pedagógusok, gyakornoki besorolás


Lyonee # 2018.10.07. 21:01

A 326/2013. (VIII. 30.) Korm. rendelet részletesen foglalkozik a gyakornoki vizsgával.

edel-w # 2018.10.04. 13:22

Köszönöm segítségét,de a jogi megfogalmazásra elég sok helyen rákerestem mielőtt ide fordultam volna a kérdésemmel, és sajnos nem volt számomra egyértelmű. És még mindig nem az. Igen, a felsoroltaknak a pontos értelmezése okoz gondot, hogy akkor most az általam felvetett jogviszonyok beszámítanak-e vagy sem a szolgálati időbe?

edel-w # 2018.10.04. 13:00

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődöm, hogy az alábbi jogviszonyok időszaka beleszámít-e a pedagógus szolgálati jogviszonyának kiszámításába? A bér-besorolás kiszámításához szükséges.
1,
Nyugdíjbiztosítóval kötött, jogviszony: 4 - Megállapodás szolgálati idő és nyugdíj alapjául szolgáló átlagkereset szerzésre ( folyamatos)

2,
Jogviszony: 24 Segítő családtag-ként, biztosításban töltött időszak
3,

Jogviszony: 25 - Adóköteles munkanélküli ellátásban részesülő személy biztosításban töltött időszaka

Köszönöm válaszukat

agika229 # 2018.10.01. 16:34

Üdvözlöm!
Az én kérdésem a következő lenne.
Levelező tagozatos elsőéves óvodapedagógus hallgató vagyok.Milyen módon, milyen munkakörben dolgozhatom óvodában jelenleg?
Még nincs munkahelyem,viszont a következő szemesztertől van gyakorlat is.Ennek tudatában más területen nem tudok munkavállalóként érvényesülni, mert a gyakorlati idő teljesítése miatt eggyik munkáltató sem kíván így alkalmazni.Van e arra lehetőség, hogy gyakorlati helyként és munkahelyként is szolgálhat egyszerre ugyanazon intézmény? Ha igen milyen munkakör amelyben alkalmazhatnak?
Azért is érdekel, mert érdeklődtem már óvodánál, de ők sem tudták, hogy hogyan oldható ez meg.

Lyonee # 2018.09.30. 21:59

Szerintem nincs ilyen jogszabály. A 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról nem tartalmaz a gyakornokra vonatkozó korlátozást.
13. §
(3) * Az írásbeli feladatok javítására - vizsgatárgyanként - szaktanárt, a szóbeli vizsgáztatásra - vizsgatárgyanként - kérdező tanárt (a továbbiakban együtt: vizsgáztató tanár) kell kijelölni. Vizsgáztató tanár az lehet, aki az Nkt.-ban meghatározottak alapján a vizsgatárgyat - a szakmai érettségi vizsgatárgy esetében a szakmai érettségi vizsgatárgy követelményeire vagy annak valamely részére felkészítő tantárgyat - a középiskolában taníthatja. A vizsgáztató tanári feladatokat - ha az igazgató eltérően nem rendelkezik - azonos személy látja el. A vizsgabizottság tagjai az elnök és a vizsgáztató tanárok.

lycant17 # 2018.09.30. 12:19

Tisztelt Szakértő!

Pályakezdőként idén, 2018 szeptemberében kezdtem el gyakornokként dolgozni egy szakgimnáziumban, ahol két végzős osztályt is kaptam.

Van a környezetemben, aki említette, hogy a gyakornok nem folytathat vizsgáztatói tevékenységet. Interneten keresgéltem, s több helyen is találkoztam ezzel a megállapítással, azonban hivatkozást egyetlen helyen sem adtak meg, hogy mégis milyen hivatalos szabályozásból származik e korlátozás. A jelenleg hatályos jogszabályokban (326/2013. (VIII. 30.) Korm. rendelet; 2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről) böngészve ilyen korlátozást nem találtam sehol sem.

A kérdésem tehát az volna, hogy gyakornokként elláthatok-e érettségi vizsgán vizsgáztatói tevékenységet? Ha nem, akkor pontosan melyik jelenleg hatályban lévő jogszabályban, szabályzatban találom e tiltást?

Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!

Ancsi0108 # 2018.07.02. 10:57

Tisztelt Szakértő!

Szeretnék állásfoglalást kérni azzal a szándékkal, hogy megtudjam pontosan milyen besorolásba kerülök 2018. 08.15.-től.
Önkormányzat által kiközvetített dajkai munkaviszonyom 2018.08.15.-11.30.-ig tartott
Közalkalmazotti jogviszonyom 2014.02.06.-tól kezdődött.
- 2014.02.06-06.02-ig Pedagógiai asszisztens

  • 2014.06.02- 2018.08.15-ig Óvodatitkár

2015.09.04-2017.08.01- GYED,GYES

  • 2015.06.28.-án Csecsemő és Kisgyermeknevelő diplomát szereztem ennek megfelelően F02-es NOKS-os közalkalmazotti fizetési besorolásban vagyok.
  • 2018.06.29.-én Óvodapedagógusi diplomát szereztem.

Ennek megfelelően az lenne a kérdésem, hogy a 6 év munkaviszonyom nincs meg, de 326/2013 Korm. rendelet alapján a 2 év szakmai gyakorlatot be lehet számolni és így pedagógus I. fokozatba kerülök vagy 6 hónapig még gyakornoki besorolásba leszek?

Üdvözlettel

kisamália # 2018.06.19. 16:12

Kedves Uram!
Segítségeteket szeretném kérni! Német nemzetiségi óvodapedagógusként dolgozom, az óvoda nemzetiségi, nemzetiségi oktatás is folyik és eddig is kaptunk is nemzetiségi pótlékot (17ezer ft). Azonban januárban ez a pótlék emelkedett 27ezer forintra, amit a munkáltató nem hajlandó megadni nekünk, állítása szerint az nekünk nem jár.... Csak azt nem értjük. ha eddig járt a kevesebb összegű nemz-i pótlék, akkor az új összegű miért nem jár??? Tudnátok nekem segíteni, hová fordulhatnák ez ügyben, esetleg törvényi hivatkozással, vagy esetleg jár még valaki hasonló cipőben. Köszönöm a segítséget

cslt90 # 2018.06.12. 08:03

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi kérdésben szeretnék a segítséget kérni: Pár hónap múlva lesz, hogy öt éve dolgozok óvodában, mint ped.asszisztens, mellette végzem óvónőit. Szeptembertől utolsó éves leszek fősulin és a vezető felvenne óvónőnek, de csak "óvónői képesítés nélküli" pozicióba tud, mivel nincs még diplomám. A polgármester is támogatja ezt, de egyelőre még nem vállaltam el. Ez az "óvónői képesítés nélküli" pozició jogszerűtlen, épp ezért nem is egyszerű kiigazodni törvényekben, hogy mi vonatkozna rám. Az OH leírja, hogy - A jogszerűtlen foglalkoztatásban eltöltött idő (amikor a pedagógus nem rendelkezett a jogszabályban előírt (felsőfokú) végzettséggel, (pedagógus) szakképzettséggel) nem számítható be sem a gyakornoki, sem a szakmai gyakorlati időbe!A munkaviszonyba beleszámít? A jogszerűtlen foglalkoztatás időszaka befolyásolhatja azt, hogy a pedagógusnak melyik évben kell minősülnie. Nincs beleírva, csak feltételezések vannak, hogy mi lehet. A kérdés, hogy munkaviszonyom folyamatos lenne-e a jogszerűtlen alkalmazás során vagy sem??!!
Petróczki Gábor szerint Munka törvényre hivatkozva azt írja - Mt. 27. § (1) Semmis az a megállapodás, amely munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik, vagy munkaviszonyra vonatkozó szabály megkerülésével jött létre.
Azért fontos, hogy munkaviszony folyamatos legyen, ebben az "óvónői képesítés nélküli" poz.-ba, mert ettől függ, hogy PED 1-es kategóriától elesek vagy sem. Mert, ha nem vállalom el és minden így marad, jövő ilyenkor diploma megszerzése után automatikusan PED 1-es sorolásba kerülök, mivel az éveim meg lesznek - hat év jogszerű munkaviszony alapján- ami több fizetéssel jár és nem kell gyakornokoskodnom. Ha elvállalnám ezt a poz.-ót, és kiderül, hogy nem folyamatos miatta a munkaviszonyom, akkor elesek PED 1-től diploma megszerzése után, kevesebb lenne a fizetésem és 2 év gyakornokoskodás várna rám, ami szívás, és azt nem szeretném.

Köszönöm előre is a segítő választ.

Tintin8686 # 2018.04.14. 13:42

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdésben szeretném segítségét kérni: 2011 jún-ban kezdtem dolgozni, diplomámnak megfelelő munkakörben, szociális szférában. 2014 január végén szülési szabadságra mentem. (2014 januárban egyet előre is léptem a bértáblán). Jelenleg második gyermekemmel még itthon vagyok, azonban lehetőségem nyílt munkahelyet váltani. Bölcsődében, mint kisgyermeknevelőként, illetve szakmai vezetőként folytathatnám pályafutásomat. A kérdésem a következő: Az tiszta, hogy a pedagógus bértáblába leszek besorolva, de Gyakornok, vagy a Pedagógus I. fizetési fokozat vonatkozik rám?
Válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel,
Tintin

Immaculata # 2018.04.13. 17:50

Lkata

Véleményem szerint gyakorlati vizsga csak a teljes gyakorlati idő eltelte után tehető le. Amennyiben akadályoztatva vagy a gyakorlati idő kitöltésénél, pld. gyermekgondozás miatt, akkor annak ideje alatt a gyakorlati időd szünetel.

Immaculata # 2018.04.13. 17:46

A gyakornoki munka a diplomához kötődik, ebben a végzettségben kell letölteni a gyakorlati időt. Ugyanígy van ez más szakmáknál is, legyen az közgazdász, orvos, vagy jogász.

vkincs # 2018.04.13. 12:09

Kedves Szakerto! 1999-2007 kozott napkozis nevelokent dolgoztam kozepfoku vegzettseggel. ( Erdelyben vegeztem tanitoi kozepiskolat). Ebben az idoben beiratkoztam foiskolara, diplomat csak 2011ben szereztem. Diploma szerzes utan mar nem dolgoztam , kulfoldon elunk 2008 ota. Ha hazakoltoznenk, gyakornok lennek ket evig? Semmit nem szamit az a 8 ev amit diploma szerzes elott dolgoztam napkozis tanarkent? Valaszat koszonom!

Lkata # 2018.01.31. 11:29

Tisztelt Szakértő!
Szeptember óta határozatlan ideju szerződéssel dolgozom pedagógusként. 2019 tavaszán kellene gyakornoki vizsgát tennem. Amennyiben hamarabb babát vállalok, a vizsga időpontjában már gyesen lennék megszűntethetik a munkajogviszonyomat amennyiben nem vizsgázóm le?

Lyonee # 2017.12.22. 20:04

A 326/2013 korm. rend. 6.§ mindenhol pedagógus munkakört említ és nem ped. végzettséget.
A tankerület telefonos válaszát te is hallottad?
2013. szeptember 1-én az átsorolásokat (Nem az új belépőknél!) úgy kellett a köznevelési tv. szerint elvégezni, hogy a pedagógusokat át kellett tenni ugyanabba a fizetési fokozatba, amelyikben előtte voltak a kjt alapján. Ha C2,F2,G2,H2,I2 -ben voltak, akkor ped1-2-be. Csak a szorzó lett más a középiskolai, főiskolai, egyetemi végzettségeknél. Akinek akkor volt a kjt. szerinti 3 éves gyakornoki szerződése, azok a régi szerinti (egyszerűbb) minősítésig gyakornokok maradtak. Akivel korábban nem kötöttek gyakornoki szerződést (pedig kötelező lett volna), azok, ha ügyesek voltak, amikor meglett a 2 év, joghézagra hivatkozva a következő év januárjában a ped1-be kerülhettek gyakornoki vizsga nélkül. Én 1 ilyen esetről tudok, neki én segítettem.
De neked már 2013. szept.1-én is megvolt a 2 éved valószínűleg. Lehet, (nem biztos) hogy rossz szorzót alkalmaztak, főiskolait a középiskolai helyett, de te erről nem tehetsz. Ezt vissza nem vehetik ennyi idő után, mert te ezt nem ismerhetted fel. Sok iskolában abszolutóriummal ugyanúgy soroltak be, mintha meglett volna a diploma. Téged is. Volt, ahol E-be, a középutat választva. De ez a gyakorlati időt nem érinti. A lényeg az első mondatban van.

notes # 2017.12.22. 07:56

Kedves Lyonee!

Egy hivatalos levelet küldtem az igazgatónak, amibe csatoltam napra pontosan a munkaviszonyom számát és hivatkoztam a törvényre is. Az igazgatóhelyettes persze felháborodott ezen,mert ő el akar távolítani az iskolából.(3 évvel ezelőtt miatta hagytam itt ezt az iskolát, idén viszont megint megpályáztam és valósínű ez nem tetszik neki, bár jelezném én soha még csak egy szót se szóltam hozzá). Ők alkalmaztak 2009-ben is abszolutóriummal, tehát ha elrontották,ők rontották el a besorolásom is. Az igh szerint mivel csak 2016tól van diplomám(a nyelvvizsga miatt) ezért onnan számít a gyakornoki év.

CsokisOrsi # 2017.12.15. 18:36

Tisztelt Szakértő!

Olyan kérdésem lenne, hogy jelenleg gyakornokként vagyok alkalmazva határozott idejű szerződéssel, ami ugye heti 20 óra neveléssel-oktatással lekötött órát jelent. Október 11-től osztályfőnök lettem, ami azt eredményezte, hogy felemelték a heti nevelésel-oktatással lekötött óráim számát.
A szerődésemet módosították, miszerint megkapom az osztályfőnöki pótlékot, viszont a heti 5 plusz óra nincs belefoglalva, mint túlóra. Azt nem kellene kifizetniük? Lehet nekem törvényesen heti 25 órám, miközben gyakornok vagyok továbbra is?

Köszönöm előre is a segítséget!

drbjozsef # 2017.12.15. 10:24

Jól tudod.

... az oklevél megszerzését követő húsz éven belül az általa állami (rész)ösztöndíjjal folytatott tanulmányok idejével megegyező időtartamban magyar joghatóság alatt álló munkáltatónál a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 5. §-ában meghatározott biztosítási jogviszonyt eredményező munkaviszonyt, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt fenntartani vagy magyar joghatóság alatt vállalkozási tevékenységet folytatni (a továbbiakban: hazai munkaviszony)

Normál esetben csak itthoni joghatóság alatt kell dolgozni (vagyis a munkavégzés helye lehet akár külföld is). Bármilyen munkát végezhetsz, nem kell a diplomádhoz kapcsolódnia.

Lyonee # 2017.12.13. 23:35

Azért a jogviszonyokat 2009-től részletezhetnéd. Közalkalmazotti jv, munkaviszony, óraadó X órában, ettől- eddig, napra pontosan. Miért nem voltál jól besorolva igh szerint?

notes # 2017.12.13. 06:41

Kedves Lyonee!

Nagyon köszönöm a hozzászólásodat és a gyors válaszodat!Nem fogom hagyni magam!!!!!!Köszönöm!:)

Lyonee # 2017.12.12. 14:22

2015.jan.1-től hatályos a 99.§ (14).

Lyonee # 2017.12.12. 14:20

Nem vagyok szakértő, de itt más nem fog válaszolni neked.
Eszedbe ne jusson bármit is kérni. Nem tudnak veled semmit sem csinálni, ami téged hátrányosan érintene.
Van most már kb. 8 év szakmai gyakorlatod, miért is lennél a gyakornokiba?
Igaz, hogy nem is lehetett volna alkalmazni téged még 2009-ben sem, mert nem volt meg a diplomád. Legfeljebb akkor, ha utolsó éves voltál a főiskolán. Azt meg, hogy milyen fizetési osztályba soroltak ekkor? C-E (középút)-F-E, sulija válogatta, bármelyik előfordult.
Ez a lehetőség, hogy utolsó éves is taníthasson, megszűnt 2013-ban. De úgy látszik szükség volt tanárhiány miatt a munkádra. Nehogy már téged büntessenek ezért. Köznevelés tv.-ben jan. 1-től érvényes:
"99. § (14)Ha a pedagógus-munkakör megfelelő végzettséggel és szakképzettséggel rendelkezővel nem tölthető be, akkor legfeljebb egy alkalommal a gyakornoki idő lejártáig gyakornokként alkalmazható az is, aki a nyelvvizsga letétele kivételével a pedagógus-munkakör betöltéséhez előírt végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevél kiadásának feltételeit teljesítette. Ebben az esetben a minősítő vizsga letételének feltétele az előírt nyelvvizsga-bizonyítvány megszerzése. Amennyiben a gyakornok az előírt határidőig a nyelvvizsga-bizonyítványt nem szerzi meg, közalkalmazotti jogviszonya, munkaviszonya e törvény erejénél fogva megszűnik."
Kötöttek veled ilyen szerződést? Gondolom nem. Mindegy, mert 2016-ban megkaptad a diplomádat. Visszamenőleg ezt a tv.-t nem lehet alkalmazni, 2015 előtt volt 6 év pedagógus gyakorlatod, még akkor is, ha nem volt meg a diplomád. Ha ez közalkalmazotti jogviszonyban történt, azt nem veheti el senki tőled. Tudják ezt, azért nem is írnak le semmit. Csak maradj nyugodtan, ne hagyd, hogy hülyének nézzenek. Ha 100%-an igazuk lenne, akkor sem követelhetnének vissza egy fillért sem. Csak nyugi.
Kérhetsz állásfoglalást az EMMI-től is.

notes # 2017.12.12. 06:58

Tisztelt Szakértő!
2017. november 28-án főállásom közölte velem (semmilyen jogszabályra nem hivatkozva), hogy a szerződésem szerint magasabb bérkategóriába soroltak be 2009. január 1-étől 2016-ig, mivel nyelvvizsgám megszerzése miatt csak 2016 júniusában kaptam kézhez 2008. júniusában megszerzett énekművész,-tanári diplomám. Azóta 5 helyen is dolgoztam tanárként és mindenhol elfogadott a rendszer, melybe regisztrálnak az alkalmazás kezdetekor. A fent említett besorolási hibát az igazgatóhelyettes jelezte a Pedagógiai Oktatási Központnak, de ők csak telefonon voltak hajlandók tanácsot adni az igazgatóhelyettes levelére, miszerint vagy a becsületes utat választom és jelzem a fenntartó felé, hogy hiba történt és gyakornokból szeretnék minősülni ebben a tanévben Pedagógus 1-be (a jelentkezési határidő 2017. november 25-én lejárt), vagy megvárom, hogy kibukik-e a rendszerben, amikor pedagógus 1-ből szeretnék majd pedagógus 2-be minősülni.
A bennem felmerült kérdések a következők:

  • Visszaminősíthetnek-e Pedagógus 1-ből gyakornokká?
  • Van-e visszafizetési kötelességem a bérkülönbségeket (gyakornok-pedagógus1) illetően visszamenőleg? Ha igen, a Nav felé ez hogyan jelenik meg, hiszen akkor minden év adóbevallása is hibás?
  • Jelenleg teljes állásban 23,5 órában dolgozom, lecsökkenthetik-e az óraszámomat év közben a gyakornokoknak járó 20 órára?
  • Kötelezhetnek-e a minősülésre?

Abban szeretném segítségét kérni, hogy milyen jogaim vannak, ha komolyra fordulna az ügy, kit keressek ez ügyben, milyen szakember tud nekem segítséget nyújtani?

Köszönöm gyors válaszát!

TMVJ # 2017.12.09. 13:26

Hogyan tudom megnézni a választ? Köszönöm!

TMVJ # 2017.11.30. 13:59

Kedves Szakértő!

2006-ban végezetem a főiskolán tanító szakon.Diplomát nyelvvizsga hiányában nem kaptam. Most lett meg a nyelvvizsgám, így a diplomamat most kaptam meg. 13 évet dolgoztam egy cégnél, aztán iskolában 19 hónapot tanítottam gyakornokként. Most munkanélküli vagyok. Az lenne a kérdésem, hogy ha most visszajelentkezek tanítani, akkor megint csak gyakornoknak vagy már ped 1-be besorolva kell alkalmazniuk.
Nagyon várom válaszát, melyet előre is köszönök szépen!