Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.29. 15:38

Úgy érted, kiadhatja-e a szabadságot a felmondási idő alatt. A felmondási idő felére igen.

malta9 # 2015.05.29. 15:28

Kedves Szakértők!

Azt szeretném kérdezni, hogy GYED-ről térnék vissza a munkába.Ha felmond a munkáltató kötelezhet-e arra, hogy a felmondási időt a felgyülemlett szabadságból töltsem le?
Köszönöm!

Lyonee # 2015.05.27. 16:43

KJT, MT
Az igazgató munkáltatójának a feladata ezeknek az intézkedéseknek a megtétele, ne fájjon a fejed emiatt.

Ildikó59 # 2015.05.27. 10:06

Tisztelt Fórum!

Egy általános iskola intézményvezetője hamarosan nyugdíjba megy, ezért megkezdi 60 nap + 6 hónapos felmentési idejét. Ennek 2. felére (esetében 4 hónapra) mentesítjük a munkavégzés alól. Az SZMSZ szerint intézményvezetői feladatát a felmentési idő második felében a helyettese fogja ellátni.
Kérdésem:

  1. Az intézményvezető akkor is kapja-e az intézményvezetői pótlékot, amikor már a munkavégzés alól felmentett lesz?
  2. A helyettese a saját intézményvezető-helyettesi pótlékán felül a többlet munkáért milyen ellenszolgáltatásban részesülhet?

Kérném szépen a segítséget a fenti kérdésekben és a pontos jogszabályi hivatkozást is.
Köszönettel és tisztelettel:

Editke78 # 2015.05.25. 15:31

Tisztelt Szakértő!
Min alapul az, hogy ha az egyik munkaviszonyomban fizetés nélküli szabadságon vagyok gyereknevelés miatt, akkor nem vállalhatok mellette másik állást?

Köszönöm!

imike1v # 2015.05.25. 08:13

Tisztelt szakértő!

A köztisztviselő jogviszonya a KKTV 60.§.2/c pontja alapján lemondással szűnik meg.
Kérdésem ebben az esetben köztisztviselőként elhelyezkedhet a továbbiakban?
Hozzáteszem hogy nem engedtek el közös megegyezéssel most hogy beadtam a lemondásomat azt közölték nem dolgozhatok államigazgatásban 2 évig ez igaz?

imike1v # 2015.05.25. 07:57

Tisztelt szakértő!

A köztisztviselő jogviszonya a KKTV 60.§.2/c pontja alapján lemondással szűnik meg.
Kérdésem ebben az esetben köztisztviselőként elhelyezkedhet a továbbiakban?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.25. 07:04

A munkáltató jelenleg nem tud visszavenni
Nem kell tőle megkérdezni, "vissza tud-e venni". Egyszerűen bejelented, hogy megszünteted a fizetés nélküli szabadságot. Onnan kezdve, ha nem tud foglalkoztatni, fizethet állásidőt. (Mondjuk, fel is mondhat.)

Egyébként akárhány munkaviszonyod is lehet egyszerre. (Mondjuk szerintem úgy pont nem, ha az egyikben fizetés nélküli szabadságon vagy gyereknevelés miatt.)

Editke78 # 2015.05.23. 23:44

Tisztelt Szakértők!
Segítségüket szeretném kérni! 12 éve 8 órás határozatlan munkaviszonnyal dolgozom munkahelyemen ahonnan 1,5 éve szülési szabadságra jöttem el. A munkáltató jelenleg nem tud visszavenni mivel létszámstop van elrendelve. Azonban én szeretnék menni dolgozni (anyagi okok miatt) és az élet úgy hozta, hogy kaptam egy másik cégtől egy számomra kedvező ajánlatot 8 órás munkaviszonnyal, a régi munkámtól teljesen független (nem konkurencia stb.), tudnak az "fő" munkahelyemről és hogy oda most nem tudok visszamenni. Kérdéseim:

  • Lehet két 8 órás, határozatlan idejű munkaviszonyom egyszerre?
  • Ha igen, akkor a korábbi munkahelyemet kell értesítenem, hogy vállaltam máshol munkát? Milyen módon?
  • A régi munkahelyemre a kisfiam 3. életévét betöltvén mennék vissza. Jól tudom, hogy addig ha mégis szólnának én nem vagyok köteles visszamenni, mert 3 évig jogosult vagyok "én dönteni"? Így ezért kirúgni nem tudnak!?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!
Edit

fanni125 # 2015.05.23. 12:57

Köszönöm az érdemleges vàlaszt, a többinek meg a kommentet. Annyira jellemző....

ius latratus # 2015.05.23. 12:10

Tényleg nem kötekedés, de mi ebben a munkajogi kérdés?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.23. 07:38

Aligha a magyar jogot kell erre alkalmazni...

fanni125 # 2015.05.23. 04:16

Üdvözlet!

A következő történt. Kb egy hónapja a Karib - szigetek ről jöttem volna haza,( ott dolgoztam) de a repülő dolgozói túlórát értek el, mire St Thomas ra értek, ezért nem indultunk el délután 4 kor. Azt mondták, küldenek egy másik csapatot Miami ból, ami 2 és fél óra repülő út, és mi is oda szerettünk volna eljutni. 9 körül meg is jöttek, de ők is túlórába léptek, ezért továbbra sem tudtunk elindulni. A reptér közben bezárt. A dolgozók elmentek. Este 11 után visszajött egyikük, aki közölte, hogy reggel 9 kor tudunk elindulni, de mivel a sziget kicsi, nem tudnak elég hotel szobát biztosítani, ha tudjuk oldjuk meg, és a légitársaság mindent vissza fog téríteni. Éjfélkor sikerült eljönni a reptérről, víz nélkül, éhesen, fáradtan, mert a kupon amit adtak egy kis adag ételre volt csak. Semmit nem fedezett. És most, egy hónap elteltével, kaptam egy 83 dollár értékű voucher t, a 283 dolláros hotelszoba fedezeteként, ahova nem én akartam menni, a transfer t azt mondták nem tudják fedezni, illetve kaptam egy 200 dollár értékű repülőjegyet, ha esetleg szeretnék mégegyszer velük utazni. Szóval a kérdésem az lenne, hogy ez a módja a visszatérítésnek 17 órányi várakozásért, bezárva a reptéren, mert nem mehettünk el éjfélig, és még a lábam is el volt törve, ami csak fokozta a hangulatot. Nem erről volt szó, nincs szükségem a repülőjegyre, és nagyon felháborított az a nem törődömség amit tapasztaltam. Válaszukat előre is köszönöm!

titi # 2015.05.21. 17:57

Lenne egy kérdésem.Alkalmatlan orvosi besorolást kaptam,munkakörömre,Azt irták" ön mentesül a munkavégzési kötelezettség alól,távolléti dijra nem jogosult," másik munkakört nem ajánlottak fel, Ha egészségi állapotomban változás lesz jelentkezzek ujra munkaalkalmasságira,fel nem mondanak, 1 évem van a nyugdijig,munkaképes nem nagyon leszek./gerinc/ Mit tehetek? Köszönöm a segitséget.

wers # 2015.05.21. 16:16

Ugye van munkaszerződésed az eredeti dátummal? Azzal és tanukkal igazolhatod.

Aranka3 # 2015.05.21. 16:05

Tisztelt Szakértők!

Munkaviszonyom megszűnésekor derült ki,hogy két hónapig nem voltam bejelentve a munkáltatómnál.Ez az idő most hiányzik munkanélküli ellátáshoz.Mit tehetek?
Köszönettel
Ari

bszr # 2015.05.21. 14:34

Kedves Szakértők!

Már több nagyon hasznos választ kaptam itt a fórumon, amit ezúton is köszönök. Most egy újabb probléma állt elő...

Egy felm. korlátozás alatt álló közalkalmazottat (ált. isk. tanár) különös indokkal, fenntartó által utasított létszámleépítés miatt felmentenek, majd ezzel egyidejűleg egy álláspályázaton meghirdetik a státuszát változatlan munkaköri feladatokkal, szept.1-től betölthetően. Az álláspályázat egyetemi végzettséget ír elő - ami a munkavégzés szempontjából teljesen felesleges(és költséges!), az iskolában tanító tanárok 1 kivétellel mindannyian főiskolai végzettséggel rendelkeznek. Így azonban az igazgató egyik "ismerőse" lett az egyetlen befutó. Kérdés:

  1. Megsértette ezzel a munkáltató az egyenlő bánásmód elvét?
  2. Ha igen, milyen védett tulajdonságra lehet ilyenkor hivatkozni? Az iskolai végzettség annak számít?
  3. Ha nem, akkor mely személyiségi jogot sérti ez az eljárás?

Köszönöm a válaszokat!

Egyjogász # 2015.05.21. 13:04

De kiszámolhatod a napi kamatmértéket is, az 1,8-et (vagy amennyi az éves kamat) oszt el 365-tel, és annyi a napi kamat, cca. 0,005%.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.21. 12:23

Én meg erre jeleztem, hogy nem értem a kérdést. (Amúgy a kamat mértéke éves, a kamatozás pedig napi. Természetesen.)

SASA21 # 2015.05.21. 12:08

százalékot tudok számolni arra lennék kíváncsi hogy ezt a kamatot naponta számolják vagy havonta?

bapti # 2015.05.21. 11:18

Tisztelt Szakértő úr ! Szíves segítséget kérnem. Üzlet vezetőként dolgozom egy cipő kereskedelmi cégnél. 8 órás bejelentett munkaviszonnyal, 2havi munkaidő kerettel. Munkaviszonyom több mint egy éves, minden heten köteleznek a heti 5 munkanapra, az 1 órás ebéd időt levonva, napi 10.75 órát dolgozom. Túlórát kifizetik, de 5 teljes napnál kevesebbet nem dolgozhatok! Esetenként napi 13 vagy 14 órát is kell dolgoznom. Olyan is előfordult, hogy 8 napot pihenőnap nélkül kellett mennem! Mind szellemileg mind fizikailag felőröl! Hogyan élhetek a jogaimmal?Az éves túlóra keretem az elmúlt évben is lényegesen túlléptem. Élhetek azonnali felmondással? Fordulhatok munkaügyi Bírósághoz? Köszönettel es tisztelettel: Bapti

groszfater@gmail.com # 2015.05.21. 09:20
Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.21. 08:49

Tessék?

SASA21 # 2015.05.21. 08:35

Sziasztok megnyertem a munkaügyi peremet olyan kérdésem lenne hogy a törvényes mértékű késedelmi kamatot azt minden napra számolják vagy csak havonta most 2%,na meg hogy kell számolni?

M.Laszlo # 2015.05.20. 10:29

Koszonom a valaszt.A visszakerdezes nem nagy segitseg.De mar megoldottam az ugyet .Megegyszer koszonom.