végkielégítés és felmondás


csabbesz # 2013.12.09. 19:19

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Rövidesen új munkáltatónk lesz mert ahol most dolgozunk bérmunkásként, az a cég tovább nem kötött szerződést a minket bérmunkásként foglalkoztatóval, egy új cég ugyan átvenne minket (ugyanúgy bérmunkásként, minden marad a munkakör, beosztás) de nem akar fizetni csak minimálbért. A régi cégnél megszűnik az állásunk, viszont ha nem írjuk alá az új céggel a szerződést akkor jár nekünk végkielégítés? Kötelező-e jogfolytonossággal átvenni minket? Vagy ha nem akkor mi beleírathatjuk a szerződésbe mert anélkül nem írjuk alá?
A régi cégtől csak közös megegyezéssel történő módon lehet elválni, mert így akarják ?!
Köszönöm.
Csaba

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.29. 23:27

ha nemet mondok (a rezsimre sem elég), akkor úgy vehetik, hogy visszautasítottam, én mondtam fel
Nem vehetik úgy.

Gabicsaj # 2013.11.29. 20:42

Üdvözlöm!
A mai nappal a következő cetlit kaptam a főnökömtől: 2014.01.01-től napi 4 órában, havi bruttó 49.000 Ft-os munkabérrel tudjuk foglalkoztatni.
Én havi béres, napi 8 órában foglalkoztatott alkalmazott vagyok. Indoklás a papíron nincs, szóban annyit közölt, hogy rosszul megy a cégnek, nem tud napi 8 órában foglalkoztatni. Azon gondolkozom, hogy ha nemet mondok (a rezsimre sem elég), akkor úgy vehetik, hogy visszautasítottam, én mondtam fel és akkor nem jár a végkielégítés. 52 éves vagyok, sok reményem nincs munkát találni. 11 éve vagyok a cégnél.Mit tegyek, hogy legalább a végkielégítést megkapjam?
Köszönöm előre is a válaszukat.

ObudaFan # 2013.10.18. 13:41

Még mindkét gyerek akkor született, amikor az volt a szabály, hogy gyerekenként a fizetés nélküli szabadság első évére jár a szabadság, tehát azt kell megnézni, az adott években mennyi járt volna.
A végkielégítésed, felmondási időd függ attól, hogy mikor keletkezett a munkaviszonyod.

btt77 # 2013.10.16. 16:25

Tisztelt Cím!

Két év munkaviszony után Gyedre, és Gyesre mentem. Két gyermekem született 2,5 év különbséggel, és mivel a nagyobbikkal probléma volt, ezért rá kértem a méltányossági gyest a gyerek 10 éves koráig. Most a gyerek 10 éves. Időközben azonban elköltöztünk a korábbi munkahelyemtől 300 km-re. Szeretném a munkaviszonyomat megszüntetni, és érdekelne, hogy mennyi szabadságra, illetve pénzre számíthatok esetleg. Mit kellene tennem?

Válaszát előre is köszönöm:
btt77

pazs # 2013.10.15. 12:21

3 év az elévülés, úgyhogy lehet, elsőként szólítsd fel a fizetésre.

domared # 2013.10.15. 10:56

Kedves Kovács Béla Sándor!
Tehát akkor kellet volna, hogy kapjak 1 hónap végkielégítést? Lehet ezt még érvényesíteni utólag és ha igen, hogyan?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.15. 10:12

A felmondási idő is beleszámít.

domared # 2013.10.15. 09:44

A 2013.10.14. 13:35 kérdésemet kiegészíteném az alábbiakkal:
A munkaszerződésem határozatlan időre szólt, részfoglalkozás, heti 15 órában - órabéres kifizetéssel, 3 hónapos próbaidővel. Mindenben a Munka Törvénykönyve az irányadó. Majd kb. 1 év múlva munkaszerződés módosítás történt közös megegyezéssel, amelyben csupán a bérforma és a munkaidő változott. A bérforma havibéres lett, a munkaidő pedig heti 12,5 órára csökkent. Végül 2011. november végén kaptam meg a rendes felmondásomat, mely 30 nap felmondási idővel 2011. december 29. napján szűnt meg. Az indoklásban az szerepelt, hogy megszünteti azt a munkakört, amiben engem alkalmazott, ezáltal munkakörök összevonása, átszervezése lesz. Mivel a felmondási idő nov.30-tól dec.29-ig tartott, (melynek a felét le kellett dolgoznom) én akkor úgy értelmeztem, hogy a 2008.12.01-től fennálló munkaviszonyom ezáltal pont nem éri el a 3 évet, amely után járna már a végkielégítés.

ObudaFan # 2013.10.14. 19:03

A felmondási idő 90 nap, a végkielégítés hathavi átlagkereset.
Nem jár végkielégítés, ha a munkáltató az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik.
Más a helyzet akkor, ha a munkavállaló arra pályázik, hogy azért kapjon nyugdíjat, mert olyan nő, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik, és azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, a Tbj. szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.
Ebben az esetben ugyanis a felmondáskor még nem nyugdíjas, tehát jár a végkielégítés.

szoporty # 2013.10.14. 17:51

Tisztelt Szakértők!
Kérdésem: milyen indokkal lehet felmondani GYED-en lévő kismamának? pl. létszámcsökkentés, megszűnt munkakör stb.
Lehetséges?

mkezdi # 2013.10.14. 17:00

Üdvözlöm!
Segítségét kérném az alábbi problémában.
A jelenlegi munkahelyemen novemberben lesz 27 éve, hogy dolgozom. A napokban egy új munkaszerződést akartak aláíratni velem, melyben munkaköri besorolásom változását és egyben a bérem jelentős csökkenését realizálnák. Ha nem írom alá, akkor felmondanak. A 40 éves munkaviszonyom saját számításom szerint jövő év júniusában lesz meg, folyamatos a munkaviszonyom 40 éve.
A kérdésem, hogy milyen juttatások járnak ennyi munkaviszony után, valamint, hogy Ön szerint, hogy tegyek, hogy a végkielégítést is megkapjam. November 1.-el mondanának fel, de szerintem maradna a 40 év eléréséhez még 3 vagy 4 hónap hátra.Vagy dolgozzak tovább és, ha elérem a 40 éves munkaviszonyt vagy a rendes nyugdíjkorhatárt menjek nyugdíjba? Akkor is jár a végkielégítés?
Várom mielőbbi válaszát. Üdvözlettel

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.14. 16:13

Látni kellene a munkaszerződést, a munkaviszony megszüntetéséről szóló okiratot.

domared # 2013.10.14. 11:35

Üdv!
Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni:
GYET mellett részmunkaidősként dolgoztam egy cégnél (napi 2,5 órát). 3 év után (2011. legvégén) váratlanul rendes felmondással megszüntették a munkaviszonyomat, viszont végkielégítést nem kaptam, azzal a címszóval, hogy az nem jár. Nemrég - más miatt - utánaolvastam és annak alapján kellett volna, hogy kapjak.
Tudja valaki, hogyan van ez pontosan? Tényleg járt volna-e és ha igen, utólag érvényesíthetem-e? (nem nagy összegről van szó, de a mostani helyzetemben ez a kis pénz is sokat jelentene)
Köszönöm előre is a válaszokat!

Kriszti82 # 2013.10.01. 11:06

Tisztelt fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy október 22-én lejár a gyesem a második gyermekemmel. Már beszéltem a főnökkel és nem akar visszavenni. 2002.07.01. óta vagyok náluk. Közös megegyezéssel akar felmondani, de ugye így nem jár végkielégítés. Köteles vagyok a közös megegyezést aláírni, vagy mit tehetek? Mennyi végkielégítés járna?

Válaszokat előre is köszönöm:Kriszti

Még annyi,hogy mennyi szabadság jár?

1982.09.17 születtem

2007.11.16. első gyermekem születése
2010.10.22. második gyermekem születése

tgyáson 2007.11.11. és 2010.10.30 voltam
2007-ben 2 nap szabim maradt bent.

Etimami # 2013.09.09. 15:09

Tisztelt Fórumozók,

Közalkalmazottként dolgoztam 21 évet. Felmentéssel megszüntették a jogviszonyomat létszámleépítésre hivatkozva. 57 éves elmúltam február 21.-én Mennyi végkielégítés jár? 8 havi béremnek megfelelő végkielégítést kaptam, de úgy hallottam ,hogy aki 5 éven belül eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt annak plusz 4 havi bérnek megfelelő összeg járna még. Jogosan járt-e el a munkáltatóm mikor csak az alacsonyabb összeget fizette ki. 2013. július elsejétől felmentési időmet töltöm , amely december 30.-án jár le és December 31-től kérem a nyugdíjazásomat, mivel akkortól meg lesz a 40 év munkaviszonyom. Ha esetemben jogtalanul járt volna el a munkáltató, kihez fordulhatók jogorvoslatért?

Segítségüket előre is köszönöm!

Üdv.:

Etimami


segítséget szeretnék kérni. Közalkalmazottként dolgoztam 21 évet. Felmentéssel megszüntették jogviszonyomat létszámleépítésre hivatkozva. 57 éve

Arany0306 # 2013.08.31. 17:28

Üdvözlöm!
Én azzal a kérdéssel fordulok Önhöz/Önökhöz , hogy 2012-ben közös megegyezéssel eljöttem a munkahelyemről és 25 év után megkaptam az ezután járó végkielégítésem.Hét hónap elteltével lehetőséget kaptam, hogy ismét visszatérjek a munkahelyemre szintén ugyanebben a szakmában, de területileg máshová, amikor is közölték velem a leendő első munkanapomon hogy nem mehetek vissza többet dolgozni, konkrét indokot nem adtak! Sajnos csak találgatni tudok a miértjére(talán a kapott végkielégítés miatt, nem tudom!
Ezúton szeretném megkérdezni, hogy mit tanácsol mitévő legyek, és hogy jogos-e részükről ez az egész, meg az eljárás menete?
Köszönöm válaszát

pazs # 2013.08.02. 12:37

Nem kell papír ahhoz, hogy elhelyezkedj.

Haribofan # 2013.08.02. 10:09

Nagyon szépen köszönöm a segítségét!
Annyit tudok,hogy kényszertörlés alatt van a cég múlt év november óta,és még mindig tart és ez akár elhúzódhat akár 2 évig is,mire megszűnik. NAV-ban annyit láttak,hogy jogviszonyban vagyok,munkanélkülire sem tudok menni,elhelyezkedni szintén nem,mert nincs papírom.Válaszra sem méltatnak.Pereskedni sem szeretnék,pénz sem kell a cégtől,csak kapjak papírt és szűnjön meg a jogviszonyom.Hol tudnak segíteni ebben?Egyedül nevelem a gyermeket és szeretnék elhelyezkedni már végre.Válaszukat előre is köszönöm még egyszer!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.02. 07:04

Ha a céget törölték, akkor azzal dátummal a munkaviszonyod is megszűnt. Ha valóban kényszertörlés történt, akkor valószínűleg irattár sem maradt utána.

Az egészségbiztosítási pénztárnál tudod tisztázni a biztosítási jogviszonyod tartamát.

Haribofan # 2013.08.01. 20:58

Segítségüket szeretném kérni,hogy mit lehet tenni olyan esetben,hogy 2009-ben átjelentettek névváltoztatás miatt egy másik Kft-be,de ez ugyan az a cég,csak névváltoztatás történt.Itt 1 hónapot maradtam,aztán terhességi betegállományba kerültem 9 hónapig,majd Gyesre,ami idén járt le 2013-ban.Most tudtam meg,hogy múlt év novemberében kényszertörlés alá került a cég,amiről engem nem értesített senki így jogviszonyban vagyok még mindig.Ettől a cégtől senkit sem találok meg,elhelyezkedni sem tudok.
Hova tudok fordulni ilyen esetben,hogy szüntessék meg a jogviszonyomat és kapjak róla papírokat??
Válaszukat előre is köszönöm!

shlady # 2013.07.30. 15:57

A mai napon kaptam meg a felmondásomat, de mivel szociális járadékos vagyok, azzal fogadtak, hogy nekem nem jár végkielégítés. Tud valaki ilyen rendeletről?

Lyonee # 2013.07.10. 16:38

Nem az utolsó kérdéshez kapcsolódott a kérdésem.

Közalkalmazott felmentési idejének a munkavégzésre nem kötelezett felére vonatkozó szabadságot a KLIK nem akarja kiadni. Eddig arra is járt, szerintem most is. Az MT 55 (1) a)-k) -ban felsorolt esetekre jár szabadság, ezért ha a felmentési idő megfelel a k-nak, akkor most is jár. Ehhez kérek tőled megerősítést, jól gondolom?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.10. 16:12

Ahogy az előbb mondtad. A halállal megszűnik a munkaviszony, akkor is, ha épp a felmentési idő telik. Tehát a felmentési idő is lerövidül.
Ha arra vonatkozik a kérdésed, hogy esetleg ily módon a munkavállaló nem mentesült a felmentési idő felére a munkavégzési kötelezettség alól, akkor azt mondom, hogy azt viszont ki kell fizetni az örökösöknek.

Lyonee # 2013.07.10. 14:40

Kedves kbs!
A felmentési idő lehet az MT 55. (1) k?

55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól

  1. munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott tartamra.