Munkajogi kérdések.


Gyuszu # 2013.05.15. 09:36

Köszönöm a segítséget ObudaFan.

ObudaFan # 2013.05.14. 21:29

Gyuszu

Mt. 138. § (6) A kizárólag teljesítménybérrel díjazott munkavállaló esetén legalább az alapbér felét elérő garantált bér megállapítása is kötelező.

spock # 2013.05.14. 19:04

Sziasztok!

Remélem jó helyre irok.

Kérdeésem:a munka adó visszamenőleg is kijelentheti a munkavállalót?pl maj 2-án mondott fel az illető ehelyett apr 31 van a papíron???Ha nem akkor mit lehet ez ellen csinálni?

Misi11 # 2013.05.14. 18:31

Sziasztok!
Kérlek segítsetek tisztán látnom az alábbi kérdésben:
Tanulmányi szerződést kötöttem néhány évvel ezelőtt iskolai rendszerű levelező tagozatos képzésre a munkáltatómmal. A szerződés a tanulmányi szabadságról nem rendelkezik, viszont tartalmazza, hogy „"A szerződésben nem szabályozott kérdésekben a Munka Törvénykönyv szabályai az irányadók"”. Az alapszabadságon (20 nap) és az életkorom szerint megállapított 4 nap pótszabadságon kívül nem volt semmiféle tanulmányi szabadságom.
Kérdéseim:
1.) A Munka törvénykönyv szerint a tanulmányi szabadság az alapszabadságon kívül járna, vagy abból kerül levonásra, csak az időpontja kötött a vizsgákhoz és a felkészüléshez munkavállaló kérései alapján?
2.) Ha a tanulmányi szabadság az alapszabadságon kívül jár, akkor a kiadásának mellőzése tekinthető-e szerződés szegésnek a munkáltató részéről?
3.) Ezek után, ha nem tölteném le a szerződésben vállalt összes évemet, akkor kellene-e visszafizetnem a képzés időarányos költségét, vagy a szerződésszegésre hivatkozva megtagadhatom-e a követelést?

wers # 2013.05.14. 08:54

a minimálbér összege 2013-ban 98.000 forint, a szakmunkás minimálbér összege 2013-ban 114.000 forint

Gyuszu # 2013.05.14. 08:46

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy teljesítménybéres foglalkoztatás esetén van-e törvényileg meghatározott garantált (fix) munkabér, amelyet a munkavállaló számára biztosítani kell? Ha igen, akkor ez mennyiben van meghatározva, és hol találok erre vonatkozó rendelkezést?
Köszönöm a választ.

monalisa1 # 2013.05.13. 19:07

cass

Hozzád hasonlóan sokan csak 4 órára vannak bejelentve de elvárják a 10-12 órákat is...

A tőled elvárt napi munka elég "lazán" van meghatározva, a másik az, hogy csak a tanítás szünetel a nyáron attól az iskola részlegesen még üzemelhet... Kérdés: csak szeptembertől júniusig kapod a fizetést vagy az év 12 hónapjára vagy alkalmazva?!

Egy iskolai szakácsnő úgy nettó 65-70e Ft körül lehet bérezve, ez napi 8 órai munkát feltételez, ennek alapján tessék kiszámolni mennyi is járna a 4 órákra, illetve mennyi a túlórákra, a hétvégékre, az éjszakai munkavégzésre stb.

Aláírtad már az eléd tolt munkaszerződést (?!), mert az aláírás előtt egyes feltételek (= elvárások) tisztázandók, pontosítandók.
Igaz, gondolom választási lehetséged nincs...

Külön: mi a csudát csínálnak éjszaka, hogy alkalmasint a konyhának olyankor is működnie kell, csak nem bulizik a tanári kar?...

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.13. 16:54

cleo13

Ha ki volt kötve a munkaszerződésedben, hogy csak nappal dolgozol, akkor tagadhatod meg az éjszakai munkavégzést.

___________________________________________________

Budapesti ügyvéd
www.bodnarugyvediroda.hu

Cass # 2013.05.13. 09:20

Üdv!

Egy iskolában vagyok szakács. Most kaptam meg az új munkaszerződésemet. Az áll benne hogy a ... Ft fizetés tartalmazza a túlóra díját, az esetleges éjszakai munka díjat, a szombati és vasárnapi munkavégzés díját is. A kérdésem az lenne, hogy ez lehetséges-e? (A szerződésben nem a munkaszüneti nap van megadva.)
Valamint, nyilván amikor az iskolában nincs tanítás, nem kell dolgozzunk. De, most a nyári szünetben kötelezhet-e a munkáltató arra, hogy egy táborban dolgozzak. És ha igen hány órát/napot?
4 órában vagyok bejelentve.
A választ előre is köszönöm!

pikdab # 2013.05.12. 16:37

Felteszek egy jogi kérdést, kérem, aki tud valaszoljönrája:
Amennyiben a munkaadóm kiköti, hogy az összes bért (minden dolgozóét) ugyanahhoz a bankhoz kell utalnom (nagy létszamú cég), mennyit tehetek annak érdekében, hogy a többi hazai és külföldi bank is részesedjen a fizetésekből: bankkartya, vasarlas, marketing területén...illetve mi a nemzetközi jogi gyakorlat ezügyben. (már nagyon ránk repültek páran) Engem még soha életemben nem köteleztek ilyesmire, magam dönthettem el mindig, minden körülmények között..
EZ A BANK KONKRÉTAN AZ OTP ÉS KÉRNÉK JOGÁSZ DR.-TÓL VÁLASZT, NEM PEDIG VALAMI ECSERIN VÁSÁROLT ĐIPLOMÁSTÓL.


Kriszta

mergesbmw # 2013.05.11. 18:02

Üdv Mindenkinek!

A szerződésemben az szerepel, hogy harmadik személyen keresztül sem létesíthetek munkaviszonyt. Most németországban dolgozom magyar cég által. Olyan feltételekre akarnak kötelezni, amit nem tudok teljesíteni, de a német munkavállalóm átvenne. Munkaügyi Központon keresztül, ha bejelentkezék hozzájuk, ki tudom a magyar munkáltatót kerülni? Nagyon fontos lenne, mert a magyar munkáltatóm olyan feltételeket szab, aminek nem tudok eleget tenni. Segítségeteket, segítségüket előre is megköszönöm! Üdv: mergesbmw

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.10. 17:34

mondjam meg hogy nem vállalom

Vállalnod kell. A munkarendet a munkáltató határozza meg. Persze, felmondhatsz, de felmondási időd is van.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.10. 17:33

Nem. Kevered a rendkívüli munkavégzést a pihenőnapon illetve vasárnap történő munkavégzésre. Az Mt. sem a túlóra, sem a túlmunka kifejezéseket nem használja, nem ismeri.

FabianKata # 2013.05.10. 05:28

Üdv!
Kérdezném, hogy hogyan kell számolni a túlórát? Ha mondjuk szombaton és vasárnap is be kell menni, akkor szombaton egyszeres, vasárnap kétszeres, ha ünnepen kell bemenni, akkor pedig háromszoros a túlóra? Hol találom ezt törvényben leírva? Köszönöm. Kata

cleo13 # 2013.05.09. 15:36

Sziasztok!

Egy belvárosi étteremben pultosként dolgozok pár hónapja. Tervezik, hogy hamarosan éjszaka is nyitva lesz az étterem, és szeretnék ha éjszakai műszakot is vállalnék.
Én ezt nem szeretném, nem tudom összeegyeztetni az életemmel, mikor felvettek engem nappali munkára vettek fel és nappalira is jelentkeztem, munkaszerződésem van.
Mit célszerű tenni? A munka amúgy jó, nem szeretnék eljönni, mondjam meg hogy nem vállalom és vállaljam a kirúgás kockázatát? Vagy vállaljam el? Mit tegyek?

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.09. 12:14

Ha a munkaszerződésben nincs rögzítve a munkaszerződés rendje, akkor a munkáltató azt egyoldalúan bármikor módosíthatja
________________________________________

www.bodnarugyvediiroda.hu

beriandris # 2013.05.08. 15:23

Megnéztem a szerződést, és tényleg az áll benne hogy a munkavégzés rendjét egyrészt a KSZ másrészt a munkáltató határozza meg, valamint hogy a munkáltatói jogköröket az üzemvezetö gyakorolja :(

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.08. 15:05

A munkavégzés rendjét a munkáltató határozza meg. Egyoldalúan.

EVSIK # 2013.05.08. 14:46

beriandris!

Ez függ a szerződéstől, de kicsi esélyét látom arra, hogy a szerződésben rögzíve lenne, hogy melyik műszakban vagy. Ha az eredeti szerződésben ez nem szerepel, akkor még csak szerződésmódosítást sem kell írniuk, egész egyszerűen egyik nap már a D műszak beosztását fogják a kezedbe nyomni a C beosztás helyett.

Persze lehet néhány csavar, de ez a legvalószínűbb forgatókönyv. Tuti válaszhoz szerződést kellene látni.

Üdv: EVSIK

beriandris # 2013.05.08. 14:40

Sziasztok!!!! Folyamatos 4 műszakos munkarendben dolgozom egy cégnél. Tehát van A, B, C és D műszak. Jelenleg úgy néz ki a helyzet hogy C műszakból át akarnak helyezni D műszakba, amit nagyon nem szeretnék. Az lenne a kérdésem hogy a beleegyezésem nélkül is áthelyezhetnek e, vagy esetleg milyen következményei lehetnek ha az áthelyezésemről szóló szerződésmódosítást nem írom alá? Előre is köszönöm a válaszokat!!!

dentalpink # 2013.05.08. 09:23

Bocsánat a tájékozatlanságomért ! Én egy egyszerű egészségügyi dolgozó vagyok ! Nagyon köszönöm a tájékoztatást és a válaszokat

ObudaFan # 2013.05.08. 07:22

Mi a különbség a végrehajtás kérése és a felszámolási eljárás között?

A végrehajtási eljárás célja az adós vagyonából a követelés érvényesítése. A felszámolási eljárás célja a fizetésképtelen cég megszüntetése (még ha nem is feltétlenül erre használják).

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.08. 04:20

Ha kikötik ismét a próbaidőt, akkor később - ha kikötése nem volt indokolt - meg lehet támadni. Ez akkor lehet érdekes, ha az ismételt próbaidő alatt szüntetik meg a jogviszonyt.

www.bodnarugyvediiroda.hu

végrehajtó1 # 2013.05.07. 18:47

dentalpink

Ha használod a netet és a guglit akkor tájékozottabb lehetnél...)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.07. 16:08

A törvényszéken. De ha ennyire nem értesz hozzá, akkor nem fog menni ügyvéd nélkül.