Munkajogi kérdések.


Medve33 # 2020.03.29. 18:37

Hali!

Köszi a hsz-t a 75%kal a hren dobálóztak tavaly mert kalamajka volt a szabik kiadásaból..de akkor 7 nap az enyém

Eszes77 # 2020.03.29. 18:50

Üdv drbjozsef !

"Ez magamra vonatkozik, teljes munkaidőben (gk. vezető), majdnem 10 év munkaviszonnyal, 2 havi végkielégítés járna,ha jól olvastam, viszont lejárt az üzemorvosi alk.-im, és nem is tudom, nagy valószínűséggel meghosszabbítani. Nekem is a hónap végével felmondanak, és holnap (03.26.) Kellene ezt lepapírozni,úgymond.
Próbáljak időt húzni, vagy mi a tanács?"

Korábbi kérdésemmel kapcsolatosan volna még néhány kérdésem :

  • Nem akarnak felmondani egyoldalúan, hanem közös megegyezéssel, viszont fizetni semmit. Én lemondanék a nekem járó juttatások akár feléről is, de süket fülekre találtam.
  • Ha nem írom alá bejelentve maradok, viszont fizetést nem kapok, ill. csökkentenék 4-6 órára a bejelentésem, bár ehhez nekem is hozzá kell járuljak, ha jól olvastam.

Szóval magyarul ez zsarolás szerintem!
A kérdésem csak annyi, hogy milyen lehetősége van még a munkaadómnak, hogy úgymond megpróbáljon sarokba szorítani, az orvosit kivéve.

Annyi még hozzátartozik, hogy a munkanélküli alatt, mint alkalmi mválalót vissza foglalkoztatnának, HA tudnak, szóval ez nem ígéret, meg amúgy is!

Köszönettel : Eszes

drbjozsef # 2020.03.29. 19:19

Nincs itt kérdés ahogy én nézem.

A leíró rész meg kevéssé értelmezhető, nem zsarolás ez, közös megegyezést nem kell elfogadnod, részmunkaidőt nem kell elfogadnod, ha nem mondanak fel, fizetést kell adniuk. Ha üzemorvosi alkalmasságid nincs, felmondhat. Rendes felmondással.

Eszes77 # 2020.03.29. 19:25

Köszönöm, majd 31-én meglátom mi lesz a vége.

Eszes77 # 2020.03.29. 19:29

Eza része 'homályos" ?

" Ha nem írom alá bejelentve maradok, viszont fizetést nem kapok, ill. csökkentenék 4-6 órára a bejelentésem, bár ehhez nekem is hozzá kell járuljak, ha jól olvastam."

?

drbjozsef # 2020.03.30. 05:06

Erre pont válaszoltam.

PéterV # 2020.04.01. 06:09

Üdv!

Az alábbi kérdésre kellene infó, mi az eljárás.

Ha a Covid-19 vírus miatt a munkáltató visszaveszi a napi 8 óra munkaidőt 6-ra és ha ez sem segít a cégen és elbocsájt munkavállalókat, a végkielégítést miből számolják?

Azt tudom hány havi jár csak azt nem tudom, hogy egy havi a 8, vagy már a 6 órából számolódik.

sortie # 2020.04.01. 07:15

PéterV 2020.04.01. 08:09

Üdv!

Az alábbi kérdésre kellene infó, mi az eljárás.

Ha a Covid-19 vírus miatt a munkáltató visszaveszi a napi 8 óra munkaidőt 6-ra és ha ez sem segít a cégen és elbocsájt munkavállalókat, a végkielégítést miből számolják?

Azt tudom hány havi jár csak azt nem tudom, hogy egy havi a 8, vagy már a 6 órából számolódik.

Üdv!

Leegyszerűsítve az alapbér a 6 órából.

Részletesebben pedig ekként:

Mt. 77. § (3) A végkielégítés mértéke
a) legalább három év esetén egyhavi,

  1. legalább öt év esetén kéthavi,
  2. legalább tíz év esetén háromhavi,
  3. legalább tizenöt év esetén négyhavi,
  4. legalább húsz év esetén öthavi,
  5. legalább huszonöt év esetén hathavi

távolléti díj összege.

Mt. 148. § (1) A távolléti díjat

  1. az esedékessége időpontjában érvényes alapbér (136. §), pótlékátalány (145. §),
  2. az esedékesség időpontját megelőző utolsó hat hónapra (irányadó időszak) kifizetett

ba) teljesítménybér (150. §),
bb) bérpótlék (151. §)
figyelembevételével kell megállapítani.

(2) Az esedékesség időpontja
a) a távollét kezdő időpontja,

  1. a végkielégítés tekintetében

ba) a munkáltatói felmondás közlésének az időpontja,
bb) a 77. § (1) bekezdés b) és c) pontja esetén a munkaviszony megszűnésének időpontja, vagy

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.01. 09:54

Tegyük hozzá, a munkáltató egyoldalú döntéssel nem "veheti vissza a munkaidőt". Munkaidőkeretet hirdethet - de az más.

PéterV # 2020.04.01. 10:42

Köszönöm a válaszokat.

Azt tudom, ha vissza akarja venni a munkáltató a munkaidőt, pl napi munkaóra csökkentéssel, akkor ehhez a munkavállalónak is bele kell írásban egyeznie.

Az ilyen szerződésmódosításba lehet beletenni olyan kitételt hogy a munkavállalónak a napi 8 órával számolt végigelégítés jár elbocsájtás esetén?

wers # 2020.04.01. 10:52

Tegyük hozzá, a munkáltató egyoldalú döntéssel nem "veheti vissza a munkaidőt".

:)) persze. Csak odadugják az melós orra alá a papírt, hogy itt kell aláírni. Természetesen nem kötelező aláírni.

Az ilyen szerződésmódosításba lehet beletenni olyan kitételt hogy a munkavállalónak a napi 8 órával számolt végigelégítés jár elbocsájtás esetén?

Beleírni be lehet, az a kérdés, hogy a másik fél elfogadja-e.

lidike # 2020.04.02. 06:33

nem csak engem érint.

szitu a következő: 02. 06-án lettünk felvéve határozatlan idejű munkaszerződéssel, majd 03.14-től a koronavírus miatt elküldtek szabadságra, és végül 03.31-én azonnali hatállyal felmondtak próbaidő alatt. vagyis kiírtak 16 nap szabadságot, ami finoman szólva sem időarányos, mert erre az időre arányosan legfeljebb 5 nap szabadság vehető igénybe. így, főleg a fiatalabbnak, alig maradt igénybe vehető szabadságunk az idén a követező munkahelyre (ha találunk).
megtehette ezt a munkáltató?

wers # 2020.04.02. 06:38

így, főleg a fiatalabbnak, alig maradt igénybe vehető szabadságunk az idén a követező munkahelyre (ha találunk).

Nem így van, az új munkahelyen jár időarányosan a szabadság.

Leszámoláskor a munkáltatónak nem kell levonnia az időarányosan kiadott szabadságokra fizetett bért.

wers # 2020.04.02. 06:51

bocs, fordítva

Leszámoláskor a munkáltatónak nem kell levonnia az időarányosan kiadott szabadságokra fizetett bért.

Leszámoláskor a munkáltatónak nem kell levonnia az időarányosan járón felül kiadott szabadságokra fizetett bért.

lidike # 2020.04.02. 07:41

Nem így van, az új munkahelyen jár időarányosan a szabadság.
Leszámoláskor a munkáltatónak nem kell levonnia az időarányosan járón felül kiadott szabadságokra fizetett bért.

köszönöm szépen! ez jó hír

valencia # 2020.04.02. 09:06

Jogászok ! Munkajogi kérdés!

Március 10-én összehívtak egy rendkívüli értekezletet a munkahelyen. Röviden vírushelyzet, nincs megrendelés, leáll a cég mindenki menjen haza és majd szólunk hogy mi lesz.
Nem mondták hogy ez fizetett szabi lenne, nem is kellett aláírni a szabis ívet.
Nem mondták hogy ez fizetetlen szabi lenne, ilyet nem is mondhat mert egyoldalúan nem tehet fizetetlenre, azt max én kérhetem. De nem kértük.

Hazamentünk , március 10 óta nem voltunk benn, a cég zárva munka nincs. Még home office sincs lévén ez fizikai munkakör.
Olyan kósza hírek jöttek hogy erre az időszakra egy fillér bér nem lesz. Nem hittük el , ilyet nem tehet mondták a botcsinálta „jogászkodók“. Mert állásidő van, meg egyoldalúan fizetetlen szabi nem lehetséges, ment az okoskodás.

Ma megjött a márciusi bér. A bér 2/3-a hiányzik. Márc 10-ig bejártunk addig fizettek-márc 10-hó vége közötti időre semmit. A „kósza"hírek igazak voltak.

Na ilyenkor mi van? Most akkor mégis lehet egyoldalúan fizetetlenre tenni?
És mivel továbbra se kell bejárni így akkor úgy számoljunk hogy mostantól egy fillért se kapunk, míg be nem indul a cég? Ami lehet hogy a nyáron lesz?

wers # 2020.04.02. 09:26

Most akkor mégis lehet egyoldalúan fizetetlenre tenni?

Jogszerűen szerintem nem. Március 10-én nemcsak szóban kellett volna haza küldniük, hanem írásban elrendelni vagy fizetett szabadságot vagy állásidőt, vagy pl. munkaidőkeretet. De fizetetlen szabadságot nem.

Nem tudom hányan vagytok, keressetek s.o.s közösen egy munkajogászt/ügyvédet.

drbjozsef # 2020.04.02. 10:35

valencia,

Jelezd - lehetőleg írásban, térivevény, ajánlott levél - a munkáltatódnak, hogy megkaptad a béredet, de hibás lehet a számításuk, mert sokkal kevesebbet kaptál, mint amennyi jár, és kérd, hogy 10-éig legkésőbb rendezzék az elmaradást.
Persze, a lehetősége benne van, hogy felmondanak.
De azt is csak az Mt. szerint tehetik.

Aztán meglátod, mit válaszolnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.02. 15:11

+1

engedetlen # 2020.04.02. 16:13

Tisztelt Hozzáértők!
Közalkalmazottnak milyen jogi lehetősége van, ha a járványveszélyt figyelmen kívül hagyó kollégákkal kell dolgoznia (betegen -mára már a Szt. Lászlóban-, külföldi út után jönnek dolgozni)? Vezetőség tud az esetekről, de mélyen hallgat. Egyesektől elvárják, hogy ilyen körülmények között bejárjanak, míg ugyanolyan munkakörben dolgozó közvetlen kolléga kapott eszközt otthoni munkavégzéshez; más oldja meg, ahogy tudja, de dolgozhat otthonról. Se egyenlő bánásmód, se megfelelő körülmények biztosítása... Mit léphetnek az "egyesek"?
Köszönöm

drbjozsef # 2020.04.02. 18:21

engedetlen,

Jogi lehetőséged nem nagyon van.
Egyelőre nincsen zárlat, kijárási tilalom. Azt már többször kifejtették, hogy pusztán a fertőzéstől való félelem miatt nem jogszerű megtagadni a munkát. Egyenlő bánásmód az más, nem kell idekeverni.

Ha beteg leszel, otthon maradhatsz betegszabadságon. Amíg nem vagy az, dolgoznod kell.

Gallard # 2020.04.05. 20:08

Üdvözletem

Egy vendéglátásban dolgozó ismerősömet fizetés nélküli szabadságra küldte a munkáltatója a járvány miatt.
A munkáltatója csak közös megegyezéssel hajlandó elbocsátani, máshogy nem. Álláskeresési járadékra jogosult lenne, de nem tud így hozzájutni, mert munkaviszonyban van.
Kérdésem, hogy mit lehet ebben a helyzetben tenni?

Előre is köszönöm!

wers # 2020.04.06. 06:02

Egy vendéglátásban dolgozó ismerősömet fizetés nélküli szabadságra küldte a munkáltatója a járvány miatt.
A munkáltatója csak közös megegyezéssel hajlandó elbocsátani, máshogy nem.

Nem tilos a munkáltatónak olvasgatni a munka törvénykönyvét. A munkavállalónak főleg nem.

Nem küldhette a munkáltató egyoldalúan fizetés nélküli szabadságra.

A második rész még nehezebben érthető. Mit hajlandó és mit nem? Senkinek sem kötelező felmondania, ha az érvényes munkaszedőrés alapján a munkaviszonyt fenn akarja tartani.

Ebben az szokott lenni, hogy a munkavállaló a munkarend alapján munkavégzésre alkalmas állapotban megjelenik, munkát végez, a munkáltató a szerződés alapján juttatásokban részesíti, pl. kifizeti a munkabért.

(gyanítom sok munkajogi vitát fog szülni a jelen helyzet)

pufajkas # 2020.04.06. 13:01

"ha rákeres a fizetés nélküli szabadságra, akkor nem talál olyat hogy a munkavállaló arra "küldhető"“

Mégis lassan a fél ország azon van! Lassan fel kéne ébredni kedves jogászok és lemászni az elefántcsonttoronyból a sáros földre!!

A mi helyünkön mindenki fizetetlenen van és senki se kérte. Csak hát ha zárva a cég fizikailag akkor mi a túrót csináljunk! Megmondta a főnök ez van holnaptól nem kell jönni, fizetetlen, a papírokat majd megírják és mi alá is fogjuk írni ha nem akkor röppentyű lesz.
De még nem írtuk alá el se készültek a papírok de azért már fizetetlenen vagyunk.

Van olyan nem is kis cég (autós cég) ahol 400 embert tettek egyoldalúan fizetetlenre. A szakszerv jogásza meg vakarja a fejét hogy most akkor mi van. Jogszerűtlen és? Megtörtént. Tény.
Tagadni a tényeket felesleges.

FEL KÉNE ÉBREDNI!

plb1993 # 2020.04.06. 13:43

Sziasztok!

A kérdésem, hogy az alábbi helyzetben jogosult vagyok álláskeresési járadékra (munkanélküli segélyre)?

Jelenleg mesterképzésben veszek részt egy budapesti egyetemen (nappali tagozaton). A körülmények miatt megszűnt a munkahelyem (bejelentett, 40 órás állás, több mint 365 nap munkaviszonnyal, NEM diákmunka).

Tudtommal nappalis diák nem jogosult rá, azonban jelenleg távoktatás formájában zajlik az egyetem.

Ilyen esetben megkapnám szerintetek?

A válaszokat előre is köszönöm.