pedagógusok, gyakornoki besorolás


KPGG # 2018.12.06. 15:25

Kormorán.
valószínűleg igen.
Nézd meg az intézmény szervezeti és működési szabályzatát (SZMSZ) és a házirendet, valamelyikben le vannak szabályozva ezek a dolgok. Van még a pedagógiai program (PEPO), de abban mások vannak asszem. Ezek a szabályzatok általában olyanok, mint minden hasonló, le van írva benne a pedagógusok munkarendjére, beosztására vonatkozó szabályok, de biztos van benne olyan is, hogy rendkívüli munkanap, blablabla.
Na most, véleményem szerint ha betűről betűre be kell vagy be akarnak tartani egy szabályzatot, az nem valami jó, jobb az, ha a szabályok ellenére normálisan meg lehet beszélni a dolgokat.

Kormorán # 2018.12.06. 04:36

Tisztelt Cím!

Segítségét kérem. Benntarthat-e az intézményben az igazgató értekezlet címén, ha aznap bent tartózkodtam az iskolában reggelfél 8-tól délután 4-ig? Köszönöm

Lyonee # 2018.12.05. 21:24

Szívesen. Sok sikert.

KPGG # 2018.12.05. 19:08

Lyonee
Köszönöm! Az általad beszúrt szöveget olvastam el, csak nem akartam beszúrni az egészet. Mint látod a számolásban végül eligazodtam, de köszönöm azt is. :)
Szerintem megvan a megoldás, csak ki kell járnom és várnom. Igazából az igazgató szerintem nemis tudott erről, hogy forintra mennyi lett az egyetemi végzettségre besorolt bérem. Amikor mondtam neki hogy mégis csak át kellene sorolni, mert a törvény azt írja hogy végzettség változáskor a következő hónapban kell átsorolni, meg vittem a törvényt neki. Ő meg szólt a gazdaságisnak hogy oké, soroljon át. Utána nézegettem, mert többre vártam. Aztán azóta már jeleztem felé, hogy nem értem a besorolást, mert hogy szerintem kevesebb, mint kellene. Aztán értekeztünk, előadtam a gondom, a 3,5% rászorzásával kijön a 200%-os összeg, ígéret van rá, de nemigazán voltak képben hogy mi miért van. Olyasmit mondtak, hogy az államkincstári rendszerben ez van, és erre soroltak át. De mint te is írod, és a törvényben is benne van, hogy a törvény csak a minimum illetményt határozza mag. Amelyik kollégámtól kérdeztem, egyiküknek sem vették vissza a tavalyi 3,5% emelés előtti szintre. Szerintem nálam is korrigálni fogják, legalábbis remélem, azon leszek. Ma már okosabb lettem sokkal! Köszönöm a segítséged!

Lyonee # 2018.12.05. 18:08

Elkezdtem írni, de abba kellett hagynom, így nem vettem észre az újabb hozzászólásodat.
"A köznevelési intézmény vezetője a pedagógus munkavégzése színvonalát, nyújtott munkateljesítményét kompetencia és teljesítményalapú értékelési rendszer alapján értékeli, és ennek figyelembevételével..." , ezért írtam az utolsó mondatban, hogy "Azért megkérdezheted, hogy miért nem a magasabb %-t kaptad? Nem végeztél rosszabb munkát,stb...csak finoman..."

Lyonee # 2018.12.05. 18:03

Rád és minden pedagógusra a "A pedagógus fokozatokhoz tartozó garantált illetmény az illetményalap százalékában" tábla vonatkozik. A Köznevelési tv. 65.§ határozza meg az illetményt. Ezt kiszámolva nem nagyon találod meg, de te is kiszámolhatod.

65. § (1) * A fokozatokhoz és ezen belül az egyes fizetési kategóriákhoz tartozó garantált illetményt az illetményalap százalékában az (1a) bekezdés és e törvény 7. melléklete állapítja meg.
(1a) * A köznevelési intézmény vezetője a pedagógus munkavégzése színvonalát, nyújtott munkateljesítményét kompetencia és teljesítményalapú értékelési rendszer alapján értékeli, és ennek figyelembevételével a munkáltató - tankerületi központ által fenntartott köznevelési intézmény esetében a köznevelési intézmény vezetője, szakképzési centrum esetében a tagintézmény-vezető javaslatára és egyetértésével - a tanévre vonatkozóan a pedagógus besorolása szerinti illetménytől eltérően is meghatározhatja az illetményét azzal, hogy a pedagógus illetménye nem lehet kevesebb, mint a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott vetítési alap

  1. középfokú végzettség esetén 119,6 százaléka,
  2. alapfokozat esetén 174,5 százaléka,
  3. mesterfokozat esetén 193,2 százaléka

alapulvételével megállapított illetményalappal számolt illetmény.

(2) * Az illetményalap a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott vetítési alap

  1. középfokú végzettség esetén százhúsz százaléka,
  2. alapfokozat esetén száznyolcvan százaléka,
  3. mesterfokozat esetén kétszáz százaléka.

Mint látod a (2)c-ben lévő 200% csak adható. Az (1)c-ben lévő 193,2% a garantált.
A vetítési alap 101 500 Ft. (2017. évi C. tv.)
101 500 x 120% x 193,2%=235 318
101 500 x 120% x 200% = 243 600
A 120%-t a 7. sz mellékletben megtalálod 3-5 év, és pedagógus1 -re vonatkozóan.

Nézd meg a tavalyi besorolásodat, fogy a 6,5%-hoz tartozó érték külön sorban van-e, és van-e időszak hozzárendelve.
A jogszabály is úgy szól, hogy a garantálttól eltérően tanévenként...

Azért megkérdezheted, hogy miért nem a magasabb %-t kaptad? Nem végeztél rosszabb munkát,stb...csak finoman...

KPGG # 2018.12.05. 17:28

Bocsánat Lyonee, véletlenül írtam a nevet kisbetűvel, ne haragudj.
Időközben megleltem a számítási módot. Először az év alapján 120%. Aztán annak a 193,2%-a. Vagy a 200%.
De az mitől függ, hogy 193,2 vagy 200%?

Bocs a sok kérdésért. :) Csak időközben olvasom a 2011.évi CXC. törvényt, de a joghoz keveset értek.

KPGG # 2018.12.05. 17:08

lyonne

Bocsánat, de hogy lesz a 101500 Ft-ból 193,2%-os szorzóval 243600Ft? 200%-kal sem annyi.

És miért ne vonatkozna rám a közalkalmazotti bértábla?

KPGG # 2018.12.05. 15:58

Lyonee! Köszi a válaszokat!
A neten is többféle bértáblát lehet találni adott évre vonatkozót.

Kicsit az is érdekes, hogy egy állami cégnél, mert állami középiskola, nem tudnak mutatni egy rendes bértáblát, netről letöltöttet mutatnak és arról magyarázzák, nonszensz.

Viszont nem értek pár dolgot továbbra sem. Nekem akkor tulajdonképpen az egyetemi végzettség szerinti átsorolással visszavették a béremet, mert rám ettől kezdve a 2017 szeptemberi 3,5% emelés nem vonatkozik. De a többi munkatársam meg maradt az emelt bértábla szerint. Mert ha az az emelés csak a 2017/18 tanévre vonatkozott, ahogy írod, akkor 2018 szept. 1-gyel mindenkinek vissza kellett volna venni a bérét az emelés előtti állapotra. Ami egyébként egy eléggé szemét eljárás, az is ha csak 1 évre szólt az emelés, meg az is ha csak engem vettek vissza.

Lyonee # 2018.11.30. 13:38

Megjegyzésként. Mivel a kérdező problémája 2018-ban keletkezett, ezért -ha egyáltalán vonatkozna rá a közalkalmazotti bértábla,- a 2018-ra vonatkozó 2017. évi C. törvényt kellett volna ajánlani, és nem a 2018. évi L. törvényt.
Egyetlen sor vonatkozik ebből a (2017. évi C. tv.) jogszabályból az illetmény nagyságának kiszámítására (ami sajnos évek óta nem változott, és 2019-ben sem fog), hogy a vetítési alap 101 500 Ft. Minden más információt a köznevelési tv. tartalmaz.

Lyonee # 2018.11.30. 12:53

A kérdező mentségére: Az eduline honlapján találhatta ezt a téves adatot. (Az Eduline.hu a HVG magyar oktatással, oktatáspolitikával, tanulással, továbbképzéssel foglalkozó szájtja.)
http://eduline.hu/…tesek_BLTP01

Lyonee # 2018.11.30. 12:45

Elnézést, de félreütöttem 1-2 betűt.
jan. 1-én
2019. jan. 1-tól hatályos
2017. szept.1-től

Lyonee # 2018.11.30. 12:28

Drága drmosza!
Szerinted én honnét tudom, hogy mi fog majd a jogszabályban megjelenni 2019. jan. 1-án? Látnok vagyok?
Mint írtam, ott a közalkalmazotti illetménytábla fog megjelenni, de a pedagógusokra nem ez vonatkozik.

A kérdezőnek megírtam "A köznevelési tv-ben megtalálod a számítás menetét". Én ki is számoltam, és megállapítottam, hogy helyes az illetménye.

Lyonee # 2018.11.30. 10:26

KPGG!
Jó a besorolásod. Az a bértábla, amit találtál nem jó!
A köznevelési tv-ben megtalálod a számítás menetét.
A 243 600 Ft, a 200%-os szorzónál lenne jó, amit 2017. szept.1-tól terveztek, mint a ped. életpálya illetményemelésének utolsó lépése, de nem lépett életbe. Illetve csak az intézményvezetőtől függő differenciálás lehetőségeként. (Azt hiszem, hogy 1 évig tartó pótlékként.) A köznevelési tv-ben 193,2% van, és ezzel számolva jó a besorolásod.

Lyonee # 2018.11.30. 10:17

Kedves drmosza!
A 6. sz. mellékletben a 2019. jan. 1-tól hatályos (de változatlan) közalkalmazotti bértábla fog megjelenni majd. Most nincs ott semmi.

KPGG # 2018.11.27. 16:20

Sziasztok!
Pedagógusi bértáblával illetve besorolással kapcsolatban lenne kérdésem. Szerintem én nem jól vagyok besorolva, illetve valamit nem értek. A nyáron szereztem tanári végzettséget, mesterszintűt. Előtte főiskolai végzettségem volt, e szerint voltam besorolva is, a 3-5 éves kategóriába, 219 240 Ft-tal. Találtam olyan táblázatot a neten, ahol pontosan ez az összeg szerepel, tehát az valós lehet. Viszont az egyetemi végzettségem megszerzése után átsoroltak, az éveim ugye nem változtak, a besorolt bérem viszont 235 318 Ft. Holott szerintem 243 600 Ft-nak kellene lenni, mert abban a táblázatban ez van, ami az átsorolás előtti összeget helyesen tartalmazza.

Egyáltalán hol lehet egy hiteles pedagógus bértáblát találni?
Köszönök minden érdemi választ! :)

kérdező15 # 2018.11.26. 09:06

Köszönöm szépen a gyors válaszokat!

drbjozsef # 2018.11.26. 06:02

Értem, köszi.

Egyébként a 2§(11) szerint a szerződés megkötésekor tájékoztatni kellett volna, hogy a munkáltató szerint mikor tehet vizsgát (ha kell neki).

Lyonee # 2018.11.25. 18:51

Akinek nincs 2 év ped. gyakorlata, de van min. 6 év jogviszonya a ped. végzettsége megszerzése óta, azt a ped1 fokozatba kell besorolni. Ezt az időszakot a kjt. szerint is figyelembe kellene venni a besorolásnál. Akire ez nem teljesül, azt a gyakornokiba, ahonnét csak a gyakornoki vizsga teljesítésével lehet továbblépni. Egyszer lehet ismételni, újabb 2 év gyakornoki idővel, akinek nem sikerül, az elbúcsúzhat a ped. pályától.
Aki már eleve a ped1-be került, az mentesült a gyakornoki szakasz, és a vele járó gyakornoki vizsga teljesítésétől.
Egyébként a gyakornoki vizsga, az előmeneteli rendszer le van írva a rendeletben nagyon világosan, csak el kellene olvasni. Nem rád gondoltam.

drbjozsef # 2018.11.25. 18:16

Mondjuk akkor is furcsa, hogy semmi megkötést nem ír, csak annyit, hogy "a Pedagógus I. fokozatba kerül besorolásra". Miért nem ír a vizsgáról?

drbjozsef # 2018.11.25. 18:13

Revideálok, elnézést, igazad lesz.

A "gyakornoki szakasz" fogalomba feltételezem maga a minősítő vizsga nem tartozik bele, az követi csak.

drbjozsef # 2018.11.25. 18:09

"mentesül az előmeneteli rendszer gyakornoki szakasza követelményeinek teljesítése alól és a Pedagógus I. fokozatba kerül besorolásra"

Az előmeneteli rendszernek nem része a minősítő vizsga?

Lyonee # 2018.11.25. 17:53

Majd, ha a gyakornoki vizsgát leteszed, akkor sorolnak át a ped1-be, a következő év jan. 1-én.

drbjozsef # 2018.11.24. 15:49

kérdező15,

326/2013. (VIII. 30.) Korm. rendelet
...
6§.
...
(3) Ha a pedagógus-munkakörre foglalkoztatási jogviszonyt létesítő személy nem rendelkezik az (1) és (2) bekezdés szerint számított két év szakmai gyakorlattal, de bármely más munkakörben, vagy részben az (1) és (2) bekezdésben foglalt jogviszonyban, részben más munkakörben szerzett legalább hat év munkaviszony jellegű jogviszonnyal rendelkezik, mentesül az előmeneteli rendszer gyakornoki szakasza követelményeinek teljesítése alól és a Pedagógus I. fokozatba kerül besorolásra.

Magyarázatként még ilyet találtam :

"A Rendelet 6. § (3) bekezdése szerinti hat évet bármilyen munkakörben (akár a köznevelési ágazathoz egyáltalán nem kapcsolódó szakterületen) meg lehet szerezni."

Járni szerintem jár. Hogy kell-e ezt indítványozni, azt valószínűnek tartom, hiszen a foglalkoztatódnak nem feltétlenül lehet tudomása az előző munkaviszonyaidról. Keresd meg az iskola fenntartóját.

kérdező15 # 2018.11.24. 14:15

Kedves Tanácsadó!

2018. augusztusában kezdtem pedagógusként dolgozni, korábban más munkakörben dolgoztam összesen 5 év 10 hónapot. Mivel nem volt még tanítási gyakorlatom és hat év munkaviszonyom sem, ezért gyakornoki kategóriába soroltak be. Érdeklődni szeretnék, hogy amennyiben a hat évből hiányzó 2 hónapot ledolgozom tanárként, azaz már a pedagógus munkaviszony keretében érem el a hat év munkaviszonyt, úgy átsorolnak-e pedagógus I. kategóriába, vagy erre így menetközben nincs mód. Amennyiben átsorolnak úgy ezt nekem kell kérelmeznem, vagy automatikusan történik?

Előre is köszönöm a segítséget!