Munkajogi kérdések.


gerevich # 2022.11.02. 20:25

Egy gyors kérdésem lenne, ha valaki tud válaszolni örömmel fogadom.
Ha a kollektív szerződés megszűnik, a munkáltató nem köt szerződést, jár e a végkielégítés. Az új szerződésben ki lehet e kötni a pótlékokról rendelkezéseket megállapodásokat. Délutáni , éjszakai, vasárnapi pótlékok. napi munka óra. Sajnos a munkáltató nem akar felvilágosítást adni. Válaszokat nagyon szépen köszönöm.

Tisztelettel:
jozsefgerevich@gmail.com

drbjozsef # 2022.11.02. 20:37

gerevich,

a munkáltató nem köt szerződést” vs. „Az új szerződésben ki lehet
Most van vagy nincs? Ez ellentmondásnak tűnik. Úgy érted, nem köt új kollektív szerződést, csak közvetlenül a dolgozóval köt újat?

Egyébként a végkielégítés nem a szerződés típusától függ. Hanem a munkáltatónál eltöltött időtől. Tehát önmagában a kollektív szerződés megszűnés _önmagában_ nem befolyásolja.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.11.03. 06:14

A kollektív szerződés megszűnése nem eredményezi a munkaviszony megszűnését. Hogy jön ide a végkielégítés?

Majordomus # 2022.11.03. 20:12

Azt a Munka törvénykönyve szabályozza,a munkavszony megszűnése esetére.

De itt erről szó nincs úgye?

gerevich # 2022.11.04. 08:52

Köszi a válaszokat.
A tagok kilépnek a szakszervezetből. Mivel nincs szakszervezet, megszűnik a kollektív szerződés. Ilyen esetben kell e új munkaszerződést kötni vagy a régi marad életben. Nálunk most a Délutános pótlék 14-22-ig éjszakai 22-06-ig jár Mt. alap plusz 5%. Ez a plusz elvész vagy marad. Ilyen kérdések volnának. És ha kell új szerződést kötni, akkor minden jelenlegi dolgozóval vagy a vezetés következmények nélkül engedhet e el embereket. A kollektív szerződés munkavállaló fele eltér a munkatörvénykönyvtől. Ahol nincs kollektív szerződés hogyan épül fel egy munkaszerződés.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.11.04. 10:17

Miért kellene új munkaszerződéseket kötni? Még módosítani sem kell őket. A továbbiakban a munkaviszonyt a törvény és az egyedi munkaszerződés szabályozza. Ennyi. (A kérdések egy részét továbbra sem értem.)

drbjozsef # 2022.11.04. 12:37

gerevich,

Ha megszűnik a kollektív szerződés, akkor az abban a munkavállaló javára az "alap" Mt.t-ől eltérő (bár, ugye, a kollektív szerződést is az Mt. szabályozza) kedvezmények megszűnnek. Ennyi.

Majordomus # 2022.11.04. 20:44

Igy van.
A magasabb rendű jogszabályt kell alkalmazni(a ksz nem az) ami a MT ben le van irva az jár,más nem,legfeljebb a szátok sokat.

Csuklósbusz # 2022.11.07. 12:41

Bizonyítani kellene évekre visszamenőleg egy időpontot hogy hol voltam. Munkahelyemen tartózkodtam, a kérdés hogy 6 évvel ezelőtti ottlétet hogyan tudom bizonyítani?

Munkahely köteles azt igazolni visszamenőleg? Hogyan tudom kérni?

Polgári peres eljáráshoz kellene.

drbjozsef # 2022.11.07. 14:32

Csuklósbusz,

A "hogyan", azt nem jogi, hanem technikai kérdés. Vagy lehet, vagy nem.

NEKED nem köteles.
Ha perben kell, és a bíró is szükségesnek ítéli meg a döntéshez, akkor indítványozd, hogy a bíróság szerezze be az adatokat a cégtől. Ha technikailag lehetséges, akkor a cég köteles adatot szolgáltatni a bíróságnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.11.07. 15:32

Polgári perhez alibi? :D

Majordomus # 2022.11.07. 20:18

A munkaügyi iratok nem selejtezhetőek. Tudtommal.
Tehát simán ki tudják adni a 6 évvel ezelőtti munkaviszony adatait.

Csuklósbusz # 2022.11.07. 22:03

Hamis dokumentumot töltöttek ki a nevemben de akkor a faluba se voltam.

Szóval megvannak az adatok de kiadni nem kötelesek... pedig ha meglenne akkor egy sima rendőrségi feljelentéssel megtudnám előzni a pereskedést.

Szomorú örökös # 2022.11.08. 05:28

Csuklósbusz

pedig ha meglenne akkor egy sima rendőrségi feljelentéssel megtudnám előzni a pereskedést.

Ha úgy érzed 100 %-ban, hogy hamisítás történt, akkor tegyél rendőrségi feljelentést.
Nekik kötelesek lesznek nyilatkozni a munkában eltöltött akkori idődről.

drbjozsef # 2022.11.08. 05:49

Csuklósbusz,

A hamis dokumentumon óra perc is van, vagy te 0-24-ben a munkahelyeden voltál?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.11.08. 10:22

Erre nem az alibi igazolása a megfelelő eszköz, hanem az igazságügyi írásszakértő.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.11.08. 10:23

megtudnám előzni a pereskedést.
előzni? Még nincs is per? Akkor mit csuklóztatod itt a társaságot?

drbjozsef # 2022.11.08. 11:04

Csuklósbusz,

Fel is használták azt a magánokiratot?
Ha igen, tegyél feljelentést. A nyomozás során is beszerezhető ilyen adat, ha erre hivatkozol, hogy nem lehettél akkor ott.

Csuklósbusz # 2022.11.08. 18:30
Háziorvos beutalt a pszichiátriára úgy hogy ott se voltam. Google előzmények szerint dolgoztam 60 km-re a lakhelytől, mert amúgy én se tudnám. De a javítási kérelemre válasz nem érkezett.. senki nem hiszi el hogy ilyen van. Ezért kell alibi a munkahelytől. xd -------------------------------
  • "2018.09.24. 12:44 - 13:39 rendelőben, magyar biztosítás alapján végzett ellátás, bejelentkezett biztosított"
Orvoshoz fordulás oka: édesanyja bejött beszélgetésre Diagnózisok: ?F4520 Hipochondria Beutalás: Szakrendelés: pszichiátria ----------------------------
  • Rafinált mert fél igazság, igaz amit ír, csak éppen éppen nem voltam jelen ami szerintem jelentős jogsértés és tény amit nem ír le.
Háziorvost váltok, most derült ki a papírokból, össze is vesztem vele. Ez olyan hogy senki nem hiszi és semmi jogom nincs ezt helyretenni... xd Betegjogi képviselő is lepattintott, semmi jogom nincs beleírni. Kormányhivatal elutasította a panaszt mondván mindent szakszerűen csinált, olyan régre meg nem lehet vizsgálatot kérni. Pedig vannak hasonló valótlanságok is. Feljelenteni megint nem tudom, nem teljesen hamis csak félrevezető, anyám nem is a betege.
Kovács_Béla_Sándor # 2022.11.08. 19:23

Hmmm. Sejthettem volna rég...

Majordomus # 2022.11.08. 21:08

sokatmondó....

tomi256 # 2022.11.14. 08:47

sziasztok, egyik ismerősöm kérte a tanácsomat de nem tudtam neki sokat segíteni, mert a kistelepülésen ahol dolgozik az önkormányzat meg akarja változtatni a jogviszonyát alkalmazottiról közfoglalkoztatottra, minden egyeztetés nélkül, én úgy tudom ezt nem lehet, ráadásul olvastam, hogy aki szakmai bizonyítvánnyal rendelkezik azt nem is lehet közfoglalkoztatottként alkalmazni, ám erről semmilyen törvénymódosítást nem találtam

tudnátok segíteni

Kovács_Béla_Sándor # 2022.11.14. 16:36

Közalkalmazott lesz az, és annyit válaszhat, hogy elfogadja, vagy megszűnik a munkaviszonya.

Majordomus # 2022.11.14. 20:49

Ne téveszd össze a közmunkásokkal...

.ajánlatos elfogadni.

soszták # 2022.12.01. 17:19

Üdvözlök mindenkit.
Főállásom mellett lenne lehetőségem másodállás vállalására egyszerűsített bejelentéssel.
Kérdésem arra irányulna, hogy ebben a formában kell-e a munkáltatóm felé jeleznem, és ha igen, milyen formában?
Tovább mi az, amire érdemes oda figyelni?
Válaszokat előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Besenyei Csaba