Munkajogi kérdések.


szendiszundi # 2016.01.13. 12:41

Tisztelt Szakértő!
2015 junius 30-án bokatörést szenvedtem munkahelyemen a űzemiségét el ismerték de kártérités igényléséhez nem adtak ki nyomtatványt a szakorvos szerint 90% hogy a bokámban egy csont el fog halni igy sántitás vissza fog maradni jelenleg is tápénzen vagyok hova lehet fordulni kártérités igénybe vételére mivel Közmunkás vagyok.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.13. 12:26

Igen.

gabik43 # 2016.01.13. 12:25

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Kérhetnék egy egyértelműbb választ kérdésemre miszerint a a munkáltató rendelkezhet-e egyoldalúan bármely kifizetési mód kizárólagosságáról. Nyilván azért fordultam a fórumozókhoz mert nem vagyok biztos benne hogy jól értelmezem a törvény rendelkezéseit.

vipisti # 2016.01.09. 07:00

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy

Munkaerő kölcsönző cég keretében dolgoztunk egy bizonyos vállalatnál. Órási leépítést végeztek a minap. A 400-500 főt foglalkoztató cégnél kb. 200 főt elbocsájtottak máról hónapra. Természetesen a külsős cég alkalmazottait. Ez jogilag legális?
A másik fontos kérdésem. A minket alkalmazó cég közös megegyezéssel akarta aláíratni a felmondásunkat, amit mibe mi nem egyeztünk bele. Annyi lett a módosítás, hogy + 15 napot hozzá számoltak így a felmondásunk azon dátummal érvényes. Ez így legális a cégtől? Továbbá számunkra a cég a szállást biztosította magán személytől bérelt családi házban. Közölték, hogy másnaptól már nem fizetik a szállásunkat, tehát a felmondási idő alatt sem. Kérdés: a felmondási idő alatt kötelességük-e még fizetni a szállást, vagy nem? Ha igen van erre paragrafus?
A harmadik fontos kérdésem. Közel másfél évet dolgoztunk eme munkaerő kölcsönző cégnél. Ez idő alatt egyetlen egy fizetett ünnepet sem fizetett ki a cég. Ez utólag behajtható, vagy sem?Ha igen mi a menete?

vipisti # 2016.01.09. 07:00

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy

Munkaerő kölcsönző cég keretében dolgoztunk egy bizonyos vállalatnál. Órási leépítést végeztek a minap. A 400-500 főt foglalkoztató cégnél kb. 200 főt elbocsájtottak máról hónapra. Természetesen a külsős cég alkalmazottait. Ez jogilag legális?
A másik fontos kérdésem. A minket alkalmazó cég közös megegyezéssel akarta aláíratni a felmondásunkat, amit mibe mi nem egyeztünk bele. Annyi lett a módosítás, hogy + 15 napot hozzá számoltak így a felmondásunk azon dátummal érvényes. Ez így legális a cégtől? Továbbá számunkra a cég a szállást biztosította magán személytől bérelt családi házban. Közölték, hogy másnaptól már nem fizetik a szállásunkat, tehát a felmondási idő alatt sem. Kérdés: a felmondási idő alatt kötelességük-e még fizetni a szállást, vagy nem? Ha igen van erre paragrafus?
A harmadik fontos kérdésem. Közel másfél évet dolgoztunk eme munkaerő kölcsönző cégnél. Ez idő alatt egyetlen egy fizetett ünnepet sem fizetett ki a cég. Ez utólag behajtható, vagy sem?Ha igen mi a menete?

efi99 # 2016.01.08. 19:45

Galosi
A munkaidőkeret mértékét szerintem mindig meg kell adni, de ha nincs semmi extra, akkor 1 hónap szokott lenni.Hogy hány napot dolgozol, az attól függ, hogy teljes munkaidős vagy-e vagy nem és hogy 1 szolgálatban hány órát kell dolgozni. (Gondolom teljes munkaidős vagy). Ha teljes vagy, akkor annyi órát kell dolgoznod egy hónapban, ahány hivatalos munkanap van, szorozva 8-cal. Az óraszámba az ünnepnapok nem számítanak bele természetesen. Akkor sem, ha ti ünnepnapon is dolgoztok egyébként. Ha a munkaidőkeret végére az óraszám felé kerülsz, akkor az túlóra.

Istvan92l # 2016.01.08. 17:12

Tisztelt Fórumozók!

A barátnőm elkezdett dolgozni munkanélküli hivatalon keresztül egy üzletben, ahol igénybe vették a 25 év alattiak foglalkoztatási támogatását. ( Ha jól tudom ennél a támogatásnál mindent az állam fizet )

A 3. hónap elteltével felmondtak neki és mint utólag kiderült 119ezer nettóra volt bejelentve de csak 79ezres fizetést kapott, ami 3 hónap alatt 3x40 ezres különbség.

A kérdésem az lenne, hogy ezt így megcsinálhatják-e bármilyen következmény nélkül, illetve utólag lehet-e valamit még tenni ?

A másik dolog ami nagyon felbosszantott minket, hogy december 24.-én még dolgozott, 28.-n azt mondták, hogy arra a hétre szabadságra küldik ( 29.-én lejárt a 3 hónapos szerződés) és csak a következő hét elején jöjjön újra ( január 4.), ahol tájékoztattak, hogy nincs már munkája és nem kell jönni többet. Húzzák halasztják és közlik vele, hogy már 1 hete nincs munkája. Ilyet megtehetnek?

Előre is köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.06. 07:36

Mindezek alapján véleményem szerint egyoldalúan egyik kifizetési módról sem rendelkezhet,
Contra legem gyakorlatról hallottam már, de ez az első alkalom, amikor contra legem értelmezést látok...

galosl # 2016.01.06. 01:17

Tisztelt Ügyvéd úr!Folyamatos 6+2-es munkarendben dolgozom(3 műszakban). Nincs megállapítva munkaidőkeret,havibéres dolgozó vagyok.Az szeretném megtudni,hogy hány napot dolgozhatok egy évben.Jelenleg annyi napot dolgozunk ahány munkanap van a hónapban,amennyiben többre jönne ki,a különbözetet megkapjuk,pihenőnapnak.Ha ünnepnap is van abban a hónapban akkor az is beleszámít a munkanapokhoz?Mert most azt is figyelembe veszik.Köszönöm válaszát.

bandi3677 # 2016.01.06. 00:57

Köszönöm a segítséget.5 éve vagyok ott,nem is zavarna,ha elküldenének,mert nem írom alá a szerződés módosítást.Viszont gondolom kötelesek ekkor végkielégítést fizetni? A munka a jelenlegi helyen is ugyanannyi fővel megy tovább,és fog is,de bevállalnak más városokba plusz munkákat. Az ország tulsó végén is.Nekem egy adott telephelyre szól a jelenlegi szerződésem,ezért nem szeretném majd az újat aláírni.

gabik43 # 2016.01.05. 13:25

Tisztelt Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy a munkáltató egyoldalúan rendelkezhet-e arról, hogy csak készpénzben hajlandó kifizetni a munkabért, holott idáig nem volt gond a bankszámlára történő utalással. Amit én az MT-ben találtam ott a 158. § (1) A munkabért készpénzben vagy a munkavállaló által meghatározott fizetési számlára utalással kell kifizetni.

A munkaszerződésben nem volt meghatározva hogy milyen módon kerül kifizetésre a munkabér csak, hogy a szerződéssel létesített munkaviszony egyéb feltételeit a Munka Törvénykönyve tartalmazza.

MT 6.§ (3) A munkáltató a munkavállaló érdekeit a méltányos mérlegelés alapján köteles figyelembe venni, a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása a munkavállalónak aránytalan sérelmet nem okozhat. Mindezek alapján véleményem szerint egyoldalúan egyik kifizetési módról sem rendelkezhet, főleg ha az hátrányosan érinti a munkavállalót, aki konkrétan hitelt szeretne igényelni és a bank hitelképtelennek minősíti, ha nem a számlájára érkezik a fizetése.

Mi a véleményetek jogszerűen elutasíthatja a munkáltató a bankszámlára történő munkabér kifizetést?

PowerRD # 2016.01.05. 11:41

Hena0105,

"128. § A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni."

Én a helyedben írnék egy új papírt a fizetés nélküliről, amiben csak tájékoztatod a fizetés nélküli szabadság igénybevételéről, ahelyett, hogy igényelnéd. Az iratot vetesd át a titkárnővel, ezt küld be az OEP-nek.

Ezzel párhuzamosan életbe lép:
"(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt (...)

  1. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),

(...)tartama alatt."

Ámbár: nem vagyok jogász.

ObudaFan # 2016.01.05. 11:40

bandi3677

Ha a munkáltató ki tudja mutatni, hogy a munkavégzésed jelenlegi helyén átszervezés miatt rád nincs szükség és te nem vállalod a módosítást, akkor az átszervezés miatt felmondhatja a szerződésed a munkáltató.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.05. 11:21

Azért, mert nem fogad el szerződésmódosítási ajánlatot nem. De...

bandi3677 # 2016.01.05. 11:19

Tiszteletem!A cég ahol dolgozom,szerződés módosítást tervez.Jelenleg a munkavégzés helye ami Székesfehérvár ... Módosítanák az egész ország területére.Ha nem írja alá valaki a módosított szerződést,akkor ezért elküldhetik?

m.greti # 2016.01.04. 21:57

Tisztelt Tanácsadó!

GYES alatt álló anyuka vagyok. 1 hónapja megkeresett telefonon a munkáltató azon indokkal, hogy egyéni vállalkozását megszüntetné és Kft-t akar alapítani, és mivel munkaviszonyba állok, pár papírt alá kellene írnom. 2016.01.30 szünik meg a GYES. 2 kisgyermekkel voltam itthon át se néztem a papírokat rendesen, mire észrevettem, aláíratta velem a közös megegyezéssel a felmondást. Tudom ezzel már nincs mit tenni. Ezután kérdeztem tőle, hogy a szabadságpénzemmel mi lesz, az mégis csak járna. Erre közölte, hogy ő azt nem gondolta, hogy ez felmerül, ő nem hajlandó semmit fizetni. Munkaügyi bírósághoz szeretnék, fordulni, de rengeteget kerestem interneten, hogy hogy lehet kiszámolni, hogy tulajdonképpen mennyi szabadság is jár nekem az elmult időszakra. Ebben kérném a segítségét. 2009.11 hónapban kezdtem 2010.06 hónapban mentem el szülési szabadságra 2010.07 születtet az első gyermekem, 2013.01 a második gyermekem. Egész végig GYES-t kaptam. 23nap szabadságom volt 2010-ben amiből 15 nap maradt bent.

Előre is köszönöm a segítséget.

Fanfani # 2016.01.04. 21:52

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az lenne a kérdésem, hogy mi van olyankor, ha az ellenőrzés során nem bejelentett személyeket találtak egy cégnél, és a cég utólag bejelentette a dolgozókat. Az ellenőrők az ellenőrzés során munkaszerződést, és munkaidőnyilvántartást nem leltek a két embernél. Lehetséges e utólag aláíratni velük munkaszerződést, és kilépő papírokat? vagy utólag nem lehetséges? és ez mekkora bírságot jelenthet? Várom mielőbbi válaszát. Köszönettel!

Hena0105 # 2015.12.30. 12:41

Tisztelt ügyvéd Úr/ Hölgy

Kislányom 2015.06.24.én született akire csedet igényeltem.
Már az sem ment zökkenő mentesen mert három hónapot kellett várni , hogy kiadja az oep-nek a foglalkoztatói igazolást a munkáltatóm.
Most jött a következő pofon december 8.-án lejárt a csed előtte én bementem a munkáltatóhoz, hogy intézzük a gyedet.Megírtam a fizetés nélküli szabadság kérelmemet. December 4.-én beérkezett a kérelem az oep-hez. Dec 23.-án kaptam egy levelet ,hogy a munkáltatómat telefonon töbször is megkeresték a fizetés nélküli szabadságról nem küldték meg a papírt szerezzem be magam, mert meg fogják szüntetni az eljárást ha nem ér be a papír. Bementem a munkahelyre ahol azt mondták a vezérigazgató elvitte a papírt Siófokra de már kérték őket,hogy faxolják át. Ezt nem tették meg a mai napon a tulajdonos felhívta a férjemet / ő középvezető a cégnél/ ,hogy nem fogják aláírni. Azt mondták adjam be a felmondásom mert nem akarják tovább,hogy házastársak egy munkahelyen dolgozzanak. Így akar felmondásra kényszeríteni amit én nem szeretnék. Mit tehetek ebben a helyzetben. Válaszát előre is köszönöm. tisztelettel : Tóth Zoltánné

Tornados # 2015.12.30. 10:39

Szép napot.
Biztonsági őrként dolgozom 24/48 órás munkarendben,egyedul.Hétvégeken,munkaszuneti napokon,vagy ha nincs munkavégzés a telephelyen,két óránként járőrözni kell.
Az lenne a kérdésem,hogy készenléti munkavégzésnek minősül-e ez,hogy két óránként sétálgatni kell egész nap,tehát 12szer egy 24órás szolgálatban.Egy kör kb 550-600 méter,tehát nagyjából 7kmt sétálunk egy szolgálat alatt.
Most az unnepek miatt hétköznapokon is,mivel nincs munkavégzés a telephelyen 23tól január 4 ig.
A másik dolog ami érdekelne:
Mivel összesen hárman látjuk el a szolgálatokat,betegség miatt kiesett egy ember.És a főnökünk arra kötelezett,hogy 36órás folyamatos munkarendet kell elvállalnom.Ha nem vállalom el,elválnak útjaink ez volt a válasz.
Gondolom ennyi időt egyszerre nem lehet dolgoztatni az emberrel..Főleg így,hogy két óránként járőrözni is kell.

ObudaFan # 2015.12.29. 19:55

bapti

Ehhez a szerződést látni kellene, de aligha hihető, hogy a munkáltató kizárná szerződésben azt, hogy tájékoztatást adjon arról, hogy ki az ő üzletvezetője.

ObudaFan # 2015.12.29. 18:39

bapti

Ehhez azért látni kellene ezt a szerződést, de aligha lehet kizárni, hogy a munkáltatód tájékoztatást adjon arról, hogy ki az üzletvezető.

ObudaFan # 2015.12.29. 18:35

Nicci

A keresetlevelet a munkáltatói jognyilatkozat közlésétől számított harminc napon belül kell előterjeszteni a munkaügyi bíróságon. Nincs rá kötelező formanyomtatvány, szabályszerű keresetlevelet kell benyújtani.

ObudaFan # 2015.12.29. 18:32

tamaris

Közös megegyezés esetén ebben is meg kell egyezni.
Munkáltatói felmondás esetén a felmondási idő felére köteles a munkáltató felmenteni a munkavégzés alól.

tamaris # 2015.12.25. 09:31

Tisztelt ügyvéd Úr! Olyan kérdésem lenne ha a munkáltatom felmond vagy közös megegyezés alapján szünne meg a munkaviszonyom 3 havi felmondási idő és 6 havi végkielégitéssel abban az esetben a felmondási idő alatt már munkába lehet állniás munkahelyen ha van lehetőségem vagy nem? A másik kérdés ha ugyanazon munkáltató másik fiokjában /bank/lenne lehetőség abban az esetben is meg kell várni a felmondási idő leteltét? Tehát mikor lehet lépni más munkahelyre vagy netán ugyanahoz a céghez ugy, hogy a kapott összeget ne kelljen visszafizetnem? Mind a két lehetőség érdekelne a másik munkahely is és ugyanazon cégen belül iy. Várom válaszát mert sürgősen kell lépnem. Köszönettel

tamaris # 2015.12.25. 09:22

Tisztelt ügyvéd Úr! Olyan kérdésem lenne ha a munkáltatom felmond vagy közös megegyezés alapján szünne meg a munkaviszonyom 3 havi felmondási idő és 6 havi végkielégitéssel abban az esetben a felmondási idő alatt már munkába lehet állniás munkahelyen ha van lehetőségem vagy nem? A másik kérdés ha ugyanazon munkáltató másik fiokjában /bank/lenne lehetőség abban az esetben is meg kell várni a felmondási idő leteltét? Tehát mikor lehet lépni más munkahelyre vagy netán ugyanahoz a céghez ugy, hogy a kapott összeget ne kelljen visszafizetnem? Mind a két lehetőség érdekelne a másik munkahely is és ugyanazon cégen belül iy. Várom válaszát mert sürgősen kell lépnem. Köszönettel