táppénzes papír leadása


acridity # 2014.08.13. 07:54

Segítséget szeretnék kérni.
Táppénzen vagyok (elvágtam a kezem) tegnaptól péntekig,de pénteken nem tudok bemenni a házidokihoz a papírért,mert elutazok.
Ha hétfőn megyek be érte,és kedden adom le a munkáltatónak az probléma?

vaczkor... # 2014.08.06. 12:55

schirgerné Üdvözlöm
Veszélyeztett terhes Kismama vagyok.
Január óta vagyok itthon táppénzen.
De már az elején probléma volt a táppénz utalással. Most ott tartunk,hogy 2 hónap megint nem kaptam ellátást.
Az oep azt mondja hogy nem érkezett meg hozzájuk a papír. A főnököm meg azt hogy elküldte a papírt.
Nekem mint otthon fekvő kismamának mit kellene tennie?
Miért nem utala az oep?
3 hónapig jött pénz,most meg semmi.
Tud nekem tanácsot adni ebben?Elöre is köszönöm

Sajnos igen gyakran előfordul, hogy a munkáltató és közigazgatási szerv egymásra mutogat.

Ennek kiküszöbölése céljából került bele a jogszabályba az a fordulat, miszerint a foglalkoztató a betegtől (dolgozótól) átvett igazolásokról köteles átvételi elismervényt adni.

Az „OEP”-nél ön ezen átvételi elismervény birtokában tudna panaszt kezdeményezni, ha azt a munkáltató a leadást követő 5 napon belül nem küldi meg az egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szerv felé.

Panaszára az igazgató elrendelheti a foglalkoztató soron kívüli helyszíni ellenőrzését (cél ellenőrzés).

A főnöke tehát köteles minden öntől átvett orvosi igazolásról átvételi elismervényt adni, mint ahogyan az egészségbiztosító ügyfélszolgálata is köteles a főnökének az ügyfélszolgálaton átvett okmányról átvételi elismervényt adni, vagy az átvett okmány másolatán az átvétel tényét igazolni.

Időnként az is előfordul, hogy már beérkezett az igénye, de az ügyintéző le van maradva és egyszerűbb neki a foglalkoztatóra hivatkozni, mint a felelősségét elismerni.

Jó, ha tudja, hogy az igényét a beérkezést követő 18, legkésőbb 21 napon belül el kell bírálni és az ellátását ki kell utalni.

Késedelem esetén önt kamat illeti meg.

Ha azonban a kamat összege kevesebb, mint 1000 ft.- azt az egészségbiztosítónak nem kell kifizetnie.

(Ezen szabályt sajnos a közigszerv csak igen ritkán, az ügyfél kifejezett kérésére tartja be, mivel a késedelmi kamatot a saját működési költségének terhére kell kifizetnie, azaz annyival kevesebb jut papírra, fűtésre, világításra.

Mit tehet?

Követelje meg, hogy az átvétel tényét a jövőben hitelt érdemlően igazolják és okmányait valóban 5 napon belül továbbítsák. (Sokszor a vállalkozó könyvelőjének a fiókjában hever hetekig.)

Amennyiben a létfenntartása a jogszabályok be nem tartása miatt veszélybe kerül azt panasz formájában jelezheti az OEP Főigazgatójának levélben, vagy a penzbeli@oep.hu emeil címen.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

62. § (1) A táppénz iránti kérelmet a biztosítottnak a Tbj. 4. § a) pontja szerinti foglalkoztatónál kell előterjeszteni.

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról

37. § (1) Ha a foglalkoztatónál társadalombiztosítási kifizetőhely (a továbbiakban: kifizetőhely) nincs, a foglalkoztató a táppénzre vonatkozó kérelem elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal együtt - gyermekgondozási díj iránti kérelem esetén ezzel a kérelemmel - öt napon belül a (2a) bekezdésben foglaltaknak megfelelően a székhelye (telephelye) szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervnek megküldi.

A foglalkoztató a kérelem, illetve igazolások átvételét, beérkezését hitelt érdemlő módon köteles igazolni.

(Ezen szabályt kiterjesztőleg kell értelmezni, azaz folyamatos keresőképtelenség esetén 1-1 orvosi igazolásról is kell átvételi elismervényt adni.)

schirgerné # 2014.08.01. 13:09

Üdvözlöm

Veszélyeztett terhes Kismama vagyok.
Január óta vagyok itthon táppénzen.
De már az elején próbléma volt a táppénz utalásal. Most ott tartunk,hogy 2 hónap megint nem kaptam ellátást.
Az oep azt mondja hogy nem érkezett meg hozzájuk a papír. A fönökőm meg azt hogy elküldte a papírt.
Nekem mint otthon fekvő kismamának mit kellene tennie?
Miért nem utala az oep?
3 hónapig jött pénz,most meg semmi.
Tud nekem tanácsot adni ebben?

Elöre is köszönöm

Zengőbérci # 2014.07.30. 09:09

Az un. TB kiskönyv hivatalos neve: „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról”

Lásd:
217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról 37.szakaszát.

Elsődleges célja, hogy az un. egészségbiztosítási ellátásokat (táppénz, tgys, gyed, stb.) helyesen lehessen megállapítani.

A nyugdíjtörvény értelmében a nyugellátást elsődlegesen a TB szervek (Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság) nyilvántartása (munkáltató által leadott Nyenyi lapok, NAV havi bevallások) alapján állapítják meg.

A TB kiskönyv eltűnése, illetve ki nem adása tárgyában panasszal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének igazgatójához fordulhat.

(A jövőben célszerű a TB kiskönyvéről minden egyes új bejegyzés -új jogviszony- előtt fénymásolatot készíttetnie. Az eredeti elvesztése esetén ez alapján megpróbálhatja megkérni az előző munkáltatókat arra -ha még működnek, illetve fellelhetőek-, hogy egy üres nyomtatványba ismét vezessék be a jogviszonyt.

A jogviszony tartamát ezen kívül igazolhatja a munkakönyv helyett kitalált un. Igazolás a munkaviszony megszüntetése nyomtatvánnyal.

efi99 # 2014.07.28. 17:17

Akkor minek egyáltalán a tb könyv? De tényleg minek ?

szilkata # 2014.07.28. 15:03

Köszönöm a tanácsot ! Még nem hallottam erről a nyilvántartásról , igénybe is fogom venni DE !! ez mégis csak egy hivatalos okirat amiért a munkáltatónak felelősséget kellene vállalnia nem ????

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.28. 09:52

a régebbi munkaviszonyaimat hogyan igazolom ezek után ha nincs meg a TB. könyvem ?
Talán hallottál már az állam által vezetett tb-nyilvántartásról...

szilkata # 2014.07.28. 08:27

Üdvözletem !

Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában :

2014.05.07.-06.23-ig voltam betegállományban , majd 2014.06.26-tól megszűnt a munkaviszonyom . A táppénzemet a mai napig nem kaptam meg , az SZTK -nál kérésemre utánanéztek és elmondták , hogy 2014.07.23-án érkezett be hozzájuk a papírom . Ezenkívül a felmondási papírjaimat is hiányosan kaptam meg mert a munkaviszony kezdetekor leadott TB.könyvemet nem találták ! A kérdésem a következő : Van bármilyen szankció amivel élni lehet a munkáltatóval szemben ? véd a jog egyáltalán ilyen esetekben ? ill. a régebbi munkaviszonyaimat hogyan igazolom ezek után ha nincs meg a TB. könyvem ?

ledaa # 2014.07.25. 19:26

Nagyon szépen köszönöm a választ.

pazs # 2014.07.25. 12:40

nem kell leadnod, lehetsz a szabadságod alatt is keresőképtelen meg kórházban, nem kötelező igénybe venni a táppénzt. Márpedig ha nem veszed igénybe, nem is kell leadni a papírokat.

ledaa # 2014.07.25. 07:00

Üdvözletem!

Azt szeretném kérdezni, hogy ha szabadságom ideje alatt 1 napig kórházban voltam és erről a kórház igazolást állított ki, azt feltétlenül le kell adnom a munkáltatómnak. Ugyanis az a helyzet, hogy már a második vetélésem volt, amit műszeresen fejeztek be. Első alkalommal leadtam a munkáltatómnak az igazolást, és akkor tudták meg mi történt. Hónapokig kérdezgették, hogy jobban vagyok e már, és pont ez volt az, ami miatt nem tudtam magam túltenni a dolgon, valaki mindig emlékeztetett arra, hogy mi történt. Ezt most szeretném elkerülni. Csak nem tudom, hogy erre van e lehetőség.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.12. 16:57

Talán mert ténylegesen munkaviszonyban áll, a vállalkozási szerződés színlelt.

anne01 # 2014.06.12. 16:56

wagonr

Egyéni vállalkozó az OEP-en kívül, miért adja oda bárki másnak a táppénzes papírját? Betegszabadság ráadásul nem is jár neki, hanem egyből táppénzt kap, egyébként pedig lehet kérni másolatot a háziorvostól.

wagonr # 2014.06.12. 08:37

Üdvözletem.
Tisztelettel kérdezném, hogy egyéni alvállalkozó vagyonőr a 2005 évi CXXXIII tv. alapján leadja a betegszabadság igényhez szükséges orvosi igazolást a fővállalkozó részére, a fővállalkozó az igazolást megtarthatja-e, mert akkor az OEP felé nincs mit leadni.
Köszönettel
Nagy István

MACSKAJANCSI # 2014.04.30. 12:41

Tiszteletem, jó napot!
Egy olyan kérdésben kérek segítséget, ami a táppénzes betegszabadsággal kapcsolatos.
Át lett adva az orvosi igazolás, ennek ellenére nem lett elszámolva. Ez csalás ugye?
hogy tudom behajtani ezt?
egyáltalán meddig lehet feljelentést tenni? mert gondolom azzal kéne elkezdeni eztet.
miféle világot élünk kérem szépen, hogy még a táppénzt is elcsalják egyesek. ráadásul ezen a munkahelyen több probléma is volt, amit nem tudok leírni, annyira bonyolult, most van jogi kibogozás alatt, per lesz indítva, mert a kifizetés sem stimmel.
de ezt a táppénzes mizériát mielőtt tudni akarom.
kérem az urakat, asszonyokat, tiszteljenek meg a tanácsukkal, köszönöm szépen.

Egyjogász # 2014.04.30. 11:57

A foglalkoztató = munkáltató, az meg vélhetően nem a Józsi gyorsétteremvezető, hanem a éttermet üzemeltető személy (valószínűleg cég). A táppénzes ügyeket meg nem a gyorsétteremben a hamburgerek és a sültkrumplik között helyben intézik, hanem a cég központjában.

Gondolom a Józsi azért nem akarja átvenni, mert egyébként nem rá tartozik annak érdemi intézése, és egyszerűbbnek gondolja, ha közvetlenül a foglalkoztató ezzel foglalkozó illetékesének küldöd, és nem neki kell vele szarakodnia. (Pl. ha elkallódik, akkor rajta kéred számon, miért nem kaptál táppénzt).

Úgyhogy két út áll előtted, vagy jogszabályokkal felszerelkezve elkezded osztani a főnöködet, hogy micsoda gané, hogy nem veszi át a táppénzes papírodat és továbbítja ő a központba (ezt akkor javaslom, ha már nem akarsz sokáig ott dolgozni), vagy beküldöd te a táppénzügyintézőnek, ahogy kérte.

sortie # 2014.04.30. 10:44

Azar77, 2014.04.28. 19:14
Üdvözletem!
Volna egy kérdésem a táppénzes papír leadásával kapcsolatban..
Egy gyorsétteremben dolgozom és a munkáltatóm nem veszi át a táppénzes papírt hanem a dolgozónak kell felküldeni a központba ajánlott levélben,saját költségen..Jogszerű ez?
A választ előre is köszönöm!

Nem, nem jogszerű.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

62. § (1) A táppénz iránti kérelmet a biztosítottnak a Tbj. 4. § a) pontja szerinti foglalkoztatónál kell előterjeszteni.

Ebből következik,hogy a dolgozó ezen kötelezettségének eleget tesz akkor, ha az orvosi igazolásokat a közvetlen felettesének átadja.

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról

37. § (1) Ha a foglalkoztatónál társadalombiztosítási kifizetőhely (a továbbiakban: kifizetőhely) nincs, a foglalkoztató a táppénzre vonatkozó kérelem elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal együtt - gyermekgondozási díj iránti kérelem esetén ezzel a kérelemmel - öt napon belül a (2a) bekezdésben foglaltaknak megfelelően a székhelye (telephelye) szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervnek megküldi. A foglalkoztató a kérelem, illetve igazolások átvételét, beérkezését hitelt érdemlő módon köteles igazolni.

Azar77 # 2014.04.28. 17:14

Üdvözletem!

Volna egy kérdésem a táppénzes papír leadásával kapcsolatban..
Egy gyorsétteremben dolgozom és a munkáltatóm nem veszi át a táppénzes papírt hanem a dolgozónak kell felküldeni a központba ajánlott levélben,saját költségen..Jogszerű ez?
A választ előre is köszönöm!

Zengőbérci # 2014.04.17. 15:23

valaki2014 2014.04.05. 10:45

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi dologban szeretném a segítségeteket kérni.
Tag és ügyvezető vagyok egy egyszemélyes kft-ben.
Bért nem veszek ki, viszont a cég fizeti utánam a járulékokat.
1 hétig táppénzen voltam, kiírt a doki.
Mi van akkor, ha nem adom le a táppénzes papírt?
Lehet-e ebből baj?

Várva mielőbbi válaszotokat, köszönöm.

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai, így a táppénz is keresetpótló juttatás, azt nem kötelező igénybe venni. Ha Ön úgy dönt, hogy nem szeretne erre az 1 hétre tb ellátást és nem igényel erre az időre táppénzt, úgy azért marasztalni nem fogják, viszont ez esetben a járulékfizetési kötelezettsége erre az 1 hétre fennáll!

valaki2014 # 2014.04.05. 08:45

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi dologban szeretném a segítségeteket kérni.
Tag és ügyvezető vagyok egy egyszemélyes kft-ben.
Bért nem veszek ki, viszont a cég fizeti utánam a járulékokat.
1 hétig táppénzen voltam, kiírt a doki.
Mi van akkor, ha nem adom le a táppénzes papírt?
Lehet-e ebből baj?

Várva mielőbbi válaszotokat, köszönöm.

nandy # 2014.03.09. 20:24

A területileg illetékes OEP-nek írd le, amit itt most nekünk.

barnus # 2014.03.08. 12:18

nem tudom miért jelenik meg ez a régi parkolás?


Parkolással kapcsolatban szeretném kérdezni,hogy ha megvan a parkólójegyem és állítolag nem látszik a fényképen akko is perelhetnek? Ez egyévvel eze

barnus # 2014.03.08. 12:17

Tisztelt Hozzáértők!
Abban kérem a segítségeteket,2013 08.28.a óta beteg állományban vagyok.Az idei táppénzt azaz 2014 01 óta nem fizetik ki mert a munkáltatom nem adta le az igazolást és nem fizeti a járulékot.Meg érdeklődtem a főnököt ö azt állítja fizetik és nem jelentettek ki.Nem tudom mit tudnék tenni.Ez a cég pesti én 100 km arrébb lakom.Hónapok óta egy kanyit sem kaptam az oep meg
fenyeget a büntetéssel az idén voltam kórházi kezelésen.
Többször orvosnál.Nem mondták fel a munkaviszonyom.Orvoshoz kell járnom mert rákos beteg vagyok.Várom válaszát.Joci


Parkolással kapcsolatban szeretném kérdezni,hogy ha megvan a parkólójegyem és állítolag nem látszik a fényképen akko is perelhetnek? Ez egyévvel eze

Edith40 # 2014.02.18. 15:19

Kedves Dödölle1!Köszönöm a választ,világos.Minden jót!

Dödölle1 # 2014.02.18. 10:20

Edith40 # e-mail 2014.02.18. 11:00

Tisztelt Fórumozók!Keresőképtelen állományomat kórházzal kezdtem.A kórházi igazolást a munkáltatónak mikor kell leadni?Van konkrét határidő?Ragaszkodnak hozzá,hogy az első napon adjam le,és ha nem adják ki?Van erre törvény?Kérem segítsenek,üdvözlettel:Virág

A keresőképtelenség igazolását kormányrendelet szabályozza. Száma: 102/1995 (VII.25)

A kórház -kérésre- bármikor kiad egy igazolást a következő adatartalommal:

Osztályunkon ellátásban részesül 2014......-től jelenleg is.

Dátum, aláírás, bélyegző.

Nem életszerű az, ha ma bevisz a mentő és kórházi kezelésben részesülök, hogy ma leadjam az erről szóló igazolást a munkáltatómnak.... ugyanakkor vagy önnek, vagy családtagjának kötelessége erről a tényről a munkáltatót szóban mielőbb tájékoztatni.