Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.06. 10:48

Féloldalasan, ha az átszámítás miatt nagyobb bért kell fizetni, akkor esetleg. De az is aggályos.

wers # 2013.05.06. 10:23

xxx Ft, mely 275 Ft/€ árfolyamon került meghatározásra. Amennyiben a munkabér folyosítását megelőző munkanapon az € árlolyama xxx és xxx € közé esik (+/- x%), a fenti szerződéses összeg kerül utalásra, amennyiben kívül esik, munkáltató az esedékes munkabért a tényleges napi árfolyam szerint korrigáltan utalja.

(kivitelezői szerződésekben ez működik, de nem tudom, hogy ezt lehet-e munkabérnél alkalmazni)

glez # 2013.05.06. 10:13

@wers: mire gondolsz?
Jelenleg kb. az van a szerzodesben hogy "XXXX euronak megfelelo forint" (es az atvaltasi datum, plusz hogy MNB arfolyam)

wers # 2013.05.06. 08:50

olyan szerződést viszont el tudok képzelni, ahol Ft-ban határozzák meg a bért, és kötik az € árfolyamához
Béla, ez így érvényes lenne?

glez # 2013.05.06. 08:43

@Kovács_Béla_Sándor: hm, na ez az allaspont eleg uj nekem, viszont logikus, koszonom! :)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.04. 08:37

Glez, szerintem a módosítás - amikor euróban adták meg a személyi alapbért - jogszabálysértő volt, tehát semmis. Vagyis az eredeti bér hatályos. Ehhez képest kedvező a munkavállalónak minden megállapodás, amellyel a személyi alapbére emelkedik.

gote # 2013.05.04. 07:32

Kedves Szakértők, Fórumozók!

Kiadható szabadság számítással kapcsolatban szeretnék eligazítást, segítséget kérni.
A munkáltatómnál munkaidő keretben, jellemzően 12 órás, váltó műszakban dolgozunk. A munkaszerződésemben a munkavállaló munkaidejénél teljes munkaidő, napi 8 óra van megjelölve. Külön mellékletben pedig rendelkezik a 12 órás, irányadó munkarendről.

A kivehető szabadságnapok számát úgy számítja ki a munkáltató, hogy a napokat 8-cal felszorozza, majd visszaosztja 12-vel. Például 30 szabadság nap esetén a gyakorlatban 20 nap vehető ki (30x8=240, 240/12=20).

Azt szeretném megtudni, hogy ez mennyire szabályos. Amennyiben pedig nem az, abban kérem még a segítségeteket, hogy az MT mely pontjaira hivatkozva tudom a munkáltatót "meggyőzni", hogy a példában szereplő 30 napot adja ki?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Csupika # 2013.05.03. 15:41

Üdv!Időkerettel kapcsolatban szeretnék némi információhoz jutni!Cégem időkeretben dolgoztat és arra lennék kiváncsi hogy Szombati napra lehet e szabadságot irni és hogy valójában 1 csuszi nap jár e érte?Illetve kérdezném hogy ha én csüt-pénteken szabin voltam és a többiek pénteken időkeretben dolgoztak + 4 órát akkor azt nekem le e kell dolgoznom?A 4 óra hossza ugyanugy csuszira megy igy nem értem hogy miért kell nekem ledolgozni amikor utánna ugyis kiveszem csusztatásba?

glez # 2013.05.03. 13:13

@Kovács_Béla_Sándor:
Igen, koszi, ezt a jogszabalyt talaltuk meg idokozben mi is, bar mi 2012-es datumot lattunk mellette, de igazabol ez reszletkerdes onnantol hogy a jogszabaly letezik, es valoban azt jelenti aminek latszik :)

Jelenleg valamifele, euroarfolyamhoz kotott mozgober latszik a legtisztabb megoldasnak.

Az utolso kerdessel kapcsolatban esetleg van valamilyen velemenyed?
Tehat ha peldaul a szerzodesben eredetileg 275000 forint szerepel, ebbol lett az eurositas utan 1000 euro, ami jelenleg mondjuk 300000 forint munkabert jelent, majd ezt visszavaltanank mondjuk 290-es arfolyamon, akkor 290000 lenne a munkaber. Ami jozan paraszti esszel nezve hatarozottan munkabercsokkenes - ez a jog szerint is az lenne?

Hozzateszem, a vezetoseg reszerol latszik a hajlandosag az ertelmes kompromisszumra (pl. a "visszavaltasi" arfolyam es a jelenlegi kozotti resz Cafeteria-novelessel valo potlasa, stb), de jo lenne tisztaban lenni a jog megfelelo ertelmezesevel.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.03. 12:08

Mt. 154. § (1) A munkabért - külföldön történő munkavégzés vagy jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - forintban kell megállapítani és kifizetni.

Megjegyzem, a korábbi Mt.-ben ugyanezen rendelkezés szó szerint benne volt, még a számozása is azonos volt. Tehát az általad leírt módszer eddig is törvényellenes volt. Konfabulálsz?

glez # 2013.05.03. 09:16

sajnos hiaba tettem fel egy kerdest tobb mint egy napja, nem jelenik meg, hatha itt majd gyorsabban kapok eredmenyt (ami tenyleg eleg fontos lenne tobb tucat kollegam szamara is), es elore is koszonom mindenkinek a segitseget!
Szoval idezem egyik kollegamat:

Munkaadóm eddig
  • gáláns módon -- igyekezett értékállóvá tenni a dolgozók
fizetését azzal, hogy a bért euróban határozta meg; a munkaszerzõdésben olyasmi áll, hogy "a dolgozót X eurónak megfelelõ forintösszeg illeti meg", és meg volt adva, hogy a tárgyhónapot megelõzõ hónap 15-én érvényes MNB-középárfolyamot kell figyelembe venni a bruttó forintösszeg kiszámításakor. Így a forint folyamatos gyengülésse dacára megmaradt a fizetések értéke. (Ezt a cég azért tehette meg, mert döntõen euróban voltak és vannak denominálva a bevételei.)

Kb. 2009. óta mûködik ez a megoldás; a fizetéseket 275 forintos árfolyamon
számolták át euróra akkor.

A cég vezetése szerint egy közelebbrõl meg nem határozott 2013-as
jogszabályváltozás miatt a továbbiakban nem lenne törvényes ezt a rendszert
alkalmazni, ezért minden dolgozó fizetését forintosítani akarják, ami a
jelenlegi gazdasági kilátások mellett minden dolgozó számára hátrányosnak
látszik (kivéve, ha a jelenlegi árfolyamnál sokkal elõnyösebb árfolyamon
végzik az átszámítást).

Egyelõre két kérdésem van ezzel kapcsolatban:

  1. mi lehet ez a jogszabályváltozás? Tényleg van ilyen?
  2. elvileg legális lenne-e olyan árfolyamon átváltani forintra a
fizetéseket, amely mellett a bruttó fizetés
  • a szerzõdés egyéb részeinek
változatlanul hagyása mellett
  • csökken? Ha nem, miért (melyik
jogszabályhely miatt)?

2a. Hogyan kellene ebben a helyzetben értelmezni a "csökkenés" fogalmát? Ha
275 forintos árfolyamnál határozták meg az euróösszeget, és most újra
275-tel szorozva forintosítanák, akkor látszólag nem csökkenne a fizetés;
másfelõl viszont ahhoz képest, amennyi most, 300 forintos eurónál valójában
járna a szerzõdés alapján, igenis csökkenne. Melyik értelmezés a helyes a
hatályos jog szerint?

Pali84 # 2013.05.02. 16:41

Köszönöm a segitseget. Az elozo valaszom még moderalasra var. Az uj mt se ad erre lehetoseget? Koszonom!

Paola7 # 2013.04.30. 19:31

Kedves monalisa1!

Gondoltam, hogy valaki csúnya dolognak fogja nevezni a névtelen bejelentést, bár nem tudom, hogy miért?
Nem az a csúnya dolog, ha jogtalanul töltenek be egy diplomás állást, és ennek tetejébe (bár ez ettől teljesen független) még visszaélnek a hatalmukkal?
Diploma hiánya, vásárolt diploma, hamis nyelvvizsga, és még sorolhatnám....ez mind-mind nem fair a becsületes dolgozókkal szemben sem.
Nem kell csalni, és akkor nem kell tartani attól hogy bárki akár névvel, akár név nélkül felnyom. Szerintem!

Pali84 # 2013.04.30. 11:40

monalis1, wers:
Köszönöm a válaszokat!

A régi munka törvénykönyve alapján egyértelműen csak forintban lehet, ebben a témában ezt a topikot találtam, bár itt is van válasz mindkét állásponthoz:
http://www.jogiforum.hu/forum/16/32461

Nem tudom, hogy az új munka törvénykönyve erre már ad-e lehetőséget és ha igen, akkor milyen módon. (?)

wers # 2013.04.30. 11:35

monalisa1, és törvénymódosítás

wers # 2013.04.30. 11:34

Pali84
a munkabért a magyar törvényes pénznemben kell megállapítani és kifizetni

monalisa1 # 2013.04.30. 11:32

Pali84

Szerződésmódosítás kellene hozzá, valamint valakinek viselni az euró folyamatos árfolyamkülönbözét. (Ha a cégnél van példa euróban fizetésre, kérjed, de utólag nem kötelező ekként eljárniuk.)

monalisa1 # 2013.04.30. 11:25

Paola7

Csúnya dolog a névtelen bejelentés de az önkormányzatnak van felettes szerve...

Pali84 # 2013.04.30. 07:43

Kedves Szakértők, Fórumozók!

Azzal a kérdéssel találtam ide, hogy egy magyar cég kifizetheti-e a munkabérem Euróban? (Sok külföldi megrendelésük van, őket Euróban fizetik ki.)
Találtam korábbi (akár több éves) bejegyzéseket, miszerint csak Ft-ban fizethetnek, valamint a munkaszerződésben is csak a magyar pénznem szerepelhet. Kérdésem, hogy azóta változott-e a jogi szabályozás, valamint ha a munkabér kifizethető euróban, ennek mi a szabályos menete, az adózás hogyan történik?

Köszönöm a segítséget!

Paola7 # 2013.04.29. 17:14

Tisztelt fórumozók!
A következő problémára keressük a megoldást:
Egy községben, ahol dolgozunk a felettesünk, egy diplomához kötött pozícióban ül, miközben nincs diplomája. A polgármesterhez szoros magánéleti szálak fűzik, ezért gyakorlatilag biztonságban érzi magát. A baj csak az, hogy dilettáns módon végzi a munkáját, és mellette úgy viselkedik az emberekkel, hogy konkrétan félnek tőle a dolgozók.
Mivel mindenki félti az állását, senki nem vállalja, hogy feljelenti, de mégis mindenki szeretné, ha egy ellenőrzés során kibukna az okirat hiánya.
Mit lehet tenni az ügy érdekében?

Mindenki segítségét várom, és előre is megköszönöm!

wers # 2013.04.29. 08:42

nem biztos, mert számomra nem derül ki, hogy pl. a munkáltató magyar vagy szlovák cég-e, a munkavállaló hány napot dolgozott szlovákiában, volt-e ott állandó lakhelye stb.
Nekem úgy tűnik, itthon kellene adóznia (kettős adóztatás nincs) ettől függetlenül lehet, a kinti cég fizetett utána adót, és akkor valszeg ott is kell adóbevallást beadnia, de ahhoz nem értek (egy fordítás jó eséllyel lendítene előre az ügyön)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.29. 07:59

Szerintem a szlovákiai munkaviszony után ott adózol.

forumozoka # 2013.04.29. 06:22

Párhuzamosan dolgoztam a magyar cég magyar és szlovák részlegénél. Egyiktől leépítettek tavaly, a másiknál januárig maradtam. Ez utóbbitól jóval később, és csak szlovákul kaptam meg az elszámolós/adózós papírt. Ezt szeretném- az adóbevallásom miatt- minél előbb megkapni...

wers # 2013.04.29. 05:40

hát ez elég nagy kavarc, mi is a tényállás? (én nem tudtam kibogozni)

Tehát: kivel van munkaszerződés? Mi van benne? (mi az hogy egy cég de két cég?)

forumozoka # 2013.04.28. 21:10

Elnézést, akkor rosszul fejeztem ki magamat. Egy cégnél voltam, egyszerre a magyar részlegnél és a szlováknál. Ebben az esetben mi a helyzet? köszönöm