végkielégítés és felmondás


drbjozsef # 2020.04.01. 11:43

Tomasovics,

Igen.
Rendes felmondással felmondhat.

Tomasovics # 2020.04.01. 09:40

Köszönöm válaszát.

Még annyit kérdeznék hogy bércsökkentés esetén szükséges-e módosítani a munka szerződést?
Mit tehet a munkaadó ha én az új szerződést nem írom alá?

Köszönettel: Tamás

sortie # 2020.04.01. 08:45

Tomasovics 2020.04.01. 09:48

Üdvözlöm,

Munkajoggal kapcsolatban szeretnék információt kérni.

Már több mint 3 éve dolgozom egy cégnél. A járványra való tekintettel a vezetés szeretné csökkenteni a dolgozók bérét.

Az a gyanúm hogy azoknak a kollégáknak köztük nekem is akiknek már járna végkielégítés, ami 1-2 vagy több havi bért jelentene nem akarják kifizetni. Ezért először csökkentik a béreket hogy majd kisebb költségekkel szabaduljanak meg a dolgozóktól. Ez elképzelhető?

Előre is köszönöm válaszát.

Tamás

Igen, elképzelhető.

Mt. 77. § (3) A végkielégítés mértéke
a) legalább három év esetén egyhavi,
b.legalább öt év esetén kéthavi,
c.legalább tíz év esetén háromhavi,
d.legalább tizenöt év esetén négyhavi,
e.legalább húsz év esetén öthavi,
f.legalább huszonöt év esetén hathavi

távolléti díj összege.

Mt. 148. § (1) A távolléti díjat
a.az esedékessége időpontjában érvényes alapbér (136. §), pótlékátalány (145. §),
b.az esedékesség időpontját megelőző utolsó hat hónapra (irányadó időszak) kifizetett

ba) teljesítménybér (150. §),
bb) bérpótlék (151. §)
figyelembevételével kell megállapítani.

(2) Az esedékesség időpontja
a) a távollét kezdő időpontja,
b.a végkielégítés tekintetében

ba) a munkáltatói felmondás közlésének az időpontja,
bb) a 77. § (1) bekezdés b) és c) pontja esetén a munkaviszony megszűnésének időpontja, vagy

Tomasovics # 2020.04.01. 07:48

Üdvözlöm,

Munkajoggal kapcsolatban szeretnék információt kérni.

Már több mint 3 éve dolgozom egy cégnél. A járványra való tekintettel a vezetés szeretné csökkenteni a dolgozók bérét.
Az lenne a kérdésem hogy ezt munkaszerződés módosítással teheti csak meg? Illetve mi a helyzet ha nem fogadom el?

Az a gyanúm hogy azoknak a kollégáknak köztük nekem is akiknek már járna végkielégítés, ami 1-2 vagy több havi bért jelentene nem akarják kifizetni. Ezért először csökkentik a béreket hogy majd kisebb költségekkel szabaduljanak meg a dolgozóktól. Ez elképzelhető?

Előre is köszönöm válaszát.

Tamás

wers # 2020.03.10. 06:43

Ok, köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.10. 06:35

Van, de pont nem vonatkozik az egészségügyi alkalmatlanságra. (Meg amúgy sem abszolút, csak szigorúbb feltételekhez kötik.)

wers # 2020.03.10. 05:14

Nincs valami védett kor féle?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.09. 16:40

Igen.

Angel62 # 2020.03.09. 16:08

61 éves leszek! Augusztusban lesz 30éve, hogy egy munkahelyen dolgozom, de most, betegségemből kifolyólag, a munkahelyemen nem tudnak munkát biztosítani. Így felmondanak, mi jár ennyi idő után, felmondási idő, végkielégítés? Mire számíthatok! Köszönöm

drbjozsef # 2020.01.31. 19:19

30 = 30 nap
ki nem vett fizetések = ki nem vett szabadságok
bocs

drbjozsef # 2020.01.31. 19:18

Vt77

Ha rendes felmondással felmondanál, és a szerződésetekben nincs eltérés, akkor az Mt. szerint lenne 30 ledolgozandó felmondási időd, és természetesen nem jár végkielégítés. A ki nem vett fizetéseket meg kell váltani - azt kifizetik, vagy kiadhatja a munkáltató a felmondási idő alatt is.

Minden ettől való eltérés megegyezés kérdése. Nyilván a munkáltatónak akkor éri meg változtatni, ha kölcsönösen kaptok egymástól valamit. Ha végkielégítést akarsz, kérhet több felmondási időt, ha ez érdekében áll (hogy betanitsd pl. az utódód ha van ilyen). Vagy fordítva, lemond a felmondási idődről, mehetsz rögtön, de akkor lemondasz az arra az időre járó bérről is.

Hogy mehetsz is rögtön, végkielégítést is kapj, meg még a szabijaidat is megváltsa, az nemigen áll érdekében...

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.31. 18:26

Kérni bármit lehet.

Vt77 # 2020.01.31. 18:18

Jó estét kívánok.
Február 3án van 6 éve hogy a munkahelyemen dolgozom. Ha közös megegyezéssel kérem a munkaviszonyom megszűntetését akkor kérhetem a végkielégítést ? Ha igen, ezesetben mennyit ?
A múlt évről áthozott szabadságaimat is kérhetem hogy fizessék ki ?
Köszönöm a választ.

drbjozsef # 2019.12.08. 15:04

Nos, ha hülyeséget írtam, majd kijavít, de ebben elég biztos vagyok.

mégegyhülye # 2019.12.08. 14:38

Drbjozsef,

arra gondolni sem mertem, hogy így van. Korábban úgy értettem, hogy a végkielégítés mértéke a felmondás napján érvényes munkaviszony időtartamával számítódik. De ez így sokkal jobban hangzik. :)

drbjozsef # 2019.12.08. 14:24

mégegyhülye,

Szerintem meg arra céloz az ügyvéd úr, hogy a munkaviszonyod a felmondási időd végén szűnik meg (akkor is annak utolsó napján, ha a törvény miatt az utolsó akár 35 napról is fel vagy mentve a munkavégzés alól), vagyis bőven túllépheted a 20 évet, és akkor a magasabb végkielégítés ÉS a felmondási időre járó bér IS jár(hat).

mégegyhülye # 2019.12.08. 13:43

Akkor ezek szerint legalább 70 nap részükről a felmondási idő, aminek a felét nem is kell ledolgoznom? Már ha jól értettem. :) Plusz a végkielégítés. Végül is a hosszabb felmondási idő ellensúlyozza azt a 17 napot. :)
Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.08. 09:44

szerződésemben 30 nap van.
Ha te mondasz fel.

mégegyhülye # 2019.12.08. 06:35

A határozatlan idejű szerződésemben 30 nap van. Csak kérdés mikor ejtik meg a felmondást.
Sajnos azt is el tudom képzelni, hogy a jelenlegi munkáltatóm mond fel még "időben", hogy az újnak ne kelljen ezzel bajlódni, meg persze fizetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.07. 18:31

Szerinted 20 év után mennyi a felmondási időd?

mégegyhülye # 2019.12.06. 13:34

2000. július 17. óta dolgozom itt, 2020. június 30-tól új tulajdonos lesz, aki valószínűleg nem tart igényt a munkámra. Sajnos pontos tájékoztatást egyelőre nem kaptam.
Reméltem, hogy létezik valami méltányosság ilyen esetekre, amikor ennyin múlik egy havi végkielégítés.
De köszönöm a választ. :)

mégegyhülye # 2019.12.06. 13:11

Hány havi végkielégítésre számíthatok, ha 17 nap híján 20 év munkaviszony után rendes felmondással elküld a munkáltatóm?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.02. 08:13

Ha jól látom, munkáltatói felmondásra neked hathavi végkielégítés járna. (Meg még másfél hónap felmentés a munkavégzés alól.) Miért fogadnál el hármat?

(Veled amúgy is óvatosnak kell lennie a munkáltatónak, mert a baleset miatt befigyel a kártérítési igény.)

gulylala # 2019.12.01. 21:23

Tisztelt Szakértő 1986-óta műszakvezetőként dolgoztam egy sertéstelepen.Két éve egy üzemi baleset ért majd egy év táppénz után rokkantsági ellátás mellett szerződés módositás nélkül irodai dolgozó és takarmányos munkakörbe kezdtem dolgozni ugyanott.Egy év után egy fertőző betegség miatt állománycserét hajtanak végre a telepen.Az ujratelepitést a tulajdonos 10 fő csökkentésével akarja végrehajtani.Az igazgató egy másik homályosan körülirt szakképzettségemnek nem megfelelő de a gazdaságon belüli kerületben növénytermesztési állást ajánlott a lakhelyemtől 30 km-re.Visszautasitottam jelentősen hátrányos anyagiak miatt(az utazási klts-30000ft).Ezután felajánlották hogy közös megegyezéssel távozhatok.Az lenne a kérdésem hogy a nekem szóban bejelentett létszámleépités miatt ragaszkodjak a munkáltató felmondásához vagy a közös megegyezés mellett egy három hónapnyi végkielégítést próbáljak elérni.

Előre köszönöm válaszát

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.04. 05:47

Írd le konkrétan mi történt. Mi az az "üzemeltetőváltás"? Ki, mit üzemeltet, és te mit dolgozol? Na és, nincs-e véletlenül valami erről a szerződésben?