Korhatár előtti ellátás 2012 - től


pejan # 2012.01.02. 17:00

Kedves avica!
Sajnos nem tudom eldönteni, hogyan számolják a rövidebb munkaidőt, de a helyedben a legilletékesebbnél érdeklődnék. Ha leadsz az illetékes nyugdíjfolyósítónál egy időbeszámítási kérelmet (minden dokumentumot, munkakönyvet stb. összeszedve), akkor kb. egy hónapon belül közlik veled visszamenőleg 2011. december 31-ig az évente ledolgozott napokat és keresetet. Ez már támpontot ad, hogy miként számolták a 4 órás munkanapokat, de gondolom az ügyintéző is tud valami infot adni. A határozatban közlik azt is, hogy mikor és milyen ellátásra leszel majd jogosult.
Ezt tartanám a legbiztosabb módszernek.

pejan # 2012.01.02. 17:02

Kedves Anikó56!
Neked is azt javaslom, mint avicának az előbb. Az időbeszámítási kérelem nem kerül semmibe, viszont annak alapján tudsz tervezni.

lompos # 2012.01.02. 17:05

Azt szeretném tudni,hogy az "esti megbízási szerződés" -el végzett munkánál,ugyan úgy a munka megkedése előtt,a mnkáltatónak ,be kell jelentenie a dolgozót a NAV nál,vagy ilyenkor elég utólag is??Vagy minden ugyan úgy van mint az alkami mjunkánál,már hogy a munkavégzás előtt kel elktrónikusan a munkáltatónak intézkedni?

Hmv. # 2012.01.02. 17:56

Kedves Hars52 és Veci!

Köszönöm a tájékoztatást, kezdek megnyugodni a válasz elolvasása után.
Ha valóban vállalkozhatom kiegészítő tevékenységként a 40 éves mellett, talán mégis megvárom 2013. januárját, s azt a megoldást választom.
2012.aug.18.án leszek 59 éves, onnan már nem olyan sok, az elmúlt 41 évhez képest!......

A bt. is jó megoldás lenne, de ott a tevékenységbővítés bejelentése, meg minden egyéb változtatás csak ügyvéd közreműködésével lehetséges, s ha belegondolok, nagyon pénzízű lenne nekünk.
Már szinte csak amiatt tartja fent a bt-t a férjem, hogy megvárjuk, mi lesz velem, belépek-e?

Azért nem mindegy, hogy a 40 éves mellett kiegészítő tevékenységet folytathatok, vagy alkalmazottként akár csak félállásban, de mégis többet kell fizetni utánam a páromnak. Minden fillér - forint számít, sajnos.

Remélem, jól értelmezem a tanácsot?

2010. nyara óta olvaslak benneteket, akkor még nagyon bíztam, hogy jogosult leszek a 40 évesre, hisz akkor épp 40 éve érettségiztem, s pár nap múlva munkába is álltam.
Csak közben sajnos olyan szakmát választottam, ami érettségihez volt kötve, s csak nappalin lehetett tanulni 2 évig.
Az ismert okok miatt ezzel elvágtam magam alatt a fát, de ki gondolta még akkor?

Nehezen, de lenyeltem a békát.
Utána bíztam benne, hogy idén - 59 éves korom után igénybe vehetem a rám vonatkozó nyugdíjlehetőséget, s amennyire egészségem engedi, dolgozgatom mellette törvényesen, kiegészítő tevékenységként.
Most ennek is lőttek!

Sebaj, ráhúzok még néhány hónapot, remélem nem találnak ki addigra valami csalafintaságot ismét?
Ugye nem lehetek ilyen peches?
Biztassatok egy kicsit!...

Bocsánat, hogy ilyen hosszú voltam, de másfél év alatt sok minden felgyülemlett.

Gabicsek # 2012.01.02. 20:31

Tudomásom szerint nem változott ez a törvényben, továbbra is 40 év jogosultsági és nem szolgálati idő kell.

Veci # 2012.01.02. 21:44

avica
A jogosultsági időbe a 4 vagy 6 órás nap is egy jogosultsági napnak számít. A nyugdíj kiszámításához pedig a minimálbér egy napra eső része számít a csökkentett munkarend esetén. Nyugodj meg a 4 órás munkaviszonnyal is megtudod szerezni a hiányzó 8 hónapot (tudod inkább 5 nappal több, mint 1 nappal kevesebb), a szolgálati időnél veszik figyelembe a rövidebb munkarendben dolgozóknál a minimálbért. A szolgálati idő és a jogosultsági idő nem mindenkinél ugyanannyi. A 40 év jogosultsági időben a munkaviszony és a gyerekekkel otthon töltött időnek együtt véve kell 40 évnek lenni. Kérj szolgálati idő/jogosultsági idő megállapítást.

ITT a nyugdíjtörvény a 18.§-t olvasd el: http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Anikó56
Te rettenetesen le vagy maradva, már dec. 9-én kihírdették a törvénymódosítást (abban igazad van, hogy a politikusok is zagyváltak, összekeverték a szolgálati időt és a jogosultsági időt a fidesz.hu oldalon is).
NOS!! Te akkor tudnál leghamarabb öregségi nyugdíjas lenni, ha meglesz a 40 év jogosultsági időd, mert a nők kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetőségét nem változtatták meg 2012-től (tudod: a mi kutyánk kölykét nem bántjuk!). Most jan. 1-től már előrehozott nyugdíjat nem állapítanak meg senkinek. Feltételezem, hogy te is tanulmányi idővel szereztél 41 év szolgálati időt, ami nem számít bele a jogosultsági időbe. Ha nem tudnád megszerezni a 40 év jogosultsági időt, akkor 65 évesen mehetsz nyugdíjba.
A 40 év jogosultsági időben a munkaviszony és a gyerekekkel otthon töltött időnek együtt véve kell 40 évnek lenni. Kérj szolgálati idő/jogosultsági idő megállapítást.

ITT a nyugdíjtörvény a 18.§-t olvasd el: http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…


Üdvözlettel Veci

Veci # 2012.01.03. 12:15

Volt előrehozott nyugdíjas Kislányok!

  • Aki 2010 előtt lett előrehozott nyugdíjas és a nyugdíj mellett volt munkaviszonya, az kérheti a jogosultsági idő beszámításába, új szolgálati idő/jogosultsági idő megállapítást, mivel már nem nyugdíjasok vagyunk.
  • A korhatár előtti ellátás folyósítása melletti munkavégzéssel növelhető a jogosultsági idő.

Ezt ma kérdeztem meg, most kapkodom össze a vizsgaelnöki megbízási szerződéseimet és kérni fogom a jogosultsági idő megállapítást.


Üdvözlettel Veci

Marta61 # 2012.01.03. 13:17

2007. december 1-én mentem előrehozott öregségi nyugdijba. 2012. március 7.-én töltöm be 62. évemet.
Egyéni vállalkozó voltam a nyugdijba menetelkor, ezt megtartottam a nyugdij mellett is.
Az én esetember érdemes új idő számitását kérvényezni?
Köszönöm válaszát.

facanos # 2012.01.03. 14:36

Kedves Veci! Új reménysugarat csillantottál fel számunkra, előrehozott nyugdíj mellett dolgozottak számára. Hol és milyen paragrafus alapján lehet kérni a 40 éves jogosultsági idő után járó öregségi nyugdíjat? Légyszíves, segítsél ebben a kérdésben is. Köszönettel Erzsi

KisKÁJ # 2012.01.03. 14:47

Tisztelt Veci!

Egy ismerősöm (férfi) érdeklődik, aki 1952. dec hóban
született és 14 éves kora óta (szakmunkásképzőben végzett) dolgozik, mikor lesz jogosult korhatár előtti ellátásra?

Köszönettel: Kiskáj

somarka # 2012.01.03. 14:53

Kedves Veci!

Tudom, hogy lerágott csont, de az 52-es férjemnek szeretnék segitséget kérni. Most 01.22-én lesz 60 éves és 2011.12.31-ével 41 év 200 nap szolgálati ideje van. (Megkértük hivatalosan)
Kérdésem, hogy mikor mehet "előrehozott"-ba? Kell-e irnia jogi megállapodást a munkáltatóval, ha esetleg nyáron elmehet? Ez az új ellátás ugye "csökkentett", de mikor eléri a hivatalos korhatárt, akkor teljes összegű lesz?
Hogy jár a legjobban?
Kérlek, segits és előre is nagyon köszönöm
Marika

Veci # 2012.01.03. 15:28

facanos
A Nyugdíjbiztosító ügyfélszolgálatát hívtam fel, és ott tájékoztattak. Te is tájékozódj légyszíves.

KisKÁJ
Sajnos ő már csak 62,5 évesen lehet nyugdíjas, mert azoknak az 52-es fiúknak van csak lehetőség korhatár alatti ellátásra menni, akik 2011-ben írásban felmondott (jognyilatkozat készült) megkezdte letölteni a felmondási időt, ami eltart legalább a 60. szülinapig, vagy 42 év szolgálati idő eléréséig.

Marta61
Nem értek a vállakozási témához, de többek írták, hogy a járulékfizetési terhek magasak. Ezt tanulmányozd: http://penzcentrum.hu/…1031037.html?…

somarka
Próbáljátok az írásbeli jognyilatkozatot visszadátumozni (ha belemegy a munkáltató), úgy hogy a felmondását mintha 2011-ben kezdte volna meg. Mivel nincs meg a 42 éve, úgy kell kiszámolni, hogy még 165 napig tartson, de inkább 168-170 napig (kb. június 16-17-ig) vagy a 60,5 évéig. Ha ez nem megy, akkor 62,5 évesen lehet nyugdíjas.
Csökkentett összeg az induló ellátás, ami nem lesz tőbb a korhatár betöltésekor csak az emelés mértékével. Ha maradt volna az előrehozott nyugdíj, az is csökkentett.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2012.01.03. 15:52

Vállakozó fórumozók!

Ezt a cikkekett olvassátok el, én a vállalkozási vonalhoz nem értek:


Üdvözlettel Veci

somarka # 2012.01.03. 16:03

Veci!

Köszönöm a gyors választ, így már minden világos, hogy mit kell csinálnunk. Igen, a munkáltatóval el tudjuk intézni. Erre a jogynyilatkozatra van valami minta? Csak azért kérdezem, hogy nehogy valami formai hiba miatt ne fogadják el később.

Üdvözlettel: Marika

KisKÁJ # 2012.01.03. 17:55

Tisztelt Veci!

Válaszát köszönöm. Továbbítom az Ön üzenetét a kérdezőnek.

KisKÁJ # 2012.01.03. 18:02

Tisztelt Veci!

Ez a 62,5 éves kor már teljes öregségi nyugdíjra jogosítja, bocs a naiv kérdésemért, de teljes tájékozatlan vagyok öregségi nyugdíjügyben. A pontos válasz kell, hogy az ismerősömnek elmondjam, nem szeretném félrevezetni a tudatlanságommal.

pejan # 2012.01.03. 18:18

Kedves somarka!
Talán tudok segíteni, emilcímem névkukaccitromailponthu

Veci # 2012.01.03. 18:22

KisKÁJ
Az 1952-ben születettek öregségi nyugdíjkorhatára 62,5 év. Itt a hatályos törvény, a 18.§ (1): http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…


Üdvözlettel Veci

KisKÁJ # 2012.01.03. 18:29

Tisztelt Veci!

Gyors válaszát köszönöm, tehát öregségi nyugdíjra lesz jogosult 62,5 évesen.

Veci # 2012.01.03. 18:40
Hmv. # 2012.01.03. 18:41

Kedves Veci!

Örömmel olvasom, hogy ismét találtál egy lehetőséget, amivel az érintettek tudják szaporítani a jogosultsági időt!
Szó mi szó, nagy kincs vagy a fórumozóknak.

Azért az mégis felháborító, hogy szinte morzsánként kell összeszedni a módozatokat, hogy vajon mit lehet, ill. érdemes meglépni.

Hol vannak az illetékesek, akik végre összefoglalnák érthető, köznapi nyelvezetben a tudnivalókat?!

Meggyőződésem, hogy nélküled és segítőid nélkül sokkal kevesebben tudtak volna élni eddig is a jogaikkal.

Kívánom, hogy neked is összejöjjön a hiányzó idő a 40 éveshez, ugye jól emlékszem, hogy nálad is erről van szó? Mégpedig a szakmunkástanuló évek miatt, ugye?

hacka # 2012.01.03. 18:50

Kedves Veci!
Elolvastam a megadott rendeleteket,de sajnos nem lettem okosabb az engem érdeklő kérdésben.A férjem 53-as születésű és nagyon szeretnénk elhozni a 60.életévének (42 év munkaviszony)betöltése után korhatár előtti ellátásra.Azt tudom,hogy a korhatár 63 év és említi a védett kort is,de erről egy szót sem ír.Az 52-eknek még van lehetőségük.Nem tudnál valamit erről a dologról?Sem pro sem kontra nem említi a dolgot.
Üdvözlettel
Hacka

Veci # 2012.01.03. 18:52

Kedves Fórumozók!

Ki tudja a választ?
A korhatár előtti ellátás melletti munkavégzés esetén, az ellátás adóterhet nem viselő rész marad, mint a korábbiakban az előrehozott nyugdíj, vagy összevontan kell adózni?
Ezen sokminden múlik, mert ha valaki az ellátás mellett dolgozik, és összevonják a jövedelmet az ellátással (mivel az nem nyugdíj), akkor bizony meggondolandó az ellátás melletti munkavégzés az szja miatt.


Üdvözlettel Veci

Amaria # 2012.01.03. 19:15

kedves Veci!
Talán itt majd megtalálod ,ha majd időm engedi én is nézelődöm tovább

http://nav.gov.hu/

Veci # 2012.01.03. 19:52

Amaria
Várom mielőbbi segítségedet, nem tudom hogyan keressem meg. :-(


Üdvözlettel Veci