Munkajogi kérdések.


klau75 # 2014.02.26. 16:02

Tisztelt capisca!

Munkaviszonyom közös megegyezéssel szűnt meg!

Gyors válaszodat köszönöm!

Katalinka88 # 2014.02.26. 15:55

Kedves Ügyvéd úr!
Köszönöm válaszát.
Alá kellett írnom, ha meg akartam tartani az állásom.
Plusz még min.15 dolgozó dolgozik más munkakörben, mint ami m.szerződésen szereplő munkaköre. Ez csak a helyi dolgozók.
Országos szinten (ez nagy állami cég) több száz.
A bérfeszültséggel se lehet mit kezdeni?
Köszönöm szépen

capisca # 2014.02.26. 15:19

Kedves Klau!

A fizetési meghagyás gyorsabb eljárás.

Azonban ehhez fontos, hogy NE a munkaviszonyodból származó kötelezettségeknek általad történt vétkes megszegése miatt alkalmazott jogkövetkezmény legyen, illetve fegyelmi vétség miatt alkalmazott jogkövetkezmény legyen a munkaviszonyod megszűnése.

klau75 # 2014.02.26. 15:13

Tisztelt Szakértők!

Munkahelyemről február 15.-vel leszámoltam! A mai napig nem kaptam meg a fizetésem! Az lenne a kérdésem,hogy fordulhatok-e munkaügyi bírósághoz és,ha igen mire számíthatok?? Állami cégtől számoltam le.
Válaszukat előre is köszönöm

Ferkómerkó # 2014.02.26. 14:55

Tisztelt szakjogász.

Ezúton szeretnék érdeklődni hogy két cég egymás között jogosan ír alá olyan szerződést hogy az egyig cég x évig nem vesz át embert a másiktól?
Válaszát előre is köszönöm.

tisztelettel:Ferkó

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.26. 14:01

Katalinka, úgy általában sem javallott valótlan tartalmú szerződést aláírni. Még most sem késő kérni, hogy a valóságot foglaljátok írásba. Mondjuk, több fizetésed ettől sem igen lesz.

Katalinka88 # 2014.02.26. 12:00

Tisztelt szakértők!

Tudna valaki nekem is tanácsot adni?köszönöm

nandy # 2014.02.26. 08:56

A pótlék és a jutalom két külön fogalom. Az egyik kötelezően jár, a másik adható.

A munkaszerződésnek kötelező tartalmi eleme a munkabér, azt módosítani csak közös megegyezéssel lehet. Egyoldalú módosításra akkor van lehetőség, ha béremelés történik, vagyis a munkavállaló javára.

kovi_73 # 2014.02.24. 20:16

Tisztelt Szakértők!

Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz, hogy jogutóddal, azonos feltételekkel és általam aláírt új munkaszerződés nélkül 2014.01.01. új munkáltatóm lett. Most februárban tájékoztattak, hogy a személyi alapbérből elkülönítenek egy bizonyos százalékot, melyet, ha jól dolgozok, akkor 6 hónapos ciklusban értékelés után ki is fizetnek egy összegben, amennyiben az értékelésem nem felel meg, akkor nem történik kifizetés. Ezt azzal indokolták, hogy a jogutód előtti munkaszerződésben a személyi alapbérembe be van, volt integrálva ez a pótlék és mi élveztük ennek jótékony hatását. Ez a munkaszerződés 2009.-ben készült. Igaz nem értek hozzá, azért is kérdezem, mert a Mt. 2009.-ben azt írja, hogy a személyi alapbér nem tartalmazhat pótlékokat csak időbért, és ha van bármilyen pótlék, akkor azt a bérpapíron felkel tüntetni és a személyi alapbérből számolják ki. Már pedig az akkori és mostani bérpapíron nincs feltüntetve semmilyen pótlék. Így jogszerűtlennek érzem a munkáltató szándékát. Sőt ha 6 hónap múlva értékelve leszek, és ha nem felelek meg, akkor ezt a százalékot, ami eredendően a régi személyi alapbérem részét képezte ezt megvonja tőlem így csökkentve a mostani, eredeti szerződésben feltüntetett alapbéremet, ezzel az elkülönített százalékkal.
Ez esetben jogos-e az új munkáltató szándéka esetleg visszamenőleg lehet kezdeményezni valamit ha, bebizonyosodna, hogy nem kaptam a jogutód előtt sem ezt a pótlékot.

Válaszát és segítségét előre is köszönöm!

Katalinka88 # 2014.02.23. 11:05

Tisztelt Szakértők!

Egy egészségügyi nonprofit kiemelten közhasznú Kft-né dolgozok 11 éve, ami szanatóriumként és szállodaként is működik. Papíron a beosztásom segédápoló 2012.- től. Megkértek írjam alá az új munkaszerződésemet amin segédápoló leszek, mert a minimum feltételnek meg kell felelnie az intézetnek. Valójában recepciósként dolgozok, amihez van idegenforgalmi felsőfokú képesítésem, nyelvvizsgával. Most jött vissza a kolléganőm gyesről, az ő végzetsége szociális munkás, illetve őt is megkérték, hogy írja alá az új munkaszerződését, mint szociális munkás. Valójában ő is recepciósként dolgozik, de képesítése nincs hozzá. Viszont ő diplomás bért kap, én meg a segédápolói bért ( mert a felsőfokú papírom nem szükséges a segédápolói munkakörhöz)
Valójában mind a ketten recepciósként dolgozunk lényegesen eltérő bérért, ami bérfeszültséget okoz.
Ebben kérnék tanácsot, mit tegyek? Működhet egy szálloda idegenforgalmi szakember nélkül?
Hogy tudnám elérni, hogy az én végzetségemnek megfelelő bért kapjak?
Köszönöm szépen

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.22. 17:48

Hát ebben én éppen nem vagyok hozzáértő.

jm47 # 2014.02.22. 14:27

Az előző kérdésemhez még hozzátenném (nem tudva,hogy van-e jelentősége),hogy 2 hónapos munkaidőkeretben vagyunk foglalkoztatva és fix béresek vagyunk.Ami az alapbérből+a műszakpótlékból tevődik össze.

jm47 # 2014.02.22. 14:15

Tisztelt Szakértők!

A következő problémával fordulok önökhöz.
Annál a cégnél ahol dolgozom a tulajdonosok és a cégvezetés a következő döntést hozta.
Március 3.-átol,mindaddig míg a megrendelések száma nem növekszik a munkaidő beosztást a következőképpen határozza meg.
Hétfőtől-csütörtökig délelőttös műszak 6-14 óráig
délutános műszak 10-18óráig
a pénteki napra pedig mindenkivel szabadságot irat ki.

Kérdésem,hogy ez nem szabálytalan-e? A pénteki napokra nem állásidőt kellene fizetnie?
Válaszukat előre is köszönöm.

BeataImola # 2014.02.22. 13:59

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, hogy szabályos-e, hogy a munkáltató évek óta nem emeli a munkavállaló órabérét még az infláció mértékével sem?(A gyárban 2-3 embert kivéve mindenki kapott emelést.Semmilyen megrovás alatt nem áll a munkavállaló)
Megkülönböztethető-e negatívan egy szülő béremeléskor azért, mert hétvégén nem vállal túlórát?

A Munka törvénykönyvében nem találtam erre vonatkozó kitételt.

Válaszát nagyon köszönöm!

mammamia30 # 2014.02.22. 09:58

Érdekelne hozzáértő véleménye pl. Dr. Kovács Béla Sándor úré, hogy őstermelői igazolvánnyal miként lehet garázsboltot nyitni saját garázsban úgy, hogy elsősorban saját termékeimet- ami engedélyezve van az őstermelőimben (potpourri, illatzacskók, szárított fűszernövény stb.), + piacon is árulható bolhapiaci apróságokat árulnék benne?
Mik a kritériumok, elég -e a nyugta, kell -e pénztárgép , önkormányzatnál engedélyeztetés stb. ?
Köszönettel: egy zalai őstermelő hölgy

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.21. 10:30

Ez inkább tb-jog, mint munka-.

jokepu # 2014.02.21. 07:04

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbiakban kérek szíves segítséget.
1989.12.25.-1990.06.10. GYÁS
1990.06.11.-1991.08.31. GYED-en voltam, ezen idő alatt (1991.08.31-én) a munkáltató megszűntette határozatlan idejű munkaviszonyomat, mivel a bölcsöde, ahol dolgoztam megszűnt.
A további időszakban "ún"
passzív jogviszonyom volt.
1991.09.01.-1992.02.15.GYED
1992.02.06.-1992.07.26.GYES
1992.07.27.-1994.07.27.GYED
1994.07.28.-1995.07.27.GYES
1996.06.17.-1998-07.31. a helyi kórházban dolgoztam, de a szerződéses jogviszonyomat megszűntették, mivel a fiam ALL-leaukemia-s lett. A folytatásban ápolási díjat kaptam a helyi önkormányzattól. Kérdésem, a fenti időszakot hogyan számítják be a nyugdíjhoz, vagy az esetleges 40 éves munkaviszony kapcsán

medinanoel # 2014.02.20. 08:10

nandy:

Köszönöm a gyors válasz. Lehet még egy kérdésem? Mivel nem adták ki a papírjaimat időben így a munkanélküli hivatalban nem tudják ugye megállapítani a járulékom idejét sem összegét sem. Egyedül nevelem a gyerekem és gyerektartást sem fizet Apuka 6 éve. Eddig az állam sem fizetett mivel jól kerestem és meghaladta a jövedelmünk a minimumot. Jelen helyzetemben elszerettem volna indítani a gyámhivatalnál a gyerektartás folyósítását de mivel közel 1 hónapja nincsenek papírjaim nem tudok egy hivatalban sem intézni semmit. Se gyerektartást se gyermekvédelmi támogatást megigénylését nem tudom elindítani. Esetlegesen ha a papírjaim kiadása miatt pert kell indítanom kérhetek kártérítést? Akadályozzák a munkavállalásomat is és a megélhetésünket is veszélybe sodorják. Részvényese voltam a cégnek és azt ígérték,hogy hóközi utalással kifizetik a részvényem összegét ez sem történt meg.
Várom válaszát szép napot Edina

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.19. 17:34

Az azonnali hatályú felmondásra okot adó eseménytől 15 napon belül mondhatnak fel. Ha az a céljuk, hogy megszabaduljanak tőled, akkor minden bizonnyal benne vannak egy azonnali hatályú közös megegyezéses megszüntetésben is.

De azért nem lenne baj, ha elárulnád, mi az az ok, mert hátha nem is megfelelő alap egy azonnali hatályú felmondáshoz.

Morning.glory # 2014.02.19. 17:15

Köszönöm a választ! Az lenne még a kérdésem,hogy ha én mondok fel,akkor is van felmondási idő,vagy lehet kérni,hogy tekintsenek el a felmondási időtől?Mivel eddig úgy tűnik,hogy a cég nem döntött a sorsomról,ha én holnap beadom a felmondásomat,kötelesek elfogadni?
A választ ismét előre köszönöm!
Tisztelettel:SZH

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.19. 17:06

ami alatt,úgy tudom,hogy nem lehet felmondani a munkaviszonyt
De, azonnali hatállyal fel lehet. ezen nem segít az sem, ha te előbb felmondasz, mert az azonnali hatályú felmondásnak a felmondási idő alatt is helye van.

Morning.glory # 2014.02.19. 16:27

Tisztelt Szakértő/Tisztelt Ügyvéd Úr!
A következő problémám lenne.Munkahelyemen 25 éves munkaviszonnyal rendelkezem.2012-ben GYED-ről egy új részleghez kerültem,ahol kezdetektől nem éreztem jól magam,egy teljesen széthúzó csapatba kerültem.A kezdetektől kezdve éreztették velem,hogy szabadulni szeretnének tőlem,de sajnos vállalaton belül nem tudtam mozogni.Míg a tegnapi napon egy kreált indokkal, de úgy néz ki, hogy el akarnak küldeni.Az indok súlyossága miatt valószínű, hogy rendkívüli felmondással tennék ezt.Tegnap ugyan azt az ígéretet kaptam,hogy felhívnak,ha döntöttek rólam,de ez a két nap alatt még nem történt meg.Közben én a kisfiammal táppénzre kerültem,ami alatt,úgy tudom,hogy nem lehet felmondani a munkaviszonyt. A kérdésem az lenne,hogy én beadhatom-e a felmondásomat.Ha igen,ebben az esetben milyen megjelölés fog szerepelni a papíromon.A munkahely-keresés szempontjából nem lenne mindegy,hogy rendkívüli felmondással küldenek-e el,ezért gondoltunk testvéremmel erre a megoldásra.Ha én mondok fel,akkor ezt a táppénzről kiírás utáni napon megtehetem?Ha ők akarnak elküldeni,ezt nem vehetik semmisnek?Saját felmondás esetén eltekintenek a felmondási időtől?Sajnos,ha közös megegyezéssel küldenének el,a végkielégítést akkor sem fizetnék ki,ez szinte teljesen biztos.
A választ előre is köszönöm!
Tisztelettel: SZH

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.18. 05:27

KBS én kedvellek, de ez most értő olvasás 1-es.
No, mit értettem félre? (Jól lehet, nem csak én, hiszen senki más nem válaszolt, javított ki. Te sem.)

nandy # 2014.02.17. 23:21

medinanoel:

Kötelesek lettek volna legkésőbb január 31-én kiadni az összes iratodat.

Először szólítsd fel őket írásban, hogy haladéktalanul, de legfeljebb yy.nn. napig adják ki (tértivevényesen). Ha ezután sem kapod meg, bírósági pert indíthatsz.

PowerRD # 2014.02.17. 16:29

KBS én kedvellek, de ez most értő olvasás 1-es.