Fizetés nélküli szabadság


Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.25. 15:58

Viktória, attól tartok, valamit félreértettél. Egy nap fizetés nélküli szabadság aligha elég ahhoz, hogy "ne legyen keresőtevékenységed". Valami azt súgja, a törvény nem is így fogalmaz.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.25. 15:56

Megtenne,hogy picit erthetobben reagal?
Fizetés nélküli szabadságon vagy. Ennyi. Tök mindegy, hogy közben milyen járandóságot kapsz.

Viktória64 # 2020.01.25. 12:00

1 nap fizetés nélküli szabadságot kell kérnem a munkáltatómtól, hogy beadhassam a rehab. járadékot. (mivel a tv. szerint aznap nem lehet semmilyen keresőtevékenységem, fizetett szabadságon sem lehetek). Megteheti-e az igazgató, hogy nem járul hozzá, mivel van még ki nem vett rendes szabadságom is?

csurika10184 # 2020.01.19. 11:39

Megtenne,hogy picit erthetobben reagal? Romma kutattam a netet es a munka torvenykonyvet,sehol nem talaltam egyertelmuen leirva,igy elegge bizonytalan vagyok.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.19. 11:36

Na, így csinál az ember problémát magának ott is, ahol nincs!

csurika10184 # 2020.01.19. 11:10

Az is felmerult kerdeskent,hogy a gyes jogosultsag vegeig koteles kiadni a szabit a munkaltato vagy a gyes folyositasa alatt?

csurika10184 # 2020.01.19. 07:00

Kedves Szakertok! 2023-ig engedelyezte munkaltatom a fizetes nelkuli szabadsagot (ikrekkel vagyok gyesen). Ugy alakult,hogy gyodra mennek,a gyest atadnam ferjemnek. Gondolom,a fizetes nelkuli szabadsagommal kene tenni valamit,hiszen nem leszek mar gyesen. Ujra kervenyezzem,mas okkal? Ha igen,ezt koteles engedelyezni a munkaltato? Ha nem koteles,mi modon oldhatom meg,hogy ne kuldjenek el? (A gyes lejarat utan egyebkent visszamennek,gyodtol es egyebektol fuggetlenul,szoval a munkaltato szamara ugyanaz lenne a helyzet mint most,de jogilag korrekten szeretnek eljarni)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.27. 11:49

Olvass már vissza egy kicsit...

Marcsi1990 # 2019.07.27. 10:26

Jó napot!
Jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagyok apa van gyes-en de a munkahelyemen nem tudok ugyan abba a munkarendbe visszamenni dolgozni a gyermek 3 éves koráig. Éjszakás műszak miatt.Másik munkahelyen dolgozhatok-e ha igen hány órában? Nem szeretnék felmondani közel 6 évbe került mire levéglegesítettek.

Prucsok03 # 2019.07.27. 04:42

Köszönettel!

aprilismajus # 2019.07.26. 15:50

Tisztelt Prucsok03, további munkaviszonyt létesíthet, bejelentési kötelezettsége van erről jelenlegi munkavállalójának, s fontos, hogy a további munkaviszony a jelenlegi munkáltató jogos gazdasági érdekeit ne veszélyeztesse.

További munkaviszonya után jogosult szabadságra.

Prucsok03 # 2019.07.26. 13:35

Tisztelt Fórum!
Novemberben jar le fizetes nélküli szabadságom/GYES/. A munkaltatóm már jelezte szóban, hogy a lejaratot követően nem fog visszavenni./kifizeti a felmondasi időt, szabi../
Kérdésem az lenne, hogy létesíthetek-e 8 órás munkaviszonyt a felmondásom előtt/GYES fizetes nelküli szabi alatt/ egy másik munkáltatónál/szeptembertől/?
Köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.30. 12:50

Akkor lásd a második válaszomat. (Az elsőt megspóroltuk volna, ha rögtön ezt a tényállást közlöd. :) )

Az ilyen - kérésre kötelezően biztosítandó - fizetés nélküli szabadságoknál az "egy év", "három év" szerintem nem jelent határozott időt, csak tájékoztatás a munkáltató számára a fizetés nélküli szabadság "várható időtartamáról". (A helyettesítőt is azzal szokták felvenni határozott időre, hogy "a helyettesített munkavállaló fizetés nélküli szabadsága idejére, de legfeljebb...")

Spas12 # 2019.05.30. 07:54

kbs,

ex lege fizu nélküli szabiról van szó (házastársi külszolgálat), az illető 1 évre kéri (a külszolgálat ennél tovább tart). A kérdés arra vonatkozott, mi van, ha előbb visszajönne dolgozni, mint 1 év. Megteheti-e avagy le kell húznia az 1 évet és csak utána.

"Kit. 131. § (5)

A fizetés nélküli szabadság a kormánytisztviselő által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg."

Ezek alapján én úgy értelmezem, hogy a tisztviselő "ura" a szabinak, tehát gyakorlatilag "bármikor" visszajöhet dolgozni.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.29. 17:28

Félreértés ne essék: ez nem vonatkozik arra a fizetés nélküli szabadságra, amelyet törvény alapján, kötelezően biztosít a munkáltató. Azt a munkavállaló - némi korlátozással - bármikor megszüntetheti. (De az nem is határozott időre szól.)

Ládd, megint jobb lett volna, ha a konkrét tényállást adod elő, és nem az - esetleg rosszul absztraktizált - elvont kérdést teszed fel.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.29. 17:25

Ha megállapodás alapján, határozott időre kapott fizetés nélküli szabadságot, akkor azt egyoldalúan nem szüntetheti meg. (Legfeljebb a jogviszony megszüntetésével, de úgy bizonyára nem akarja.)

Spas12 # 2019.05.29. 15:47

Sziasztok!

Arra volnék kíváncsi, hogy mi a joggyakorlat vagy a szabályozás, ha valaki 1 évre megy el fizu nélküli szabira (kormánytisztviselő), de 1 évnél hamarabb jönne vissza dolgozni? Megteheti-e saját döntése alapján vagy a munkáltató dönt, hogy idő előtt "visszafogadja" a tisztviselőt?

Köszi előre is!

drbjozsef # 2018.12.03. 15:57

Egyszerűbben :

Aki önként felmond, annak nem jár végkielégítés.

Aki önként megszüntetné a munkaviszonyát (=nem felmond) adott feltételek mellett, az kaphat végkielégítést, toronyórát lánccal, örök életet és ingyen sört - vagy bármit, amit ő is, és a munkáltatója is hajlandó aláírni.

Ha a munkáltatód elfogadja a munkaviszony közös megszüntetésére tett ajánlatodat a leírt feltételekkel - akár dolgozol, akár táppénzen, szabadságon vagy bármin vagy -, akkor elfogadja. Ha nem, nem.

Tedd meg ez ajánlatodat, vagy kérd az övékét, és munkáljátok ki közösen, mit tudtok mindketten alákanyarintani.

drbjozsef # 2018.12.03. 15:51

Úgy érted, ez a fórum a munkáltatód?

cukisapkas # 2018.12.03. 15:09

Jelenleg nem nagyon akarnak senkit elküldeni de felajánlottak egy olyan lehetőséget,hogy aki önként felmond megkapja a végkielégítést,plusz még 3 hónapot.
Csak az lett volna a kérdésem,hogy fizetetlen szabadságon alatt is lehetséges lehet így a felmondásom ezekkel a feltételekkel?

drbjozsef # 2018.12.03. 14:45

cukisapkas,

Mivel munkajogilag olyan nincs, hogy "felmondás+végkielégítés", ezért egy ilyen konstrukció csak és kizárólag közös megegyezésen alapulhat. Márpedig közös megegyezéssel szinte bármilyen feltétellel meg lehet szüntetni a munkaviszonyt.

Magyarán nincs erre szabály, kérdezd meg a munkáltatódat, vonatkozik-e rád, és ha igen, milyen feltételekkel.

cukisapkas # 2018.12.03. 14:11

Érdeklődni szeretnék,hogy van 22 év munkaviszonyom egy munkahelyen,viszont 2 éve fizetetlen szabadságon vagyok,gyes gyed igénylésével.
Viszont most a munkahelyemen van egy olyan lehetőség hogy fel lehet őnként mondani,és kifizetik a végkielégítést is,kérdésem az lenne,hogy mivel fizetetlen szabadságon vagyok ez vonatkozhat e rám is,vagy a fizetetlen szabadságon miatt a végkielégítés fő fog jelenthet e?

Edith_Buisson # 2018.05.19. 17:20

Jó estét!

Érdeklődni szeretnék, hogyha gyermekgondozás céljából 3 év munkanélküli szabadságot vettem ki, ebből 2 és fél év már lejárt.

Heti 30 órás részmunkaidőben elmehetek dolgozni ez mellett? A gyermek nem lenne bölcsődében, vagy ha igen, akkor magánbölcsődében.

Köszönettel

Edith

Emma33 # 2018.05.11. 18:14

Kedves Jusztasz,
Koszonom a valaszt! Meg annyit szeretnek megkerdezni, hogy ha fizetes nelkuli szabadsag ideje alatt kerul vki betegallomanyba, akkor van lehetosege tappenzre valtani a fizetes nelkulirol?
Koszonettel,
Emma

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.07. 16:52

A gyermekgondozás céljára biztosított fizetés nélküli szabadság ideje alatt a munkáltató egyáltalán nem mondhat fel. [65. § (3) c)] Másféle fizetés nélküli szabadság viszont nem akadálya a felmondásnak sem munkáltatói, sem munkavállalói oldalon.

Ezek után még mindig azt kérdezem, szerinted technikailag mit jelent a felmondási idő letöltése, ha a munkavállaló fizetés nélküli szabadságon van?