Gyed Extra


tunducs # 2014.12.13. 13:52

Tisztelt szakértő.
2013. március. 26án született meg a kisfiam és 2008 október óta dolgozom egy cégnél.Jelenleg Gyed.en vagyok. Amikor jeleztem, hogy szeretnék visszamenni 2015 januártól, akkor nem igazán voltak az ötlettől elragadtatva. Mivel lehetőség van a Gyed Extra igénybevételére, így én is szerettem volna, de a cégem nem együttműködő, mert jelenleg nagyon visszaesett a forgalom és bár a legjobb munkaerő voltam a csapatban, egyszerűen nincs rám szükség.
Az lenne a kérdésem, hogy abban az esetben, ha a két év elteltével sem vesznek vissza, akkor jár e nekem a végkielégítés? Illetve amennyiben időközben más munkahelyre megyek dolgozni, akkor jár e a Gyed extra márciusig?
Nagyon szépen köszönöm előre is a választ.

Zengőbérci # 2014.11.25. 14:17

Tita7702

1. Minden ellátást igényelni kell.
2.Vannak alanyi jogon járó és biztosításhoz kötött ellátások.
Alanyi jogon jár a családi pótlék a GYES és az anyasági támogatás.
Biztosításhoz (munkaviszonyhoz kötött) a táppénz, a tgys és a gyed.
3. Biztosításhoz kötött ellátásokra akkor jogosult, ha a biztosítási esemény bekövetkezésekor (keresőképtelenség, szülés stb.) a jogszabályban (1997. évi LXXXIII. törvény) előírt feltételekkel rendelkezik. Ezek a feltételek ellátásonként eltérnek.
4.Terhességi-gyermekágyi segélyre az jogosult, aki biztosított
ÉS a szülést megelőző 2 éven belül 365 biztosításban töltött nappal rendelkezik.

Jogosult továbbá az is, akinek megszűnt a jogviszonya, feltéve hogy a megszűnést követő 42 napon belül megszül.

Ha ezen feltételeknek megfelel, akkor jogosult lesz tgys ellátásra.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

(1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.)

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Tita7702 # 2014.11.23. 18:28

Azt szeretném megkérdezni hogy az idén márciusig volt folyamatos munkaviszonyom már 3 éve elköltöztünk máshová és hát nem úgy alakultak a dolgok ahogyan képzeltük a párommal.Aztán találtam munkát egy hónapig voltam munkanélküli vagyis hát az mellett is dolgoztam majd 4 hónapig dolgoztam a vendéglátásba de a sok túlóra és hogy csak este 10 után megyek haza ez sem tűnt jó dolognak a kisfiam miatt.Szerencsére sikerült mindjárt munkát találnom és azóta is dolgozom csak ennél a cégnél meg 4 év után adnak állandó szerződést és szeretnénk jövőre közös gyereket vállalni de ha terhes leszek felmondanak és akkor megint mi lesz velünk.A kérdésem az hogy ilyen estebe is kaphatok rendesen mindent mármint gyedet és ami megjárt az első gyerekemnél is?

Zengőbérci # 2014.11.22. 09:26

v„avirka 2014.11.21. 09:14

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg veszélyeztetett terhes vagyok. Semmit nem kapok, csak fizetem magam utàna a TB-t. Az elmúlt két évben megvan a 365 ledöglöttem napom, valamint Ausztriában dolgoztam négy hónapig. A terhességet is ott diagnosztizálták. Családi okok miatt szeptember elején hazaköltöztem. Azóta semmilyen ellátásban nem részesülök. Az OEP-nél azt mondták, hogy a külföldi jövedelmem után kapom majd a Gyedet, és menjek szülés előtt munkanélkülire, hogy biztosított jogviszonyban legyek. Ez így van? Semmit nem kaphatok addig? A veszélyeztetett terhesség miatt nem vállalhatok munkát. Válaszát köszönöm!

T. Kérdező!

" Az OEP-nél azt mondták, hogy a külföldi jövedelmem után kapom majd a Gyedet" tartalmú tájékoztatás nem felel meg a hatályos jogszabályoknak. Külföldi jövedelem soha nem képezi magyar Eb. ellátás alapját!

"... és menjek szülés előtt munkanélkülire, hogy biztosított jogviszonyban legyek. Ez így van?"

Igen, ez így van. TGYS és GYED ellátásokra csak akkor lesz jogosult, ha a szülés napján biztosított (ha álláskeresési járadékban részesül ezen a napon, akkor biztosított) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 biztosításban töltött nappal. (A bejelentett osztrák jogviszony biztosításnak minősül, viszont azt igazolni kell majd az igényléskor.)

Ugyanezt fogják kérni akkor is, amikor álláskeresési járadékot igényel Magyarországon. Ekkor figyelembe veszik az osztrák jövedelmét is.

A munkanélküli ellátás megállapítására, illetve az egyes tagállamokban szerzett biztosítási idők igazolására az E 301-es nyomtatvány szolgál, amelyet annak az államnak az illetékes intézménye (foglalkoztatási hivatalok, munkaügyi központok) ad ki, ahol munkanélküli korábban biztosított volt, tehát dolgozott. 

Mivel a nyomtatványt a munkavégzés helye szerint illetékes intézmény állítja ki, ezért fontos a munkaviszony megszűntével a nyomtatvány kiállításának kérése, mert a hivatalból történő beszerzés sok időt vehet igénybe. A nyomtatványt a munkanélküli járadék iránti kérelemhez kell csatolni.
 
A koordinációs rendelet 68. (1) cikke előírja, hogy a járadék kiszámításánál a munkanélkülivé válás tagállamának csak azt az átlagkeresetet kell alapul vennie, amelyet az illető személy abban a tagállam kapott, ahol munkanélkülivé vált.

"...Semmit nem kaphatok addig?"

Magyarországon táppénzt (8-as kód)és (veszélyeztetettségi táppénzt 9-es kód) sajnos nem, mivel nem biztosított.

Amennyiben rászorult a lakóhely szerinti polgármesteri hivataltól igényelheti az 1993.évi III. törvény szerinti szociális ellátásokat, a szülést követően pedig tgyst, 168 nap után gyed-et, majd a gyest, illetve a szülés napjától a csp-t és az anyasági támogatást.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

(1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.)

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

vavirka # 2014.11.21. 08:14

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg veszélyeztetett terhes vagyok. Semmit nem kapok, csak fizetem magam utàna a TB-t. Az elmúlt két évben megvan a 365 ledöglöttem napom, valamint Ausztriában dolgoztam négy hónapig. A terhességet is ott diagnosztizálták. Családi okok miatt szeptember elején hazaköltöztem. Azóta semmilyen ellátásban nem részesülök. Az OEP-nél azt mondták, hogy a külföldi jövedelmem után kapom majd a Gyedet, és menjek szülés előtt munkanélkülire, hogy biztosított jogviszonyban legyek. Ez így van? Semmit nem kaphatok addig? A veszélyeztetett terhesség miatt nem vállalhatok munkát. Válaszát köszönöm!

misso # 2014.11.18. 22:39

Kedves Mindenki!

Lécci segítsetek, mert most már teljes káosz van a fejemben (eddig biztos voltam a dologomban....) Szóval, én, az anyuka csak gyesre voltam jogosult, így most, hogy betöltötte fiunk az első éltévét a férjem venné igénybe munka mellett a gyedet. Én a kisfiam szülinapjával kezdődően (11.07) lemondtam a gyesről, a férjem pedig beadta a gyed igénylést a munkáltatójához. Na, itt kezdődött a probléma. A munkáltató szerint ugyan 61 napig valóban nem kaphat ellátást a férjem mivel marad munkaviszonyban majd csak 2017. január 08-tól), viszont szerintük nekem vagy neki addig is járna a gyes. Ez valóban így van? Azt írták vissza, hogy igénylje meg a férjem a MÁK-tól mielőbb és majd január 07-el mondja le (decemberben). Köszönöm!

Dóra83 # 2014.10.30. 09:56

Tisztelt Szakértő!

2015.05.04-én fog várhatóan megszületni a második gyermekünk, az első után most Gyesre vagyok jogosult 2015.08.25-ig.
Jelenleg 6 órás munkaviszonyban vagyok 9 hónapja (extra Gyedet vettem igénybe).
Kérdésem a következő: Mi alapján fogom a második gyermek után kapni az ellátást? A jelenlegi munkabér alapján, vagy hozzászámolják a Gyedet is az első gyermek után?

Előre is köszönöm a választ!

erdandrea # 2014.10.03. 20:44

Tisztelt Szakértő!

Szeretném a segítségét kérni abban, hogy GYED extrával mentem vissza dolgozni pedagógus munkakörbe. Csak 9 órát vállaltam hetente, ez 16,36 óra/hétként szerepel a munkaköri leírásomba. Azt mondták, hogy afelhalmozott szabadságomat ki kell vennem, ezért a munkaszerződésemet 2014.06.14.-ével módosították és augusztus 31.-éig szabadságon voltam. Most kaptam meg a pénzt és a felhalmozott szabadságomat ezzel a csökkentett 16,36 óra/hét-re járó fizetésemmel fizették ki. Természetesen reklamáltam, mert több pénzre számítottam. Az igazgatónk azt mondta megpróbálják visszacsinálni a dolgot, de lehet, hogy már nem tudják.
Érdeklődnék, hogy mit tudunk tenni, hogy a szabadságomat a teljes munkaidős állásom után kapott bérrel számolják el? Előre is köszönöm a választ.
Andrea

Zengőbérci # 2014.08.12. 08:28

Nagyon szívesen. :)

"Az úttörő ahol tud, segít és önként szolgálja a közösséget."

erikauvad # 2014.08.11. 21:18

Kedves Zengőbérci, köszönöm gyors válaszát!

erikauvad # 2014.08.11. 21:18

Kedves Zengőbérci, köszönöm gyors válaszát!

Zengőbérci # 2014.08.11. 05:45

erikauvad 2014.08.10. 23:40
Tisztelt Szakértő.
2010-ben született a kisfiam, 2012.10.03-án született a kislányom. 2014.10.06 megyek vissza dolgozni, 08.08-tól szabadságon vagyok. A szabadság után járó bérem (kb. bruttó 150 ezer Ft.) több, mint amiből a gyed-et számították (minimálbér). Még majdnem 2 hónapig jár a gyed. Kérhetem, hogy újra számítsák ki a gyed-et a szabadság után járó bérem alapján, vagy szabadságból nem számítanak gyed-et?
Köszönettel

Kérhetni kérheti, de az a szabály, hogy a GYED lejártáig az első elbíráláskor megállapított összegben kell az ellátást folyósítani, azaz a folyósító szerv nem teheti meg azt, hogy azért, mert idő közben megváltozott a jövedelme megváltoztassa a GYED összegét.

Amennyiben ilyen kérelmet terjeszt elő, úgy azt a kifizetőhelynek határozattal el kell utasítania.

erikauvad # 2014.08.10. 21:40

Tisztelt Szakértő.

2010-ben született a kisfiam, 2012.10.03-án született a kislányom. 2014.10.06 megyek vissza dolgozni, 08.08-tól szabadságon vagyok. A szabadság után járó bérem (kb. bruttó 150 ezer Ft.) több, mint amiből a gyed-et számították (minimálbér). Még majdnem 2 hónapig jár a gyed. Kérhetem, hogy újra számítsák ki a gyed-et a szabadság után járó bérem alapján, vagy szabadságból nem számítanak gyed-et?
Köszönettel

sortie # 2014.07.25. 13:11

barathtamas # e-mail 2014.07.25. 01:06

Üdvözlet!

Az alábbiakban lenne szükségem tanácsra.
A feleségem van jelenleg gyesen a legkisebb fiammal, ő a harmadik a sorban...
Én főállásban dolgozom, szeretném a gyedet megigényelni. Eddigi tudásom szerint, a gyermek egy éves kora utáni igénylést követően csak a 61. napra lehet munkát vállalni. Ez az én esetemben nem működik, nem tudom két hónapra a munkaviszonyomat felfüggeszteni.
Azonban mi történik abban az esetben ha a gyerek egy éves kora előtt egy héttel megyek el gyedre, erre az egy hétre megszűnik a munkaviszonyom, majd a gyermek betölti az egy évét majd újraszerződnek velem. Ez járható megoldás?

köszönettel
barathtamas

Gondolom erre a rendelkezésre gondolt:

1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Ebtv. 42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a gyermekgondozási díj első igénybevétele a gyermek egy éves kora után kezdődik, az első igénybevétel első napjától számított 60 napig, ha a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás – ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazását – ellenében munkát végez vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet személyesen folytat, kivéve, ha az igénylő a gyermekre tekintettel terhességi-gyermekágyi segélyt vett igénybe, vagy a gyermekgondozási díjban részesülő meghal.

Ön valamit félreértett. Kérheti a GYED-et, és ha jogosult rá meg is kapja, de csak az igénylést követő 61. naptól kezdik el folyósítani.

A jogviszonyát tehát nem kell megszüntetnie!

Azt jó, ha tudja, hogy ha megigényli a GYED-et a felesége nem kaphatja az esetleges 3 évesnél fiatalabb másik gyermekre tovább a GYES-t, mivel a gyed és gyes ellátásokat csak egy szülő veheti igénybe!

Esetleges további kérdéseit a penzbeli@oep.hu e-mail címen teheti fel.

Javaslom továbbá tanulmányozásra az alábbi linken elérhető összefoglalót:

http://www.oep.hu/…_KISOKOS.PDF

barathtamas # 2014.07.24. 23:06

Üdvözlet!

Az alábbiakban lenne szükségem tanácsra.
A feleségem van jelenleg gyesen a legkisebb fiammal, ő a harmadik a sorban...
Én főállásban dolgozom, szeretném a gyedet megigényelni. Eddigi tudásom szerint, a gyermek egy éves kora utáni igénylést követően csak a 61. napra lehet munkát vállalni. Ez az én esetemben nem működik, nem tudom két hónapra a munkaviszonyomat felfüggeszteni.
Azonban mi történik abban az esetben ha a gyerek egy éves kora előtt egy héttel megyek el gyedre, erre az egy hétre megszűnik a munkaviszonyom, majd a gyermek betölti az egy évét majd újraszerződnek velem. Ez járható megoldás?

köszönettel
barathtamas

sortie # 2014.07.23. 13:16

Igen, ha a gyermek betöltötte az 1. életévét 2014.01.01-től a GYED mellett korlátlanul lehet dolgozni és az anya a munkabér mellett kaphatja a GYED ellátást is.

flover80 # 2014.07.23. 11:57

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdéssel fordulnék Önökhöz.
Kisfiam 2008. szeptemberben született, kislányom 2013. márciusban. Idén októberben visszamegyek dolgozni. A kérdésem az lenne, hogy Kislányom után jogosult leszek-e a gyed extrára a gyermek 2 éves koráig a munkabér mellett?
Maradok tisztelettel.
flover80

sortie # 2014.07.08. 10:44

tűzokádó 2014.07.07. 17:01
Tisztelt szakértő! Nekem olyan kérdésem lenne, hogy 2013. 07.09.-én született gábor , majd 2014.06.20.-án pedig csabi.

Egyedülállóként nevelem őket,(és a 4 testvéreit) apukától külön élek.

Ha apuka elszeretne menni gyedre csabikával, és gabikával, akkor 2 gyedet kapna-e, mivel egyik gyermek sem töltötte még be a 2 évet, vagy akkor is egyikre gyedet, másikra gyest kapna.

A másik kérdésem az lenne, hogy közös háztartásban kell lenniük, nekem kell-e valami nyilatkozatot tennem mikor apuka átjelenti a piciket magához? Előre is köszönöm a választ.

  1. A GYED extra egyik lényege az, hogy több gyermekre több tb ellátás is folyósítható, viszont azokat csak a közös háztartásban élő egyik szülő veheti igénybe!
  2. Ellátást csak az kaphat, aki a gyermekekkel közös háztartásban él!
  3. A 2014. 06.20-án született Csabikára az apa nem kaphat GYED-et, mert a szülési szabadság idejére (168 nap, azaz 24 hét -kb.fél év-) nagyon leegyszerűsítve az apának GYED csak akkor folyósítható ha az anya meghalt. (OKA: Egy újszülöttnek az anyára, szoptatásra van szüksége, nem az apára, erre az időre az anya kaphat tgys ellátást, ha a jogosultsági feltételeknek megfelel.)
  4. A csak átjelentés kevés. A gyámhatóság hol helyezte el a gyermekeket?
  5. Az apa a fentieken túl csak akkor kaphat GYED-et, ha biztosított és az igénylést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.
  6. Ha mindkét gyerek 2 éven aluli -figyelemmel a fentiekre- nem egy GYED és egy GYES, hanem két GYED illeti meg a jogosultat. (Persze annak sincs akadálya, hogy a GYED helyett alacsonyabb összegű GYES-t igényeljenek. (A GYES bruttó 28.500 Ft/hó, a GYED 8 órás, minimáélbéres joviszonyt feltételezve kb. br. 70.000 Ft/hó.

További kérdéseit a penzbeli@oep.hu e-mail címen teheti fel.

tűzokádó # 2014.07.07. 15:01

tisztelt szakértő! Nekem olyan kérdésem lenne, hogy 2013. 07.09.-én született gábor , majd 2014.06.20.-án pedig csabi. Egyedülállóként nevelem őket,(és a 4 testvéreit) apukától külön élek. Ha apuka elszeretne menni gyedre csabikával, és gabikával, akkor 2 gyedet kapna-e, mivel egyik gyermek sem töltötte még be a 2 évet, vagy akkor is egyikre gyedet, másikra gyest kapna. A másik kérdésem az lenne, hogy közös háztartásban kell lenniük, nekem kell-e valami nyilatkozatot tennem mikor apuka átjelenti a piciket magához? Előre is köszönöm a választ.

sortie # 2014.06.30. 12:04

jaffamari l2014.06.20. 22:28
Az lenne a kérdésem ha 2013 áprilisában szültem és most betöltötte a kisfiam az egy évet és gyeden vagyok vele de ismét terhes lettem , hogy most a terhességem alatt igényelhetem a gyed mellet a táppénzt?

Amennyiben a GYED mellett dolgozik igen, amennyiben a GYED mellett nem dolgozik nem.

jaffamari # 2014.06.20. 20:28

Az lenne a kérdésem ha 2013 áprilisában szültem és most betöltötte a kisfiam az egy évet és gyeden vagyok vele de ismét terhes lettem , hogy most a terhességem alatt igényelhetem a gyed mellet a táppénzt?

linaa # 2014.05.28. 11:33

Tisztelt Szakértő!
Nevelőszülő vagyok,és 8éves iker kisfiút nevelek.Most 1oszt.de sajnos újra kell járniuk az első osztályt.Tavaly decemberéig kaptam a fiúkra a gyest.Kérdésem. A gyest újra kaphatom-e? mivel újra elsősek lesznek szeptembertől.
Köszönöm a segítségét.

Zengőbérci # 2014.05.23. 14:02

Kivonat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztályának leveléből:

Örömmel tájékoztatjuk, hogy rövidesen megújul honlapunk. A jövőben is arra törekszünk, hogy minden ügyfelünk érthető formában naprakész és hiteles információt kapjon az egészségbiztosítást érintő jogszabályok változásáról, illetve a hatályos jogszabályok gyakorlati alkalmazásáról.
 
A kifizetőhelyek pozitív visszajelzései alapján az OEP által készített a kifizetőhelyeknek elektronikusan közvetlenül megküldött tájékoztatók a kifizetőhelyek feladatellátását nagymértékben segítik, ezért kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a társadalombiztosítási kifizetőhelyek részére az új honlapunkon is rendszeresen kerüljön sor szakmai tájékoztatók közzé tételére.
 
Ügyfeleink a kérdéseiket az www.oep.hu „írjon nekünk” oldalon, illetve a penzbeli@oep.hu e-mail címre küldhetik meg, a kérdésekre igyekszünk rövid időn belül választ adni.

edii001 # 2014.05.16. 11:34

Tisztelt Szakértő!
Kisfiam (2012.12.28) 2014. 05.05.-től bölcsődébe jár!
Én hivatalosan 2014.05.27.-től leszek állományba.
A kérdésem az lenne, hogy erre az időszakra megvonhatják a gyedemet! És ha igen akkor lehetőségem van újra igényelni, ha visszamentem dolgozni?
Válaszát előre is köszönöm Tisztelettel:
Edi

gabriandi # 2014.05.14. 16:24

Tisztelt Szakértő!
2014. júniusára várom első gyermekem. Lehetséges, hogy 2 éven belül vállalunk még egy babát. Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor mi alapján számolják a 2. gyermek után járó TGYÁST? A mostani TGYÁS-ommal fog megegyezni a 2. gyermek után járó TGYÁS-om? Az új szabály szerint kaphatom ekkor az 1. gyermekem után járó GYES-t és a 2. után járó TGYÁS-t is. Jól értelmeztem?
Több éves folyamatos munkaviszonyom van, 2012. októbere óta dogozom jelenlegi cégemnél, ahova visszavárnak.
A 2015-ös szabadságomat ki kell vennem 2015-ben, tehát erre az időre "vissza kell mennem dolgozni"?
Köszönöm segítségét!
Üdvözlettel,
Andrea