Dolgozó részéről azonnali felmondás.


Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.10. 09:42

Tényleg az a kérdés, hogy felmondhat-e egy munkavállaló, illetve, hogy szabadon megállapodhatnak-e egymással a felek?

Zandyka # 2014.07.09. 17:59

Tisztelt Jogi Fórum!

Egy (számomra) összetett kérdésben szeretnék segítséget kérni. Családon belül egyéni vállalkozásban voltam alkalmazott, 2009. októbertől Tgyás-gyed majd 2011-től szintén tgyás-gyed-gyes-en voltam. Jelenleg GYET-en vagyok áprilistól. A vállalkozás tavaly szeptembertől szüneteltetve van, én viszont állományban maradtam. Most váratlanul kaptam egy álláslehetőséget, e hó 17.-én kezdhetnék is. A kérdés a következő: Hogy jelentsük ki magamat az e.v.-ből? Megtehetem én mint "mezei" munkavállaló hogy felmondok? Ezesetben csak a kilépésemet kell lejelenteni a változásbejelentőn? A szabadságokat ha én nem kérem, akkor nem kell kiadni? Ha kötelező (nem szeretném), akkor azt hogy adja ki szünetelő vállalkozás?
Köszönöm előre is a választ.

ObudaFan # 2014.07.07. 21:08

Indíthatsz pert 30 napon belül,de teljesen igaza van a munkáltatódnak.

Dolgozó nő # 2014.07.06. 04:22

Gondom a következő:

  • Munkába állásom napja 2014.március 3.
  • Próbaidőm vége május 30.
  • Június 6-án felmentem a Hr osztályra és szóban közöltem szeretnék felmondani.Válasz: felmondási idő 30 nap.Én nem szerettem volna ezt ledolgozni mert várt egy másik cég,június 11-én munkába álljak.
  • Mérlegeltem így nem írtam felmondást csak egyszerűen nem mentem be dolgozni.úgy tudom 3 nap igazolatlan után megszűnik a munkaviszony.
  • Június 11-én munkába álltam a másik cégnél.
  • Aztán jött a levél benne a volt munkáltatómtól kapott papírjaimmal és egy levéllel,hogy jogellenes munkaviszony megszüntetés miatt egy havi bruttó átlagbéremet követeli a cég és fellebezhetek 30 napig,ha nem értek egyet.

Kérdésem a következő: Lesz e ebből munkajogi per és ha igen mikor és mennyi esélyem van?????
A választ előre is köszönöm.

ObudaFan # 2014.06.30. 11:25

Szerintem önmagában arra, hogy egy ilyen munkáltatói utasítást kapsz, nem lehet felmondást alapozni. Amíg a rendkívüli munkavégzés szabályaiba belefér, addig végre kell hajtani, ha már nem, akkor meg kell tagadni és hazamenni a 4 óra után.

Eni24 # 2014.06.29. 18:07

Jó napot kívánok!
Szeretnék segítséget kérni, hogy határozott idejű munkaszerződés (3hónap, próbaidő nincs) esetén, hogy fogalmazzam meg az indokot felmondás írásánál?
Problémám a következő: szerződés alapján 4 órás a munkaidőm,de elötte való nap közli velem, hogy 8 órában kell dolgoznom (ezt nap végén fizeti ki, jelenléti ívbe nem szabad magam beírjam,csak a 4órát) és szombatonként 15órát kell dolgoznom. Ezt nem szeretném folytatni, az volt a válasz, hogy holnap felmondással menjek. Másik kérdés: kézzel írottat is elfogadnak, vagy nyomtatnom kell? Előre is köszönöm a segítséget! (És ilyenkor azonnali hatályos felmondás szükséges?)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.29. 17:28

Nem.

rita74 # 2014.06.29. 16:59

Kedves Szakértők!
Segítséget szeretnék kérni az ügyben hogy élhetek-e a rendkívüli felmondással ha a munkaszerződésem ami határozatlan idejű(6 éve)szerint 3 műszakos,heti 40 órás.Jelenleg sem eszerint dolgozom,hanem 2 műszakban,de előreláthatóan hónapokon keresztül napi 11 órában 6-17ig akarnak foglalkoztatni oly módon hogy egyik héten dolgoznánk,másik héten állásidőt fizetnének,de az ellentétes műszakba is behívnak ha szükséges.Jogszerű ez így?Számomra ez így már teljesen követhetetlen és megoldhatatlan családi problémát okoz.Élhetek a rendkívüli felmondással?Köteles vagyok felmondási időt ledolgozni?Egyáltalán mi az amivel számolnom kell és követelhetne-e bármit is? Köszönöm szépen a választ!

idegenke # 2014.06.27. 18:44

Érdeklődni szeretnék!

Határozott idejű közalkalmazotti szerződésemet fel szeretném mondani.Most egy iskolában dolgozom. Jobb lehetőséget kaptam, napokon belül kezdenem kell. Milyen lehetőségeim vannak, hogy el tudjak menni?

Ha beadom a közös megegyezésen alapuló felmondást, azt köteles- e elfogadottnak tekinteni a munkáltatónak?
Ha felmondási idő alatt táppénzre megyek, mi hátrányom keletkezhet?
Ha vállalom a felmondási időre járó átlagkeresetem kifizetését, azonnal elmehetek? Jól tudom, hogy maximum 2 hónapnyi lehet ez az összeg (KJT szerint?)?

Előre is köszönöm!

ObudaFan # 2014.06.19. 10:02

Picur0816

Főszabály szerint 30 nap a felmondási idő. Kártérítést azt annyit követelhetnek, amennyi a káruk, de a szándékos károkozást kivéve legfeljebb 4 havi távolléti díj. Ebben nincs benne az az eset, amit azért kell fizetned, ha esetleg nem jogszerű a felmondás.

Picur0816 # 2014.06.18. 14:33

Üdvözletem!

Azzal a problémámmal fordulnék mielőbbi segítségért, hogy a tegnapi nap (2014. 06. 17-én) én benyújtottam a munkáltatóm felé, írásban, megindokolva (munkahelyemtől 150 km-re költözök) a határozott idejű szerződésem 2014. 07. 25-ével való megszüntetését. A mai napon (2014. 06. 18-án) a főnökömmel felmentünk a HR-re, miután ő közölte velem, hogy csak abban az esetben hajlandó ebbe gond nélkül beleegyezni, ha én szombaton (2014. 06. 21-én) vállalom a kötelező túlórát. Tudom, hogy elrendelheti a túlórát, de ezt én úgy tudom, hogy jogom van megtagadni és maximum fegyelmivel szankcionálhatja. Emellett közölték velem, hogyha nem megyek be a munkahelyemre (vagyis eltűnök egy szó nélkül), akkor peres úton fogják követelni a kártérítést. Az lenne a fő kérdésem, hogy mennyi ilyen esetben a felmondási idő? Mennyi kártérítést követelhet a cég? A szerződésem október 31-én jár le, ez volt a negyedik szerződés hosszabbításom, amelyek mindig 6 hónapra szóltak, mióta átvettek saját dolgozónak a munkaerő kölcsönzőtől (amelyen keresztül 2 és fél évig dolgoztam a cégnél az átvétel előtt). Nekem augusztus 1-étől lenne biztos állásom, de ők, csak augusztus közepén engednek el, ha nem teljesítem a fent említett kötelező túlórát (6-14-ig). A hétvégére nekem más dolgom van (elutazom), emellett vasárnap este meg már kezdem a következő hetet (tudom a törvény által előírt pihenőidőm meg van, de nekem akkor is szükségem van a teljes szombati napra, ugyanis nem fogok Budapesten tartózkodni ez idő alatt).

Várom mielőbbi válaszát!

Köszönettel: Katalin

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.16. 17:58

Nem.

ostyascukor # 2014.06.16. 17:39

az simán lehet hogy nem értettem meg a választ elsőre, így viszont már világos :)
még egy kérdés:

  • van egy szerződésem új cégnél aminek a keltezése 1 nappal elöbbi mint az azonnali felmondásom dátuma a régi cégnél, de viszont az új szerződés szerinti munkakezdés már a régi cég felmondás dátuma utáni dátum

konkrét példával:
aláírok új helyen hogy kezdek június 23-al, az új hellyel kötött szerződésem keltezési dátuma június 19, viszont a régi helyen felmondok azonnalival június 20-án.
a kérdés hogy probléma-e hogy az új cég szerődésének keltezés dátuma elöbbi mint az azonnali felmondás dátuma

köszönöm az eddigi segítséget is!

ObudaFan # 2014.06.15. 18:22

Amíg azt bírói úton be nem hajtod.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.15. 18:13

Ezek szerint nem értetted meg a választ. A nemfizetésnek egyébként logikailag sincs határideje.

ostyascukor # 2014.06.15. 16:59

"olyan esetben, ha a cég azt mondja, hogy megalapozatlannak tartja az azonnali hatályú felmondásodat, és erre tekintettel nem fizet semmit,"
akkor a kérdésem inkább így szólna:
meddig teheti meg egy cég hogy megalapozatlannak tartja az azonnali hatályú felmondásomat, azaz nem fogadja el és nem fizet?

ostyascukor # 2014.06.15. 16:57

köszönöm a gyors választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.13. 06:03

Attól még célszerű. :)
Mert hátha a bíró másképp gondolja; jobb elkerülni a vitát.

Egyjogász # 2014.06.12. 21:22

"A munkavállaló 78. § szerinti azonnali hatályú felmondásával kapcsolatos igény az elévülési időn belül érvényesíthető."

ObudaFan # 2014.06.12. 07:38

És igencsak célszerű a felmondástól 30 napon belül beadni a keresetlevelet.

Zsolticrx # 2014.06.12. 06:28

Kedves fórumozók!
2011.01.03-tól van szerződésem a cégnél ahol dolgozom.
Eleinte csak határozott,jelenleg határozatlan szerződéssel.Végkielégítésbe beszámít mind a 2 szerződés fajta?
Úgy olvastam,hogy ha azonnali hatállyal felmondok mint munkavállaló abban az esetben is megjár ez a juttatás ezt jól értelmeztem?
Közös megegyezésben is lehet szó a végkielégítésről,bár azt megtagadhatja a munkáltató.
Jól értelmeztem ezeket a jogszabályokat?
Választ előre is köszönöm.

Egyjogász # 2014.06.12. 05:56

A gyakorlat szerint - tekintve, hogy azonnali hatályú felmondásod alapján neked van igényed a céggel szemben - olyan esetben, ha a cég azt mondja, hogy megalapozatlannak tartja az azonnali hatályú felmondásodat, és erre tekintettel nem fizet semmit, a pert neked kell megindítani a cég ellen, és ennek keretében bizonyítani, hogy az azonnali hatályú felmondásod jogszerű volt.

ostyascukor # 2014.06.11. 21:06

Tisztelt Fórumozók

munkavállalói azonnali felmondás esetén mi megtámadhatóság ideje a felmondásnak?
azaz mi az a legkésőbbi időpont ameddig betámadhatja a cég a felmondást (perre viszi az ügyet)
másik kérdés ehez kapcsolódik. azonnali felmondásnál mi a "kifizetés/elszámolás" határideje? tehát a végkielégítés, felmondási idő stb kifizetésének határideje?
válaszukat előre is köszönöm!

nandy # 2014.03.03. 22:26

mangalicza: szerintem nem elégséges az indok. A munkaeszközöket sem tarthatod magadnál.

Szerintem az a legjobb, ha rendesen felmondasz, és kéred, hogy tekintsenek el a felmondási idő letöltésétől. Bár erre nem kötelezhető a munkáltató, de talán belemegy, hiszen így egy gonddal kevesebb neki is.

nandy # 2014.03.03. 22:23

Jerry: kártérítést követelhet.