Munkajogi kérdések.


astra_nauta # 2022.09.06. 20:02

Igen. És legyen világbéke is. :)
Viccet félretéve, a vállalkozóim szerződésesen kötetlen, az időráfordításomat tekintve.
Hivatalosan: "megbeszéljük a megbízóval a teljesítéshez szükséges időmennyiséget, beosztást". Ez annyit jelent, hogy megbeszéljük, hogy melyik napokon lenne jó ráérni (tehát nem dolgozni :)) 8-12 között és én rámondom, hogy akkor jó-e, vagy sem. Nem vagyok tehát köteles ott lenni, nincs szerződésesen semmilyen idősáv, amin meg kell jelennem, ez csak a megbízóm ízlésének következménye.
Az alkalmazottim kötött lesz viszont, 9-17 között. Ezért állok kicsit fejvakarva a helyzettel szemben :)

drkatona # 2022.09.08. 14:48

Kedves astra_nauta!

A munkaszerződésbe célszerű kötetlen, azaz rugalmas munkarendet kikötni. Egyetértek a korábbi hozzászólással.

Dr. Katona Csaba
https://www.drkatonacsaba.hu/…munkajogasz/

Kovács_Béla_Sándor # 2022.09.08. 15:21

Nem a navnak lesz azzal gondja, ha munkaidőben harmadik személy számára végzel munkátm, hanem a munkáltatódnak. Méghozzá alappal. (A kötetlen munkarend más tészta, de még akkor is illik tájékoztatni a munkáltatót - sőt már a leendő munkáltatót - a más munkavégzésre irányuló jogviszony létezéséről.)

astra_nauta # 2022.09.08. 16:26

Köszönöm a válaszokat Béla és Csaba!

Majordomus # 2022.09.08. 19:48

Nem ártana a m.szerződésbe belefoglalni hogy a munkaadó tud a másik jogviszonyról.

Szegedi_Adam # 2022.09.12. 19:49

Üdvözletem!
Munkavállalóként érdeklődnék, hogy ha a munkáltatóm felmondja a munkába járásra szerződött vállalkozással a szállítói szerződést, akkor kinek a felelőssége a továbbiakban a beutazásomat megoldani.? A helyközi tömegközlekedéssel történő beutazás nehezen megoldható a távolság és a hosszú várakozási idő miatt -sok lenne a kiesés a munkaidőből. Kötelezhet ilyen esetben a munkáltató saját autó használatára(költségtérítéssel)? Amennyiben nem tudom megoldani a bejárást,(gépkocsi hiányában) melyik félnek milyen kötelezettsége, lehetősége van ez esetben? - Esetleges jogszabályi hivatkozásnak is örülnék.
Előre is köszönöm a segítséget.

Majordomus # 2022.09.12. 19:57

A munkaheyen történő megjelenés a te kötelességed!
Akkor reklamálhatsz ha a munkaszerződésed tartalmazza hogy a bejárásodat a munkáltató biztositja.
Valószinűleg tartalmazza.

Ha ez igy van,akkor a munkáltatót kérdezd meg hogy a továbbiakban ezt hogy fogja megoldani?
Akár taxit is fizethet neked...

tonio09 # 2022.09.13. 07:30

Megbíztam egy ügyvédet egy üggyel, aki kérte tőlem hogy előre fizessem őt ki euróban a Western Union-on keresztül. Kért tőlem 2500 eurót. A fizetési módot nem fogadtam el, mert az követhetetlen, de azt hittem azért akarja, mert nem akar számlázni... Az ügyvéd ezután kérte hogy fizessek a feleségének 1500 eurót. Végül kifizettem a feleségének 1000 eurót. Kértem hogy adjon egy megbízási szerződést, amit homályosan beszkennelt, majd utána átküldte jól. Miután az ügyvédet kifizettem előre az ő kérésére, ő teljes mértékben eltűnt 3 hónapig, és semmit nem csinált az ügyemben. Hogyan tudom az 1000 eurót visszakapni valahogy?

Szegedi_Adam # 2022.09.13. 17:37

Majordomus, köszönöm szépen a válaszát!

Majordomus # 2022.09.13. 20:08

Szerintem sehogyan.
Még egy átvételi elismervényed sincs?

tonio09 # 2022.09.13. 21:08

Emailen a hivatalosan fiokjarol elismerte, hogy megkapta a pénzt,

szendiszundi # 2022.10.22. 11:42

Hello mit lehet tenni ha a munkáltatom ellen indult végre hajtás .
Volt egy tájékoztató hogy nov 01-től átvesz minket egy másik cég .
De hamarabb történt .Meg lepve láttam hogy 20 nappal korábban már be voltam az új cégnél jelentve és a régi cégnél is de a mai napig nem kaptunk semilyen jelegű papirt mert még az nap ki is jelentett minket és se fel mondás se kilépőpapir nincs a mai napig .Az új cég azt mondja semi köze a volt munkáltatomhoz .Akkor felmondási idő se fizetést se a bent maradt szabik se felmondást se kilépő papirok nincsenek 12-napja . Mit tegyűnk.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.22. 14:14

A javaslathoz mindenekelőtt azt kellene tudni, hogy mit szeretnél. (V.ö.: nem tudok válaszolni a "merre menjek" kérdésedre, ha nem árulod el, hova szeretnél eljutni.)

szendiszundi # 2022.10.22. 15:36

Na még egyszer neki futok :
E hónap 6-án munkáltatói tájékoztatás volt hogy november01-től új munkáltatonk lesz
De már e honap 10-én néztem a navüpo-n hogy mind a 2 cégnél be voltam jelentve mivel mi nem tudtunk erről a tranzakciorol és tájékoztatáson nem erről volt szó és a volt munkáltatom mai napig nem adot se felmondást se kilépőpapirt mit tehetűnk?

szendiszundi # 2022.10.22. 17:35

Ha egy napon jelentetek be ill ki is .Igy nem tudjuk jár-e a felmondási idő re járó távolléti díj a ki nem vett szabik.10-ig nem kaptuk meg a munkabért a mai napig.
Attól félek hogy köze lesz az új munkaszerződés alláírások dátumához.

Majordomus # 2022.10.22. 20:05

Érdemes egy munkajogászhoz fordulnod.
Nekem úgy tűnik hogy itt egy jogfolytonos utódlás történt,tehát minden Mt-ben rögzitett jogositvány jár neked.
Annak nézz utána hogy miben állapodott meg a 2 cég egymás között.
Ebben segithet egy jogász.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.22. 21:12

Nem válaszoltál.

szendiszundi # 2022.10.23. 05:47

Jó reggelt.
A fővállalkozó felelőssége az alvállalkozó által ki nem fizetett munkabér vonatkozásában vagyovédelemben. Erre kérnék választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.23. 09:59

Szerintem nincs neki. De eddig mintha egészen másról lett volna szó.

Majordomus # 2022.10.23. 21:13

Mi van a 2 cég megállapodásában?

szendiszundi # 2022.10.24. 02:28

Új cég azt mondta nincs közűk egymáshoz.

szendiszundi # 2022.10.24. 03:37

Nekem az gyanus hogy mind a 2 cég egy napon és bér fizetés napján inditották a munkavállalokal a tranzakciot.Mivel 10-ig van a munkabér kifizetés .

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.24. 05:14

Azt nem ők döntik el.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.24. 05:15

Mi van a 2 cég megállapodásában?
Semmi. Az ilyesmit nem szokás írásba foglalni.

szendiszundi # 2022.10.24. 11:55

Azért kérdezem hogy a dolgozókat nem-e tudják igy ki játszani titkos meg állapodás?