táppénzes papír leadása


Jusztasz # 2018.08.06. 12:06

jelzés

Jusztasz # 2018.08.06. 12:05

Ajánlott esetén 24. § (2)b).

Hivatalos iratnál (pl. közigazgatási határozat) van A/1 jalzés, azaz 2. kézbesítés.

Jusztasz # 2018.08.06. 12:01

Tehát ha a jogszerűséget nézzük, akkor én táppénzen vagyok

  • Ön keresőképtelen állományban van.
  • Ha azonban a TB szerv azt tapasztalja, hogy a NAV-nál kijelentették, úgy a táppénz igényét erre hivatkozva el fogják utasítani.
  • A határozatot ezt követően meg kell fellebbezni. Ellátást csak akkor kaphat, ha a bíróság Önnek ad igazat és úgy dönt, hogy a jogviszony mégiscsak fennáll.

Erről azonban az Mt. így rendelkezik:

83. §40 (1) A munkavállaló kérelmére a bíróság a munkaviszonyt helyreállítja, ha

  1. a munkaviszony megszüntetése az egyenlő bánásmód követelményébe,
  2. a 65. § (3) bekezdésébe,
  3. a 273. § (1) bekezdésébe ütközött,
  4. a munkavállaló a munkaviszony megszüntetésekor munkavállalói képviselő volt,
  5. a munkavállaló a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetését vagy erre irányuló saját jognyilatkozatát sikerrel támadta meg.
  • Egyéb esetben a bíróság a jogviszonyt nem állítja helyre, hanem az Mt. 82-84 § szerint kell eljárni!
  • Ha pedig nem állítja helyre táppénzre sem lesz jogosult!
Hellebori # 2018.08.06. 11:56

Köszönöm! Értem az utolsó mondatot.
Még abban segítene, hogy csak a tértivevényes levélre vonatkozik, amit leírt vagy az ajánlottra is? És ugye a második kézbesítés utáni ötödik napra vonatkozóan írta, amit lentebb említett?

Jusztasz # 2018.08.06. 11:52

Hellebori 2018.08.06. 13:43

Tehát ha a jogszerűséget nézzük, akkor én táppénzen vagyok, mert még jogszerűen nem tudta megszüntetni a munkaviszonyomat, függetlenül attól, hogy azonnali vagy nem.

Az Ön által előadottak alapján úgy tűnik, hogy igen, de még nem ismerjük az ellenérdekű fél verzióját és esetleges bizonyítékait.

Jusztasz # 2018.08.06. 11:49

Vica88 2018.08.06. 13:09
Kedves Fórumozók! 9-es kóddal táppénzen vagyok április eleje óta. A munkahelyem nem kifizetőhely, a lakhelyemtől 90 km-re található, így postán küldöm 2 hetente a papíromat. Június 4.-én kaptam utoljára utalást. 5 tp-es papírom van már bent, amit, mint utólag kiderült még nem küldtek tovább az OEP felé. 3hete sikerült felvennem a munkahelyemmel a kapcsolatot, akkor derült ki számomra, hogy tulajdonos váltás volt 06.01-el és valami regisztráció miatt nem tudták még leadni a papírjaimat.... Ennek már több, mint 60 napja. Azóta semmi információt nem kaptam ezzel kapcsolatban. Kérdésem az lenne, hogy a várakozáson kívül mit tehetek, hova fordulhatok segítségért? Albérletben élünk, jövőhónap végén jön a baba, minden tartalékunkat feléltünk már, amit a kicsi érkezésére tettünk félre, így egyre jobban bosszant ez a dolog, a türelmem is elfogyott. A segítséget előre is köszönöm!

1. Írásban, tértivevényes levélben szólítsák fel (kérjék fel) a munkáltatót a jogkövető magatartásra.

(Ha foglalkoztatónál TB kifizetőhely nincs úgy köteles egy, a MÁK honlapjáról letölthető un. Foglalkoztatói igazolás formanyomtatványt kitölteni és az összes szükséges okmánnyal együtt 5 napon belül a járási hivatalnak továbbítani. (Vhr. 38. § )

2. A körülményekre való tekintettel kérhetnek a munkáltatótól előleget, vagy gyorssegélyt.

3. Ha ez nem vezet eredményre panasszal élhetnek a járási hivatalnál, melyben kérjék, hogy határozatban kötelezzék a munkáltatót jogkövető magatartásra,a Vhr. 38. § előírásainak a betartására, a táppénzes okmányok továbbítására.

Hellebori # 2018.08.06. 11:43

Tehát ha a jogszerűséget nézzük, akkor én táppénzen vagyok, mert még jogszerűen nem tudta megszüntetni a munkaviszonyomat, függetlenül attól, hogy azonnali vagy nem.

Jusztasz # 2018.08.06. 11:41
  • Jogszerűen nem.
  • Igen, (a közlést követően).

Bővebben:

Azonnali hatályú felmondás

Kommentár az Mt. 78. §-ához:
A szankciós jelleggel alkalmazott azonnali hatályú felmondás jogának gyakorlásával a munkáltató és a munkavállaló egyaránt élhet; az ilyen azonnali hatályú felmondás a munkaviszonyt a közlés időpontjában azonnal megszüntetni; felmondási idő - legyen az akár csak pár nap - meghatározására a nyilatkozatot tevő félnek sincs lehetősége.

A szankciós azonnali hatályú felmondás indoka

A szankciós jellegű azonnali hatályú felmondást a munkáltató és a munkavállaló egyaránt indokolni köteles; az indokolásra a valósság, világosság és okszerűség követelményét alkalmazni kell [Mt. 64. § (2) bek.].

Mt. 22. § (5) A munkáltató az egyoldalú jognyilatkozatát az e törvényben meghatározott esetben köteles írásban indokolni és az igény érvényesítésének módjáról, és ha az elévülési időnél rövidebb, annak határidejéről a munkavállalót ki kell oktatni. A határidőről való kioktatás elmulasztása esetén hat hónap elteltével az igény nem érvényesíthető.

16. A jognyilatkozat közlése

Mt. 24. § (1) Az írásbeli jognyilatkozat akkor tekinthető közöltnek, ha azt a címzettnek vagy az átvételre jogosult más személynek átadják, vagy az elektronikus dokumentum részükre hozzáférhetővé válik, továbbá a 22. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott jognyilatkozat esetében, ha azt a helyben szokásos és általában ismert módon közzéteszik. Az elektronikus dokumentum akkor válik hozzáférhetővé, amikor a címzettnek vagy az átvételre jogosult más személynek lehetősége nyílik arra, hogy annak tartalmát megismerje. A közlés akkor is hatályos, ha a címzett vagy az átvételre jogosult más személy az átvételt megtagadja vagy szándékosan megakadályozza.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően a postai szolgáltatásokról szóló jogszabály szerint tértivevény különszolgáltatással feladott küldeményként kézbesített jognyilatkozatot,

  1. ha a címzett vagy az átvételre jogosult más személy a küldemény átvételét megtagadta vagy a címzett által bejelentett elérhetőségi címen a kézbesítés a címzett ismeretlensége vagy elköltözése miatt meghiúsult, a kézbesítés megkísérlésének napján,
  2. egyéb esetekben az eredménytelen kézbesítési kísérlet, valamint az értesítés elhelyezésének napját követő ötödik munkanapon

kézbesítettnek kell tekinteni.

Hellebori # 2018.08.06. 11:14

Kedves Jusztasz!

Visszamenőleg is megszüntethető azonnali felmondással egy munkaszerződés, még ha az az ön által leírt (de nem történt semmi ilyen, sőt a munkáltató ott sem volt) feltételek megfelelnek a az azonnali felmondás követelményeinek? Jelenleg sem tudom mi van a levélben, de ha azonnali, akkor az is akkortól számít, amikor átveszem?

Vica88 # 2018.08.06. 11:09

Kedves Fórumozók! 9-es kóddal táppénzen vagyok április eleje óta. A munkahelyem nem kifizetőhely, a lakhelyemtől 90 km-re található, így postán küldöm 2 hetente a papíromat. Június 4.-én kaptam utoljára utalást. 5 tp-es papírom van már bent, amit, mint utólag kiderült még nem küldtek tovább az OEP felé. 3hete sikerült felvennem a munkahelyemmel a kapcsolatot, akkor derült ki számomra, hogy tulajdonos váltás volt 06.01-el és valami regisztráció miatt nem tudták még leadni a papírjaimat.... Ennek már több, mint 60 napja. Azóta semmi információt nem kaptam ezzel kapcsolatban. Kérdésem az lenne, hogy a várakozáson kívül mit tehetek, hova fordulhatok segítségért? Albérletben élünk, jövőhónap végén jön a baba, minden tartalékunkat feléltünk már, amit a kicsi érkezésére tettünk félre, így egyre jobban bosszant ez a dolog, a türelmem is elfogyott. A segítséget előre is köszönöm!

Jusztasz # 2018.08.06. 11:06

Hellebori 2018.08.06. 12:37

Kedves Jusztasz! Köszönöm a választ. Megkérhetném, hogy olvassa el azt a hozzászólásomat, amit ide:http://www.jogiforum.hu/forum/16/33457 írtam!


Elolvastam.

  1. Az előzőekben leírtak szerint az átvétel megtagadása miatt panasszal élhet, amelyben kérheti, hogy TB ellenőrök szerezzék be az igény elbírálásához szükséges okmányokat. (Pl. Foglalkoztatói igazolás)
  2. Jó, ha tudja, hogy amennyiben megszűnt a jogviszonya táppénzre nem jogosult.
  3. A munkaviszony rendkívüli felmondással (azonnali hatállyal) is megszüntethető.

Mt. 78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

  1. a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
  2. egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

(Amit a hivatkozott linken leírt, az álláspontom alkalmas lehet erre.)

4. Egyebekben a jogait bíróság előtt érvényesítheti. Mt. 285. § (1) A munkavállaló ... a munkaviszonyból vagy az e törvényből származó igényét bíróság előtt érvényesítheti.

Hellebori # 2018.08.06. 10:37

Kedves Jusztasz! Köszönöm a választ. Megkérhetném, hogy olvassa el azt a hozzászólásomat, amit ide:http://www.jogiforum.hu/forum/16/33457 írtam!

evatunde # 2018.08.06. 10:30

sortie, Köszönöm a megerősítést!

Jusztasz # 2018.08.06. 10:11

Hellebori 2018.08.06. 11:53

Mit tehetek, ha nem veszi át tőlem a táppénzes papírt a munkáltató?

A vonatkozó jogszabály alapján nem csak hogy el kell vennie, de igazolást is kell adnia róla.

I. Javasolt az átadást tanúk előtt ismét megkísérelni. Ezt követően személyesen, szóban, kérve annak jegyzőkönyvbe foglalását, vagy ajánlott, tértivevényes levélben, írásban panasszal élhet a járási hivatalnál.

Ehhez mintát itt talál: http://aktaforum.hu/showthread.php?…

II. Illetve elküldheti azt ajánlott, tértivevényes levélben a munkáltató postacímére, a vezetőnek címezve.

Ha ezt követően kb. 15 napon belül az igényét nem bírálják el ugyancsak panasszal élhet.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Hellebori # 2018.08.06. 09:53

Mit tehetek, ha nem veszi át tőlem a táppénzes papírt a munkáltató?

sortie # 2018.08.06. 09:29

Igen, jól gondolja, ha Önt nem szólították fel ebben a levélben hiánypótlásra, akkor ezen kötelezettség a munkáltatót terheli.

Bár valóban "jogszabály van a határidők betartására", nem mindenki tanúsít jogkövető magatartást, a kikényszerítés pedig szintén időigényes, ezért javasolt a munkáltatóját -ha kell naponta- sürgetni, miszerint a hiányzó adatokat soron kívül küldjék meg az illetékes közigazgatási szervnek.

evatunde # 2018.08.06. 09:05

Kedves fórumozók! Jók voltak a megérzéseim, én megkerestem a Fejér megyei Kormányhivatal; Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztályát, csatoltam feléjük a táppénzes papírokat és kórházi igazolásokat, leírtam, mikor miket adtam le a munkahelyen. Ma kaptam a levelet, miszerint
feléjük a dokumentumok július 30-án érkeztek be(!). Én a munkáltatónál leadtam kórházi igazolást és táppénzes papírt 06.20-án, 06. 27-én (eddig betegszabadság), 07.16-án kórházi igazolást és 2 db. kutyanyelvet (bár a munkahelyemen szóltak, aki a tb. ügyekkel foglalkozik (könyvelő), szabadságon van és csak 26-án kezd dolgozni, ami nem igazán érdekelt, ugyanis jogszabály van a határidők betartására). Már itt bukott a mutatvány, az öt napos határidőt figyelembe véve. A Kormányhivataltól kapott levélben jelezték, hogy hiánypótlásra van szükség,amit gondolom, a munkáltató kell benyújtson feléjük. Jól gondolom? Ami a megtakarítást, tartalékot illeti, ha minimálbért keresnék, vagy ugyan miből tudnék félretenni?!

nonolet # 2018.07.17. 11:18

evatunde

Pont ez a talán leghasznosabb tanács...

Élj úgy MINDIG, hogy legyen kitartásod gond-baj esetére.

sortie # 2018.07.17. 07:46

evatunde 2018.07.16. 19:17
Kedves fórumozók! A munkahelyem nem tb.kifizető hely, a táppénzes papírokat leadom az irodába, azonnal átszkennelik a könyvelőnek és onnantól az ő dolga a továbbküldés. Nekem úgy veszik át a tp.papírokat, hogy lefénymásolják és az átvevő szignózza, dátumozza, melyik nap adom le. Ma is ugyanez történt, ami a gondom, hogy közölték, a tb-vel foglalkozó akárki e hó 26-ig szabadságon van. Nos, megkérdeztem, akkor megáll az élet, vagy emiatt később kapok táppénzt? Aki átvette a munkahelyemen, rögtön átküldte az illetőnek. Kérdezném, hol érdeklődhetek, hova telefonáljak majd az 5 nap elteltével, hogy továbbították-e a tb (vagy MÁK felé) és ha nem történt meg, hova kell írnom panaszlevelet? Eddig betegszabadságon voltam, de aug.végéig táppénzen leszek, műtét miatt. Más jövedelmem nincs, albérletben élek és ha nem kapom meg az 5+21 napon belül a táppénzt, akkor bizony meg leszek lőve. A munkahelyemen ezt megelőzően emailben kérték a könyvelőt, hogy a táppénzt a folyószámlámra kérje a folyósító szervtől. Köszönöm a segítséget!

T.Kérdező!

Célszerű a munkáltatóján keresztül a cég könyvelőjénél érdeklődni, hogy az igényét továbbították-e, ha igen hová és mikor.

Ezzel kapcsolatban célszerű valamilyen okmányt is kérni.

A járási hivatalt megkeresni csak ezt követően, a továbbítás pontos idejének az ismeretében javasolt.

Amennyiben rászorult, illetve ha az ügyét a cég, vagy a cég könyvelője nem, vagy nem az előírt határidőn belül továbbította, úgy kérhet a munkáltatójától fizetéselőleget, vagy más, hasonló juttatást.

(Pl. Rendkívüli segélyt a rendkívüli helyzetre –kórházi ápolás- való tekintettel.

Nagyobb munkáltatóknál van erre vonatkozó belső szabályzat. Pl. mikor adható szülési, temetési, házasságkötési stb. támogatás.)

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos további információt, panaszlevél mintákat itt talál:

http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

evatunde # 2018.07.17. 06:06

Nem mindenkinek vannak tartalékai és a kereset meg a táppénz közti különbözet nem elhanyagolható. Nem cinizmust vártam, hanem segítséget és tanácsot.

nonolet # 2018.07.16. 18:43

...és ha más okból késik 2 hetet valamiért, akkor mi lesz?!
Éhen halsz?

Azért párheti tartaléknak-kitartásnak csak-csak illik lenni otthon.

evatunde # 2018.07.16. 17:17

Kedves fórumozók! A munkahelyem nem tb.kifizető hely, a táppénzes papírokat leadom az irodába, azonnal átszkennelik a könyvelőnek és onnantól az ő dolga a továbbküldés. Nekem úgy veszik át a tp.papírokat, hogy lefénymásolják és az átvevő szignózza, dátumozza, melyik nap adom le. Ma is ugyanez történt, ami a gondom, hogy közölték, a tb-vel foglalkozó akárki e hó 26-ig szabadságon van. Nos, megkérdeztem, akkor megáll az élet, vagy emiatt később kapok táppénzt? Aki átvette a munkahelyemen, rögtön átküldte az illetőnek. Kérdezném, hol érdeklődhetek, hova telefonáljak majd az 5 nap elteltével, hogy továbbították-e a tb (vagy MÁK felé) és ha nem történt meg, hova kell írnom panaszlevelet? Eddig betegszabadságon voltam, de aug.végéig táppénzen leszek, műtét miatt. Más jövedelmem nincs, albérletben élek és ha nem kapom meg az 5+21 napon belül a táppénzt, akkor bizony meg leszek lőve. A munkahelyemen ezt megelőzően emailben kérték a könyvelőt, hogy a táppénzt a folyószámlámra kérje a folyósító szervtől. Köszönöm a segítséget!

monoszkop # 2018.05.25. 10:19

edenke74 2018.05.24. 18:34

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges panaszát az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el.

edenke74 # 2018.05.24. 16:34

Sziaszzok!Szeretnék egy kis segitséget kérni.közalkalmazottként dolgozom,november vége ota táppénzen vagyok sorozatos térdmütétek miatt.a táppénzemet a MÁK utalja kéthetente viszem a munkahelyemre a papirt és ök adják tovább a kifizetöhelynek.eddig ugy ahogy 13napon belül megkaptam,volt hogy a 8 volt hogy a 13 napon kaptam meg de többször elöfordult hogy nem utalták csak a 16-17.ik napon mert akkpr éppen bérfizetés nap volt és elhuzták addig.ezzel még annyira nem is lenne gondom,most viszont letelt a 13 nap és nem utaltak,bérfizetési nap 5.-e meg még messze van.érdeklödtem a HR referensnél hogy miért nem utaltak,ö váltig állitotta 13napon tul kell hogy utaljanak elmondtam neki törvény szerint hogy van.felvette a MÁK-kal a kapcsolatot ahol azt mondták már számfejtve van majd hoközi utalásbaan megkapom ami valamikor a napokban lesz,és ne számitsak bérfizetéskor utalásra mert ha adok is le addig papirt ugyse utalnak csak hoközibe.hát kicsit csodálkozom mert én ugy tudom kötelesek utalni idöben és megijedtem mert jövöhét hétfön viszek be ujabb papirt amit elvileg 10-ig kellen kifizetniük,majd nem utalnak csak honap közbe vagy végén amikor akarnak?nem viccböl vagyok táppénzen mellesleg két gyermeket nevelünk és azért nagyon jo lenne ha idöben utalnának.mit tudok tenni,illetve hol tudok panasszal élni ezzel kapcsolatban.Szegeden lakunk hová tudok fordulni.Köszönöm!

Zengőbérci # 2018.02.14. 08:53

Minitörpe 2018.02.13. 21:51

Tisztelt Fórum: Kérdesem mit tehettek 2017 nov 14-töl betegállmanyba vagyok.Munkáltatom a mainapig nem adta a tb fele az orvosi papirjaimat.Azota pénzt nélkül vagyok.Igaz a 15 nap beteg szabadságot ki fizette a munkáltatom. Elöre is köszönöm válaszát

T. Kérdező!

Javasolt ekként eljárni:

A különböző TB-s fórumokon egyre többen panaszkodnak arról, hogy a munkáltató a táppénz iránti igény előterjesztését (egészségbiztosítóhoz / járási hivatalhoz történő továbbítását) megtagadja.

Nekik nyújthat segítséget az alábbi panasz minta.

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

…… Megyei Kormányhivatal
….. Kormánymegbízott Asszony/Úr részére
Város
Utca, házszám
Irányítószám

Tárgy: Panasz, a táppénz iránti igény
előterjesztésének megtagadása miatt

Tisztelt Kormánymegbízott Asszony/Úr!

Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy munkáltatómnál (neve:…., címe:….. adószáma……, telefonszáma:…….) eljárni, a jogszabályokban előírt kötelezettségének teljesítésérére (Foglalkoztatói igazolás kiállítására és igényem Önökhöz/Járási Hivatalhoz történő továbbítására) kötelezni szíveskedjen az alábbiak miatt.

20…..-tól dolgozom a fenti foglalkoztatónál.

20……-tól háziorvosom keresőképtelen állományba vett, amelyről a nagyalakú orvosi igazolást és a további orvosi igazolásokat 20……-án közvetlen felettesemnek, ………. műszakvezetőnek átadtam.

Ezen okmányokon az orvos 20….-ig, összesen 14 napra igazolt keresőképtelenséget.

A tárgyévre járó 15 munkanap betegszabadságot korábban már kimerítettem, így álláspontom szerint jelen keresőképtelenség teljes tartamára táppénz illetne meg.

A munkáltatómnál társadalombiztosítási kifizetőhely nem működik, a táppénzemet eddig mindig a Megyei Kormányhivatal Járási Hivatalának Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztálya folyósította.

A foglalkoztató az okmányok átvételéről igazolást nem adott, viszont annak leadásakor jelen volt XY nevű kolléganőm.

Kérelmem hosszadalmas elbírálásának okáról többször (dátum, mód) érdeklődtem, ügyfélszolgálatuk és/vagy szakosztályuk válasza (XY ügyintéző) szerint munkáltatóm a fenti időre táppénz iránti igényt nem terjesztett elő.

Ezt követően megkerestem YY nevű ügyvezetőt, aki panaszomra érdemi választ nem adott, az igényemnek a Megyei Kormányhivatal Járási Hivatalának [b]Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztálya felé történő továbbítását hitelt érdemlően nem igazolta, attól elzárkózott.

Tekintettel arra, hogy az igényem elő nem terjesztésével a foglalkoztató a létfenntartásomat veszélyezteti, egyben figyelemmel az alábbi jogokra és jogszabálysértésekre kérem, hogy munkáltatómnál eljárni, a jogkövető magatartás tanúsítására felszólítani, amennyiben szükséges munkáltatómnál helyszíni, hatósági eljárást kezdeményezni, végső esetben az igény mielőbbi előterjesztése érdekében munkáltatómat eljárási bírsággal sújtani szíveskedjen.

Álláspontom szerint az eljárás során az alábbi jogok illetnek meg, illetve munkáltatóm az alábbi jogi normákat sértette meg:

  • Az Alaptörvény XIX.. cikk. (1) bekezdése értelmében anyaság, ( ) betegség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott támogatásra jogosult.
  • Az Alaptörvény XXIV. cikk. (1) bekezdése szerint mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.
  • Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog. ( Ákr. 2. § )
  • A táppénz, csed, gyed, baleseti és gyermekápolási táppénz iránti igényt a munkavállalónak a foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, azaz az orvosi igazolásokat a munkáltatójának kell leadni. (Ebtv. 62. §)
  • Az ellátások igénylése –beleértve az esetleges jogorvoslati eljárást is- az ügyfél számára ingyenes, azaz illeték- és költségmentes. (Vhr. 75/A §)
  • A foglalkoztató a kérelem, illetve a dolgozó által leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. §)
  • Ha foglalkoztatónál TB kifizetőhely nincs úgy köteles egy, a Magyar Államkincstár Központjának honlapjáról letölthető un. "Foglalkoztatói igazolás" formanyomtatványt kitölteni és az összes szükséges okmánnyal együtt 5 napon belül a foglalkoztató székhelye szerinti illetékes járási hivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának továbbítani. (Vhr. 38. § )
  • A kormányhivatal járási hivatala köteles az igényt sommás eljárás esetén (azaz ha az elbíráláshoz minden adat rendelkezésre áll) 8 napon belül, egyéb esetben (például, ha valamilyen szükséges adat/okmány hiányzik) 60 napon belül elbírálni, azaz kérelemről érdemben dönteni, határozatot hozni és/vagy az ellátást kiutalni. (Vhr. 39. §; Ákr. 50. §)
  • Ha ezen kötelezettségének az egészségbiztosító/kifizetőhely nem tesz eleget köteles az Art.-ban meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamatot fizetnie a jogosult részére. (Mentesül az egészségbiztosító (kifizetőhely) a kamatfizetési kötelezettség alól, ha annak összege az 1.000.- Ft-ot nem haladja meg.) (Ebtv. 69. § )
  • Az Ebtv. 69. § szerint ha a kifizetőhely/járási hivatal ezen kötelezettségének nem tesz eleget köteles az Art.-ban meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamatot fizetnie a jogosult részére. Mentesül a járási hivatal (kifizetőhely) a kamatfizetési kötelezettség alól, ha annak összege az 1.000.- Ft-ot nem haladja meg.)
  • Ezen túlmenően, az Ákr. 43. § értelmében, ha a járási hivatal legkésőbb 60 napon belül az ügy érdemében nem dönt köteles az ügyfél részére tízezer forintot megfizetni.
  • Az Ebtv. 81. § (1) Az egészségbiztosító szak- és pénzügyi ellenőrzése kiterjed az egészségbiztosítás pénzbeli, illetőleg baleseti ellátásaival összefüggő nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésére, a társadalombiztosítási feladatokat ellátó szervek hatáskörébe tartozó ellátásoknak és szolgáltatásoknak a jogosultak részére történő megállapítására, folyósítására, továbbá az ezekkel összefüggő ügyviteli feladatok ellátására.

Az ehhez szükséges nyilvántartásokat, egészségügyi szolgáltatói jelentéseket, könyvelési és egyéb okmányokat, illetőleg adatokat rendelkezésre kell bocsátani.

Ebtv: 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Ákr: 2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról

Vhr: 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet az Ebtv. végrehajtásáról

Köszönettel

Dátum, aláírás

Elérhetőségeim: (Tel., mail.)

Adataim: (Név, TAJ, lakcím, telefonszám)

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…