Táppénz alatti felmondás


wers # 2019.05.04. 17:17

bár ne így lenne

wers # 2019.05.04. 17:16

sajnos

Manóvár # 2019.05.04. 17:15

.., tehat valóban semmi. ( A smiely - k utan kerdojeleket tett a rendszer.)

Manóvár # 2019.05.04. 17:14

Max. 1 év, utána meg valóban semmi.????????

wers # 2019.05.04. 15:48

„„1., Meddig lehetek, ill. tarthat a házi orvos táppénzen?”
Pontosan addig, amíg keresőképtelen vagy.

Elnézést, de ez nem max egy év? Utána meg semmi

Manóvár # 2019.05.04. 15:13

Kedves József és Kovács B. Sándor!

Köszönöm válaszaikat!

( Egyébként az interneten - bármely kérdésben, területen stb. - nekem személy szerint az a tapasztalatom, hogy az esetek 90 - 95 % - ban hasznos, azon túl pedig pontos, megbízható, helytálló stb. információkra stb. tud szert tenni. ;-)

Mégegyszer: Köszönöm válaszaikat!

Szebb jövőt ( remélme, várva) kívánva, üdvözlettel: “Manóvár”

drbjozsef # 2019.05.04. 11:43

Manóvár,

Közölheti veled a felmondást, valóban, de az csak a táppénz után hatályosul, a felmondási idő legkorábban akkor kezdődhet el.

Amúgy igen, a tp legfeljebb 1 év lehet. Hogy mi az "akár"? Hát pont az : ha keresőképes leszel, már nem jár.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.04. 10:18

Nyugodtan hallgathatsz drbjozsefre. Helyes válaszokat adott.

Manóvár # 2019.05.04. 08:18

Kedves József!

Köszönöm megtisztelő válaszát, de...

1., Az Mt. szerint - indokolt esetben - akár egy év is lehet, de pont az “ akár” miatt lehet kérdéses.

2., Szintén a Mt. szerint: a munkáltató felmondhat táppénz alatt. Ennek hatására tettem fel a kérdésemet, azaz, ha így lenne, akkor milyen további jogok illetnének meg - akár - a táppénzt illetően, továbbá összessegében és általánosságban.

Köszönöm hozzászólását, - önt idézve, mint laikusnak -, de a továbbiakban valóban szak és hozzáértő válaszát várnám! ;-)

Üdvözlettel: Manóvár

drbjozsef # 2019.05.04. 06:33

1., Meddig lehetek, ill. tarthat a házi orvos táppénzen?
Pontosan addig, amíg keresőképtelen vagy.

2., Táppénz alatti felmondás esetén, azonnal megszűnik a táppénzem? Ha igen, ez esetben milyen jogok illetnek meg, mint munkavállalót?

Táppénz alatt nem szüntetheti meg a munkaviszonyodat.

Manóvár # 2019.05.03. 17:18

Korrigálnék:

2., Munkáltató részéről történő, táppénz alatti felmondás esetén, azonnal megszűnik a táppénzem és táppénzre való jogosultságom? Ha igen, ez esetben milyen jogok illetnek meg, mint munkavállalót?

Elnézést pontatlanságomért!

Továbbra is tisztelettel maradva: egy elmarasztelt Ember

Manóvár # 2019.05.03. 17:06

Kedves Szakértő!

Rövid előzmények részemről:

A jelenlegi munkahelyemen több, mint két éve tevékenykedem. ( Szociális szféra - gyermekvédelem.)
Egy munkahelyi konfliktusból adódóan a munkáltatóm diszkriminációban részesített (fizimiskámra tett megjegyzést, továbbá azt firtatta, hogy nem mosolygok eleget, minden érzés és érzelem ki , ill. rá van ülve az arcomra, nem kommunikálok kellő képpen. Mindez négyszemközt hangzott el), melyek után szóban közölte velem, hogy ez így nem működhet tovább. Ha nem változtatok, akkor “ kénytelenek leszünk egymástól megválni.” Ezek lezajlása, ill. megtörténte után, még aznap otthon rosszul lettem (mellkas szórítás, remegés és hányinger.) Utána még ledolgoztam két munkanapot, majd szabadságra mentem. A szabadság ideje alatt is rosszul voltam, ezért elmentem a házi orvoshoz. A házi orvos felvett táppénzre, majd beutalt különböző vizsgálatokra. ( Jelenleg is folyamatban vannak.)
Elmentem kardiológiai kivizsgálásra (is), melynek eredménye az lett, hogy baj van a szivemmel. Nagy vaószínűséggel a már fentebb említett konfliktus ( trauma) hozta ki, ill. indított el változás(oka) t a szervezetemben és/így a szivem tekintetében is. Jelenleg is táppénzen vagyok.

Kérdéseim a következőek lennének:

1., Meddig lehetek, ill. tarthat a házi orvos táppénzen?

2., Táppénz alatti felmondás esetén, azonnal megszűnik a táppénzem? Ha igen, ez esetben milyen jogok illetnek meg, mint munkavállalót?

( Természetesen, ami a diszkrimináció stb. részt illeti, azt (munka)jogi útra kívánom terelni!)

Köszönettel és üdvözlettel: Egy elmarasztalt ember...

monoszkop # 2019.04.24. 13:22

ocsai 2019.04.23. 18:22
Kedves Szakértő!

A kérdésem, az volna, hogy fel lehet-e mondani egy olyan dolgozónak, aki a munkáltató előtt eltitkolta a terhességét. Bizonyíthatóan már terhes volt. Felvételt nyert az állásra, és nem sokkal később táppénzre ment.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!

T. Kérdező!

Álláspontom szerint a kérdésére a megadott adatok alapján sem egyértelmű nem, sem egyértelmű igen választ adni nem lehet.

Többek között tisztázandó, hogy mint munkáltató, vagy mint munkavállaló kérdezi.

Mit ért az alatt, hogy bizonyíthatóan terhes volt?

Mivel tudja bizonyítani?

Meddig tart a próbaidő?

A döntésnél az alábbi szabályokat kell figyelembe venni:

Főszabály:

65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.

(2) A felek megállapodása esetén – legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig – a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.

(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

  1. a várandósság,

b) a szülési szabadság,

  1. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
  2. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint
  3. a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap

tartama alatt.

(5) A munkavállaló a (3) bekezdés a) és e) pontjában meghatározott körülményre akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta. A felmondás közlését követő munkavállalói tájékoztatástól számított tizenöt napon belül a munkáltató a felmondást írásban visszavonhatja.

(6) A felmondás visszavonása esetén a 83. § (2)–(4) bekezdését kell alkalmazni.

66. § (1) A munkáltató felmondását köteles megindokolni.

(2) A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet.

További szabály:

79. § (1) Azonnali hatályú felmondással – indokolás nélkül – megszüntetheti

  1. a fél a munkaviszonyt a próbaidő alatt,

6. § (2) A jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a jóhiszeműség és a tisztesség elvének megfelelően kell eljárni, továbbá kölcsönösen együtt kell működni,

6. § (4) Az e törvény hatálya alá tartozók kötelesek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy ezek változásáról tájékoztatni, amely a munkaviszony létesítése, valamint az e törvényben meghatározott jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges.

Jó tudni továbbá:

Az Egyenlő Bánásmód Hatósága marasztalta (300.000 Ft. bírság megfizetésére kötelezte) azt a munkáltatót, aki a terhes munkavállalójának próbaidő alatt, azonnali hatállyal felmondott mivel nem akarta fizetni a táppénzhez kapcsolódó közterheket (Tbj. 19. § (5) bekezdése szerinti táppénz egyharmad hozzájárulást), illetve nem akarta állni a szülési és fizetésnélküli szabadság alatt felhalmozódó szabadság anyagi terheit.

Tekintettel arra, hogy a munkavállaló bírósághoz is fordult a bíróság kérelmező munkaviszonyát helyreállította.

A hatósági eljárásban a feleknek lehetőségük van egyezséget is kötni, azaz a munkáltató vállalhatja, hogy bírság helyett inkább kártérítést fizet a munkavállalónak.

Az ezzel kapcsolatos és egyéb hasonló J O G E S E T E K itt, http://aktaforum.hu/showthread.php?…
,

valamint Egyenlő Bánásmód Hatósága honlapján olvashatóak:

http://egyenlobanasmod.hu/…ebh-141-2015 (bírság+jogviszony helyreállítás)
http://egyenlobanasmod.hu/…/ebh-84-2015 (egyezség)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…iew/122_2010 (bírság)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…ex/jogesetek (további jogesetek)

ocsai # 2019.04.23. 16:22

Kedves Szakértő!
A kérdésem, az volna, hogy fel lehet-e mondani egy olyan dolgozónak, aki a munkáltató előtt eltitkolta a terhességét. Bizonyíthatóan már terhes volt. Felvételt nyert az állásra, és nem sokkal később táppénzre ment.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Cabron_ # 2019.04.18. 11:53

Tehát a felmondás átvétele napjáig a munkaviszonya fennáll, arra az időre a munkavállalót bér illeti meg.

A felmondást indokolni kell, és az általad vázolt esetben felmentési idő is megilleti a dolgozót attól függően mióta áll fenn a munkaviszonya. Végkielégítés is jár neki, ha minimum 3 év munkaviszonnyal rendelkezik.

Cabron_ # 2019.04.18. 11:45

A felmondás egyoldalú jognyilatkozat, nem szükséges a másik fél beleegyezése, azonban, ha levélben küldik ki, a közlés dátuma az átvétel dátuma, tökmindegy mikorra dátumozták a felmondó levelet. Peres esetben a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a munkavállaló a felmondást átvette.

A lényeg, hogy ha a közlés előtt szünteti meg a munkáltató a biztosítási jogviszonyt, az mindenképp jogszerűtlen. Ha a munkavállal táppénzen van, pláne az.

Cabron_ # 2019.04.18. 11:40

Írjon sürgősen egy tértis levelet a munkaügyi felügyelőség részére, abban írja le, hogy határozatlan idejű munkaszerződése van xy Kft-vel, x-től mai napig táppénzen van, a munkáltató ezen és ezen a napon bizosítási jogviszonyát megszüntette, a munkáltató részéről felmondás nem történt.
Csatolja az ehhez kapcsolódó dokumentumokat.

lilj # 2019.04.18. 10:49

Köszönöm a gyors választ! A küldött felmondási papírokat (ha küldenek) ezáltal vissza kell utasítani?
Azt elfelejtettem sajnos leírni, hogy ugye ki lett jelentve (sajnos a pontos megnevezést erre nem tudom), a biztosítási jogviszonya meg lett szüntetve (ügyfélkapu oldalán megtekinthető információ alapján). Ez számít valamit?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.18. 10:41

Nem kapott felmondást - nem szűnt meg a munkaviszonya. Ehhez tartsa magát.

lilj # 2019.04.18. 10:30

Üdv!
Segítséget szeretnék kérni. A barátom eladóként dolgozott egy boltban, ahol most a munkaviszonyát a munkáltatója közlés nélkül megszüntette. Éppen táppénzen volt egy agyi beavatkozás miatt, amiről természetesen előre értesítette a munkáltatót. A munkáltató értesíteni nem is kívánta őt erről, szóban annyit mondott, hogy ők azzal a nappal, amelyikkel ki lettek jelentve, elfogadta az alkalmazottak felmondását. Ezzel csak az a baj, hogy ez a felmondás nem történt meg.
A munka jellegéről érdemes tudni azonban, hogy idény jellegű munka, a szerződés határozatlan időre szólt, és tudomásunk volt arról, hogy az a bizonyos bolt be fog zárni, azonban pontos tájékoztatást nem kaptunk erről az időpontról.
Emellett még megemlítendő, hogy neki az xy Kft-vel van szerződése, nem kifejezetten az xy cég ezen boltjával, és tudomásunk szerint a cég nem szűnik meg. Felmondási dokumentumokat nem kapott a barátom, ő hívta a munkáltatót, hogy egyáltalán valamilyen információt kapjon a munkaviszonyáról, hiszen most táppénzen van, így munkahelyére nem mehetett. A munkáltató pedig a könyvelőhöz irányította tovább, aki küldi majd a felmondási papírokat valószínűleg azzal a dátummal keltezve, amikor ki lett jelentve, csak ugye arról ő nem tudott.
Szeretnénk megtudni, hogy ilyen esetben mennyire jogszerűen járt el a munkáltató? Lehet-e valamit tenni? Aláírjon-e olyan felmondó papírt olyan dátummal, ami nem felel meg a valóságnak?

Petyus28 # 2019.03.21. 13:03

Elnézést elírtam.
6 hónapos határozott munkaszerződésen belül van a 3 hónapos próbaidő.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.21. 12:27

Nem stimmel valami ezzel a tényállással. Nem mindegy, hogy határozott idejű szerződés vagy próbaidő.

Petyus28 # 2019.03.21. 12:15

Üdvözletem!

Egy kis tanácsra lenne szükségem.
Január végén egy új munkahelyen kezdtem mint alkalmazott.
Határozott idejű munkaszerződést kaptam (3 hónap próbaidő)
ez után kaptam volna a határozatlan idejűt.
Sajnálatos módon beteg lettem és keresőképtelen. Jeleztem a munkáltató felé és meg is értette el is fogadta. majd el telt 3 munkanap és hívott hogy be kéne mennem mert fontos...
Ennek eleget téve betegen be is mentem és közölte hogy megszünteti a munkaviszonyomat azonnali hatállyal. ok! Hurrá!
A kérdésem az lenne hogy akkor most a táppénzem meddig és hogyan lesz elszámolva?

Válaszukat és tanácsukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.07. 15:42

A terhesség és a keresőképtelenség (nem a táppénz) külön-külön is akadálya a jogszerű felmondásnak. (AZ utóbbi valójában csak a munkaviszony megszűnésének, de ez itt most nagyjából mindegy.)

moonca1991 # 2019.03.07. 14:01

Üdv!
Első gyermekes kismama vagyok, 12. hétnél tartok, az lenne a kérdésem, hogy táppénz alatt a kismamák is védettek, tehát a munkáltató nem rúghat ki?
Veszélyeztetett vagyok, nehéz fizikai munkám van, már több, mint 2 hete javasolta az orvos, hogy hagyjam abba a munkát, de még nem akartam olyan sokat itthon ülni, bejelentettem a munkáltatónak is a terhességem, papírokkal igazoltam és 2 tanút is hívtam oda, hogy ők is hallják, hogy bejelentettem. Szóval minden olyan lépést megtettem, ami biztosít engem, hogy igenis én szóltam. Jól is áll a dologhoz, kérdezte, hogy meddig akarok dolgozni, aztmondtam, ameddig kényelmesen birom. Mostmár nem az, holnap mennék a védőnő tanácsára orvoshoz, táppénzre vetetni magam, de kicsit bizonytalan lettem, mert a védőnőm azt mondja, hogy akár ki is rúghat táppénz alatt.
Igaz ez? Köszönöm előre is a segítő választ!