Szabadság kiadása - 14 nap egyben


efi99 # 2020.01.29. 07:04

Pontosan. A szabályozás a nem jó és ezt használja ki a munkáltató. Alapjaiban rossz, eleve arra a hamis feltételezésre épül, hogy a munkáltató tudja, hogy mikor fáradt a munkavállaló. Vagy hogy mikor megy 2 hétre nyaralni. Legalább ez utóbbi lenne összhangban azzal, hogy hány nappal rendelkezik a dúgozó, de nem. Ezek után aztán nem csoda, hogy nem a szabályok szerint, hanem 2 másik módon megy jellemzően a szabadságolás: vagy orrba-szájba szívatják a munkavállalókat, vagy mindenki akkor csipkedi ki akárhányasával, amikor akarja.

drbjozsef # 2020.01.29. 05:13

Értem, és igaz is. De akkor mi a "lapít" ?

Szerinted a szabályokat ismeri, mégis kiveszi a dolgozó, mert szüksége van rá. Akkor legfeljebb a szabályokkal lehet gond, nem a munkáltatóval...

efi99 # 2020.01.28. 20:54

Nem kötelező és ismerik a szabályokat.
De tudod, 150 nap alatt az emberek 99%-ának akad ilyen-olyan dolga hétköznapokon is.
Így megy ez.

drbjozsef # 2020.01.28. 15:02

Lapít?

Hát kötelező kérni azt a pár napot a munkavállalónak? Vonatkozik-e rájuk a szabály, ha nem ismerik azokat?

Így megy ez.

efi99 # 2020.01.28. 13:50

Könnyű kijátszani. A legtöbb munkáltató ugyanis az első 5 hónapban lapít. Ennyi idő alatt szinte mindenki kér már jó pár napot, ezzel szépen le lesz tudva az a rész, amivel a szerencsétlen munkavállaló rendekezik. Ezután aztán nyáron, meg decemberben már a munkáltató diktál, amikor pont a kívánságműsorok jönnének.

drbjozsef # 2020.01.28. 05:49

vk727,

Mt.122. §(1) A szabadságot - a munkavállaló előzetes meghallgatása után - a munkáltató adja ki.
(2)A munkáltató évente hét munkanap szabadságot - a munkaviszony első három hónapját kivéve - legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Ennek során a 121. § megfelelően irányadó. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.
(3)A szabadságot - eltérő megállapodás hiányában - úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. E tekintetben - a szabadságként kiadott napon túl - a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe.

vk727 # 2020.01.27. 23:22

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy mennyi szabadság fölött rendelkezik egy munkavállaló? Olvastam valahol hogy max 7 nap fölött dönthet és 2 részletben veheti ki maximum. Abban az esetben ha már ebben az évben két alkalommal 1-1 nap szabit kivettem akkor a maradék öt nap fölött nem rendelkezhetek kötelező érvényűen a munkaadó felé? Köszönöm a választ előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.27. 16:23

Mondjuk úgy, hogy megállapodhatnak a törvénytől eltérően.

gylab # 2020.01.27. 14:15

Sziasztok!

Ez a topic elég régi, ezért kérdezek. A hatályos MT szerint munkaszerződésben előre lemondhat a munkavállaló arról a jogáról, hogy az évi egyszeri 14 napot egyben vegye ki?

efi99 # 2013.03.02. 10:32

Nem kell már egyben kiadni.
Mondjuk eddig sem ért semmit, mert a munkavállaló korábban is csak kevés nappal rendelkezett (alapszabi negyede), ezért 2 hetet egyben úgysem tudott kérni, a munkáltató meg kiadta ugyan egyben, ha muszáj volt, de lehet, hogy egy esős novemberben.

Kemiaitesok # 2013.03.01. 19:49

Tisztelt Jogi fórum!

Visszanéztem pár oldalt a témában, de ilyet nem találtam, bár gondolom van, csak nem voltam elég kitartó.

Ma hallottam bent a cégnél (közszféra, közalkalmazott vagyok), hogy idei évtől 7 nappal rendelkezek magam, s 14 napot egyben ad ki a munkáltatóm. Azt már le se írom, mit gondolok arról, hogy egész évben diplomásként éhbérért dolgozok, s még ezt a kevés szabadságom is megmondják mikor vegyem ki...

Szóval az lenne a kérdésem, hogy találtam egy ilyen részt ebben tv-ben:
A szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy tartama legalább összefüggő tizennégy napot elérjen.

S itt találtam egy írást is erről:
http://www.jogiforum.hu/hirek/28910
5 bekezdés:
"A felek megállapodása szerint a szabadság úgy is kiadható, hogy annak tartama a 14 összefüggő napot ne érje el."

Valaki kifejtené nekem, hogy ezt hogy lehet megvalósítani, mit is jelent? Akkor ezzel a kitéllel akár szétszedhető ez a 14 nap is mondjuk egy hetekre? Vagy akármilyen időtartamra? Egy legális kiskapu a rendszerben? Mert ha igen, akkor szinte semmi értelme az egésznek, bár nem vagyok jogász, csak józan ésszel gondolkodom.

Várom segítségüket, előre is köszönöm.
Üdv Lajos