végkielégítés és felmondás


manosarkany # 2018.11.13. 14:57

Köszönöm a választ! De számomra nem világos, ha újra beadja a kérvényt, miért ne kapná meg? Másrészt, zajlik az ügyben egy ügy a főügyészségen és a munkaügyi bíróságon is. A felszámoló több hibát is elkövetett Édesanyám kárára. Ilyen esetben se számítson semmire?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.13. 12:18

Lekérheti - ha egyébként a feltételek adottak - de abból anyád már nem kap. Hiszen neki még az idén megszűnik a munkaviszonya.

manosarkany # 2018.11.13. 12:15

Kedves Fórumozók!

Az alábbi kérdéssel fordulok hozzátok:
Édesanyám 10 éves munkaviszonnnyal rendelkezett egy cégnél. 2017 februárjában csődöt jelentettek, ekkor közös megegyezéses szerződést irattak volna a dolgozókkal alá. Édesanyám ezt nem tette meg, másnap pedig már nem is volt munkáltatói jogkörrel rendelkező kinevezett vezető a cégben. Anyukám állományban maradt. A felmondását 2017. októberében kapta meg, tehát feb-okt között jár neki az állásidőre járó munkabér, a szabadság megváltása és a végkielégítés. Ez így összességében bőven kimeríti a Bérgarancia Alapból lehívható összeget. Mivel egyértelmű választ nem találtam a törvényben (vagy csak én nem értem) és egyéb fórumokon sem, szeretném megkérdezni: Ha a felszámolási eljárás elhúzódik (nagyon úgy tűnik, hogy fog), akkor a következő évben újra lekérheti részére a f.sz. biztos a ki nem fizetett bérét vagy sem? Tudom, hogy van az a +2 hónapos kifizetés, de még az sem fedezi az elmaradt juttatásokat!
Előre is köszönöm a segítséget!

nonolet # 2018.07.30. 21:22

Most látom...

" ( a cég nem szűnik meg)."

Akkor más kicsit más az ábra, de a lényeg ugyanaz.

Nem vagy köteles aláírni, ha az új hely
az TÉNYLEG túlzóan sérti az érdeked.

Ez esetben megkapod ami jár.

nonolet # 2018.07.30. 21:19

Itt van lentebb a lényegi info...

Ekkor: 2018.07.17. 20:19

Jozef66 # 2018.07.30. 17:47

Üdvözletem!

Adott témában szeretnék segítséget kérni!

Az adott cégnél már 7 éve dolgozom,a cég másik telephelyre költözik és új szerződést akarnak aláiratni velünk.
Milyen esetben kapok végkielégítést? Aláírhatom az új szerződést ( a cég nem szűnik meg).

Köszönöm válaszukat!

Jozef66

teprah # 2018.07.20. 19:27

Kiokosítottam magam a Bérgarancia alap fórumon. Köszi.

teprah # 2018.07.20. 18:46

Ezt mondták. Hogy a cégünknek ilyen nincs. Én is furcsálltam a kijelentést, csak szeretnék tisztán látni, hogy mit írok alá hó végén, mert valamit nagyon kavarnak nálunk.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.20. 18:43

Tessék?

teprah # 2018.07.20. 18:39

A Bérgarancia Alap az egy választható opció egy társaság részéről? Létezik olyan, hogy egy viszonylag nagyobb magáncégnek nincs ilyen?

nonolet # 2018.07.20. 10:17

Niki2008

Tehát nem akarsz most távozni.

Nos, fog találni ALAPOS felmondási okot a munkaadód.
Vagy olyan megoldást, hogy inkább te mondasz fel önként.

Egyik esetben sem fogsz kapni végkielégítést ...

MOST munkaadód azt szeretné, hogy távozz tőle.

Ezért MOST MÉG hajlandó kifizetni mindent ami jár.
HA!!!

  • gyorsan

ÉS

  • ÖNKÉNT távozol

a közös megegyezés szerint.

Persze maradhatsz is... az akarata ellenére.
De akkor hamarosan kitalálja majd,
hogy
hogyan váljon meg tőled a végkielégítés nélkül.

Pláne, hogy immár tudja a terhességi terveidet is.
Igyekezni fog, ha nem hülye.

Avagy: neked ott már nincs jövőd!

A lehetőségeid...

1.
Távozol önként, tele zsebbel.
Aztán keresel másik melót ahol lesz újra TB-d is.

2.
Maradsz és kiügyeskednek onnan üres zsebbel.
Aztán keresel másik melót ahol lesz újra TB-d is.

3.
HA!!! sikerül újra IDŐBEN tehereb esni, akkor maradsz és továbbra is tőlük lesz TB-d.

Az a kérdés, hogy: sikerül-e IDŐBEN teherbe esni.

Mert, HA NEM akkor az első pont a nyerő.

drbjozsef # 2018.07.20. 10:00

Nonolet sokkal okosabb, de én se igen értem, mi az a "szándék", amit kérdezel. Lejár a táppénz, visszamész dolgozni. Vagy felmondhatsz. Milyen más lehetőségre gondolsz? A kettő között bármit lehet közös megegyezéssel, az a Te és a munkáltatód dolga, de ha az nincs, akkor a fenti két véglet marad.

Niki2008 # 2018.07.20. 07:31

Kedves Nonolet!

Nem szubjektív vèlemény vagy visszajelzés kérés miatt tettem fel a kérdésemet, hanem jogi állásfoglalás miatt. Így a “bammeg mit is akarsz jellegű” véleménnyel nem tudok mit kezdeni...
A célom, hogy a terhesség alatt és a szülést követően élveztem azokat a jogokat és juttatásokat amik megilletnek munkavállalóként. Kösz!

nonolet # 2018.07.19. 13:38

Bammeg... egyáltalán mit akarsz elérni valójában?

Miért olyan fontos az a 20 éves évforduló neked?!!!!

Hisz kifizették volna MOST ami majd akkor járna majd...

Kaptál egy remek ajánlatot, nem világos, hogy miért nem oké?

Niki2008 # 2018.07.19. 12:53

Üdvözletem! A következőben szeretném kérni a segítséget.
Német cég leányvállalataként magyar szerződéssel dolgoztam a német anyavállalatnak. Maga a munkaszerződésben a munkáltatói jogkört a magyar cég, a szakmai felügyeletet a német anyavállalat látta le.
2018.Július 1-vel a szakmai felügyeletet ellátó nemzetközi menedzser jelezte szóban, hogy nem tart igényt továbbra a munkámra, de mivel határozatlan idejű szerződéssel rendelkezem, biztosan jó magyar helyi munkát fog biztosítani a munkáltató. A helyi munkáltatói jogkört gyakorló vezetőt is felhívta telefonon a nemzetközi menedzser, hogy akkor augusztus 1-vel nem tart igényt a munkámra. A magyar menedzser felajánlotta az közös megegyezést augusztus 1-jétől, mert nincsen létszám helye ahova vissza tudna venni lokálisan. Tudni szükséges, hogy a nemzetközi feladataimat 2017.01.01-jétől láttam el, amikor munkaszerződés-módosítás történt a nemzetközi tevékenységre, de továbbra is határozatlan idejű a szerződés.
Az 2017. előtt a lokális csapatban tevékenykedtem, ahova szándék alapján simán visszavehetett volna…
Jeleztem, hogy sajnos nem áll módomban aláírni a közös megegyezést, hacsak nem előre dátumozzák 2019.04.01-re, amikor is 20 éves lesz a munkaviszonyom és akkor annak megfelelően búcsúzunk el egymástól( Mt+Ksz szerinti feltételekkel). Ebből a menedzser annyit vett le, hogy a 20 év után akarom megkapni a végkielégítésemet, de én nem ezt mondtam.
Pár napra rá hívott, hogy oké kifizeti a 20 év után MT+Ksz utáni végkielégítést. Erre mondtam, hogy nem áll módomban aláírni, mert én nem ezt mondtam és kértem. Erre a válasz, hát az nem okés, mert az még legalább 8 hónap….
Erre mondtam, hogy egyébként lombik kezelés alatt állok, így ha nem haragszik, nincsen miről beszélnünk és hozom a táppénzes papíromat.
Két hétre rá, hívtam, hogy úgy néz ki sikerült a lombik, én nem fogok már neki problémát okozni, végig veszélyeztetett terhesként táppénzen leszek. Erre Ő, azt mondta, hogy oké ez van.
Igen ám, de rá 6 hétre sajnos elment a baba és a táppénz tovább nem működtethető. Az újabb lombik program próbálkozás pedig +3 hónap múlva történhet.
A kérdésem a következő, hogy milyen lehetőségem van a munkáltatómmal szemben. Merre tudok elindulni, hogy korrekt eljárással a valódi szándékom teljesüljön.
A valódi szándékom, hogy közel 20 év munkaviszony után ne az utcáról keljen elmennem szülni, ha sikerül a lombik program, ami lehet még akár 6-9 hónap is.

Köszönettel

nonolet # 2018.07.18. 11:19

A munkajogi igények fő szabály szerint 3 év alatt évülnek el, de vannak csak 30 napos határidejű kivételek is.

Ha a felmondásod nem tatozik a 30 napos határidejű kivételek közé, akkor még van keresnivalód.

DE!!!

Kérd ÍRÁSBAN az elmaradt végkielégítést.
(ezt semmi nem tiltja neked! a határidőn túl sem)

Aztán kiderül mit lép erre a volt munkaadód.

Ha fizet OKÉ! nyertél.

HA nem fizet akkor az indoklása
és a törvény alapján látod majd,
hogy mit tehetsz még esetleg.

- -

Tájképnek...

Rendkívüli munkavállalói felmondás esetén
a munkáltató akkor jár el helyesen,
ha
alaposan áttanulmányozza a munkavállalói azonnali hatályú felmondás indokát.

Amennyiben a munkaadó megítélése szerint
az valóban jogszerű volt, akkor a munkáltatónak
célszerű ÖNKÉNT alkalmaznia a MT. 78. § (3) bekezdését.

Ha pedig a munkáltató vitatja!!!! a leírt indokolást,
akkor nem köteles végkielégítést és felmentési időre járó távolléti díjat fizetni.

Mit tehet nem fizetéskor a munkavállaló?

Amennyiben fenntartja az álláspontját, akkor az
igényét munkaügyi bíróság!!! előtt érvényesítheti.

A perben neki kell majd bizonyítania
az azonnali hatályú felmondás indokának jogszerűségét.

Amennyiben ez sikeres lesz a per, akkor a munkáltató a bíróság jogerős ítélete alapján köteles lesz megfizetni
a járandóságokat kamat, perköltség és illeték fizetése mellett.

(ezért írtam, hogy ha jogszerű az azonnali hatályú felmondás, célszerű önként fizetni, mert egy peres eljárás eredményeként nőni fog a fizetnivaló)

Pervesztés esetén persze a munkavállaló fizeti a perköltséget.

drbjozsef # 2018.07.18. 10:51

Igen. A munkajogi követelések 3 év alatt évülnek el.
Kérd a munkáltatódtól.
Ha az azonnali felmondásodat nem reklamálta, akkor ezt már nem is igen reklamálhatja.

sasa71 # 2018.07.18. 09:06

Üdvözletem!
szeretnék segítséget kérni! 10 év után azonnali felmondással jöttem el a munkahelyemről,amit meg is tudtam indokolni.
Sajnos csak 1 hónap után tudtam meg hogy jár a végkielégités.
van-e még keresni valóm?
Előre is köszönöm!

wers # 2018.07.18. 06:32

teprah, ez tipikusan a közös megegyezés esetének látszik, nem kellene ezt a bíróságon bizonygatni, hogy te életvitelszerűen az ország másik végében éltét, ott is dolgoztál, tanúkkal bizonyítva stb. Nem tenne jót a munkáltatód egészségének, főként a költségvetésének. Amit a majdani büntire szánna, ossza szét békésen a dolgozók között.

nonolet # 2018.07.17. 21:33

"mitöbb még az iroda sem "hivatalos". "

Attól még hivatkozhatsz rá.
Hisz a tény az tény.

Vélhetően pert is nyernél vita esetén.

teprah # 2018.07.17. 18:31

"Azaz a SZOKÁSOS KIALAKULT munka végzésed >> a vidéki iroda.
(a szerződés ellenére TÉNY szerűen)"

Csakhogy ez nincs sehol rögzítve, mitöbb még az iroda sem "hivatalos". Tehát a vidéki iroda mint olyan, az sem "létezik"
Ja ja, tetszettünk volna nem aláírni, tudom.
Hát ez van, jól nem jövünk ebből ki azt már látom.

Köszönöm a rám fordított idődet.

nonolet # 2018.07.17. 18:27

"ha az ország másik végében lakom?"

Azaz a SZOKÁSOS KIALAKULT munka végzésed >> a vidéki iroda.
(a szerződés ellenére TÉNY szerűen)

Erre hivatkozhatsz a 2018.07.17. 20:19 válasz szerint eljárva a változás utáni 30 napon belül.

nonolet # 2018.07.17. 18:24

"Mostani munkaszerződésünkben bpi. munkavégzés van."

Az pech... nagy pech!

Tetszett volna NEM ALÁÍRNI azt szerződést,
ha egyszer nem a bp.i melóra szerződtél

vagy

kérni időben a munkaszerződés VALÓSÁGRA való módosítást.
ha menetközben változott meg a munkavégzés helye.

- -

1.
SOSEM írunk alá olyasmit ami nem a valóságot tükrözi!!!

2.
MINDIG módosítunk, ha valami érdemben megváltozik...

nonolet # 2018.07.17. 18:19

Jogutódlásnál... (hogy megnyugodj).

A törvény biztosítja a munkavállalót arra vonatkozóan, hogy
a munkáltatói rendes felmondás esetén megillető juttatásokat
a munkavállalói rendes felmondás esetén is megkapja.

Ezért rögzíti azt, hogy

  • amennyiben a munkavállaló
  • a munkaviszonyát felmondással
  • arra hivatkozva!!!! szünteti meg,

hogy
a munkáltató személyében bekövetkezett változás miatt!!!
a rá irányadó munkafeltételek lényeges és hátrányos megváltozása!!! következtében
a munkaviszony fenntartása számára aránytalan sérelemmel járna vagy lehetetlenné válna,
abban az esetben
ezt úgy kell tekinteni!!!!, mintha a munkáltató mondott volna fel.

Tehát az Mt. 70.§- ban szereplő felmondási idő és a 77.§ szerinti végkielégítés is megjár a dolgozónak.

Ehhez azonban fontos tudni azt is,
hogy
a munkavállaló ezen felmondási jogát
csak!!!!
a változást követő 30!!! napon belül gyakorolhatja,
valamint köteles megindokolni azt.

teprah # 2018.07.17. 18:10

"mert nem vettem fel a munkát a bpi. irodában."

Hát vedd fel, különben jogos lehet a felmondás, "fegyelmi" okból...

Mostani munkaszerződésünkben bpi. munkavégzés van. Az új munkáltató viszont nem tudja, hogy az ország másik végében is dolgoznak a cégnek, és ő abban a formában vesz át mindent ahogy van. Én nem mondhatom neki, hogy bocs de nem vállalom a munkát, mert az ország másik végében lakom és ott is dolgozom évek óta, nem fogok utazgatni napi négy órát, hiszen ő úgy tudja, hogy bpi- irodában vagyok. Mire hivatkozzak?

Csak papíron dolgozunk Budapesten jelenleg. Hogyan vegyem fel úgy a munkát, hogy most majd ténylegesen, fizikailag is a fővárosban kell lennem, ha az ország másik végében lakom? Nyilván nem tudom/tudjuk és máris meg van az alapos indok. Erre kerestem volna megoldást, de lehet baromi bonyolultan próbálom megfogalmazni.
Aláírom azt, hogy átvesz egy másik cég, mert más választásom nem lesz csak ez vagy a közös, és mindkét esetben én szívom meg.
Azért köszi.