Gyed Extra


Jusztasz # 2016.02.23. 14:02

Csiltam # e-mail Jelentem! 2016.02.23. 13:15

Tisztelt Szakértő!
Egy számomra bonyolult ügyben kérem a segítségét.
Gyermekem jelenleg 18 hónapos.A munkaviszonyom 2016.január 31.-én szűnt meg a munkáltatóm jogutód nélküli megszűnésével.Eddig az időpontig Gyed-et kaptam.A munkahelyemen Pest megyei,kifizetőhely volt.Február hónapban már nem kaptam ellátást.Korábban a továbbfolyósítást illetően eltérő információkat kaptam.Többször fordultam a telefonos ügyfélszolgálathoz,ahol azt az információt kaptam,hogy a Fővárosi Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály Ellenőrzési Osztályára (Teve utca 1. A/C) írjak egy "panaszlevelet",melyben leírom a történteket és kérem,hogy állapítsák meg,a továbbiakban ki folyósítja részemre a Gyed-et.Több,mint két hete nem kaptam választ a levelemre.
Közben egy ismerősömtől megtudtam,hogy a férjem is igénybe veheti a Gyed Extrát,aminek már utána is néztünk.Anyagilag így sokkal jobban járnánk.A férjem munkahelye is kifizetőhely,az igénylő nyomtatványokat már meg is kapta.Azt kérték,hogy írjak egy kézzel írott nyilatkozatot,amiben lemondok a Gyed-ről a férjem javára.
Ez eddig rendben van,viszont úgy tudom,hogy annál a szervnél is le kellene mondanom az ellátásról,ahonnan kapnám.Viszont most,hogy nem kaptam sehonnan,nem tudom hova kellene küldenem a nyomtatványt?A másik kérdés,hogy amíg ez nekem nem tisztázódik,a férjem beadhatja-e az igényét?
Én még nem dolgozok,itthon vagyok a kisfiammal,ezért ha lemondom a Gyed-et fizetnem kell a NAV-nál az egészségügyi szolgáltatási járulékot,hogy a szüneteltetési idő (ami most az én értelmezésem szerint január 31 óta halad) ne haladja meg a 30 napot a biztosítási idő folyamatossága céljából.Viszont ezt sem tudom,hogy így van-e,mivel most valószínűleg rendezik a Gyed-em.Vagy a biztonság kedvéért intézzem el a héten a NAV-nál?
Sajnos jelenleg elég bonyolult ez a helyzet,legyen szíves,segítsen Nekünk az ügyintézés menetének felvázolásával.
Előre is köszönöm!Szép napot!

Tisztelt Kérdező!

Bonyolult, ha bonyolulttá teszi.

A kért „felvázolás”:

1. Magyarországon a két hét nem idő, az ügyeket képesek több hónapig is húzni, nyúzni. Komolyra fordítva az ellenőröknek kb. 30 nap kell ahhoz, hogy az ellenőrzést beütemezzék, a munkáltatót kiértesítsék, vagy idézzék, tárgyban határozatot hozzanak, jelentést írjanak.

2. Amennyiben a férje a jogosultsági feltételekkel rendelkezik valóban igényelheti az ellátást amelyhez valóban le kell mondania az azt megelőző naptól a GYED-et.

3. Célszerű ezen nyilatkozat 1 példányát a férje kifizetőhelyén, 1 példányt az ön volt munkáltatójának kifizetőhelyén, 1 példányt pedig az OEP ellenőröknél leadni (hozzájuk eljuttatni).

4. A GYED megszűnését követően 45 napig még fizetés nélkül is ellátják, de azt követően valóban fizetnie kell. Ön GYED-re nem 01.31-ig volt jogosult, azaz a 01.31-et rosszul értelmezi. (Jogutód nélküli megszűnés esetén a folyamatban lévő TB ellátásokat továbbfolyósításra át kellett volna adnia a kifizetőhelyi ügyintézőnek az egészségbiztosítónak.)

5. Az eü-i szolgáltatási járulék megfizetése nem keletkeztet Tbj. 5. § szerinti jogviszonyt, az csak eü-i szolgáltatásra(háziorvos, fogorvos, járó beteg szakellátás, fekvőbeteg gyógyintézeti ellátás (kórház) jogosít.

6. Ha biztos, hogy lemond a férje javára azért az eü-i szolgáltatási járulékot kezdje el intézni a NAV-nál.

7. Az apa gyed igénylésénél legyen tekintettel a 60 napos büntetőszabály átmeneti rendelkezésére. (Bővebben lásd az előző kérdező -taniki84 2016.02.22. 15:14- problémáját.)

Ebtv. 82/I § (2) A 42/C. § (1) bekezdés f) pontjának az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosításáról szóló 2015. évi LXXVII. törvény általi módosítását azon gyermekekre tekintettel kell alkalmazni, akik 2015. december 31-ét követően töltik be az első életévüket.

Tárgyban -mielőtt bármit tesz- konzultájon a Fővárosi Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály Ellenőrzési Osztályára (Teve utca 1. A/C) munkatársaival.

Csiltam # 2016.02.23. 12:15

Tisztelt Szakértő!
Egy számomra bonyolult ügyben kérem a segítségét.
Gyermekem jelenleg 18 hónapos.A munkaviszonyom 2016.január 31.-én szűnt meg a munkáltatóm jogutód nélküli megszűnésével.Eddig az időpontig Gyed-et kaptam.A munkahelyemen Pest megyei,kifizetőhely volt.Február hónapban már nem kaptam ellátást.Korábban a továbbfolyósítást illetően eltérő információkat kaptam.Többször fordultam a telefonos ügyfélszolgálathoz,ahol azt az információt kaptam,hogy a Fővárosi Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály Ellenőrzési Osztályára (Teve utca 1. A/C) írjak egy "panaszlevelet",melyben leírom a történteket és kérem,hogy állapítsák meg,a továbbiakban ki folyósítja részemre a Gyed-et.Több,mint két hete nem kaptam választ a levelemre.
Közben egy ismerősömtől megtudtam,hogy a férjem is igénybe veheti a Gyed Extrát,aminek már utána is néztünk.Anyagilag így sokkal jobban járnánk.A férjem munkahelye is kifizetőhely,az igénylő nyomtatványokat már meg is kapta.Azt kérték,hogy írjak egy kézzel írott nyilatkozatot,amiben lemondok a Gyed-ről a férjem javára.
Ez eddig rendben van,viszont úgy tudom,hogy annál a szervnél is le kellene mondanom az ellátásról,ahonnan kapnám.Viszont most,hogy nem kaptam sehonnan,nem tudom hova kellene küldenem a nyomtatványt?A másik kérdés,hogy amíg ez nekem nem tisztázódik,a férjem beadhatja-e az igényét?
Én még nem dolgozok,itthon vagyok a kisfiammal,ezért ha lemondom a Gyed-et fizetnem kell a NAV-nál az egészségügyi szolgáltatási járulékot,hogy a szüneteltetési idő (ami most az én értelmezésem szerint január 31 óta halad) ne haladja meg a 30 napot a biztosítási idő folyamatossága céljából.Viszont ezt sem tudom,hogy így van-e,mivel most valószínűleg rendezik a Gyed-em.Vagy a biztonság kedvéért intézzem el a héten a NAV-nál?
Sajnos jelenleg elég bonyolult ez a helyzet,legyen szíves,segítsen Nekünk az ügyintézés menetének felvázolásával.
Előre is köszönöm!Szép napot!

monoszkop # 2016.02.23. 08:48

taniki84 2016.02.22. 15:17

taniki84 2016.02.22. 15:14

Tisztelt Szakértő!
2016. január 1-vel a férjem ment el gyedre munka mellett, mivel elvileg eltörölték a 60 napos szabályt februárban meg is érkezett a számlánkra az összeg. A mai napon kaptunk egy levelet, hogy jogtalanul vettük igénybe, ezért fizessük azt vissza, mert 60 napig nem jár. Kislányunk 2014 július 21-én töltötte be az egy évet. A férjem Gyed iránti kérelmét ez év január 5-én nyújtottuk be. Valóban jogtalanul vettük igénybe?
Köszönöm megtisztelő válaszát!
Kiigazítás!
Kislányom 2015 június 21-én töltötte be az 1 évet.
Üdvözlettel : Nikolett

Tisztelt Kérdező!

Nem tudom, hogy mire hivatkoznak és pontosan hogyan indokolnak, de TB ellátás visszafizetésére egy levelet küldeni kevés, arról határozatot kell hozni, melyben biztosítani kell a jogorvoslati lehetőséget.

A 60 napos büntető szabályt az Ebtv 42/C. § (1) bekezdés f) pontja tartalmazta, amelyet 2016.01.01-től hatályon kívül helyeztek, azaz ezt a szabályt ettől a naptól már nem lehet alkalmazni, ugyanakkor a jogalkotó elrejtve az alábbi átmeneti szabályt hozta:

Ebtv. 82/I § (2) A 42/C. § (1) bekezdés f) pontjának az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosításáról szóló 2015. évi LXXVII. törvény általi módosítását azon gyermekekre tekintettel kell alkalmazni, akik 2015. december 31-ét követően töltik be az első életévüket.

Mivel ezt a sajtó kellően nem hangsúlyozta, sőt az egészségbiztosító sem hívta fel rá a figyelmét, illetve ők is figyelmen kívül hagyták ezt a szabályt, hiszen az ellátást kiutalták javaslom, hogy a határozatot fellebbezze meg. (Ez nem kerül semmibe, hiszen az illeték és költségmentes.)

Hivatkozzon arra, hogy az utóbbi időben a tb szabályok évente kétszer változnak, így azok az átlag polgár számára követhetetlen, ezen gyakori és jelentős változás sérti a jogbiztonságot és a kiszámíthatóságot.

Hivatkozzon továbbá arra, hogy ezen szabály még a képzett tb ügyintőzőnek és a jólkereső vezertőiknek sem tűnt fel mit várnak akkor egy átlag polgártól.

Ezen túlmenően hivatkozzon arra, hogy az átmeneti rendelkezést sem a sajtó nem tudatosította a polgárokban, sem az OEP nem fordított kiemelt figyelmet arra, hogy az átmenti szabály kedvezőtlen rendelkezéseire felhívja a figyelmet (az OEP honlapján erről egy szó sincs, sőt ott is csak a főszabályt tüntették fel, illetve az állami propaganda kizárólag a 60 napos szabály 2016.01.01-vel történő eltörlését sulykolta, azaz ön, illetve a férje jóhiszeműen járt el.

Fellebbezésében fejtse ki, hogy a túlfizetés nem az Ön, hanem az egészségbiztosító hibájából következett be, márpedig 90 napon túl az ellátást annak kell visszafizetni, akinek a túlfizetés felróható.

Amennyiben a másodfok sem hoz az ön számára kedvező döntést, úgy ugyanezekre hivatkozva kérjen méltányosságot, azaz kérje, hogy ezen összeg visszafizetésétől tekintsenek el.

Mint láthatja az OEP honlapján is csak ez olvasható:

2016. január 1-jétől kedvezően változtak a „gyed extra” szabályai

Az apukáknak is könnyebbé válik a gyermekgondozási díj igénybevétele:

A korábbi szabályozás szerint, amennyiben az apa, munkavégzés mellett igénybe szerette volna venni a gyermekgondozási díjat, akkor csak 60 nap „várakozás idő” letelte után lehetett megállapítani az ellátást.

Ezt a szabályt 2016. január 1-jétől hatályon kívül helyezték.

http://www.oep.hu/…altozas.html

Sajnálatos, hogy az OEP Főigazgatója nem gondoskodik az ügyfelek precíz, teljeskörű, jogszabályszerinti tájékoztatásáról, megelégszik a propagandaszöveg közzétételével.

Panaszával -a fellebbezés mellett- közvetlenül is megkeresheti az OEP Főigazgatóját kérve a segítő közreműködését.

Elérhetősége:

Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatója
Budapest Váci út 73/A 1139
E-mail: oep@oep.hu

taniki84 # 2016.02.22. 14:17

Kiigazítás!
Kislányom 2015 június 21-én töltötte be az 1 évet.

taniki84 # 2016.02.22. 14:14

Tisztelt Szakértő!
2016. január 1-vel a férjem ment el gyedre munka mellett, mivel elvileg eltörölték a 60 napos szabályt februárban meg is érkezett a számlánkra az összeg. A mai napon kaptunk egy levelet, hogy jogtalanul vettük igénybe, ezért fizessük azt vissza, mert 60 napig nem jár. Kislányunk 2014 július 21-én töltötte be az egy évet. A férjem Gyed iránti kérelmét ez év január 5-én nyújtottuk be. Valóban jogtalanul vettük igénybe?
Köszönöm megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel : Nikolett

vaczkor... # 2016.02.22. 13:23

Saila 2016.02.10. 21:45
Tisztelt Szakértő!
Elkeseredett és reménytelennek érzem a helyzetem!
Passzív gyedre voltam jogosult, de csak január 24-ig.
A kisfiam júliusban lesz két éves.
Apukájának 2 éve van folyamatos munkaviszonya, arra gondoltunk, hogy addig ő igényli meg a gyedet.
Viszont a munkahelyén dolgozó titkárnők nem értik mi az a gyed extra.
Mindenféle kifogásokkal elutasítják a gyed igénylést. Pl: csak anya veheti igénybe, apa csak akkor ha anya meghalt... És még jópár ilyen. Pedig állítólag könyvelővel is beszéltek erről, oep idevonatkozó részét is átolvasták...

Mit tudok tenni ilyen helyzetben?

Tényleg nem jogosult párom a gyed extrára?

Nagyon szükségünk lenne arra a plusz pénzre.

Bármiféle tanácsot szívesen fogadunk!
Köszönettel: Egy tanácstalan Anyuka

Tisztelt Tanácstalan Anyuka!

A fent előadottak alapján Önnek igaza van, a titkárnők egy, a FIDESZ előtti, immár hatálytalan jogszabályra hivatkoznak.

A GYED igény elbírálására nem holmi titkárnők, hanem főszabály szerint a Megyei Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztálya jogosult.

Ebből következik, hogy TB ellátás iránti igényt holmi titkárnők nem jogosultak sem elbírálni, sem elutasítani.

Az apuka írásban jelezze a munkáltatói jogkör gyakorlójának (ügyvezető), hogy szeretne élni a Kormány által biztosított azon lehetőséggel, hogy munkavégzés mellett a GYED-et is megkaphassa.

• A gyed iránti igényt a munkavállalónak a foglalkoztatójánál kell előterjeszteni. (Ebtv. 62. §)

A foglalkoztató a kérelem, illetve a dolgozó által leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. §)

• Ha foglalkoztatónál TB kifizetőhely nincs úgy köteles egy, az OEP honlapjáról letölthető un. Foglalkoztatói igazolás formanyomtatványt kitölteni és az összes szükséges okmánnyal együtt 5 napon belül a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának továbbítani. (Vhr. 38. § )

A kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya köteles az igényt 21 napon belül elbírálni, azaz kérelemről érdemben dönteni, határozatot hozni és/vagy az ellátást kiutalni. (Vhr. 39. § )

Ha ezen kötelezettségének az egészségbiztosító/kifizetőhely nem tesz eleget köteles az Art.-ban meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamatot fizetnie a jogosult részére. (Mentesül az egészségbiztosító (kifizetőhely) a kamatfizetési kötelezettség alól, ha annak összege az 1.000.- Ft-ot nem haladja meg.) (Ebtv. 69. § )

Amennyiben az apuka foglalkoztatója nem így jár el, vagy az igény előterjesztését megtagadja panasszal élhet az

  1. Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójánál, és/vagy az
  2. Alapvető Jogok Biztosánál (ombudsman)

(Én az Ön helyére mindkét lehetőséggel élnék.)

Elérhetőségeik:

Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatója
Budapest Váci út 73/A 1139
E-mail: oep@oep.hu

Alapvető Jogok Biztosa (ombudsman)
WEB:http://www.ajbh.hu/…90E21FABCD75

E-mail: panasz@ajbh.hu

Postai úton/levélcím: 1387 Budapest, Pf. 40.

Panaszában hivatkozzon az alábbiakra:

• Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog. ( Ket. 4. § )

• A kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya (tb. kifizetőhely) köteles az igényt 21 napon belül elbírálni, azaz kérelemről érdemben dönteni, határozatot hozni és/vagy az ellátást kiutalni. (Vhr. 39. § )

Alaptörvény XIX.. cikk. (1) bekezdés Anyaság, ( ) betegség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott támogatásra jogosult.

Alaptörvény XXIV. cikk. (1) bekezdés Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.

Alaptörvény 30. cikk. (1)-(2) bekezdés Az alapvető jogok biztosa alapjogvédelmi tevékenységet lát el, eljárását bárki kezdeményezheti. Az alapvető jogok biztosa az alapvető jogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat kivizsgálja vagy kivizsgáltatja, orvoslásuk érdekében általános vagy egyedi intézkedéseket kezdeményez.

Panaszmintákat itt talál, de át kell írni az önök konkrét helyzetére:

Felszólítás M I N T A kamatfizetésre táppénz, csecsemőgondozási díj (csed), gyermekgondozási díj (gyed) késedelmes utalása miatt, ha az ügyfél a közszférában dolgozik és az igényt az államkincstár bírálja el. (És alatta, ha az egészségbiztosító bírálja el.)
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Fellebbezés M I N T A üzemi baleset elutasítása miatt:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A úti üzemi baleset kivizsgálásának megtagadása esetén
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A a GYED hiányos és késedelmes utalása miatt:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

M I N T A táppénz igény előterjesztésére ha az igénylő a közalkalmazotti jogviszonya mellett megbízási szerződés alapján is biztosított:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az Egyenlő Bánásmód Hatósága marasztalta (300.000 Ft. bírság megfizetésére kötelezte) azt a munkáltatót, aki a terhes munkavállalójának próbaidő alatt, azonnali hatállyal felmondott mivel nem akarta fizetni a táppénzhez kapcsolódó közterheket (Tbj. 19. § (5) bekezdése szerinti táppénz egyharmad hozzájárulást), illetve nem akarta állni a szülési és fizetésnélküli szabadság alatt felhalmozódó szabadság anyagi terheit. Tekintettel arra, hogy a munkavállaló bírósághoz is fordult a bíróság kérelmező munkaviszonyát helyreállította.

A hatósági eljárásban a feleknek lehetőségük van egyezséget is kötni, azaz a munkáltató vállalhatja, hogy bírság helyett inkább kártérítést fizet a munkavállalónak.
Az ezzel kapcsolatos és egyéb hasonló J O G E S E T E K itt, http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?… ,

valamint Egyenlő Bánásmód Hatósága honlapján olvashatóak:

http://egyenlobanasmod.hu/…ebh-141-2015 (bírság+jogviszony helyreállítás)
http://egyenlobanasmod.hu/…/ebh-84-2015 (egyezség)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…iew/122_2010 (bírság)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…ex/jogesetek (további jogesetek)

Panasz M I N T A azoknak, akik a Munkaügyi Központ többszöri ígérete ellenére sem kapták meg az őket, a biztosítási esemény bekövetkezésekor, a befizetett járulékokért cserébe megillető álláskeresési járadékot.

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Sajtóhírek szerint a Magyar Államkincstár számfejtési körébe tartozó munkavállalók 2015-ben és 2016-ban az új KIRA illetmény-számfejtő program bevezetése miatt nem, nem időben, vagy hiányosan kapták meg az illetményüket (munkabérüket), TB ellátásukat. Nekik nyújthat segítséget az itt található panasz minta:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

vaczkor... # 2016.02.22. 13:07

sziladiz 2016.02.19. 15:18
Tisztelt Szakértő!
Ksfiunk 2016.01.27-én lett 2 éves.
Feleségem 2015.09.01-el ismét munkába állt (elkezdte kivenni a felgyülemlett szabadságait) emellet gyd extrát igényeltünk.
Az eddigi jövedelme miatt havi ~50.000 Gyed-et kapott.
Kicsit késők értesültem, hogy esetlegesen én is igénybe vehettem volna a gyed extrát, mivel az én jövedelmem mellett a max összegre lettünk volna jogosultak.
Kérdésem annyi lenne, hogy így utólag van-e lehetőségünk visszamenőleg a gyedigénylés módosítására.
(Pl visszamondjuk és visszafizetjük a 2015.09.01 óta kapott gyedet, visszamenőleg megigényeljük az én részemre.)
Előre is köszönöm.

T. Kérdező!

Elvileg igen, mivel

  • Ön az ellátást 6 hónapra visszamenőleg megigényelheti,
  • a szülők választhatnak, hogy ki szeretné igénybe venni a gyed ellátást.

Ebtv. 39. § (3) Ha a szülők a közös háztartásukban élő gyermekük után egyidejűleg jogosultak táppénzre, csecsemőgondozási díjra, gyermekgondozási díjra, valamint gyermekgondozási támogatásra, választásuk szerint – a (7) bekezdésben foglaltakat kivéve – az ellátást csak az egyik szülő veheti igénybe.

Ebtv. 61. § (1)
(2) Az egészségbiztosítási pénzbeli ellátás iránti igény az igénybejelentés napjától visszamenőleg legfeljebb hat hónapra érvényesíthető. Az ellátást legkorábban az igénybejelentés napját megelőző 6. hónap első napjától lehet megállapítani.
(3) Az igénybejelentés napja a kérelem benyújtásának – vagy ha a kérelmet posta útján terjesztették elő a kérelem postára adásának – igazolt napja.

Vhr. 25/B. § (1) Az Ebtv. 39. §-a szerinti választás esetén a választott ellátás iránti kérelmet az Ebtv. 62. § (1) bekezdése szerint illetékes szervhez, gyermekgondozási támogatás választása esetén a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 35. §-a szerint illetékes szervhez kell benyújtani a folyósítás alatt álló ellátás megszüntetésére vonatkozó kérelemmel együtt.

(2) A korábban folyósított ellátás megszüntetésének napjáról a folyósító szerv értesíti a választott újabb ellátás megállapítására jogosult szervet. A folyósító szerv a korábban folyósított ellátás megszüntetéséről szóló határozatát megküldi a választott ellátást folyósító szervnek. A határozatnak tartalmaznia kell azt az összeget, amellyel a választott újabb ellátás visszamenőlegesen járó összegét csökkenteni kell.

(3) A választott ellátást az értesítésben szereplő napot követő naptól kell folyósítani.

(4) A választott újabb ellátás tekintetében visszamenőleges az az összeg, ami a biztosított, illetve a szülő által választott időponttól a korábban folyósított ellátás megszüntetésének napjáig jár az ellátásra jogosultnak.

(5) A korábban folyósított ellátás megszüntetéséről szóló határozat beérkezését követő 30. napon a csökkentést teljesítettnek kell tekinteni.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak, és/vagy a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknek –beleértve a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját is, mint a közszféra központi kifizetőhelyét- a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

Erre hívta fel a figyelmet az Alapvető Jogok Biztosa is az OBH 135/2008 számú jelentésében, egyben javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok, azaz egészségbiztosító és a Tb. kifizetőhelyek az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak.

Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Ugyancsak a tájékoztatási kötelezettség fontosságát hangsúlyozza a KMREP (Közép-magyarországi Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) 2009 februárjában kelt, a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknek szóló 2009/1. számú kifizetőhelyi tájékoztatója. (3.oldal)

Az 1997. évi LXXXIII. törvény 5. § értelmében az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

A fenti törvény végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1) kormányrendelet 39. § (3) szerint a kifizetőhely/egészségbiztosító az ügyfél kérelmére köteles tájékoztatást adni a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti megyei kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának (leánykori nevén Megyei Egészségbiztosítási Pénztár) – vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi TB kifizetőhelynek - a segítségét, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg. (Előbbi elérhetőségét a kormányhivatal, utóbbi elérhetőségét a Magyar Államkincstár weblapján találja meg. A MÁK Illetmény-számfejtési Főosztályát ezen az elektronikus címen érheti el: illetmeny@allamkincstar.gov.hu )

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu, vagy az oep@oep.hu, e-mail címen, akik - az OEP főigazgatójának tájékoztatása szerint - készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére,illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának, akár a munkahelye TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával (előírt tájékoztatás elmaradása, szükséges segítség meg nem adása, ügyintézési határidő be nem tartása, kamatfizetési kötelezettség nem teljesítése, jogorvoslati jog nem biztosítása stb.) nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, és/vagy a penzbeli@oep.hu, ajánlott, tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

vaczkor... # 2016.02.22. 12:56

kexy # Jelentem! 2016.02.19. 15:57

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy gyes illetve gyed extra mellett lehet-e túlórát vállalni, 6-órás munkavégzés mellett? Illetve hétvégén és ünnepnapokon dolgozhatom-e! A munkáltató ezeket kifizeti az előírásoknak mefelelően. Köszönöm a választ!!!!

Kexy

GYED és GYES mellett időkorlátozás nélkül lehet dolgozni, a TB szerv sem a heti munkaidőt, sem a túlórát nem fogja vizsgálni.

A Munka Törvénykönyve viszont az alábbi korlátozást tartalmazza.

113. § (1) A munka- és pihenőidőre vonatkozó szabályokat a (2)-(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni
a) a munkavállaló várandóss
ága megállapításától a gyermek hároméves koráig,

  1. a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetén gyermeke hároméves koráig,
  2. a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott egészségkárosító kockázat fennállásakor.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben

  1. egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása esetén alkalmazható,
  2. a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be,
  3. rendkívüli munkaidő vagy készenlét nem rendelhető el.

(3) Az (1) bekezdés a)-b) pontban meghatározott munkavállaló számára éjszakai munka nem rendelhető el.
(4) Az (1) bekezdés c) pontban meghatározott esetben a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje éjszakai munkavégzés során a nyolc órát nem haladhatja meg.
(5) A gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára - gyermeke hároméves korától négyéves koráig - rendkívüli munkaidő vagy készenlét - a 108. § (2) bekezdésében foglaltakat kivéve - csak hozzájárulásával rendelhető el.

kexy # 2016.02.19. 14:57

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy gyes illetve gyed extra mellett lehet-e túlórát vállalni, 6-órás munkavégzés mellett? Illetve hétvégén és ünnepnapokon dolgozhatom-e! A munkáltató ezeket kifizeti az előírásoknak mefelelően. Köszönöm a választ!!!!


Kexy

sziladiz # 2016.02.19. 14:18

Tisztelt Szakértő!

Ksfiunk 2016.01.27-én lett 2 éves.

Feleségem 2015.09.01-el ismét munkába állt (elkezdte kivenni a felgyülemlett szabadságait) emellet gyd extrát igényeltünk.
Az eddigi jövedelme miatt havi ~50.000 Gyed-et kapott.

Kicsit késők értesültem, hogy esetlegesen én is igénybe vehettem volna a gyed extrát, mivel az én jövedelmem mellett a max összegre lettünk volna jogosultak.

Kérdésem annyi lenne, hogy így utólag van-e lehetőségünk visszamenőleg a gyedigénylés módosítására.
(Pl visszamondjuk és visszafizetjük a 2015.09.01 óta kapott gyedet, visszamenőleg megigényeljük az én részemre.)

Előre is köszönöm.

Saila # 2016.02.10. 20:45

Tisztelt Szakértő!
Elkeseredett és reménytelennek érzem a helyzetem!
Passzív gyedre voltam jogosult, de csak január 24-ig. A kisfiam júliusban lesz két éves. Apukájának 2 éve van folyamatos munkaviszonya, arra gondoltunk, hogy addig ő igényli meg a gyedet. Viszont a munkahelyén dolgozó titkárnők nem értik mi az a gyed extra. Mindenféle kifogásokkal elutasítják a gyed igénylést. Pl: csak anya veheti igénybe, apa csak akkor ha anya meghalt... És még jópár ilyen. Pedig állítólag könyvelővel is beszéltek erről, oep idevonatkozó részét is átolvasták...
Mit tudok tenni ilyen helyzetben?
Tényleg nem jogosult párom a gyed extrára?
Nagyon szükségünk lenne arra a plusz pénzre.
Bármiféle tanácsot szívesen fogadunk!
Köszönettel: Egy tanácstalan Anyuka

NagyNiki # 2016.02.10. 14:48

Tisztelt Szakértő!
Érdeklődni szeretnék,hogy jogosult vagyok-e továbbra is GYED-re,ha nappali főiskolai képzést kezdek el szeptemberben,amikor a fiam másfél éves lesz,és őt bölcsibe vinném?Illetve ha betölti a 2 évet,igényelhetek GYES-t?
Köszönettel,Nagy Nikoletta

Zsu2015 # 2016.02.10. 11:17

Tisztelt Szakértö! olyan kérdésem lenne hogy a párom menne el gyed extrára! Igy nekem vissza kell mennem dolgozni? vagy elég ha csak magam után fizetem a TB?

intentio # 2016.02.09. 12:37

kertbarat84 2016.02.09. 13:02
Tisztelt Szakértő!
Kisfiam betöltötte a 6. hónapot. Három gyermekes nagycsaládosok vagyunk, jelenleg GYED-en vagyok vele.
Tudomásunk szerint a három gyermekesek már jogosultak a gyermek betöltött féléve után igényelni a GYED Extrát.
A férjem bruttó munkabére lényegesen magasabb, mint az enyém. Ezért abban gondolkozunk, hogy ő igényelné meg a GYED Extrát, továbbra is folytatná a munkáját. Ezzel egyidejűleg természetesen én visszamennék dolgozni. Kérdésünk, hogy kivitelezhető-e ez így: azaz apa folyamatosan dolgozik, megigényeljük részére a GYED Extrát, én lemondok a GYED-ről, és visszaállok munkába? GYED Extrához kapcsolódó kérdés, hogy annak összegének kifizetése valóban kérvényezhető egy összegben vagy kizárólag havonta utalják?
Továbbá kérem a munkáltatómat, hogy kisgyermekeimre tekintettel engedélyezze a részmunkaidőben való foglalkoztatásomat. Ezt kötelesek részemre megadni vagy csak lehetőség?
Kérdésem még, ha visszaállok dolgozni, és a gyermek betölti a 2. évet, akkor az előzményektől függetlenül eljöhetek vele GYES-re?
Szíves segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel Tóth Ilona

Kedves Ilona!

  1. Nem csak a 3 gyerekesek jogosultak.
  2. Igen, kivitelezhető.
  3. Ilyen jogszabályról nem tudok. Ön honnan vette ezt az infot?

Ebtv. 62. § 6) A csecsemőgondozási díjat, a gyermekgondozási díjat havonta egyszer utólag a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig, de legkésőbb a bérfizetési napon kell folyósítani.

4. Igen, a szülők választhatnak, hogy melyikük veszi igénybe a tb. ellátásokat. Feltétel viszont, hogy több gyermek esetén a tb. ellátásokat (csed, gyed, gyes) csak az egyik szülő veheti igénybe, olyat nem lehet csinálni, hogy pl. az anya GYED-en van az egyik gyermekkel, az apa pedig GYES-en egy másikkal.

5. Kötelesek. Lásd:

Mt. 61. § (3) A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig - három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek ötéves koráig - köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.

kertbarat84 # 2016.02.09. 12:02

Tisztelt Szakértő!
Kisfiam betöltötte a 6. hónapot. Három gyermekes nagycsaládosok vagyunk, jelenleg GYED-en vagyok vele.
Tudomásunk szerint a három gyermekesek már jogosultak a gyermek betöltött féléve után igényelni a GYED Extrát.
A férjem bruttó munkabére lényegesen magasabb, mint az enyém. Ezért abban gondolkozunk, hogy ő igényelné meg a GYED Extrát, továbbra is folytatná a munkáját. Ezzel egyidejűleg természetesen én visszamennék dolgozni. Kérdésünk, hogy kivitelezhető-e ez így: azaz apa folyamatosan dolgozik, megigényeljük részére a GYED Extrát, én lemondok a GYED-ről, és visszaállok munkába? GYED Extrához kapcsolódó kérdés, hogy annak összegének kifizetése valóban kérvényezhető egy összegben vagy kizárólag havonta utalják?
Továbbá kérem a munkáltatómat, hogy kisgyermekeimre tekintettel engedélyezze a részmunkaidőben való foglalkoztatásomat. Ezt kötelesek részemre megadni vagy csak lehetőség?
Kérdésem még, ha visszaállok dolgozni, és a gyermek betölti a 2. évet, akkor az előzményektől függetlenül eljöhetek vele GYES-re?
Szíves segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel Tóth Ilona

intentio # 2016.02.08. 09:34

Dittus2 2016.02.07. 20:11
Tisztelt Szakértő!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy Gyed mellett miként végezhető kereső tevékenység. Egészen pontosan az érdekelne, hogy a jelenlegi munkahelyemmel köthető-e megbízási szerződés (heti 8 órában).
Közalkalmazottként dolgozom kórházban.
Nem a saját státuszomra szeretnék visszamenni. (egyrészt mert nem tudok heti 40 órát vállalni, másrészt pedig a szabadságomat sem szeretném még kivenni) A státuszom jelenleg nincs betöltve. (eddig helyettesítettek, de jelenleg nem találnak mást a helyemre, így került szóba, hogy néhány órában visszamennék dolgozni) Amennyiben lehetséges a megbízás, még az lenne a kérdésem, hogy vállalkozóként is foglalkoztathatnak-e(úgy tudom, úgy kedvezőbb lenne az adózás)? Tájékoztatását és segítségét előre is köszönöm!

Tisztelt Kérdező!

A TB szervek nem vizsgálják, hogy a GYED mellett, a gyed extra keretében milyen jogviszonyban és hány órában dolgozik.

A vállalkozói a megbízási és közalkalmazotti jogviszony 3 különböző ismérvekkel rendelkező jogviszony.

(A megbízási ptk. szerinti gondossági kötelmi, a vállalkozói pedig eredmény kötelmi jogviszony.

Más-más a munkavégzési kötelezettségre, ellenőrzésre vonatkozó szabály, sőt az is, hogy ki biztosítja a munkavégzéshez szükséges eszközöket…

A vállalkozó és a megbízott munkaideje kötetlen, ezekben az Ön által említett heti 8 óra nem értelmezhető.)

A munkáltató jogosult eldönteni, hogy adott feladatot milyen jogviszonyban lehet ellátni.

A témával kapcsolatban lásd pl:

http://www.munkajog.hu/…elhatarolasa

Vállalkozási szerződés alapján a vállalkozó vállalkozói tevékenységgel elérhető eredmény (a továbbiakban: mű) megvalósítására, a megrendelő annak átvételére és a vállalkozói díj megfizetésére köteles. (Ptk. 6:238§.)

A jogviszony jellemzői:

eredménykötelem,

a szerződés szóban és írásban egyaránt megköthető. Főszabály szerint a szerződés szóban köthető meg, néhány szerződéstípusnál kötelező az írásbeliség (pl. kivitelezési, tervezési szerződés).

a munkát a vállalkozó szervezi,

saját költségén, saját eszközeivel végzi a vállalkozó a munkát,

alvállalkozót vehet igénybe, nincs személyes munkavégzési kötelezettség,

Az utasítási jog terjedelme szűkebb mint megbízási szerződés esetén. A megrendelő a mű létrehozásához szükséges utasításait adhatja meg, az utasítás nem terjedhet ki a tevékenység megszervezésére, a munka elvégzéséhez szükséges szakkérdésekre és nem teheti es teljesítést terhesebbé.

Nincs a munkaviszonyra jellemző alá-fölérendeltségi viszony a felek között.

a vállalkozói díj általában a teljesítéskor esedékes.

Megbízási szerződés alapján a megbízott a megbízó által rábízott feladat ellátására, a megbízó a megbízási díj megfizetésére köteles. (Ptk. 6:272§.)A jogviszony jellemzői:

gondossági kötelem

a szerződés szóban és írásban egyaránt megköthető.

A törvény nem ír elő kötelező írásba foglalást.

A megbízó utasítási joga szélesebb, mint vállalkozási szerződésnél, de szűkebb, mint a munkaviszonyban. Kiterjedhet a megbízás teljesítésének mikéntjére, módjára is.

A megbízott a megbízó utasításától akkor térhet el, ha ezt a megbízó érdeke feltétlenül megköveteli, és a megbízó előzetes értesítésére már nincs mód. Ilyen esetben a megbízót késedelem nélkül értesíteni kell. Ha a megbízó célszerűtlen vagy szakszerűtlen utasítást ad, a megbízott köteles őt erre figyelmeztetni. Ha a megbízó a figyelmeztetés ellenére utasítását fenntartja, a megbízott a szerződéstől elállhat, illetve a szerződést felmondhatja, vagy a feladatot a megbízó utasításai szerint, a megbízó kockázatára elláthatja. Meg kell tagadnia az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása jogszabály vagy hatósági határozat megsértésére vezetne, vagy veszélyeztetné mások személyét vagy vagyonát.

Nincs a munkaviszonyra jellemző alá-fölérendeltségi viszony a felek között.


A megbízási díj a szerződés teljesítésekor esedékes. Ha a szerződés a megbízás teljesítése előtt szűnt meg, a megbízott a megbízási díjnak tevékenységével arányos részét követelheti. A megbízott a megbízás ellátásával rendszerint együtt járó költségek előlegezésére köteles. A szerződés megszűnésekor a megbízó köteles a megbízottat a megbízás alapján harmadik személyekkel szemben vállalt kötelezettségei alól mentesíteni, valamint szükséges és indokolt költségeit megtéríteni.
saját eszközeivel végzi a megbízott a munkát,
esetenként köteles a megbízott a megbízót tájékoztatni,

a megbízott a teljesítéshez más személyt is igénybe vehet.

Dittus2 # 2016.02.07. 19:11

Tisztelt Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy Gyed mellett miként végezhető kereső tevékenység. Egészen pontosan az érdekelne, hogy a jelenlegi munkahelyemmel köthető-e megbízási szerződés (heti 8 órában). Közalkalmazottként dolgozom kórházban. Nem a saját státuszomra szeretnék visszamenni. (egyrészt mert nem tudok heti 40 órát vállalni, másrészt pedig a szabadságomat sem szeretném még kivenni) A státuszom jelenleg nincs betöltve. (eddig helyettesítettek, de jelenleg nem találnak mást a helyemre, így került szóba, hogy néhány órában visszamennék dolgozni) Amennyiben lehetséges a megbízás, még az lenne a kérdésem, hogy vállalkozóként is foglalkoztathatnak-e(úgy tudom, úgy kedvezőbb lenne az adózás)? Tájékoztatását és segítségét előre is köszönöm!

Jusztasz # 2016.02.05. 11:24

Merlon 2016.02.04. 20:48
Tisztelt Szakértő!
Szíves segítségét szeretném kérni.
2013 júliusa óta gyermekem gondozása céljából fizetés nélküli szabadságon vagyok.
Ugyanezen év augusztusában külföldre költöztünk, ahol férjem dolgozik, én viszont csak 2013. decemberéig kaptam TGYÁS - t, azóta semmilyen kifizetés nem érkezett, családi pótlékot is teljes összegben a német állam fizeti.
2015. március 15-én megszületett második gyermekünk, természetesen ő utána már TGYÁS - t sem kaptam.
Most tervezzük, hogy hazaköltözünk, és én is visszamegyek dolgozni a munkáltatómhoz.
A kérdésem, hogy munka mellett jogosult vagyok-e igénybevenni a GYED extrát, figyelembe véve, hogy 2013.12.21 óta semmilyen jövedelmem nem volt (bár munkaviszonyom és TB jogosultságom fennállt), és amennyiben igen, mekkora összegben? Segítő válaszát előre is köszönöm!

T. Kérdező!

Ha hazaköltöztek igényelje meg, de mivel a német állam ezen gyermekekre az ottani szabályok alapján már ellátásban részesítette közigazgatási hatósági eljárás keretében, a német állam (biztosító) bevonásával és az EU-s jogszabályok figyelembevételével fognak arról dönteni, hogy pontosan mire, mennyi ideig és milyen összegben lesz jogosult.

Akinek EU-s jogszabályt érintő családtámogatási ügye (családi pótlék, GYED, GYES, GYET) van annak célszerű az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságot, vagy a Megyei Kormányhivatalok Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztályát személyesen fel, vagy írásban megkeresni, mivel egy konkrét esetben teljeskörű tájékoztatást ők tudnak adni.

Elérhetőségük:

ORSZÁGOS NYUGDÍJBIZTOSÍTÁSI FŐIGAZGATÓSÁG
Cím: 1081 Budapest, Fiumei út 19./a.
Postacím: 1916 Budapest
Telefon: (+36) 1 270 8000

Jusztasz # 2016.02.05. 11:13

Divos 2016.02.05. 00:19
Tisztelt szerkesztő!
Van egy kislányom aki 2014.12.12-én született a nejem volt vele gyesen amit 2015.12.31. Dátummal lemondtuk és én az apa igényeltem 2016.01.01től a gyed extrát.
2012.03.21óta rendelkezek munkaviszonnyal a cégnél.
Viszont nem kaptam meg a fizetésem mellé. A cég kifizető hely. Azt állítják hogy van egy átmeneti rendelet ami miatt vonatkozik rám a 60 várakozási idő. Viszont én ilyent nem találtam és ők se tudták megmutatni. Ténylegesen kell várnom vagy meg kellet volna kapnom? Ha igen követelhetem hogy kifizessék vagy várnom kell a következő fizetésemig hogy megkapjam?.
Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelt Kérdező!

A 60 nap várakozás időt előíró jogszabályt 2016.01.01-től hatályon kívül helyezték.

Ezzel kapcsolatban az OEP honlapján ezt olvashatja:

Az apukáknak is könnyebbé válik a gyermekgondozási díj igénybevétele:

A korábbi szabályozás szerint, amennyiben az apa, munkavégzés mellett igénybe szerette volna venni a gyermekgondozási díjat, akkor csak 60 nap „várakozás idő” letelte után lehetett megállapítani az ellátást.

Ezt a szabályt 2016. január 1-jétől hatályon kívül helyezték.

http://www.oep.hu/…altozas.html

Az OEP honlapja átmeneti szabályról nem tesz említést!!!

Amennyiben a tb. kifizetőhely a kérelmét, -azaz, hogy 2016.01.01-től megállapítsa és folyósítsa a GYED ellátását- teljes mértékben nem teljesíti arról köteles határozatot hozni, abban meg kell jelölnie az elutasítás okát, illetve az azt megalapozó jogi normát, valamint biztosítania kell a jogorvoslat (fellebbezés) lehetőségét.

A mtató által hivatkozott átmeneti rendelkezésről nem tudok, amennyiben 2016.01.01-től igényelte a gyed extrát úgy azt álláspontom szerint meg kellett volna kapnia.

A GYED ellátásának hiányos és/vagy késedelmes utalása miatt több szervhez is fordulhat panasszal, melyben kérje az Önt megillető (késedelmi) kamatot is.

  1. Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatója
  2. Alapvető Jogok Biztosa (ombudsman)

(Én az Ön helyére mindkét lehetőséggel élnék.)

Elérhetőségeik:

Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatója
Budapest Váci út 73/A 1139
E-mail: oep@oep.hu

Alapvető Jogok Biztosa (ombudsman)
WEB:http://www.ajbh.hu/…90E21FABCD75
E-mail: panasz@ajbh.hu

Postai úton/levélcím: 1387 Budapest, Pf. 40.

Panaszában hivatkozzon az alábbiakra:

• Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog. ( Ket. 4. § )

• A kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya (tb. kifizetőhely) köteles az igényt 21 napon belül elbírálni, azaz kérelemről érdemben dönteni, határozatot hozni és/vagy az ellátást kiutalni. (Vhr. 39. § )
Alaptörvény XIX.. cikk. (1) bekezdés Anyaság, ( ) betegség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott támogatásra jogosult.

Alaptörvény XXIV. cikk. (1) bekezdés Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.

Alaptörvény 30. cikk. (1)-(2) bekezdés Az alapvető jogok biztosa alapjogvédelmi tevékenységet lát el, eljárását bárki kezdeményezheti. Az alapvető jogok biztosa az alapvető jogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat kivizsgálja vagy kivizsgáltatja, orvoslásuk érdekében általános vagy egyedi intézkedéseket kezdeményez.

• Ezen túlmenően a Ket. azt is előírja, hogyha a közigazgatási szerv az előírt határidőt nem tartja be -saját költségvetése terhére- köteles a központi költségvetés részére az általános tételű eljárási illeték összegének megfelelő összeget befizetni. (Ket. 33/A § )

Panaszmintákat itt talál:

Felszólítás M I N T A kamatfizetésre táppénz, csecsemőgondozási díj (csed), gyermekgondozási díj (gyed) késedelmes utalása miatt, ha az ügyfél a közszférában dolgozik és az igényt az államkincstár bírálja el. (És alatta, ha az egészségbiztosító bírálja el.)

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Fellebbezés M I N T A üzemi baleset elutasítása miatt:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A úti üzemi baleset kivizsgálásának megtagadása esetén
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A a GYED hiányos és késedelmes utalása miatt:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

M I N T A táppénz igény előterjesztésére ha az igénylő a közalkalmazotti jogviszonya mellett megbízási szerződés alapján is biztosított:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az Egyenlő Bánásmód Hatósága marasztalta (300.000 Ft. bírság megfizetésére kötelezte) azt a munkáltatót, aki a terhes munkavállalójának próbaidő alatt, azonnali hatállyal felmondott mivel nem akarta fizetni a táppénzhez kapcsolódó közterheket (Tbj. 19. § (5) bekezdése szerinti táppénz egyharmad hozzájárulást), illetve nem akarta állni a szülési és fizetésnélküli szabadság alatt felhalmozódó szabadság anyagi terheit. Tekintettel arra, hogy a munkavállaló bírósághoz is fordult a bíróság kérelmező munkaviszonyát helyreállította.

A hatósági eljárásban a feleknek lehetőségük van egyezséget is kötni, azaz a munkáltató vállalhatja, hogy bírság helyett inkább kártérítést fizet a munkavállalónak.
Az ezzel kapcsolatos és egyéb hasonló J O G E S E T E K itt, http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?… ,

valamint Egyenlő Bánásmód Hatósága honlapján olvashatóak:

http://egyenlobanasmod.hu/…ebh-141-2015 (bírság+jogviszony helyreállítás)
http://egyenlobanasmod.hu/…/ebh-84-2015 (egyezség)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…iew/122_2010 (bírság)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…ex/jogesetek (további jogesetek)

Panasz M I N T A azoknak, akik a Munkaügyi Központ többszöri ígérete ellenére sem kapták meg az őket, a biztosítási esemény bekövetkezésekor, a befizetett járulékokért cserébe megillető álláskeresési járadékot.

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Sajtóhírek szerint a Magyar Államkincstár számfejtési körébe tartozó munkavállalók 2015-ben és 2016-ban az új KIRA illetmény-számfejtő program bevezetése miatt nem, nem időben, vagy hiányosan kapták meg az illetményüket (munkabérüket), TB ellátásukat. Nekik nyújthat segítséget az itt található panasz minta:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Divos # 2016.02.04. 23:19

Tisztelt szerkesztő!
Van egy kislányom aki 2014.12.12én született a nejem volt vele gyesen amit 2015.12.31. Dátummal lemondtuk és én az apa igényeltem 2016.01.01től a gyed extrát. 2012.03.21óta rendelkezek munkaviszonyal a cégnél.
Viszont nem kaptam meg a fizetésem mellé. A cég kifizető hely. Azt álítják hogy van egy átmeneti rendelet ami miattvonatkozik rám a 60 várakozási idő. Viszont én ilyent nem találtam és ők se tudták megmutatni. Ténylegesen kell várnom vagy meg kellet volna kapnom? Ha igen követelhetem hogy kifizesék vagy várnom kell a következő vizetésemig hogy megkapjam?.
Válaszát előre is köszönöm!

Merlon # 2016.02.04. 19:48

Tisztelt Szakértő!
Szíves segítségét szeretném kérni. 2013 júliusa óta gyermekem gondozása céljából fizetés nélküli szabadságon vagyok. Ugyanezen ev augusztusában külföldre költöztünk, ahol férjem dolgozik, én viszont csak 2013. decemberéig kaptam TGYÁS - t, azóta semmilyen kifizetés nem érkezett, családi pótlékot is teljes összegben a német állam fizeti. 2015. március 15-én megszületett második gyermekünk, természetesen ő utána már TGYÁS - t sem kaptam. Most tervezzük, hogy hazaköltözünk, és én is visszamegyek dolgozni a munkáltatómhoz. A kérdésem, hogy munka mellett jogosult vagyok-e igénybevenni a GYED extrát, figyelembe véve, hogy 2013.12.21 óta semmilyen jövedelmem nem volt (bár munkaviszonyom és TB jogosultságom fennállt), és amennyiben igen, mekkora összegben? Segítő válaszát előre is köszönöm!

Jusztasz # 2016.02.04. 14:42

Solona # e-mail 2016.02.04. 15:02
Tisztelt szakértő,
Fél éves kislányommal GYEDen vagyok, és szeretnék dolgozni a GYED extra keretein belül. Viszont nem a főállásomba szeretnék visszamenni, hanem megbízásos szerződés vagy vállalkozás keretein belül dolgoznék itthonról. Erre van lehetőség a főállás megtartása mellett? Mert ha már nagyobb lesz a lányom, szeretnék oda visszamenni. Ha igen, akkor milyen kötelezettségeim vannak, kihez kell fordulnom a GYED extra kapcsán? Azt jól tudom, hogy főállású vállalkozást kell indítanom, mivel nem vonnak tőlem TB járulékot?
Köszönöm szépen a segítséget!

T. Kérdező!

A gyed mellett időkorlát nélkül dolgozhat, azt a folyósító szervnek (egészségbiztosító) külön bejelenteni nem kell.

Igen vállalkozhat, vagy megbízási jogviszonyt létesíthet, de ha az Mt. hatálya alatt áll, azt a munkáltatójának be kell jelentenie.

Mindenekelőtt döntse el, hogy mit akar.

A megbízási jogviszony gondossági kötelmi, a vállalkozás eredménykötelmi jogviszony, mindkettőre más-más szabály vonatkozik.

Azt, hogy egy vállalkozó mikor főállású és mikor nem az nem az ügyfél döntésétől függ, hanem jogszabály (Tbj.) írja elő.
A vállalkozáson belül is van több lehetőség. A KATA-ra például –több szempontból is- eltérő szabályok vonatkoznak.

Ezt a kérdéskört gyakorló könyvelővel beszélje át!

Solona # 2016.02.04. 14:02

Tisztelt szakértő,
Fél éves kislányommal GYEDen vagyok, és szeretnék dolgozni a GYED extra keretein belül. Viszont nem a főállásomba szeretnék visszamenni, hanem megbízásos szerződés vagy vállalkozás keretein belül dolgoznék itthonról. Erre van lehetőség a főállás megtartása mellett? Mert ha már nagyobb lesz a lányom, szeretnék oda visszamenni. Ha igen, akkor milyen kötelezettségeim vannak, kihez kell fordulnom a GYED extra kapcsán? Azt jól tudom, hogy főállású vállalkozást kell indítanom, mivel nem vonnak tőlem TB járulékot?
Köszönöm szépen a segítséget!

Jusztasz # 2016.02.04. 13:00

Zsófi99 2016.02.04. 08:25
Üdvözlöm!
Jelenleg a feleségem igényli a Gyest 2 kisgyermekünk után. A nagyobbik júliusban tölti a 2 évet a kisebbik márciusba a 6 hónapot. Mivel január 1-től bevezették,hogy a gyermek fél éves korától vissza lehet menni dolgozni így érdekelne,hogy a kisebbik után,hogy igényelhetem Én mint Apa a Gyed Extrát?

Igen, igényelheti.

Mi úgy tudjuk,hogy a 6 hónapot betöltés előtt(jelen esetben március 10) 1 nappal fizetés nélküli szabadságra kell mennem

Ha a GYED mellett szeretne dolgozni nem kell fizetésnélküli szabadságot kérnie.

és még aznap a kormányablakba a feleségemnek le kell mondania a Gyesről és nekem kell ott igényelnem a Gyedet,

Igen a feleségének le kell mondania a GYES-ről, Ön viszont a GYED-et a munkáltatójánál kérheti, aki Foglalkoztatói igazolás nyomtatvány fog kiállítani és az egészségbiztosítónál előterjeszteni.

Vhr. 25/B. § (1) Az Ebtv. 39. §-a szerinti választás esetén a választott ellátás iránti kérelmet az Ebtv. 62. § (1) bekezdése szerint illetékes szervhez, gyermekgondozási támogatás választása esetén a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 35. §-a szerint illetékes szervhez kell benyújtani a folyósítás alatt álló ellátás megszüntetésére vonatkozó kérelemmel együtt.

(2) A korábban folyósított ellátás megszüntetésének napjáról a folyósító szerv értesíti a választott újabb ellátás megállapítására jogosult szervet.

A folyósító szerv a korábban folyósított ellátás megszüntetéséről szóló határozatát megküldi a választott ellátást folyósító szervnek.

A határozatnak tartalmaznia kell azt az összeget, amellyel a választott újabb ellátás visszamenőlegesen járó összegét csökkenteni kell.

(3) A választott ellátást az értesítésben szereplő napot követő naptól kell folyósítani.

(4) A választott újabb ellátás tekintetében visszamenőleges az az összeg, ami a biztosított, illetve a szülő által választott időponttól a korábban folyósított ellátás megszüntetésének napjáig jár az ellátásra jogosultnak.

(5) A korábban folyósított ellátás megszüntetéséről szóló határozat beérkezését követő 30. napon a csökkentést teljesítettnek kell tekinteni.

(6) A gyermekgondozási támogatást folyósító szerv és az egészségbiztosító külön megállapodás keretén belül elszámol a választás eredményeképpen túlfolyósított és levont összeggel.

(7) A kifizetőhelyek tekintetében az OEP, illetve a kormányhivatalok gondoskodnak a gyermekgondozási támogatás és a pénzbeli ellátás közötti különbözet elszámolásáról attól függően, hogy a kifizetőhely a kifizetőhelyi elszámolását mely szervnek köteles benyújtani.
(8)
(9) Az Ebtv. 39. § (4) és (5) bekezdése alkalmazásában különböző korú gyermekek alatt a nem azonos várandósságból született gyermekeket kell érteni.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak, és/vagy a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknek –beleértve a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját is, mint a közszféra központi kifizetőhelyét- a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

Erre hívta fel a figyelmet az Alapvető Jogok Biztosa is az OBH 135/2008 számú jelentésében, egyben javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok, azaz egészségbiztosító és a Tb. kifizetőhelyek az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak.

Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Ugyancsak a tájékoztatási kötelezettség fontosságát hangsúlyozza a KMREP (Közép-magyarországi Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) 2009 februárjában kelt, a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknek szóló 2009/1. számú kifizetőhelyi tájékoztatója. (3.oldal)

Az 1997. évi LXXXIII. törvény 5. § értelmében az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

A fenti törvény végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1) kormányrendelet 39. § (3) szerint a kifizetőhely/egészségbiztosító az ügyfél kérelmére köteles tájékoztatást adni a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti megyei kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának (leánykori nevén Megyei Egészségbiztosítási Pénztár) – vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi TB kifizetőhelynek - a segítségét, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg. (Előbbi elérhetőségét a kormányhivatal, utóbbi elérhetőségét a Magyar Államkincstár weblapján találja meg. A MÁK Illetmény-számfejtési Főosztályát ezen az elektronikus címen érheti el: illetmeny@allamkincstar.gov.hu )

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu, vagy az oep@oep.hu, e-mail címen, akik - az OEP főigazgatójának tájékoztatása szerint - készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére,illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

Zsófi99 # 2016.02.04. 07:25

Üdvözlöm!

Jelenleg a feleségem igényli a Gyest 2 kisgyermekünk után. A nagyobbik júliusba tölti a 2 évet a kisebbik márciusba a 6 hónapot. Mivel január 1-től bevezették,hogy a gyermek fél éves korától vissza lehet menni dolgozni így érdekelne,hogy a kisebbik után,hogy igényelhetem Én mint Apa a Gyed Extrát?
Mi úgy tudjuk,hogy a 6 hónapot betöltés előtt(jelen esetben március 10) 1 nappal fizetés nélküli szabadságra kell mennem és még aznap a kormányablakba a feleségemnek le kell mondania a Gyesről és nekem kell ott igényelnem a Gyedet, amit a főnökömmel utána aláíratok. Mivel a cégünk állami intézmény így nincs gazdasági ügyintéző. Ily módon el lehet intézni és evvel megúszni azt,hogy ha később igényeljük se Gyedet se Gyest nem küldenek illetve én másnap már visszamehessek dolgozni vagy más a menete?

Válaszát előre is köszönöm