GARANTÁLT BÉRMINIMUM


evatunde # 2019.02.25. 14:58

Egészségügyi és Szociális Szolgáltató Nonprofit Kft. A nevet lehagytam...

evatunde # 2019.02.25. 14:56

Is-is...Idősek otthona és ápolási intézet. Nekem sem tiszta már a kezdetektől. Két éve dolgozom itt, nem szívesen váltok, de megteszem. Mellesleg, mikor rákérdeztem az ápolási igazgatónál, miért nem adják meg a besorolásnak megfelelő bért, azt mondta, az nem úgy működik. Hát nem tudom, náluk hogy működik, két év sem volt elég, hogy rájöjjek...

Cabron_ # 2019.02.25. 14:36

Ha a végzettségednek megfelelő bérkategóriába sorolt volna be, akkor a garantált bérminimumot kéne kapd, szóval ezt így nem értem.

Arról ez alapján, amit most írtál nem tudok nyilatkozni, hogy akkor ez most egészségügyi, vagy szociális ágazatba tartozó intézmény, vagy is-is.

Keress másik munkahelyet, ez így nagyon nem tiszta.

evatunde # 2019.02.25. 14:22

Köszönöm a válaszokat. A munkáltató arra hivatkozik, hogy egészségügyi intézmény (azért is a segédnővér titulus), viszont besorolt a végzettségemnek megfelelő bérkategóriába, a bérminimum megadása nélkül. Ha emelésről van szó, akkor eügyi intézmény, nem szociális otthon és emelésről csak júliusban lehet beszélni, mert az eüben akkor esedékes. Konkrétan, ez egy ápolási otthon, ahol rehabilitációval is foglalkozik az intézmény, amellett idősek otthona is egyben...Az a sejtésem, hamarosan megválok tőlük, a túlórákat és a műszakpótlékot ugyanis zsebbe kapom, az nem szerepel a bruttó béremben. Márpedig három évvel a nyugdíj előtt nem mindegy, mennyi a valós bruttó keresetem. Durván hatvan ezerrel kevesebb a bruttóm amiatt, hogy borítékban kapom a pótlékokat...

Cabron_ # 2019.02.25. 13:16

A szociális intézményekben nem lehet olyan munkakör, hogy segédnővér, segédgondozó, max. szakképzetlen gondozó, ha valakinek nincs szakképesítése. Neked van, úgyhogy gondozó munkakörben kellene alkalmazniuk téged garantált bérminimummal.

Nézegesd az 1/2000 (I.7.) SzCsM rendelet 2. és 3. számú mellékletét!

Ha már magabiztos vagy, szólj a munkáltatónak, hogy ez így nem ok.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.25. 12:12

Azon nem múlik, hogy nem közalkalmazott vagy. (Sőt.)

evatunde # 2019.02.25. 11:57

Kedves Fórumozók!

Szeretném megérdeklődni, magánintézménybem kötelező-e megadni a garantált bérminimumot? Ápolási és idősek otthonában dolgozom, segédnővérként. A végzettségem szoc.gondozó-ápoló. Végzettség nélkül nem alkalmaznak senkit, de a szoc.gondozóit meg nem ismerik el...kicsit fura. Köszönöm a segítséget!

nonolet # 2017.09.28. 13:59

by Lyonee

Az óvodákra vonatkozó jogszabályok nem írják elő,
hogy a dajka munkakör milyen szakmai , iskolai végzettséggel tölthető be.

A dajka munkakör betölthető A, B, C, D osztályba sorolásra jogosító iskolai és szakmai végzettséggel is.

Vagyis lehet az alapvégzettsége

  • általános iskola,
  • bármilyen szakmai végzettség,
  • érettségi,
  • érettségire épülő szakképesítés
  • sőt diploma is...

Plusz a a dajka szakképesítő képzés.

Azonban magasabb végzettség esetén is
csak max. a D-be sorolható a dajka közalkalmazott.

Az OKJ 32 140 01 képesítés alapban csak
a B fizetési osztályba sorolásra jogosít.

De, ha van érettségije is a dajkának,
akkor C-be kell besorolni.

Egyetemi végzettséggel is csak max a D-be lehet.

Ha a közalkalmazott
a „B” „C” „D” fizetési osztályba került besorolásra,
illetménye nem lehet kevesebb
a garantált bérminimum összegénél.

Ami 2017. január 1.-től havi 161 000 Forint.

-

Tehát az esetedben... (általános iskola + dajka).

  • B fizetési osztály
  • minimum 161 000 Ft/hó alapbér

(szerintem)

-

A vonatkozó rendeletek ...

326/2013 korm. rend.
"32. §
(1)

Kjt.
61. §
(1)
(2)
(3)
(4)

Bányainé Marianna # 2017.09.28. 08:35

Bárkitől szívesen veszem a segítséget, aki tud nekem segíteni abban, hogy annak az óvodai dajkának, akinek 6 hónap közalkalmazotti jogviszonya, általános iskolai végzettsége és 32 140 01 azonosítási számú óvodai dajka szakképesítése van, milyen bérre jogosult. Minimálbér vagy garantált bérminimum? Csak az 1992. évi XXXIII. törvényt kell rá alkalmazni vagy a nemzeti köznevelésről szóló törvényt is, gondolok itt pl. "nehéz körülmények között végzett munka pótléka"?
Előre is köszönöm, ha valaki elolvasta a kérdésemet és még válaszolt is rá!

zoltan92medve # 2016.07.14. 20:33

Üdvözlet!
A munkáltató szerződés módosítás miatt elémtolta az aláírásról papírokat, melyen az új munkakörömhöz (műanyagüzemi gépkezelő) feltüntette, hogy ehhez bizony szakképzettség vagy ezzel egyenértékű munkatapasztalat szükségeltetik. Viszont ilyen jellegű szakképesítés kishazánkban nem igen létezik.
Viszont ha a munkáltatóm szerint nekik elég az ezzel egyenértékű tapasztalat, akkor kérhető e a garantált bérminimum kifizetése?
Választ élére is kösztönös !

Miricica # 2016.01.13. 18:39

Tisztelt Fórumozók!

Eddig betanított munkakörben dolgoztam minimálbérért plusz pótlékokért. Nemrég új, végzettségemnek megfelelő irodai munkakörbe helyeztek, azonban szerződést nem módosítottak, állítólag újra próbaidőn vagyok, és a bérem kevesebb, mert már nem kapok pótlékot. Törvényes ez így? A munkaköröm és a végzettségem alapján megilletne szerintem a garantált bérminimum (legalább).Most sokkal több munkám van kevesebb pénzért.A főnök szerint csak rajtam múlik, mennyi lesz a bérem, vagyis ha jól dolgozok, esetleg kaphatok némi béremelést.De még így is többet kerestem betanítottként!Mit tegyek?

banyas # 2016.01.11. 19:09

kedveseim
Van egy pár ív okj bizonyïtványom és egy nyolc általános ( hála a pedagógusoknak). Mind 31 és dupláját keresem ugyanazzal a láblógatásában.
Kérdésem ez így marad ugye?

közétkeztető # 2013.10.10. 11:58

Garantált a 2013-as minimum bér, vagy nem (mindenkinek)? Mért nincs kompenzáció?
Szakértő válaszát várnám elsősorban, de mindenkiét szívesen fogadom. Laikus vagyok, mint sokan a közalkalmazotti bérszámításban, de biztosat akarok tudni, hogy belenyugodjak, ha jól számolták a béremet, vagy hivatkozni tudjak valamire ha nem.
2012-es bérjegyzékem:
garantált illetmény: 86900
munkáltatói döntés : 10000
minimálbérre kieg: 6100
gar. bérmin. kieg: 15000
komp. 2.§(4) bek: 8500
öszes bérjel járand: 126500

2013-as bérjegyzékem:
garantált illetmény: 86900
munkáltatói döntés : 10000
minimálbérre kieg: 6100
gar. bérmin. kieg: 15000
öszes bérjel járand: 118000
Élelmezés vezető vagyok önkormányzati konyhán 14 éve. Iskoláim: -élelmezésvezető OKJ 52 6601 01
-élelmiszer ipari menedzser technológus szakirány OKJ 55 6222 01 (erre kaptam a +10-et átsorolás helyett, most D5 a besorolásom)
(ezen kívül: számviteli ügyintéző, ECDL)
Családi kedvezmény járt és jár nekem egy középiskolás gyermekem után.
Kérdeztem, de azon kívül, hogy ez most ennyi, kielégítőbb választ nem kaptam. Ha lehet, hogyan lehet több, és visszamenőleg is járna-e esetleg év elejéig? Ha pedig csak ennyi lehet, a választ akkor is előre és tisztelettel köszönöm. Jó munkát mindenkinek!

fanni13 # 2013.02.27. 16:43

Tisztelt Fórumozók!
Munkaszerződésem szerint a munkaköröm a középfokú végzettségemmel megegyező szakma. Ennek ellenére a minimálbért, bruttó 98.000 Ft-ot kapok. Az lenne a kérdésem, hogy meg illet-e a szakmai minimálbér.

Gabesz555 # 2013.02.27. 13:52

Tisztelt Fórumozók,Szakértők!

Feleségem dajka munkakörben,dajka végzettséggel dolgozik.Jelenlegi besorolási bére 98000 ft.
A mi értelmezésünk szerint a Kjt.61.§ alapján a
szakmunkás minimálbért kellene megkapni.
A munkáltató viszont azt mondja,hogy az csak adható,nem kötelező.Valamint azt kéri, vigyen
2013-ra vonatkozó szabályozást.
A kérdésünk az lenne,van-e valami friss jogszabály,vagy törvény, ami ezt szabályozza.
Mi csak a 61.§-ra tudunk hivatkozni.

Köszönettel: Gabesz555

anonym2 # 2013.02.26. 19:17

Köszönöm a hozzászólást!
De még mindig nem tudom, hogy nekem v.munkáltatónak van igaza! találtam egy mondatot a kozszolga.hu oldalon:
"A bértábla alkalmazását szintén befolyásolja a minimálbér. Akinek a táblázat alapján kiszámított bére a minimálbér alatt maradna, annak fel kell kerekíteni a fizetését." Ez nem azt jelenti, hogy ha a szorzó alapján megállapított bér kevesebb a 114eFt-nál, akkor annyira ki kell egészíteni! Vagy én nem jól értelmezem?
köszi galagonya23!
Kíváncsi lennék kbs-ügyvéd úr válaszára is.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.25. 21:31

A munkáltató, ha arra hivatkozik, hogy ő az érvényben lévő Kjt. szerinti bért fizeti, ebben igaza van.
Igaza van, hogy az alapján fizet. De nem az alapján kellene.

galagonya23 # 2013.02.25. 21:06

Szerintem sincs rendben, csak senki nem akarja orvosolni. A munkáltató, ha arra hivatkozik, hogy ő az érvényben lévő Kjt. szerinti bért fizeti, ebben igaza van. A Kjt. korrigálása kinek a hatásköre? Nyilván a kormányé, aki hozta a gar. bérminimumra a rendeletet. Akkor miért nem cselekszik? A munkáltatók jószívűségből önként nem emelnek (tisztelet a kivételnek, ha van egyáltalán ilyen). Pedig ahogy Anonym2 is írja, sírnivalóan alacsony a közalk. bér.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.25. 20:46

Nem azt mondtam, hogy a te konkrét eseted renden van. Sőt.

galagonya23 # 2013.02.25. 20:37

anonym2, én is hasonlóra próbáltam rávilágítani a besorolás és a gar. bérminimum kapcsán, de amint olvashattad, kbs szerint ez így oké, ahogy van. (Jól írod, a törvény szerint az alapbért kell figyelembe venni.)

galagonya23 # 2013.02.25. 20:31

anonym2, én is hasonlóra próbáltam rávilágítani a besorolás és a gar. bérminimum kapcsán, de amint olvashattad, kbs szerint ez így oké, ahogy van.

anonym2 # 2013.02.24. 18:58

Iskolatitkár vagyok egy általános iskolában, közalkalmazottként. A gimn.érettségi és gyors-gépírói végzettségemmel a D fiz.fokozatba lettem sorolva, további szakképesítésemre, a szám.gép felhasználói végzettségemre +5 %-illetménynövekedést kapok. Az idén júliusba 39 éves munkaviszonyom lesz. A besorolási bérem 111.588 forint, erre jön a + 5 %, így 117.200 Ft a jövedelmem. A lényeg az, hogy a munkáltatóm nem akarja megemelni a minimálbérre a fizetésemet, ami 114.000 Ft lenne. Azt állítja, hogy bele kell számolni a + 5 %-ot is, így eléri a bérminimumot, ezért nem kaphatom meg az emelést. Szerintem az alapilletményt kell alapul venni, és így jogos lenne a minimálbérre történő emelést és erre a + 5%. Egyébként végtelenül elszomorít, hogy nyugdíj előtt ennyi a fizetésem.(egy huszonéves, aki hasonló végzettséggel rendelkezik, ugyanennyi fizetést kap! Nem tőlük sajnálom, csak az enyém - a hasonló korúaké a k e v é s !) Gondolom nagyon sokan vagyunk így! És ezt sokan nem is tudják. Azt hiszik a közalkalmazottak milyen sokat keresnek! Kérem, aki tud válaszoljon, hogy a munkáltatóm jogosan járt-e el. Egyébként jövőre - remélem érvényben lesz még - megyek nyugdíjba, ebből a káoszból menekülni kell!!Egyébként azt sem tudom nekem majd jár-e a 8 hónapos felmentési idő, végig közalkalmazott voltam. Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.22. 18:59

Nincs anomália.

galagonya23 # 2013.02.22. 18:47

És a kormányzat nem akarja megoldani ezt az anomáliát? Pedig ő idézte elő.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.22. 18:29

A munkáltatódat. A kormánnyal nem állsz jogviszonyban.