gondozása céljából'.
Ez alapján, ezzel párhuzamosan én (apa) is igényelhetek-e fizetés nélküli szabadságot valameddig (2-3 hónapra gondoltam), amit kötelezően ki kell adnia a munkáltatónak?
Tudom, hogy támogatást egyszerre csak egyikünk kaphat, de mi a helyzet a fizetés nélküli szabadság igénylésével?

Köszönöm.

Viktória64 # 2020.01.27. 14:03

wers
Köszönöm, nem rossz ötlet. A táppénz lejártával megszűnne a munkaviszony, és kifizetnék a szabadságot. Másnap beadhatnám az ellátás igénylését, nem kellene kéregetni a fizetés nélkülit. De mivel a munkaviszonyom megszűnik és másnapól még nincs ellátásom, akkor biztosításom sincs, csak majd visszamenőleg lesz valamikor, amikor megállapítják az ellátást.

wers # 2020.01.27. 10:21

Biztos ki lehet fizetni, de a közalkalmazotti szférában ez nem szokás, legalábbis nálunk nem

Nem kívánságműsor. Munkaviszony megszűnésekor ki kell.

Ha kifizetnék, akkor nem tudom, hogy ez hogyan lenne, pl. lezárnák a kifizetés napjával a munkaviszonyt.

Ha ez lenne a közös megegyezés, akkor igen, ez járható út.

Viktória64 # 2020.01.27. 10:15

"A szabadságot pedig ilyenkor ki lehet fizetni."
Biztos ki lehet fizetni, de a közalkalmazotti szférában ez nem szokás, legalábbis nálunk nem. Egyébként nem is akarnám a kifizetést, mert a szabadság ideje is biztosított idő, ami a nyugdíjnál - ha megélem - növeli a napok számát. Ha kifizetnék, akkor nem tudom, hogy ez hogyan lenne, pl. lezárnák a kifizetés napjával a munkaviszonyt. Így meg a szabadság utolsó napjával zárnák le.

wers # 2020.01.27. 09:23

ha lejár a táppénz kérjek 1 nap fizetés nélküli szabit, akkor adjam be a kérelmet, utána vegyem ki a maradék szabit (munkaviszony megszűnik.)

Javítsatok ki, ha tévedek, de ha lejár a táppénz közös megegyezéssel azonnal megszüntethető a munkaviszony. A szabadságot pedig ilyenkor ki lehet fizetni.

Viktória64 # 2020.01.27. 08:36

Köszönöm a válaszokat.
Külön kell vinnem egy munkáltatói igazolást arról, hogy a kérelem benyújtását megelőzően 15 éven belül 3650 napon át biztosított voltam (nekem ennél több évem van).
Egyébként, ha megvárnám a kilépést, akkor a kilépő papírokkal kellene mennem, és akkor már nem lenne munkaviszonyom. De az nem is feltétel, hogy a most is legyen.

drbjozsef # 2020.01.26. 20:44

Ha az ügyintéző így mondja, és be is fogadja a kérelmet, mit is tehetne a nép egyszerű gyermeke?
Én is így járnék el. Legfeljebb nem jön be.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.26. 20:29

Félek tőle, hogy a "keresőtevékenységet nem folytat" nem azt jelenti, hogy aznap épp fizetés nélküli szabadságon van, hanem azt, hogy nincs is munkaviszonya.

drbjozsef # 2020.01.26. 16:33

Viktória64,

Értem.
Azért az gondolom megvan, hogy a válasz nem változik.

Viktória64 # 2020.01.26. 15:03

drbJózsef
"Tényleg számít ez a pár nap, hogy ezzel szívasd a munkáltatót meg magadat is? Ha megszűnik a munkaviszony, nem elég akkor beadni?"

  • Nem szívatás a célom.
  • Nem pár napról van szó, 1 éves táppénz után vagyok.
  • Sokat számít. Mivel az ellátás mellett lehet jövedelem (és szabadságon is lehet lenni), ha 3 egymást követő hónapban a min. bér 1,5 x jöv. határt nem lépem át. Csak a benyújtás napján nem lehet jövedelem, előtte és utána már lehet. Arról nem tehetek, hogy ilyen (hülye) tv. van. Sokat számít, mert a benyújtás napjától már megállapítják az ellátást. Ha az ember tudja, hogy nem fogja átlépni a beadás után 3 hónapig ezt a jöv. határt, akkor beadható az ellátás.(Erre később is figyelni kell,ha van munkavégzés. 2 hónapig átléphető, de a 3. hónapban már nem.) Ezt sokan nem tudják, és elesnek 1-2 havi ellátástól, mert megvárják, amíg minden lejár, és csak akkor adják be a kérelmet. És akkor várakoznak, hogy mikor jön a határozat, és már nincs semmi jövedelmük.. A beadási lehetőségekről az információ az ügyintézőktől van, nem én találtam ki.
  • Azt tudom, hogy erre az indokra nem köteles az igazgató fizetés nélküli szabit adni, mert a tv. megszabja, hogy mire köteles. De a kérdésem nem erről szólt, hogy köteles-e ilyen ok miatt adni.
drbjozsef # 2020.01.25. 20:26

Viktória64,

Megtagadhatja.
Kötelezően csak bizonyos esetekben kell adni, pl. ha gyesre mész, meg még pár ilyen. Egyébként meg ő dönti el.

Tényleg számít ez a pár nap, hogy ezzel szívasd a munkáltatót meg magadat is? Ha megszűnik a munkaviszony, nem elég akkor beadni?

Viktória64 # 2020.01.25. 20:09

Kovács-Béla-Sándor köszönöm a választ.
A Rehab. Hivatal ügyintézői mondták (2 x is megkérdeztem), hogy ha lejár a táppénz kérjek 1 nap fizetés nélküli szabit, akkor adjam be a kérelmet, utána vegyem ki a maradék szabit (munkaviszony megszűnik.)
2011 évi CXCItv.2 §. írja többek között, hogy a kérelem benyújtásakor... b)kereső tevékenységet nem végez c) rendszeres pénzellátásban nem részesül.
Előtte és utána is lehet keresőtevékenység, pénzellátás is, ha a min. bér 1,5 x nem haladja meg 3 hónapon keresztül, csak azon a napon nem lehet, amikor benyújtom.
Persze vannak más feltételek is (biztosítási idő stb.), de engem csak az érdekelne, hogy megtagadhatja-e az igazgató az 1 nap fizetés nélküli szabi kiadását, ha van még a rendes évi szabiból?