Korhatár előtti ellátás 2012 - től


szafika # 2013.08.16. 05:16

Sitimaci , 60 felé nagyon kevés olyan emberkét ismerek , aki igazán jó egészségnek örvend , tán kettőt , de falramászok a nyavajgástól . Néha le kell menni gyógyszert íratni , kb 35 éve magas a vérnyomásom , de én attól leszek beteg ha az orvosi váróba a sok nyögdíjas előadja a 16-20 db gyógyszert szedek műsort .... Egyik nap leszaladtam megint , a doki késett fél órát , az egyik nyd-as mami lebacta , h " magának mikor kezdődik a munkaideje ?!" azt az üvöltést ! az orvos mondta neki , h szabad orvosválasztás van ....Közbe , a váróba mondta az egyik nyd-as h nagyon rendes az orvosunk , van olyan beteg ahova rendelés előtt beugrik , volt , mikor rendelés közbe rohant el valakihez sürgősen , ez van , ha menni kell , akkor az a nap arra van . Hálistennek , h megint lehet majd 3 havit egyszerre kiíratni .

szafika # 2013.08.16. 05:01

Veci !
Köszi , én tudom , azért is mondom neki , h majd akkor lesz igazi nyd-as , ha elérte a rá érvényes nyd korhatárát , nem érdekli őt különösebben , csak hajtja a magáét a BKV-s korkedvezménye miatt . Nagyon örülök , h sikerült elmenni neki legalább korhatár előttibe , mert amilyen nehezen tud menni , talán meg se érte volna a nyd-at , így meg amit tud megcsinál , ha délig se tud felkelni , a dolga megvárja , mert azért felkelni is mozogni is muszáj ! de legalább mostmár maga osztja be , mikor mennyit tud talpon maradni . Ezért is sajnálom , h lezárták a lehetőséget a pasik előtt , itt nem úgy éltek az emberek , mint egy " jóléti államban " itt az emberek nagyon elhasználódtak , a férjem + se nem ivott , se nem dohányzott , mégis a 80 éves szomszédhoz hasonló állapotba van és még 60 is csak ezután lesz .

WWallace # 2013.08.15. 18:53

Veci, én nem a Tny. 22/A. § szerinti 0,5%-os nyugdíjnövelésről írtam, hanem a 2011. évi CLXVII. törvény 18. § (3) bekezdésében szabályozott jogintézményről. Vagyis arról, hogy hogyan kérheti majd az érintett a nyugdíja újraszámítását, ha betöltötte a korhatárát.

A 0,5%-os nyugdíjnövelés 2011.01.01-jétől naptári évek alapján kerül megállapításra; akár egyetlen napi nyugdíjjárulék-köteles jövedelem alapján is. Viszont ennek a jogintézménynek az általad írt kivételes nyugellátás-emeléshez semmi köze nincs. És hozzáteszem, hogy a korhatár előtti ellátásban részesülők nem is kérhetnek 0,5%-os nyugdíjnövelést.

Veci # 2013.08.15. 17:11

szafika!
Pedig bizony elhiheti a férjed, hogy a korkedvezménye mellett is, csak az öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor lesz öregségi nyugdíja a 2012.01.01-től hatályos törvény alapján. Te ne vitázz vele, menjen Ő el a Nyugdíjbiztosítóhoz és ott majd ugyanezt elmondják neki. Reklamáljon a törvényalkotó gombnyomogatóknál. A férjem is korkedvezménnyel lett 2012 előtt előrehozott nyugdíjas, de a tényleges nyugdíjas státuszt csak az öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor kapja meg. SITIMACI szintén eszerint korhatár előtti ellátott, a férjed legalább azoknak higgyen, akik benne vannak.

WWallace!
2013-tól a 0,5 %-os emeléshez nem kell 365 napot dolgozni, évente kérhető a méltányossági emelés, ami a jövedelem figyelembevételével 1 hónapra átszámítva építik be a nyugdíjba.

  • Kivételes nyugellátás-emelés engedélyezhető annak a nyugellátásban részesülő, az öregségi nyugdíjkorhatárt elérő személynek; a megváltozott munkaképességű özvegynek; a fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodó özvegynek; továbbá az árvának, akinél a nyugellátás és rendszeres pénzellátás együttes havi összege nem haladja meg a 70.000 forintot. Nem engedélyezhető kivételes nyugellátás-emelés annak a személynek, akinél a nyugellátás megállapításától, továbbá a korábbi kivételes nyugellátás-emeléstől számított 3 év még nem telt el.
  • 22/A. §62 (1) A saját jogú nyugellátásban részesülő személy - ideértve azt a személyt is, akinek nyugellátása szünetel - nyugellátását kérelemre saját jogú nyugdíjasként történt foglalkoztatása, illetve egyéni vagy társas vállalkozóként végzett kiegészítő tevékenysége alapján a naptári évben elért, nyugdíjjárulék-alapot képező kereset, jövedelem összege egytizenketted részének 0,5 százalékával növelni kell. A növelést megelőző naptári év előtt elért keresetet, jövedelmet az országos bruttó átlagkereset egyes években történő növekedését alapul véve a növelést megelőző naptári év kereseti szintjéhez kell igazítani.

Üdvözlettel Veci

sitimaci # 2013.08.15. 12:20
    • Látod a "leszázalékoltaknál" is hányféle megnevezés alatt "fut a dolog"--Ilyen-olyan rokkant,meg rehab,azt sem tudom,hogy mi-mit takar!--Szerencsére!--Remélem,hogy a Te egészséged és az enyém is engedi,hogy "élvezzük" sokáig a nyugdíjas életet!!!--Üdv-Szia!---
szafika # 2013.08.15. 09:52

Sitimaci , én tudom , csak ő nem hiszi el !!!!!!!Mindketten másik uralom alatt jöhettünk el , nehogy jöjjön egy 3-ik rémuralom , aztán lesz nekünk nagy car nem nyd ! Pedig én készülök 20-30 évig nyd-as lenni !!!!!!

pejan # 2013.08.15. 09:45

A korhatár előtti ellátás lényegében nem különbözik a nyugdíjtól, mégis egy szemétség, mert az illető elesik minden nyugdíjasnak járó kedvezménytől (utazási kedvezmény, bérlet stb.) Nekem már csak 10-szer kell általános bérletet vennem 10.500-ért (41 év 9 hónap BKV törzsgárdatagság után, csak azért, mert az utolsó néhány hónapra áttettek a BKK-hoz), Bebifesz-éknél azonban ez még 6 év!!! Szakadjanak meg a döntéshozók!

Szerencsére az idén nyáron meglátogatott strandokon ránézésre is kiadták a nyugdíjas belépőt.

sitimaci # 2013.08.15. 08:43
    • Ő 2017-augusztusában lesz "igazi",teljes jogú Öregségi Nyugdíjas!!!--Addig "ELLÁTOTT"!--Nézz utána!---
sitimaci # 2013.08.15. 08:38
    • szafika!!!---EZ NEM VICC,NÉZZÉL UTÁNA!--Én IS 2017-OKTÓBER-27-ÉN LESZEK TELJES JOGÚ ÖREGSÉGI NYUGDÍJAS!!!--Addig ELLÁTOTT vagyok!--1954-április-27 + 63,5-év!!!---IGEN,NAGYON NEHÉZ ELHINNI,MERT AZÉRT SOKKAL MÁSABB EZ A FAJTA "NYUGDÍJ",MINT AZ "IGAZI"!!!--De ennek is örülök!--Persze lehetnek még változások,ha jön egy másik kormány és gyorsan "átír mindent"....!!!--Az érvényes teljes jogú Öregségi Nyugdíjkorhatár az útmutató törvény mindenkinek!!!--1954==(2017-első,vagy második féléve!-Jelenleg-)!!!--/de ha nem hiszed,kérdezd meg az ONYF.-et!/----Szia-Üdv.---
szafika # 2013.08.15. 08:18

Sitimaci , amit írtál nem akarja a férjem elhinni ! Mi is 54-esk vagyunk , neki 4,5 év korkedvezménye volt , és azt hiszi h már az idén rendes nyd-as lesz , nem hiszi el , h odébb van az még , ő februári , 2 hónap előnye van .

sitimaci # 2013.08.15. 05:47
--
  • Kedves pejan!!!----A SAJÁT ESETEMBŐL INDULTAM KI,NEKEM IS VOLT KORKEDVEZMÉNYEM,HÁROM ÉV!--ÉS AZT IS ÍRTAM,HOGY AZ ÉN HATÁROZATOMBAN IS AZ VOLT,HOGY ELŐBB MEHETEK EL!!!---DE NEM,MERT ÚJ TÖRVÉNY VAN!---ÍGY ÉN IS 1954-ÁPRILISI-SZÜLETÉSŰ FÉRFIKÉNT, CSAK 2017 OKTÓBERÉBEN LESZEK TELJES JOGÚ ÖREGSÉGI NYUGDÍJAS,63-ÉS FÉL ÉVES KOROMBAN,-/42-ÉV ÉS HÉT HÓNAPI MUNKAVISZONYOM VOLT /-!!!---ADDIG "CSAK" KORHATÁR ELŐTTI ELLÁTOTT-AK VAGYUNK!!!!----ÜDV.----
WWallace # 2013.08.13. 20:03

A korkedvezményes nyugdíj is korhatár előtti ellátásba fordult át, pejan! És stimacinak igaza van, hogy csak a tényleges nyugdíjkorhatár betöltésekor tud nyugdíjba menni; a korkedvezményes évek itt már nem számítanak az új szabályozás szerint. Ha dolgozik legalább 365 napot a korhatár előtti ellátás mellett, akkor a 2011. évi CLXVII. törvény szerint van lehetősége az öregségi nyugdíj összegének újbóli megállapítására. De ha nem dolgozik, akkor is lehetőség van az újraszámításra és a csökkentés eltüntetésére a Tny. általános szabályai szerint benyújtott kérelemmel. Viszont ez utóbbi esetben oda kell figyelni, hogy a kérelmet, még a korhatár betöltése előtt be kell adni.

pejan # 2013.08.13. 18:23

sitimaci! Bebifesz említette, hogy édesapja korkedvezményes munkakörben dolgozott, tehát bizonyára nem kell 2019-ig várnia a rendes nyugdíjra.
Bebifesz! A korábbi csökkentést biztos nem adják vissza, azt nem tudom, hogy az ő esetében újra lehet-e számoltatni a nyugdíjat (most a korhatár előttiben lévőknek van ilyen lehetőség, amennyiben az ellátásuk idején is dolgoztak legalább egy évet).

sitimaci # 2013.08.13. 14:32

Üsd be a keresőbe mert hiába kattintasz rá,nem jön így be!!!

sitimaci # 2013.08.13. 14:31

/index.php/nyugdij/738-nyugdijkorhatar-tablazat-nok-es-ferfiak-eseten--

sitimaci # 2013.08.13. 14:30
/index.php/nyugdij/738-nyugdijkorhatar-tablazat-nok-es-ferfiak-eseten--
  • Nyugdíjkorhatár táblázat!----
sitimaci # 2013.08.13. 14:28
    • Kedves 'Bebifesz!---Az 1955-ös születésű FÉRFIAKNAK a NYUGDÍJKORHATÁRA---2019---64-ÉVES KORBAN!---Hiába ment el ez akkor még létező ELŐREHOZOTT KORKEDVEZMÉNYES NYUGDÍJBA,AMI ÁTALAKULT 2012-JANUÁR.-01-TŐL--KORHATÁR ELŐTTI ELLÁTOTT MEGNEVEZÉSRE ÉS CSAK AKKOR LESZ HIVATALOSAN /!!!/ öregségi nyugdíjas,ha betöltötte a ráirányuló öregségi nyugdíjkorhatárt!!!---64-évet.2019-ben!!!--Ezt változást és a FIDESZ vezette be!!!---/NEKEM IS MÁS VAN A HATÁROZATON,DE AZ ÚJ TÖRVÉNY AZ ÉRVÉNYES!!!/---1954-ES VAGYOK-ÉS CSAK 2017.OKTÓBERÉBEN LESZEK ÖREGSÉGI NYUGDÍJAS,63,5 évesen!--ADDIG CSAK "ELLÁTOTT"!!!--ÉS SEMMIT NEM ADNAK VISSZA,DE HA DOLGOZIK ELLÁTOTTKÉNT, AKKOR MAJD KÉRHETI AZ újra számolást !!!---Üdv.---
Bebifesz # 2013.08.12. 21:22

Tisztelt Fórumozók!

Apám 1955-ben született.
Korkedvezményes nyugdíjba ment 2010.10. hóban a következő adatokkal:
Szolgálati idő: 39 év
ebből korkedvezményes szolgálati idő: 30év, 349 nap.
6 év korkedvezményt szerzett.
Az öregségi nyugdíjkorhatárt 2013.06-ban érte el.

A kérdésem, hogy az akkori törvény szerint, amit évi
2 százalékot elevettek tőle a nyugdíjból, azt az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor megkapja?
Illetve kérhet-e a nyugdíj újraszámolását?
Válaszukat köszönöm

dtida # 2013.06.10. 19:05

Nyugdíjszakértő:
szepkor-nyugdij.hu

Munkatársakat is keresünk!

aratma # 2013.06.07. 07:03

Nagyon szépen köszönöm a segítséget és a megerősítést hogy jól gondoltam.

Szafika
2006ig volt két árvaellátásra jogosult gyermek tehát akkor 2016-ban fog lejárni a 10 év.

Még egyszer köszönöm a segítséget és akkor várunk türelmesen jövő évig. :)

Mindenkinek szép napot!

WWallace # 2013.06.06. 17:10

A végleges megszűnéstől kell számítani a 10 évet, nem az 1 év ideiglenes özvegyi lejártától.

szafika # 2013.06.06. 14:05

Aratma , rátok még hány évig kapott özvegyi nyd-at az árvaellátással együtt ? Gondolom , ha az megszűnt akkortól számítva 10 év , nem pedig az ideiglenes megszünésétől .

aratma # 2013.06.06. 12:56

Kedves Fagyöngy55!

Még nem járt le illetve most fog eltelni a 10 év. Mert onnan számítva 10 év hogy nem jár neki az özvegyi nyugdíj csak most azt nem tudom hogy az ami ideiglenes (1 év) vagy az amikortól már nem volt két árvaellátásra jogosult gyermek és ténylegesen megszüntették az özvegyi nyugdíjat.

fagyongy55 # 2013.06.06. 12:51

Aratma azt írtad, hogy édesanyád 2002 ben halt meg akkor szerintem a 10 év feléledési idő 2012 ben lejárt sajnos.

aratma # 2013.06.06. 07:19

Hű egy kicsit belekavarodtam hogy mi az ÖEK 40% 50%, de a válasz igen úgy van ahogy írtad :)