végkielégítés és felmondás


drbjozsef # 2020.07.03. 05:13

Tamás2016,

Nem szabályos.

A munkáltató, ha akar, felmenthet a munkavégzés alól bármikor. De szabadságot csak az Mt. szerint adhat ki, a felmondási időre is. Vagyis 15 nappal előbb közölnie kell annak időpontját.

Jelezd, hogy ez így nem szabályos, ha akar, ÍRÁSBAN mentsen fel a munkavégzési kötelezettséged alól - ez természetesen fizetett lesz, plusz a szabadságodat is meg kell váltania a végén. És menj be a munkahelyedre természetesen ezeken a napokon is.

Nem tudom mi lehet ez a "záróvizsgálat". Kérjed, hogy írásban utasítson erre, megjelölve benne a vonatkozó paragrafust, mi alapján kéri ezt. Szerintem nincs ilyen.

Tamás2016 # 2020.07.02. 17:48

Sziasztok, a segitségetekre lenne szükségem: a munkáltató megszüntette a munkaviszonyomat, 30napos felmondási idő felét törvényileg fel kell hogy mentsen a munkavégzés alól, a maradékra meg kiadja a szabadságomat. Két kérdés merül fel. Jogszerű az, hogy nem tarja meg azt, hogy 15nappal előtte jelzi a szabadság kiadását? Felmondás utáni 4 naptól utasított a szabadság kivételére a jelenléti ív szerint.
Illetve, úgy hogy a hónapban végig szabadságon és felmentésen vagyok (elvileg egyik esetben sem kötelező sem a munkavégzés, sem a rendelkezésre állás) mégis nyomatékosan kijelentette, hogy menjek el orvosi "záróvizsgálatra" mert az a kilépési folyamat része. Törvény szerint ez nem olyan munkakör, ahol szükséges. Lehet hogy azért, mert belépés óta nem voltam orvosi vizsgálaton, és most szeretné. De kötelezhet erre igy?

Tamás

drbjozsef # 2020.06.21. 20:14

rian20,

Mivel tényállás helyett csak panaszkodsz, azt lehet kihámozni, hogy bevezették a munkaidőkeretet, a beosztás meg eleve munkáltató joga. Így valószínűsíthetően az egyenlőtlen beosztás is jogszerű, és a túlóra ki nem fizetése is, hiszen munkaidőkeretben ez nem túlóra.

Ezekhez nem kell szerződést módosítani, mert a munkaidőbeosztás annak nem része.

Ha te mondasz fel rendes felmondással, nyilván nincs végkielégítés.

Ha van JOGSZERŰ okod az azonnali felmondásra, akkor jár a végkielégítés is. De az nagyon nem egyszerű - ha nem megfelelő az ok, akkor te fogsz sokszámjagyű kártérítést fizetni a munkáltatónak.

gerbera317 # 2020.06.21. 19:03

Pereld be a munkáltatódat. Így a jussodat is megkapod, meg ki is rúgnak bosszúból, és akkor jár a végkielégítés is.

rian20 # 2020.06.21. 18:46

Üdvözletem!
Olyan kérdésem lenne, hogy 9 évi folyamatos munkaviszony után, hogyan tudnék úgy felmondani a munkahelyemen, hogy jogosult legyek a végkielégítésre! Több hete úgy járok munkába hogy hétfőtől - csütörtökig 10 órát dolgozom gyártósor mellett, a pénteki nap szabad volt, eddig mert mostmár péntekenként is be kell járni, de a cég nem hajlandó ezt a túlórát kifizetni, plussz órába hajlandó csak elszámolni,(munkaidőkeret átcsoportosítás) amit persze akkor fog kiadni amikor ő akarja! Ezekről a megváltozott munkaidőkről semmilyen szerződést nem írtunk alá... Kérdésem az lenne hogy jogos-e ez az eljárás a cég részéről, és hogy megtudnám-e szüntetni a munkaviszonyom úgy hogy megkapjam a végkielégítést! Válaszát előre is köszönöm!

Szomorú örökös # 2020.05.01. 14:28

Eri mami

Kerdesem az lenne, hogyan lehet felmondani azonnal 1 eves munka viszony utan pl.azt el kell fogadniuk, hogy csaladi okok miatt?

Azonnal” nagy valószínűséggel sehogyan se tudsz felmondani. Felmondási időt ki kell tölteni. Úgy lehet esetleg megúszni, ha megegyezel a munkaadóddal ezen a téren, de szerintem erre kevesen hajlandók.

Eri mami # 2020.05.01. 14:19

Jó napot! Kerdesem az lenne, hogyan lehet felmondani azonnal 1 eves munka viszony utan pl.azt el kell fogadniuk, hogy csaladi okok miatt? Vagy koltozes több mint 30 km-re így a bejarast nem todom megoldani. A felmondasba bele kell írnom az okot? Köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.01. 13:20

Nem.

Különleges ember lehetsz. A munkavállalók nemigen szoktak arra panaszkodni, hogy kevés a munka. (Ha csak nem darabbéresek.)

Irodista # 2020.05.01. 12:03

A következő dilemmával/kérdéssel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni:

Több mint 2 éve már hogy a mostani munkahelyemen vagyok, de rengeteg kisebb-nagyobb tényező lépett közbe, ami miatt a mostani munkaviszonyomat szeretném megszüntetni:

  1. Utóbbi pár hónapban szinte állandósult a munka/ tennivaló hiánya az irodában az önhibámon kívül, amit nem egy alkalommal jeleztem a felettesemnek, kérve hogy valamilyen módon orvosoljuk ezt, de sajnos eredmény nélkül az esetek nagy részében.
  2. Olyan apróságok mint pl az általunk használt elektronikus rendszerben a szabadnapok/ szabadnap módosítások nincsenek jóváhagyva a főnököm által a sokadik kérés ellenére sem, noha előzetesen szóban meg lett beszélve vele és más hasonló munkahelyi ügy, amelyeknél nagyon "egyoldalú" a kommunikáció (mégha ez az önhibáján kívül is történik).

A kérdésem az lenne, hogy ez (ezek) elég alapot adhatnak-e jogilag egy azonnali munkavállalói felmondáshoz? Vagy ilyen téren még a közös megegyezés szerinti felmondás lehet a megoldás?

Ugyanis normálisan 30 napos a felmondási idő, de a körülményeket tekintve feleslegesnek érzem, hogy a szükségesnél tovább pazaroljuk egymás idejét a munkaadómmal.

Előre is köszönöm a választ!

drbjozsef # 2020.04.19. 04:54

(egyébként szerintem nincs ilyen felmondási/lemondási tilalom. Egészségügyi dolgozók külföldre utazása van korlátozva.)

Szomorú örökös # 2020.04.19. 04:19

paradicsommadar

a veszélyhelyzet ideje alatt egészségügyi szakdolgozóként nem mondhat fel

Nyilván, hiszen jól látható jelenleg, hogy ez csakis a miniszter privilégiuma lehet kizárólag.
Csakis ő mondhat fel a vészhelyzet alatt akárkinek, aki az egészségügyben dolgozik. :-O

efi99 # 2020.04.18. 20:07

Akkor küldjön be egy adatot 1 óra késéssel a minyisztériumba és KM máris kirúgja, problem solved.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.17. 21:19

(Egyébként három hónap a lemondási ideje, amit végig kell dolgoznia - tehát azzal sincs sokkal beljebb, ha lemondhat.)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.17. 21:18

A veszélyhelyzeti rendeletekbek keresd. Ha ott nincs, akkor máshol se.

paradicsommadar # 2020.04.17. 20:05

Tisztelt Kollégák!

Egészségügyi szakdolgozóként (szerződése szerint: közalkalmazott- egészségügyi szakdolgozó, gyógytornász) dolgozó ismerős a felmondását fontolgatja,ám a kórházban azt az információt mondták neki, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt egészségügyi szakdolgozóként nem mondhat fel. Erre keresem a jogszabályi hátteret, ám mindeddig nem találtam.

Van erre vonatkozó rendelet?

Köszönettel:

Z.Fanni

drbjozsef # 2020.04.15. 17:43

szkury,

A szabadságot a munkáltató adja ki, nem te veszed ki.

A munkáltatónak 7 napot a munkavállaló kérése szerinti időben kell kiadni, de ezt a munkavállalónak 15 nappal korábban kell kérnie. Vagyis igen, most még kérheted, és elvileg köteles is kiadni legkorábban két hét múlva. De közösen megegyezni persze bármiben lehet.

szkury # 2020.04.15. 17:06

Üdvözletem!
A munkáltatóm jelezte ma, hogy pár napon belül felmond nekem 20 év munkaviszony után és dolgoznom kell a felmondási időm felénél (ha jól néztem az 45 naptári nap).
Az iránt érdeklődnék, hogy úgy számoltam kb. 7 nap szabim lenne részarányosan a mai napig, azt kivehetem-e a ledolgozással töltendő időszakban, nem kérve a kifizetését?
Előre is köszönettel!

drbjozsef # 2020.04.06. 13:43

A hozzászólásod után következő 3 hozzászólás mind arra válaszolt.

Ha így jobb :

Mt.77§.(2) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a (3) bekezdésben meghatározott tartamban fennálljon.

Vagyis egészen pontosan meghatározza az Mt., hogy napra kell számolni. Neked nincs meg a 10 éves munkaviszonyod sajnos.

beatrix.fekete@gmail.com # 2020.04.06. 11:46

Jó napot!

Csak érdeklődnék, hogy a 2020.04.03. 11:41-kor elküldött kérdésem elkeveredett-e, kapok-e rá választ?

Előre is köszönöm.

drbjozsef # 2020.04.03. 16:10

Santi1981,

Most már igen. Azt aláírtad. Most az az alap. Nem küldhet fizetés nélkülire, de a 2 órás munkaviszonyt fenntarthatja.

Santi1981 # 2020.04.03. 13:36

Sziasztok!

10 éves munkaviszony után a főnököm április 1-el napi 2órás munkaviszonyra jelent át, amit aláírtam.
De ma közölte, hogy inkább fizetetlen szabadságra akar küldeni a koronavírusra hivatkozva. A megrendelések csökkentek, viszont nincs bajban a cég. Valószínű arra megy ki a játék, hogy felmondjak és ne kelljen végkielégítést fizetnie. Ha nem fogadom el a fizetetlen szabadságot, akkor a gyakorlatban mik a lehetőségeim? Maradok 2órában és ezzel kivéreztet? Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.03. 12:35

De. Köszönöm!

drbjozsef # 2020.04.03. 11:36

Nem 77§(2) kellene az legyen?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.03. 10:05

Ott van az. Mt. 72. § (2) és 69. § (4).

beatrix.fekete@gmail.com # 2020.04.03. 09:41

Kedves Szakértő jogász!

2020. április 1-én felmondott nekem a munkaadóm. 2010. május 18-án lett aláírva munkaszerződésem.
A kérdésem, hogy ez most 10 éves munkaviszonynak számít-e, hisz dátum szerint csak a felmondási idő alatt érem el a 10 éves munkaviszonyt.
Ez a kérdés mind a felmondási idő, mind a végkielégítés szempontjából fontos. A törvényben csak annyit találni, hogy legalább öt év esetén és legalább három év esetén.

Előre is köszönöm válaszuk.

Üdvözlettel,
Fekete Beatrix