Munkajogi kérdések.


tulipán13 # 2014.03.03. 20:33

Egy kft-nél dolgozom, a főnököm külföldön tartozkodik, van egy szóban kinevezett ember, aki ügyvezető titulusban szerepel. Viszont nincs alá-felérendeltségi viszony senki közt.
Kérdésem az lenne, hogy ez a személy nincs bejelentve a céghez, mivel gyeden van, mire van neki jogosultsága (tudom, hogy nincs, mert hivatalosan nincs itt) pl. ha valaki szabadságra megy vagy beteg és felhívja, hogy xy időpontban jelenjen meg. mire fel hív be valakit, ha beteg? és milyen lépéseket tudok megtenni vele szemben, hogy ne genyáskodjon már mindig mindenkivel? mindig csak keveri a ...-t mindenki körül. ha nincs ott, mindig nyugodt és kiegyensúlyozott a légkör. Ráadásul pár százezerrel lenyúlta a céget az elmúlt egy évben, a könyvelőnek vannak erre bizonyítékai.
nem vagyok ehhez értő ember, de valamiféle útbaigazítást szeretnék, hiszen senkinek nem jó, hogy ő ott van.
köszönöm a választ.
Regőke

violagyi # 2014.03.03. 10:22

A kérdésem a következő: egy könyvelőirodán dolgozok adatrögzítőként (megvan a mérlegképes könyvelői végzettségem vállalkozói szakon)

Melyik minimálbér jár?

hakapeszimaki # 2014.03.03. 09:44

Tisztelt Jogász Úr.
azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy önkormányzati cégnél dolgozom, 2013.06.30-ig mint közterület-felügyelő nyugdíjasként heti 20 órás műszakba. 2013.11.01.-től szétvált az egységünk és olyan átíratott kapott minden alkalmazott, hogy az új egységnél senkinek sem változik az illetménye. Nekem abban az időben 120.000 Ft bruttó volt a bérem.
2014 január végén behívott az igazgató úr és közölte velem, hogy a képviselő testület hozott egy határozatot, hogy részmunkaidőben nem lehet dolgozni, amit én elleneztem. De ő nem tágított mert csak 8 órás műszakban tud foglalkoztatni, és a 120.000 Ft-os 4 órás béremet megemelte 150.000 Ftra.
Utána 2 nap múlva érdeklődtem a személyzeti osztály főnökénél, hogy mondják meg annak a határozatnak a számát amely tiltja a részmunkaidőt, amire a válasz az volt, ilyen testületi határozat nem létezik.
Kihallgatást kértem az igazgató úrnál, és közöltem vele, hogy ilyen határozat nincs. Mire ő azt felelt de igen van. Erre én kértem, most addig nem távozom, amíg írásba nem tudja bemutatni. Próbálkozott egy 27 oldalas belső szervezeti szabályzattal, amit ő személyesen írt alá, és arra kért keressem meg, és olvassam fel, de néma maradtam, mivel abba ilyen nem volt, tehát amit aláírt annak a tartalmát nem ismerte.
Hárman dolgozunk ugyanolyan beosztásban segédfelügyelőként, de a másik két társam is öregségi nyugdíjas, az ő bérük az átvétel után nem lett módosítva, és heti 40 órában 230.000 bruttó körül van a bérezésük. Érdeklődnék, hogy ez így jogszerű e, hogy ugyanazt a munkát ugyanolyan viszonyok között közel bruttó 100.000 Ftos bérkülönbséggel végezzük.
Fordulhatok e felsőbb szervhez ezzel kapcsolatban?
Válaszát előre is köszönöm

Özséb # 2014.03.02. 15:23

Üdv. Mindenkinek!
Szeretném megtudni, hogy 4 órás részmunkaidő mellett,max. hány órás főállású munkát vállalhatok a mai törvények szerint.Mennyi a heti ledolgozható munkaidő?
Köszönettel.

atlantisz # 2014.03.01. 18:19

Határozott idejű szerződésem volt. Eldurvultak a dolgok a cégnél, beadtam a felmondásomat 30 nap felmondási idővel. Az ügyvivővel a személyes beszélgetés végén még aznap távoztam, hogy jövő héten aláírjuk a papírokat, váltig állította, hogy nem lesz közös megegyezés. Aznap többször kerestek, hogy menjek vissza, és éjfélig írjak alá mindent. Vidéken voltam, a hétvége most ér véget hétfő délelőtt van időpontom a munkaügyön.

Mi történik most? Határozott idő esetében csak közös megegyezés van, ha jól tudom, mi lesz a 30 nap munkabérével?

Ha elém rakják a papírokat, elvihetem magammal, hogy átgondolom, és holnap visszahozom? (Nem kötelezhetnek, hogy most azonnal alá kell írni?)

Tudna ebben valaki segíteni?

Köszönöm.

Krisztina69 # 2014.02.28. 17:53

Kösz. Kigúnyolhatod a kérdéseim, nekem ez akkor is fontos. Sejtettem,hogy a különleges jogviszony az nem szerető. De mivel nem találtam rá választ sehol így gondoltam hátha van valaki aki megtudja ezt nekem mondani. Akkor Te is addig jutottál,hogy szerető. (vagy nem ?)Szuper.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.28. 17:48

Ha levonta az adóelőleget, csak nem fizette be, azzal nem te tartozol.

Mi a különleges jogviszony?
Szerető?

Krisztina69 # 2014.02.28. 17:41

Az adóbevallásnál kifog bukni az, hogy nem fizetett utánunk semmit a munkáltató?

Krisztina69 # 2014.02.28. 17:40

Mi a különleges jogviszony?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.28. 17:39

Mi a kérdés?

Krisztina69 # 2014.02.28. 17:30

Mivel nem iszom...kétlem :)
Hogy lehetek különleges jogviszonyban munkaszerződés helyett?
Hogy fizethetett ő táppénzt amikor a TB-hez nem érkezett be egy táppénzes papír sem? ( Jó, ezt tudom )
Igy mi lesz a le nem igazolt időmmel?
Konkrétan van olyan exkollégám aki október hónaptól folyamatos táppénzen volt, a Tb-nél, Nav-nál nincs meg az ideje,hogy megkapja a C2-es rokkant státuszt. Pont ez a le nem igazolt idő hiányzik neki.
Munkafelügyelet csak azzal foglalkozik,hogy a ki nem adott adós papírok miatt felszólítja a munkáltatót. Ezen felül tegyek bejelentést a NAV-nál?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.28. 17:24

Ez azért elég általános kérdés. Ha azt mondom, ihatsz egy pohár bort, az segít?

Krisztina69 # 2014.02.28. 17:22

Mit tehetek? Vagy inkább mit kell tennem?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.28. 17:21

Mi a kérdés?

Krisztina69 # 2014.02.28. 17:14

Üdvözlök mindenkit!
Munkajoggal kapcsolatos kérdésem lenne. 2012-ben egy államilag finanszírozott projektbe több jelentkező közül engem is kiválasztottak. Akkor aláírtam egy megállapodási szerződést ami 2013 október hó végéig szólt. A megállapodási szerződésről nem kaptam egy példányt sem. Maga a projekt célja az volt,hogy munkahelyet teremtsenek egy kis faluban. Ekkor képzési támogatást kaptunk mindannyian. Köteleztek minket egy tanfolyam elvégzésére, amit sikeresen végig csináltunk.2013 február 1-én munkaszerződést kötöttünk határozott időre ,2014 január 30-ig.
A gondok akkor kezdődtek amikor a „ telephelyen” erős fizikai munkára akartak kötelezni minket. Nem nézték azt,hogy idősebb nők, férfiak vannak, akiknek az egészségi állapota nem teszi lehetővé ennek a munkának az elvégzését. ( Nem történt üzemorvosi vizsgálat soha ) Egy teljesen lerobban házat kellett volna nem szakképzett emberekkel felújítani és egy lehetséges üzemet létrehozni. Nem akarok mindent leírni inkább a végeredményt….
A sok kegyetlen bánásmód után úgy döntöttem, hogy felmondok. 2013 novemberében megírtam a felmondásom, beadtam. ( A papírjaimat és az elszámolásokat nem kaptam kézhez törvényes határidőn belül. ) Sejtettem,hogy a dolgok nem tiszták ezért elmentem a NAV-hoz és döbbenten hallgattam amit az ügyintéző közölt velem. Nem fizetett utánam a munkáltatóm. Illetve az egy évből két hónap szerepel a nyilvántartásban miszerint bért is kaptam. A munkaszerződés nincs bejelentve , ehelyett különleges jogviszonyt jelentett be szeptember hónapban. Tőlem ugyan levonta a Tb-t és az adót, de a NAV-nál ez nem jelenik meg . Egészségügyi ellátásom volt, többször voltam orvosnál. A részemre kiadott igazolások egész más adatot mutatnak mint ami az NAV-nál szerepel. Pld nem igazolta le 2012-től az időmet , más adat szerepel a 2013-évre kiadott adóbevallás kiállításához szükséges papíron mint ami a NAV-nál szerepel.
Rengeteg furcsa dolgot láttam és tapasztaltam abban az időben amíg munkaviszonyban (?) álltam. Pl ha valaki táppénzen volt akkor táppénzes papírt kért igazolásként de nem továbbította a TB felé, hanem ő fizette ki mintha kifizetőhely lenne. ( várhattam a táppénzt !)
Idén január végén az összes embert elküldte, megszűnt a munkahely. A projektre felvett pénzből egy semmilyen üzem épült aminek 5 évig működnie kellene, de egyetlen egy nap termelés nem folyt azokon a gépeken amik ott vannak. A projekt szerint 2013 november 1-től önállóan kellett volna fenntartani az üzemet. Béreket kitermelni, a lizingelt gépek fizetését megoldani, a telephely bérlését…és még sorolhatnám. Akiket most elküldött embereket idén nekik a 2013- évre nem adta ki az adóbevalláshoz szükséges papírokat, elérhetetlen az exfőnök, válasz semmire nincs.
Ilyen esetben mit kell tennem? Tudnátok valami okosat mondani erre?

Köszönettel: Krisztina

Ferkómerkó # 2014.02.28. 16:09

Tisztelt ügyvéd úr!

Ezúton szeretnék érdeklődni hogy két cég egymás között jogosan ír alá olyan szerződést hogy az egyig cég x évig nem vesz át embert a másiktól? Esetleg ez nem meríti ki
a szabad munkához való jogot?
Válaszát előre is köszönöm.

tisztelettel:Ferkó

Cocker # 2014.02.28. 09:35

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.28. 07:26

Ebből nem derül ki, konkrétan milyen mértékű pótlékot milyen indokkal követelsz. Talán további bekezdést is meg kellene jelölni, esetleg azt is, hogy miért kell alkalmazni egy már nem hatályos jogszabályhelyet.
(Ha a tényállásból egyértelműen kiderül, hogy milyen és mennyi pótlékot miért követel, akkor ennek nincs nagy jelentősége.)

Cocker # 2014.02.28. 07:19

A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 147. § (1) bekezdését, valamint a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 143. § (1) bekezdését, tehát a túlmunkára vonatkozó részeket.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.27. 19:53

A keresetben mit jelöltetek meg?

Cocker # 2014.02.27. 19:46

Az idézés végén van egy "toldat", amelyben annyi áll, hogy jelöljük meg a jogszabályi rendelkezést...Semmi több.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.27. 18:16

Látni kellene azt a hiánypótló végzést. Nektek pedig meg kellene bízni egy ügyvédet.

Cocker # 2014.02.27. 18:04

Kedves Fórumozók!

Édesapám pert indított, elmaradt munkabér megfizetése iránt. (A túlmunkáért járó ellenértéket nem fizette meg a mttó).

A bíróság kitűzte a tárgyalást, viszont felhívott, hogy jelölje meg azt a jogszabályi rendelkezést, amely alapján az alperes marasztalását kéri. A keresetlevélben megjelöltük az Mt. túlmunkára vonatkozó részét, de ezek szerint ez nem megfelelő...Tudna valaki segíteni, hogy mire kellene hivatkozni?

Köszönöm előre is!

nandy # 2014.02.27. 10:07

Klau75: Első lépésben szólítsd fel őket írásban a teljesítésre, egyértelmű határidő kikötésével. esetleg azt is beleírhatod a felszólításba, hogy amennyiben a megjelölt határidőig nem fizetnek, akkor fizetési meghagyás kibocsátását fogod kérni. Hátha már ez is hat rájuk.

Edith40 # 2014.02.27. 09:54

Kedves Fórumozók!Tudna valaki küldeni kirendelés-re mintát?Ha április 1-től rendelnek más munkáltatóhoz,a tartalomra lennék kíváncsiA v555@freemail.hu címre.Előre is köszönöm !