Munkajogi kérdések.


Gizzus # 2015.06.22. 11:37

Tisztelt Szakértő!
Munkáltatóm egyéni vállalkozó, akinek adószáma felfüggesztésre került. Erről a határozatot interneten lekérdezhető forrásból tudom: „Az adószám alkalmazását felfüggesztő határozat jogerőre emelkedésének időpontja 2015.03.28.”. Tudomásom szerint ezután 180 nappal megtörténik az adószám törlése is. Kérdésem, hogy meddig leszek én munkaviszonyban? 180 nap elteltével a munkáltatóm automatikusan megszűnik, vagy milyen eljárás következik ezután? Egy új cégbe hogyan tudnak alkalmazni, ha táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesként? Mindez azért olyan fontos, mivel veszélyeztetett várandósként táppénzen vagyok és az adószám törlése még 1-2 hónappal a szülést megelőzően következik be, aminek az a veszélye, hogy nem fogok semmilyen biztosításhoz kötött ellátást kapni.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel, Gizzus

Farkas Évi # 2015.06.22. 11:26

Többes munkáltató által létesített munkaviszonnyal kapcsolatban szeretnék kérdezni.
Van "A" cég akihez 2005 óta be van jelentve a munkavállaló. "B" cég is szeretné ugyan ezt a munkavállalót ugyan ebben a munkakörben, ugyan azon a helyen alkalmazni.
A bér és járulékfizetést és a bevallások beadását továbbra is az "A" cég teljesítené.
A NAV-tól azt a tájékoztatást kaptam, hogy a 15T1041-es bejelentő lapon az "A" cégnél lévő jogviszonyát szüntessem meg és egy új bejelentőn, új jogviszony kóddal jelentsem be ismét az "A" cégbe, de ezen már tüntessem fel a "B" céget is mint munkáltatót.

Kérdéseim a következők lennének:

  • ebben az esetben a munkavállaló "A"cégben lévő jogviszonyát munkajogilag is meg kell-e szüntetni, a kilépő papírokat kiadni, szabadsággal elszámolni stb. és egy teljesen új munkaszerződést írni neki, melyben már "A" és "B" cég is szerepel mint munkáltató?
  • vagy elegendő egy munkaszerződés módosítás, amelyben már "B"cég is szerepel mint munkáltató?

Válaszukat előre is köszönöm!

Zsuzsa18 # 2015.06.22. 09:48

Tisztelt Jogi Fórum,

Férjem a Munkaügyi Bíróságtól elmarasztaló ítéletet kapott, visszamenőleg 2013 év elejétől fizetnünk kell. Kérdésem: az ítéletben nem volt benne, hogyan számoljunk kamatot, ilyen esetben hogyan számoljak? A mindenkori banki kamat az irányadó?
Köszönettel Zsuzsa

Turbo1988 # 2015.06.20. 20:17

Sziasztok!

Én 10-én vállaltam egy munkát. Az első másfél hét még elment valahogy, de ma közöltem velük, hogy kilépek. Erre azt mondták nekem (műszak vége előtt 30 perccel), hogy még hétfőn menjek be, mert nincs elég ember. Ezt némi bűntudat és némi fáradtság miatt elfogadtam. Viszont rettegek attól, hogy jövő héten is bent tartanak, pedig a törvény értelmében 90 napon belül bármikor elmehetek.

Szeretnék tőletek jogi tanácsot kérni! Én sajnos nem értek a joghoz, ezért is regisztráltam ide.
A kérdésem az, hogy meddig tarthatnak bent a munkahelyemen emberhiányra hivatkozva, és ha kilépek annak milyen következménye lesz rám nézve? Leszámítva, hogy nem annyit fizetnek, amennyit dolgoztam?

Gitta4804 # 2015.06.12. 08:45

Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.12. 08:30

Nem lehet a hét minden napján dolgozni. Még folyamatos munkarendben se.

A gyakornoki jogviszony szabályozásának nézzen utána valaki más.

Gitta4804 # 2015.06.12. 07:14

Tisztelt Szakértők!

Szeretnék segítséget kérni a következőkben.
Ismerősöm 21 éves, 2 éves főiskolai szintű képzésben vesz részt külföldön. A nyári időszakra visszajön Magyarországra, ahol kötelező 6 hetes gyakorlatot kell töltenie. A 6 hét letelte után is marad annál a munkáltatónál az egész nyári időszakra, ahol a 6 hetes gyakorlatot tölti le. A munkáltató az egész nyári munkáért havi szinten 30.000Ft-ot (nem elírás! Harmincezer Forintot) akar fizetni neki úgy, hogy a hét minden napján dolgoznia kell reggeltől este 6 óráig, a hét minden napjába bele kell érteni a hétvégét is.
Érdeklődni szeretnék, hogy ez jogszerű-e, megteheti-e ezt a munkáltató?
A gyakorlati időre és az utána következő időre nem vonatkoznak más munkaügyi jogszabályok? Az még rendben is lenne talán, hogy a gyakorlati időre havi szinten 30.000Ft-ot adnak neki, de az utána következő időszak vonatkozásában nem tartom helyénvalónak, hogy a hét minden napján reggeltől estig dolgozik és 30.000Ft-ot akarnak fizetni neki.

Köszönöm a segítséget!

Tisztelettel:
Brigitta

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.11. 17:41

Lehet azt a munkaviszonyt bizonyítani a nélkül is.

Nagyivett88 # 2015.06.11. 17:21

Tisztelt szakértő!

Olyan kérdésem lenne, hogy be lehetne-e perelni azert a munkáltatót, mert 2013ban nem engedte, hogy kivegyem egyben a 14 nap szabadságot, illetve többször is 7 napon belül módosítja a munka beosztását? Illetve amikor elküldtek, nem kaptam meg semmilyen papírt, a kulcsomat le kellett adni szemtanú elott, de papírt nem tudtak nekem biztosítani, amit aláírhatnek, hogy leadtam a kulcsot!
Mire számíthatok?

Köszönöm!

Bori Bori # 2015.06.11. 16:12

Van a szerződésből saját példányod, amit a munkáltató aláírt?

etas # 2015.06.11. 10:46

Tisztelt Szakértő!
A segítségére lenne szükségem. A problémám az, hogy elbocsájtottak egyik napról a másikra, amit különösebben nem indokoltak meg. Márciusban kezdtem, és a főnököm kérdésemre, hogy bejelentett-e közölte, hogy elfelejtette, és áprilisban elém tolt egy szerződést, amelyben határozatlan időre vett fel, és amelyben az áll, hogy a Munka törvénykönyve szerint fog eljárni.
Próbaidő nem szerepelt benne. Bérpapírt nem kaptam egyik hónap végén sem, és fizetésemet is készpénzben adta oda. Május végén közölte, hogy másnap már nem kell bemennem dolgozni és kifizette az adott hónapot. Azt mondta, hogy találkozni fogunk még a kilépő papírok miatt, de mindig valami ürüggyel lemondja. A másik ,hogy említettem neki a 30 napos felmondási időt, de nem mondott rá egyenlőre semmit. Van egy olyan sejtésem, hogy az a szerződés csak egy légből kapott valami, és nem jelentett be, nem fizette a járulékaimat. Ilyenkor mi a teendő? Hogyan tudok utána nézni, hogy tényleg bejelentett-e vagy sem? A célom az lenne, hogy fizesse ki a 30 nap felmondási időért járó fizetésemet, és ha ténylegesen bebizonyosodik,hogy nem fizetett utánam semmit mi a teendő? És mi történik akkor, ha nem lehet telefonon, vagy személyesen elérni? Postai, hivatalos úton mi a teendő, hogy kifizese azt ami jár?
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.09. 16:08

30 napod van az intézkedés megtámadására. (Bár, ha jogosult vagy a kötelező legkisebb bérre, akkor az annál kisebb bér megállapítása semmis.)

makai szilvia 92 # 2015.06.09. 13:30

Köszönöm a válaszát.A szakmunkásbéremet visszavette minimálbérre.

makai szilvia 92 # 2015.06.09. 13:10

Szakmunkás bért visszavette minimálbérre.De köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.09. 12:12

Mit kell azon érteni, hogy "visszavette"? A szerződés szerinti bért egyoldalúan csökkenteni nem lehet.

makai szilvia 92 # 2015.06.09. 12:02

Tisztelt szakértő!
Olyan kérdésem lenne hogy kb.2hete kértem béremelést,ami szerintem jogosan megjár és ezt a munkáltatóm is tudja.De nem hogy nem emelt hanem még a szakmunkás béremet is vissza vette.Csak azért mert béremelést kértem.Ezt ő megteheti?

imike1v # 2015.06.08. 17:28

Tisztelt szakértő!

A köztisztviselő jogviszonya a KKTV 60.§.2/c pontja alapján lemondással szűnik meg.
Kérdésem ebben az esetben köztisztviselőként elhelyezkedhet a továbbiakban?
Hozzáteszem hogy nem engedtek el közös megegyezéssel most hogy beadtam a lemondásomat azt közölték nem dolgozhatok államigazgatásban 2 évig ez igaz?

sesti # 2015.06.04. 15:42

Tisztelt Szakértők !

Avval a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy magánóvodában vezetői pozíció betöltésekor előírás-e a vezetői szakvizsga abban az esetben, ha a vezető részmunkaidős nyugdíjas, óvónői főiskolai végzettsége, és 20 éves óvodapedagógusi tapasztalata van. Nyugdíjas koráig, mivel akkor nem volt előírás a vezetői szakvizsga, vezetőként dolgozott több évig.
Ha igen vagy ha nem, akkor milyen jogszabályok az irányadóak?

Köszönöm válaszukat:
Lencsés Tibor

bapti # 2015.06.03. 06:48

Tisztelt Kovács Béla Sándor Úr! Kéremszépen szíves válaszát bapti néven 05.21-én feltett kérdésemre! Nagyon szépen köszönöm!!!

BokiESF # 2015.06.02. 08:57

Tisztelt Szakértők!

Köteles vagyok-e volt munkáltatóm peres ügyében tanúként megjelenni - több, mint egy éves történet.
Amennyiben igen, a tárgyalás Budapesten lesz én pedig Zalaegerszegen élek - megtehetem a vallomásom a lakhelyemhez tartozó Bíróságon?

Előre is köszönöm a segítséget, üdvözlettel:
Bokor Szabolcs

Tündi0913 # 2015.06.01. 09:30

Tisztelt Szakértők!

Alkalmi munkásként dolgozom és az lenne a kérdésem hogy így kell e menni jelentkezni a munkaügyre 3 havonta?

A választ előre is köszönöm.

ObudaFan # 2015.06.01. 05:40

Manócska91

Igen, két munkanap szabadság. Ha gondolod, a munkaügyi bíróságon érvényesíthető.

Manócska91 # 2015.05.29. 20:26

Tisztelt szakértő!

Azt szeretném kérdezni, hogy ha dédszülő halàla következik be akkor jàr e a két nap szabadsàg? Mert úgyan is el sem akartak engedni a temetésre nemhogy a plusz szabadsàgot említették volna, így màshogyan kellet megoldanom,hogy a hozzàtartozom végső nyugalmàra kísérhessem. Ha jàr a szabadsàg és a munkaadó nem adta meg akkor tudok e tenni még valamit?

A vàlaszt előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.29. 18:41

Nem nagyon fog menni. Bejelented a fizetés nélküli szabadság megszüntetését, és egyúttal kéred, hogy az előző évre (évekre) járó, szabadságot adja ki. (30 napon belül amúgy is köteles.) Kiadja, felmond, és a felmondási idő a szabadságod alatt is telik.

malta9 # 2015.05.29. 16:04

kösz. igen erre gondoltam. És azt megtehetem, hogy kérem a szabadságaim letöltését, még mielőtt visszamegyek?akkor az előbbi feltett kérdésemre nem adnék lehetőséget.