végkielégítés és felmondás


bigdady # 2019.02.12. 13:54

Jogi nem erkölcsi kérdesekben kértem segítséget és bírálásra sem volt szükségem.
Kiszűrtem a jogi részeket és igyekeztem figyelmen kívül hagyni a többit.
Köszönöm

wers # 2019.02.12. 12:54

bigdady, nem bántás, de 10 éve tudod, hogy szabálytalanul foglalkoztatnak, és tűröd.

drbjozsef # 2019.02.12. 12:36

Szomorú az, hogy 2019-ben hogy emberek nem ismerik az alapvető jogaikat, és - jellemzően kényszerből - belemennek olyasmibe, ami még az előbbi jogok ismerete nélkül is nyilvánvalóan szabálytalan. Nos, aki elfogadja az ilyen feltételeket, akár kényszerből is, az ne nagyon számítson a jog segítségére.

bigdady # 2019.02.12. 12:02

Szomorú, hogy nem számíthat az ember arra hogy jogilag rendben lezárják vele a munkaviszonyát törvény szerint és nem is tehet ellene nagyon semmit 2019ben.
Köszönöm a segítséget

drbjozsef # 2019.02.12. 10:38

Felkészülni nem nagyon tudsz egy olyan munkáltató lépéseire, amely az alap szabályokat se igen tartja be.

Ha nem akarnak munkát adni vagy felmondanak, vagy fizetik az állásidőt.

De azért azt is érdemes tudni, hogy egy jogszerű foglalkoztatásban, adott munkaszerződés keretein belül is elég tág határok között van mozgástere egy munkáltatónak a dolgozó "szívatására". Például ideiglenesen egyéb munkára rendelhetnek (wc pucolás), vagy más telephelyre irányíthatnak (ká messze).

bigdady # 2019.02.12. 10:10

Igen én szeretnék dolgozni még nyárig de attól tartok ők nem akarnak és erre próbálok felkészülni.

drbjozsef # 2019.02.12. 09:37

Nem mindegy mert 6 hónapig nem ülnék otthon fizetés nélkül ha nem muszáj.

Ja, hogy addig dolgoztatni se akarnak, attól tartasz?

A fizetést nem neked kell bizonyítani, hogy megkaptad. Neki kell, hogy kifizette. Ha nincs aláírás, bajos lesz.

Kérheted az utalást is, de amit "nem" kaptál meg, azt nem tudod bizonyítani, csak amit igen.

Ha nem tudnak munkát adni, és nem adják írásba a munkavégzés alóli felmentést, én bemennék dolgozni a munkahelyemre, és elüldögélnék - már ha nem mondanék fel előbb.

bigdady # 2019.02.12. 09:20

Se bérpapír se fizetés átvétel nincs se jelenléti ív. Gyanítom helyettem írják alá.

bigdady # 2019.02.12. 09:19

Nem mindegy mert 6 hónapig nem ülnék otthon fizetés nélkül ha nem muszáj.

Be vagyok jelentve és munkaszerződésem is van.

Ok írásban kérem. Ha nem adja tudok bármit tenni?
Bért kérhetem utalva hogy tudjam bizonyítani nem fizet? Az hogy van?
Köszönöm

drbjozsef # 2019.02.12. 09:16

Megnézted már, hogy be vagy egyáltalán jelentve? Van ügyfélkapud? Ha nincs, csinálj egyet.

Van munkaszerződésed? Aszerint dolgozol, aszerint kapod a fizetésedet? Szoktál aláírni jelenléti ívet? Szoktál aláírni bérpapírt, amikor fizetést kapsz?

Ha munkarended szerinti munkaidőben hazaküldenek, akkor kérd írásba, hogy nem kell dolgoznod. Az elég lehet utólag a fizetésre.

drbjozsef # 2019.02.12. 09:13

Február van. Szeptembertől nem fogok ott dolgozni vagyis majd nyáron fogok csak felmondani.

Nem teljesen mindegy most nem kapsz végkielégítést vagy nyáron nem kapsz végkielégítést? Nem igazán érzékelem a különbséget...

bigdady # 2019.02.12. 08:43

Február van. Szeptembertől nem fogok ott dolgozni vagyis majd nyáron fogok csak felmondani.

bigdady # 2019.02.12. 08:42

Drbjozsef: jogi tanácsot kértem mit tegyek ha hazaküldenek hogy majd szólnak ha lesz munka és nem fizetnek, előbb utóbb meg kell szüntetniük ekkor is a munkaviszonyomat vagy végtelenségig fizetik a járulékokat?
Tértivevényes levél hogy kérem a fizetésem innentől bankszámlára utalni? Azt nem tudja letagadni

drbjozsef # 2019.02.12. 08:42

Te írtad.
Nem kívánsz szeptembertől ott dolgozni.

bigdady # 2019.02.12. 08:38

Most olvasom hogy munkavállaló. Én nem mondtam fel ezt honnan veszed?

bigdady # 2019.02.12. 08:37

Rendes felmondás esetén nem jár végkielégítés?

wers # 2019.02.12. 05:54

Főként, hogy a munkavállaló rendes felmondással él. Még szabályos foglalkoztatás esetén sem járna végkielégítés.

drbjozsef # 2019.02.12. 05:46

Nos igen. Miféle végkielégítés, ha betegszabadságra se fizet, meg hazaküld mert nincs munka és állásidőre se fizet? Ez nem is munkaviszony.
Elfogadtad, hogy dolgozol neki annyiért, amennyit éppen van kedve fizetni, akkor, amikor akar. Nem terveznék a helyedben arra, hogy majd végkielégítést fizet.

wers # 2019.02.12. 05:33

Itt meg 10 éven túl dolgozok és nem hagynám itt a 3 havi végkielégítést.

Egész idáig arra próbált rávezetni drbjozsef, hogy csekély az esélye, hogy ez esetben járna neked végkielégítés.

bigdady # 2019.02.11. 19:21

Idő előtt az lemaradt

bigdady # 2019.02.11. 19:09

Mint írtam meg van már de csak szeptemberben kezdek. Itt meg 10 éven túl dolgozok és nem hagynám itt a 3 havi végkielégítést.

drbjozsef # 2019.02.11. 19:07

Úgy, hogy keresel egy másik munkahelyet. Egy normálisat.

bigdady # 2019.02.11. 18:50

Mi van ha azt mondja a munkáltató hogy menjek haza/szabadságra majd szól ha jöjjek? Miközben ezt sosem fizetik? Ez ellen hogyan védekezzek?

bigdady # 2019.02.11. 18:31

Köszönöm

drbjozsef # 2019.02.11. 18:12

bigdady,

A törvény ez :

Mt.78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

  1. a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
  2. egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

(2) Az azonnali hatályú felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni.

Nem szokták elfogadni megfelelő oknak azokat az okokat, amiről folyamatosan tudomásod volt, és te is elfogadtad.
A bérpapír hiánya akkor fogadható el, ha első alkalommal nem kapsz, és többször, bizonyíthatóan felszólítottad ennek pótlására a munkáltatót. Ha évek óta így dolgozol, akkor ez nem indok az azonnalira, hiszen régóta tudsz róla.

És ez az elv a többi esetleges jogsértésre is. Szándékos, súlyos gondatlanság, jelentős mértékű - és nem is folyamatos.

Persze, ha "odáig fajulna", vagyis valamiféle egyet nem értés alakulna ki (ami ilyen kp-s, papír nélküli helyen igen valószínű az utolsó fizetés környékén), akkor persze felhasználhatod a jogsértéseket, legalább arra, hogy presszionáld a munkáltatót, hogy fizessen ki rendesen.

Én azt mondanám, addig is dokumentálj, rögzíts, és gyűjts a lehető legtöbb jogsértésről bizonyítékot : papírt, hangfelvételt, tanúkat.

Ki tudhatja, mire lesz egyszer jó...