Munkajogi kérdések.


rigoz # 2020.10.24. 08:59

Ha nem volt aláírva a szerződés és erre kívánna hivatkozni, az elég nagy öngól lenne, hiszen azzal azt állítaná, hogy a jogviszony érvényesen létre sem jött.

Nem kellene így sem ezzel játszani.

A tanulság: átolvasni mindig, mindent alaposan és közös megegyezést csak úgy aláírni, ha azzal egyet is ért! :)

Ezt a részét már megette a penész...

Ha csak azt nem tudja bizonyítani hitelt érdemlően, hogy kényszerítették rá, hogy aláírja, de erről szó sem esett, tehát ez bukta.

Ha a közös megegyezésben az áll, hogy nem áll fenn munkavégzési kötelezettsége - ha jól értettem - a felmondási idő lejártáig, ami felételezem 30 nap körül lehet, akkor még jobban is járhatott. Valószínű, mint a szabadságmegváltással, igaz utóbbiból pénze lenne...

Nagyon nehéz amúgy munkaügyi ellenőrzésnél a szerződés aláírásának a körülményeit rekonstruálni, ha abba az irányba akarna elmenni.

Feljelentést egyébként bűncselekmény miatt lehet tenni a rendőrségen, amire Ön céloz, az bejelentés a munkaügyi hatóságnál, mely alapján hivatalból jár el az illetékes megyei kormányhivatal, ha eljár.

Sugababe1 # 2020.10.26. 14:21

Üdvözletem! Érdeklődnék, hogy munkaviszonyban álló személynek jár-e jogszabály által előirt felmentés a nyugdíj előtt.
Férfi korhatárbetöltéssel, nő 40 évvel megy el.

drbjozsef # 2020.10.26. 14:24

Sugababe1,

Biztos azt akarod kérdezni, hogy jár-e valami, amit jogszabály ír elő?

Hát, az eléggé igen.

Sugababe1 # 2020.10.26. 14:28

Semmilyen mellékhatás nem fog érni parasztként, nem is hivatkoznék fórumra, viszont itt vannak szakemberek és érdekelne, hogy előírja-e jogszabály vagy csak adható-e.

drbjozsef # 2020.10.26. 14:32

Sugababe1,

Milyen felmentés? Az Mt. szerint nem jár "felmentés" nyugdíjjal kapcsolatban. Ki mondott fel, kinek, vagy közös megegyezés?

(a vonal alatti részt félreérted, az egy ún. "aláírás", de mindegy)

drbjozsef # 2020.10.26. 14:41

Sugababe1,

Ha úgy érted, hogy a munkavállaló kezdeményezi a munkaviszony megszüntetését, akkor 30 nap (vagy ettől eltérő, ha abban a munkaszerződésben írásban megegyeztek, legfeljebb hat hónapi időtartamig), a felmondási idő, de ez alól EBBEN az esetben NEM kell felmentenie egy napra sem a munkavállalót.

Csak a munkáltatói felmondás esetén KELL felmentenie a munkáltatónak a munkavállalót, legalább a felmentési idő felének megfelelő időtartamra.

De egyébként a munkáltató tetszése szerint felmentheti a munkavégzés alól a munakvállalót bármikor is, felmondási ideje alól is.

Sugababe1 # 2020.10.26. 16:15

Köszönöm! Nyugdíjba mennek az illetők, emiatt szűnik meg a munkaviszony.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.26. 16:45

Amiatt nem szűnik meg.

Sugababe1 # 2020.10.26. 23:11

Munkavállaló kéri a munkaviszony megszüntetését nyugdíjba vonulása miatt.

Sugababe1 # 2020.10.26. 23:13

drbjozsef! Miután visszaolvastam a választ, láttam, hogy nem nekem szól a megjegyzés a vonal alatt. ;)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.27. 05:39

Munkavállaló kéri a munkaviszony megszüntetését nyugdíjba vonulása miatt.
Az csak egy ajánlat, ettől még nem szűnik meg a munkaviszony.
Ha viszont fel is mond, akkor se végkielégítés, se felmentés a munkavégzés alól. De ezt már drnemjuris már mondta.

Sugababe1 # 2020.10.27. 08:34

Köszönöm!

David8 # 2020.10.29. 16:15

Szeretném a segítségüket kérni, köztisztviselő vagyok, a felmondási időm utolsó 12 munkanapjára elrendelte a munkáltatóm a megmaradt szabadságaimat a felmondásom tudomásul vételével egyetemben írásban, aláírva általa.

Most be akarnak rendelni a munkahelyre, szabadság alatt, megteheti ezt a munkáltató, kézhez nem kaptam erről semmi dokumentumot, csak a munkaügyes kollégától egy emailt?

Szabadságot a munkáltató kijelentette, hogy nem fizet ki, ezért rendelte el a szabadságaim kivételét, viszont ha berendel dolgozni akár egy napra is, arra a napra a szabadságom ki kellene fizetnie. Mit tehetek, ha ezt a munkáltató úgy képzeli, hogy én szabadság alatt önszorgalomból bemegyek és ő ugyanúgy szabadságnak veszi azt a napot? Köteles vagyok bemenni? Munkakör átadásra hivatkozhat, de a gyakorlatban ez soha nem történt meg korábbi távozó dolgozók esetében sem, persze ha ki akar tolni velem látom ennek esélyét.

wers # 2020.10.30. 04:43

Vélemények erről?

Nem illik más zsebében kotorászni. Mindenki annyiért, olyan feltételekkel végzi a munkáját, ahogyan szerződött.

Szomorú örökös # 2020.10.30. 05:02

pike disznó

a gondnoknak 8 elemije van még tán érettségije se, se szakma se diploma-és kap havi 190 nettót tisztán fehéren bejelentve (+ még zsebbe feketén)
A diplomás irodai dolgozók (mindnek van diplomája és ennek megfelelő munkakörben vannak ) meg kapják a bruttó 220-at/nettó 150-et. Zsebbe semmit.

Anno volt egy zenekarom, ahol mindig emlegették, hogy én milyen jó kis pénzeket kapok az elvégzett feladatért, őket meg nem igazán tisztességesen honorálják érte. Erre mondtam, hogy az ő gázsijuk nem az én feladatom, azért küzdjenek, tárgyaljanak ők, mert én csakis a saját pénzemért vagyok hajlandó harcolni.

Nos, szerintem te is megteheted, hogy kinyitod a szádat, de lehetőleg olyan hangnemben, hogy utána ne kelljen új állást keresni. Ötleteket viszont már nem fogok hozzá adni. Kommunikáció a titka mindennek. Anno egy korábbi munkahelyemen amikor egy laza beszélgetés közepette a másik kolléga előtt megemlítettem a főnöknek, hogy mikor lesz végre egy kis béremelés, akkor később letolt érte, hogy ha máskor ilyen kérdést szeretnék feltenni, akkor lehetőleg ne a többi kolléga előtt tegyem. Viszont négyszemközt meg is kaptam később a béremelést. :-)

drbjozsef # 2020.10.30. 06:02

pike disznó,

Nekem is fáj, hogy a burkoló segédjének is 4x annyi az órabére, mint nekem, de hát ez van. Such is life.

Örülj, hogy nem vezényelhetnek csak úgy át az ország másik végébe dolgozni...

drbjozsef # 2020.10.30. 06:08

Röfi,

Van abban a határozatban határidő? Lejárt már a szavazás óta 60 nap?
Ha igen és igen, akkor tértis levél az önkormányzatnak utolsó póthatáridő tűzésével, ha nem fizet, küldhettek neki fizetési meghagyást. Asszem az önkormányzat nem kizárt eset az FMH alól ilyen esetben.

drbjozsef # 2020.10.30. 06:09

David8,

E-mailban hívtak?

Hát akkor azt sajnos nem olvastad.

David8 # 2020.10.30. 07:16

Igen, email-ben, a munkakör átadásra hivatkozva, ehhez mindenképp be kell mennem? Vagy van lehetõség elektronikusan, telefonon, stb megtennem. Ha jól sejtem elég negatív következményei lesznek, ha nem adom át a munkakört, nem tudom köztisztviselõknél hogy van. Mindenesetre több emberrôl tudok akik enélkül távoztak, de gondolom az én ügyemen nem segít, ha mindenáron velem ki akar szúrni a munkáltató.

wers # 2020.10.30. 07:29

Mindenesetre több emberrôl tudok akik enélkül távoztak, de gondolom az én ügyemen nem segít

Nem, nem segít. Ne is hivatkozz rá. Semmi közöd hozzájuk.

David8 # 2020.10.30. 07:34

Igen, ezt így gondoltam én is. A fõ kérdés, megtehetem elektronikusan, vagy telefonon a munkakör átadást? Gyakorlatilag szabadságon vagyok már a felmondási idõ végéig, be kell mennem, vagy megtehetem alternatív módon? Nem szeretnék még én fizetni, mert elmulasztottam.

wers # 2020.10.30. 07:41

Gyakorlatilag szabadságon vagyok már a felmondási idõ végéig

Nem, te elméletileg vagy szabin. Ha berendel dolgozni akkor gyakorlatilag nem leszel szabin. Az napi szabid megmarad, ki kell fizesse.

Gondolkodott volna előre.

Te jelenj meg a munkahelyeden amikorra berendelt, írd be magad a jelenléti ívre, és add át a munkaőrt. Azt mi innen nem tudhatjuk, hogy távgyógyítással át tudod-e adni, ezt leginkább a munkáltató tudhatja. Ha berendelt akkor valószínűleg a személyes átadást látja megfelelőnek.

David8 # 2020.10.30. 07:41

Hozzáteszem a munkáltató is csak most a szabadságom alatt jelezte, hogy munkakört át kell adni, 2 hónapos felmondási idô alatt nem szólt elôbb

David8 # 2020.10.30. 07:48

Rendben, viszont van a kezemben egy aláírt lepecsételt dokumentum az elrendelt szabadságaimról amiket aztán ki is írtam, aláirattam a tömbben és leadtam, most egy emailt kaptam, nem kellene ugyanilyen módon jeleznie mint az elsô esetben?

wers # 2020.10.30. 07:56

Majd ledokumentálja a munkáltató megfelelően, hogy kifizethesse a napodat. Dolgozzon meg az ötletéért.