Gyed Extra


NyGAgi # 2014.03.18. 17:40

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg kisfiammal GYEDen vagyok, aki most 03.20-án tölti az 1. évet. 3. gyermekünket 2014.08.07-re várjuk. A kérdésem az lenne, hogy a gYED extra érelmében kivitelezhető-e, hogy kivegyem a tavalyról bennmaradt szabijaimat, majd táppénzre mennék a TGYÁS folyósításáig úgy, hogy mindemellett megkapom a kisfiam után járó GYEDet. A másik kérdésem, hogy ha ez megoldható, akkor az esetben az új GYEDet miből számolják?
Válaszát köszönöm: Ági

Ocsi23 # 2014.03.17. 10:53

Tisztelt Szakértő olyan kérdéssel fordulunk önhöz 3.közös babánkat várjuk aki 2014,11,01-re vagyok kiírva de a kisebbik fiam 2014,11,04-én tölti be a 2 évet az lenne a kérdés hogy én a magzattal a hasamban el mehetek beteg állományba a szülésig és a kisebbik fiam után igénybe tudom e venni a gyed extrát vagy nem? 2006 óta van munkahelyem. Ha ez ne lehetséges mikortól mehetek el szülési szabatságra? Válaszát előre is köszönöm Tisztelettel: Bódis Család

nandy # 2014.03.10. 12:11

Nem egy összegben kapja meg, hanem havonta, ahogy eddig is.
Ha jön a második baba, akkor utána jár a TGYÁS, és valóban jár az első gyermek után a GYED is.

Tothgabi80 # 2014.03.10. 07:04

Tisztelt Szakértő!

Feleségem 2012.novemberében eljött táppénzre terhessége miatt. 2013.03.19.-én kislányunk megszületett. megkapta a tgyest, most gyeden van. Az lenne a kérdésem ha májusban vissza menne dolgozni (munkahelye jogutoddal megszűnt. a jogutod visszavenné. megkapnánk egy összegben a fennmaradó összeget?)Tervezünk még egy gyermeket. ha ez a terv még az idén megvalósulna akkor járna e neki a gyermek után a tgyes, és a gyed???

Várom válaszát

Tisztelettel: egy forumozó

nandy # 2014.03.09. 20:34

Diplomás GYED akkor jár, ha egyébként az Ebtv. 42/A § alapján nem jogosult GYED-re, vagyis nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal, vagy rendelkezik, de nincs meg a 365 nap.
http://www.oep.hu/…_KISOKOS.PDF

4. oldal
itt a többi feltétel is.

nandy # 2014.03.09. 20:31

Diplomás GYED akkor jár, ha egyébként az Ebtv. 42/A § alapján nem jogosult GYED-re, vagyis nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal, vagy rendelkezik, de nincs meg a 365 nap.
http://www.oep.hu/…_KISOKOS.PDF

4. oldal
itt a többi feltétel is.

moevaaz # 2014.03.07. 13:53

Capisca köszönöm a választ!

capisca # 2014.03.06. 15:36

Kedves moevaz!

Azt, hogy te hány órában dolgozol TGYÁS és GYED esetében nem számít, az a lényeg meg van-e a biztosítási időd (elmúlt két évben 365 nap, ami ha jól látom megvan)

Igen jól mondták, jár neked.

Az 1997. évi LXXXIII. törvény 42/E.§ (5)-(6) bekezdését olvasd el.

moevaaz # 2014.03.06. 14:48

Kedves fórumozók!
Remélem valaki tud nekem segíteni, mert az iskolában, munkahelyen nem tudnak felvilágosítást nyújtani, az OEP pedig elég érdekes választ adott...Emiatt írok, hát ha valakinek hasonló az esete, vagy tud róla valamit.
A gyermekemet 2014. júl. 25.-re várom, 2012. dec. 14-óta 4 órában dolgozom. 2013 szept. óta pedig főiskolára járok. Azt már tudom, hogy a főiskola után nem kapok GYED-et mert biztosított vagyok a munkahelyemnél, de az OEP azt mondta, hogy ne aggódjak, mert a munkahelyemen igényelem meg a GYED-et de a Diplomás GYED összegét kapom. A minimálbér 70%-át. Most ez hogy lehet? 2x is rákérdeztem, és azt mondta, hogy -igen, igen, a 101 x ezer 70% jár-. Nem keresem meg a minimálbért 4 órába...bruttó 64.000 a fizetésem, ezt az OEPnek is mondtam. A ledolgozott időből számítják ki nem?
Előre is köszönöm a segítséget!
E.

Bence baba # 2014.03.05. 17:01

Érdeklödni szeretnék hogy kisfiam 2013.04.05 született gyeden vagyok vele. kérdésem az lenne ha kistesó lenne én lemondanák a gyedröl apa részére ha már egy éves a fiam ő dolgozna +gyed(ő 1 éve bejelentett munkaviszonya van) én visszamennék dolgozni kivenném a szabim ha égiek is kegyesek babával a pocimban, szabi után elmennék saját jogon betegállományba. majd szülés elött 28 nappal tgyásra illetve ha az időpontok jók akkor gyesre a nagyobbal. olyat lehet hogy apa nagyobbal gyed vagy gyesanya kisebbel tgyás gyed?gyeről én lemondok apának apa is lemondhat hogy mégis én? elég kacifántos bocsánat érte

linastux # 2014.03.04. 09:33

Segítséget kérnék!

A 2013. évi CCXXIV. törvény egyes törvényeknek a gyermekgondozási ellátások átalakításával, valamint a szociális hozzájárulási adó megfizetése alóli kedvezmény bővítésével összefüggő módosításáról szerint:

„42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a gyermekgondozási díj első igénybevétele a gyermek egy éves kora után kezdődik, az első igénybevétel első napjától számított 60 napig, ha a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazását - ellenében munkát végez vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet személyesen folytat, kivéve, ha az igénylő a gyermekre tekintettel terhességi-gyermekágyi segélyt vett igénybe, vagy a gyermekgondozási díjban részesülő meghal.”

Ez most azt jelenti, hogy én 2014. január 23-al lemondtam a gyesről. Férjem 2014. január 23. nappal igényelte a gyed-et az Auchan-nál (ott dolgozik), és akkor 2014. március 23-ig nem jogosult gyed-re?

Dödölle1 # 2014.02.18. 10:12

Hacsi # e-mail 2014.02.14. 20:01

Tisztelt Fórumozok!

Én kérdésem az lenne ikerlányaim után akik 2012.-ben születtek meddig kapom most a gyedet és arra senki nem tud választ adni hogy most 2 vagy 1 gyedet kapok-e? Mennyi ideig kapom a gyedet most az új törvény szerint 2 éves korukig vagy 3? És Májusban kistestvérük születik kapok a baba után Tgyás és Gyedet is?
Várom mielőbbi válaszukat. Köszönettel.

Kedves Hacsi!

A 2012-ben született gyermekeire -főszabály szerint- legfeljebb a gyermek kétéves koráig jogosult GYED ellátásra.

Függetlenül az ikrek számától mindenki és mindig csak 1 GYED-et kap.

Az új törvény Önre nem vonatkozik. A GYED időtartamának 1 évvel történő meghosszabbítása csak a 2013.12.31-ét követően történt szülések esetében lehet alkalmazni.

További kérdéseivel szóben, vagy írásban forduljon a Megyei/Fővárosi Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szerv Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály osztályvezetőjéhez, ő bizton tud azokra válaszolni. :)

Dödölle1 # 2014.02.18. 10:05

bracsi # e-mail 2014.02.14. 14:34

Tisztelt Fórumozók!

Nagyobbik gyermekünk 2012. január 24-én született, utána a kisebbik gyermekünk 2013. szeptember 24-i születéséig Tgyást, majd gyedet kaptam. Erről le kellett mondanom és a kislányom után 2013. szept. 24-től Tgyást kapok.
Azt szeretném megkérdezni, hogy a nagyobbik fiam után 2014. január elsejétől férjem igényelhetne e 24 napra Gyedet, majd január 24. után Gyest. Ő főállásban dolgozik, de ha jól tudom a gyed és gyes mellett is megteheti ezt.

Választ előre is köszönöm,

Zsuzsa

Kedves Zsuzsa!

Ahogyan arra már utaltam a 2014.01.01-től hatályos "GYED extra" több elemből áll.

Valóban igaz, hogy GYED és GYES mellett 2014.01.01-től -ha a gyermek betöltötte az 1. életévet- akár az apa, akár az anya korlátlanul dolgozhat.

A férje tehát megteheti, hogy a nagyobbik fia után 2014. január elsejétől igényelje 24 napra Gyedet, majd január 24. után Gyest, azonban ebben az esetben Ön nem kaphatja a kicsire a tgys-t, majd a GYED-et, ugyanis olyat továbbra sem lehet "csinálni", hogy az egyik gyerekkel az apa vesz igénybe TB ellátást, a másikkal pedig az anya.

Az is igaz, hogy 2014-től ha valaki több gyermek után jogosult TB ellátásra azokat egyidejűleg kaphatja, feltéve, hogy legalább az egyik gyermek 2014.01.01-én, vagy azt követően született.

Tekintettel arra, hogy Önnek mindkét gyermeke 2013-ban született ezt a szabályt Önnél nem lehet alkalmazni.

Összegezve: Választásuk szerint vagy az egyik, vagy a másik gyermek után és csak az egyik szülő jogosult tb ellátásra.

Hacsi # 2014.02.14. 19:01

Tisztelt Fórumozok!

Én kérdésem az lenne ikerlányaim után akik 2012.-ben születtek meddig kapom most a gyedet és arra senki nem tud választ adni hogy most 2 vagy 1 gyedet kapok-e? Mennyi ideig kapom a gyedet most az új törvény szerint 2 éves korukig vagy 3? És Májusban kistestvérük születik kapok a baba után Tgyás és Gyedet is?
Várom mielőbbi válaszukat. Köszönettel.

bracsi # 2014.02.14. 13:34

Tisztelt Fórumozók!

Nagyobbik gyermekünk 2012. január 24-én született, utána a kisebbik gyermekünk 2013. szeptember 24-i születéséig Tgyást, majd gyedet kaptam. Erről le kellett mondanom és a kislányom után 2013. szept. 24-től Tgyást kapok.
Azt szeretném megkérdezni, hogy a nagyobbik fiam után 2014. január elsejétől férjem igényelhetne e 24 napra Gyedet, majd január 24. után Gyest. Ő főállásban dolgozik, de ha jól tudom a gyed és gyes mellett is megteheti ezt.

Választ előre is köszönöm,

Zsuzsa

Dödölle1 # 2014.02.14. 10:03

LCNet 2014.02.13. 16:44

Tisztelt Fórumozók!

Speciális helyzet van nálunk, erre szeretnék pontos választ kapni:
2011-ben születtek az ikrek, Nekik 7 éves korukig jár a dupla GYES
2012-ben született a kistesó, utána szeptemberig jár a GYED.
Amennyiben én most visszamegyek 8 órában dolgozni, akkor igényelhetem mindkét juttatást?????
Illetve visszamenőleg januárig igényelhető e a GYES, mert ha most adom be, és 1 hónap az átfutási idő, akkor az március-április...

Várom mielőbbi válaszukat!
Köszönettel, Rita

Kedves Rita!

A 2014.01.01-től hatályos "GYED extra" több elemből áll. Az Önt érintő kettő a GYED/GYES melletti munkavégzés és a több TB ellátás több gyermekre.

Kezdjük az utóbbival:

Több TB ellátást, azaz GYED-et és GYES-t egyszerre csak akkor kaphatna, ha legalább az egyik gyermeke 2013.12.31. után született volna. Mivel ez nem áll fenn választhat, hogy dupla GYES-t kap az ikrekre, vagy GYED-et a "kistesóra".

Az előbbire pedig a válasz a következő:

2014.01.01-től mind GYED, mind GYES mellett korlátlanul dolgozhat.

Amennyiben most visszamegy 8 órában dolgozni, akkor csak az egyik ellátást igényelheti a munkabér mellé, nevezetesen vagy a GYES-t az ikrekre, vagy a GYED-et a kistesóra.

LCNet # 2014.02.13. 15:44

Tisztelt Fórumozók!

Speciális helyzet van nálunk, erre szeretnék pontos választ kapni:
2011-ben születtek az ikrek, Nekik 7 éves korukig jár a dupla GYES
2012-ben született a kistesó, utána szeptemberig jár a GYED.
Amennyiben én most visszamegyek 8 órában dolgozni, akkor igényelhetem mindkét juttatást?????
Illetve visszamenőleg januárig igényelhető e a GYES, mert ha most adom be, és 1 hónap az átfutási idő, akkor az március-április...

Várom mielőbbi válaszukat!
Köszönettel, Rita

anne01 # 2014.02.13. 07:54

Márti0306

Az első gyerek után gyest fogsz kapni, a második után először tgyást, utána gyedet. Ezt nandy is leírta. Egyébként tgyást és gyedet csak akkor kaphatsz, ha rendelkezel aktuális biztosítási jogviszonnyal, de ez a kérdésedből nem derült ki.

Márti0306 # 2014.02.12. 08:44

Tisztelt Nandy!

Azt értem, hogy mehet a kettő egyszerre csak azt nem, hogy a második után, mit fogok kapni gyest, vagy gyedet. Jelenleg gyeden vagyok, de júliustól gyesen leszek. A baba szeptemberben születik meg, az első gyermek előtt dolgoztam azóta itthon vagyok. Akkor a másodiknak jár a gyed vagy csak a gyes?

nandy # 2014.02.11. 22:23

Márti, a 2014.01.01-jén vagy azt követően született gyermek esetében jár a többszörös ellátás, vagyis az első gyerkőc után az, ami a régi szabályok szerint is jár, júniusig GYED, utána gyes.
A második baba után pedig (ha az igénylésre jogosult vagy, tehát munkaviszony stb... van), akkor TGYÁS, utána GYED.

igen, a két gyermek után mehet egyszerre.

http://www.oep.hu/…_KISOKOS.PDF

nandy # 2014.02.11. 22:20

Áprilisig továbbra is jár a GYED, a szabadság idejére is. A szabadságot a munkába állástól számított 60 napon belül kell kiadni.

szalizka # 2014.02.11. 15:34

Nekem az lenne a kérdésem,hogy a gyermekem áprilisban lesz két éves,gyedet kapok,de ha februárban vagy akár márciusban felveszik a bölcsödébe,akkor nekem attól a naptól újra munkába kell állnom elkell kezdenem tölteni a felhalmozott szabadságaimat, vagy majd csak áprilisban kell kezdenem? Ha az utóbbi igaz,akkor arra az időre ugyanúgy gyedet kapok?

Márti0306 # 2014.02.11. 10:17

Tisztelt Fórumozók.

A kislányom júniusban lesz két éves, a kistestvért szeptember elejére várom. Jelenleg még gyeden vagyok.
Azt szeretném megtudni, hogy a legkisebb gyermek után gyest vagy gyedet kell igényelnem? Jár e utána is a gyed? Válaszokat köszönöm.

capisca # 2014.02.10. 09:22

Kedves Kriszta8310!

A nagyobbik gyerek esetében megmaradhat a GYES, míg a kissebbik után TGYÁS és GYED járhat.

Kedves Kriza!

Ha lemondok a gyes-ről, férjem kaphat gyes-t és dolgozhat is?
Igen

Nem gond, hogy fiam 2012. augusztusában született?
Nem.

Érvényes ez esetben, hogy 60 napig nem lehet dolgozni, mivel ez a gyed első igénylése?
Ezt nem értem, GYES jár neked, akkor miért akkarsz GYED-re vonatkozó szabályokra hivatkozni. Egyébként a GYED esetében azonnal vissza lehete menni dolgozni, nincs 60 napos korlát.

Kell a munkáltató felé külön jelezni, hogy gyed-et igényel a férjem, vagy elég az OEP honlapján lévő nyomtatványt kitölteni?
Attól függ TB kifizetőhely a munkáltatod vagy nem.

Kedves Sziszika!

A párom igényelheti-e a gyest a lányok után?Én pedig a fiam után a gyedet?
Igen.

Ha lejár a gyed akkor a kicsi után járna-e a gyes nekem?
A GYES-t egy embernek kell kérnie minden gyerek után, tehát vagy te mindhárom után vagy a férjed mindhárom után.

Sziszika79 # 2014.02.07. 22:35

Nekem az lenne a kérdésem,hogy iker lányaim 2010-ben születtek velük gyesen lehetnék annak az évnek a végéig amíg iskolába nem mennek.Időközben megszületett a kisfiunk 2012.10.24-én vele gyeden vagyok októberig.A párom igényelheti-e a gyest a lányok után?Én pedig a fiam után a gyedet?Ha lejár a gyed akkor a kicsi után járna-e a gyes nekem?