Fizetett ünnepnap


wers # 2019.01.29. 15:22

Mi jár ezért? Csúszó vagy pénz?

A munkajog nem ismer olyant, hogy csúszó. Ha jól látom, nem munkaidőkeret, tehát rendkívüli munkavégzés = pénz

A másik, ha a munkáltató túlórát rendel el, pl. este 8-ig kell bent lenni, előfordul, hogy 12 órára kell csak bemenni dolgozni, így nincs túlóra. Ez így rendben van?

Ez is ugye valami csúszó bizé lenne. Nem túl munkavállaló barát, meg a következő kérdésed sem.

Véleményem, nem épp szabályos, de így jobban jársz, mint a munkaidő kerettel, mert így van esélyed, hogy lesz "túlóra". Mármint anyagilag. Ha már így kell dolgoznod. Amennyiben a munkáltatód kb. nullára hozza ki az össz. munkaidőt, akkor neked mindegy.

Szerintem érdekes dolgok ezek, de várom, hogy a törvény mit mond.
Hát, is - is. Az a gond, hogy a szerződésed szerint fix a munkaidőd. Tehát elvileg adott a munkaidőd, nem szükséges előre munkaidő beosztást közölnie a munkáltatónak. Rendkívüli munkavégzés viszont bármikor elrendelhető.
Gyanítom azért lép át rendesen határokat, de ennyiből nehéz. Ráadásul kevés egy perhez, hogy jól jöjjél ki.

Mások talán másképp vélekednek.

Balinho # 2019.01.29. 15:01

Üdvözlet!

Múzeumban dolgozom. A munkaidőm szerdától vasárnapig tart, 10-18 óráig.
Idén a munkáltató úgy döntött, hogy nagypénteken és húsvét vasárnap is kinyitunk.
Mi jár ezért? Csúszó vagy pénz?
A másik, ha a munkáltató túlórát rendel el, pl. este 8-ig kell bent lenni, előfordul, hogy 12 órára kell csak bemenni dolgozni, így nincs túlóra. Ez így rendben van?
Aztán, sokszor csak pénteken tudjuk meg, hogy a következő héten hogyan dolgozunk. Ezt a heti beosztást nem korábban kellene kiadni? De olyan is előfordult, hogy előző nap szóltak, hogy másnap korábban, tehát reggel 8-ra vagy 9-re kell bemenni?
Szerintem érdekes dolgok ezek, de várom, hogy a törvény mit mond.

Tisztelettel,
egy múzeumos

Vadsuhanc # 2019.01.08. 08:05

A betegszabadság folyamatos nem csak a munkanapok számítanak annak. A leírásod szerint az ünnepnapok beletartoznak a betegszabadságod idejébe, így aszerint - a betegszabadságra vonatkozó szabályok - jár az ünnepnapokra fizetés.

Falfehér23 # 2019.01.08. 07:49

Sziasztok!
Azért írok, mert nem tudom, hogy a munkaadóm jogosan járt-e el. Ha igen, szeretném tudni, miért, ha pedig nem, akkor azt, hol lehet ezt jelezni.
A következő a történet: december 21-én teljesen lebetegedtem, már előtte nap is jóformán hazaküldtek délután. Ez ugye egy péntek volt, utána hétvége, majd 24-25-26. 27 és 28-án is még beteg voltam, megkaptam a betegpapírom, hogy 21-től 29-ig keresőképtelen vagyok.
Amikor jöttem január 2-án, egyből leadtam a betegpapíromat, a fizetésem pedig pár napra megérkezett, ami több tízezer forinttal volt kevesebb. Beigazolódott a gyanúm, amikor a pénzügyeseket felhívtam, hogy ez azért történt, mert a betegpapír a számfejtés után érkezett be, de ne aggódjak, megkapom jövőhéten a maradékot. Igen ám, de innentől érdekes, ugyanis felvilágosítottak, hogy míg én 3 munkanapot számoltam magamnak (21, 27 és 28), addig ők 5-öt. Azt mondták, hogy a 25-26 miatt is levonnak a béremből, mivel folyamatos betegállományban voltam. Ez számomra azért furcsa, mert ünnepnapon soha nem kell bejönni dolgozni, azok nekünk munkaszüneti napok, tehát ha nem vagyok beteg, akkor se jöttem volna be, és megkapom a bérem rendesen. Beszéltem a könyvelőmmel, aki szerint nem szabad ezt levonniuk, mivel havi díjas vagyok, és fizetett ünnepnapra is a teljes bér jár, nem pedig a 70%-a. Visszahívtam a pénzügyet, akik szerint a könyvelőm hülye, ez nem így van.
Nem sok pénzről (4000 forint)van szó, de azért ezt nem szeretném annyiban hagyni, ha jogtalan.
Azért írtam most, mert másfél évvel ezelőtt viszont egy műtét miatt 2 hetet voltam otthon, folyamatos betegszabadságban, ami tartalmazta az október 23-át, amit egyáltalán nem vontak le a fizetésemből.
Szeretném, ha valaki elmagyarázná, miért vonták le ez alkalommal a 25-26-ot, vagy miért jogtalan és mit lehet tenni.
Előre is köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2018.05.25. 07:10

Nálunk kb. 70% órabéres.

wers # 2018.05.25. 04:58

Nálunk kb. 80-85% órabéres. Na meg igen sok helyen.

efi99 # 2018.05.24. 20:34

Mondjuk lehet, mert nálunk pl 100%, pedig vagyunk pár ezren.

efi99 # 2018.05.24. 20:33

Mert mennyi ?

efi99 # 2018.05.24. 19:50

Jól.

wers # 2018.05.23. 04:19

a munkavállalók 99%-át kitevő havibéresek

Jól értem, hogy azt írtad, a munkavállalók 99%-a havibéres?

efi99 # 2018.05.22. 20:42

Nincs tudathasadásom, a logikus szabályokat szeretem, arról nem tehetek, hogy ez többnyire a munkavállalónak kedvezne, néha viszont - látszólag - a munkáltatónak.
Mennyivel is ér többet annak a szabadsága, aki előtte túlórázott is? Semmi köze a 2-nek egymáshoz.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.22. 17:39

Azért, mert az a fizetett szabadság, amely jelentősen kisebb jövedelmet hoz, mint a munkában töltött idő, nem teljesen fizetett szabadság.

Nincs tudathasadásod? Mintha korábban a munkavállalói jogokért álltál volna ki, most meg azt is visszavennéd, ami már általánosan érvényesül?

efi99 # 2018.05.22. 16:06

A szabadságban miért is kéne megjelennie túlórának vagy jutalomnak? 8 óra otthon, 8 óra bér.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.17. 20:48

Nekem nem tetszik az ötlet. Azt jelentené, ugyanis, hogy szabadság, táppénz etc. idején figyelmen kívül maradna mindenféle pótlék, jutalom, túlóra és kizárólag az alapbért kapnád.

A munkáltatók viszont alighanem díjaznák.

efi99 # 2018.05.17. 19:26

Két malomban őrlünk.
Én csupán annyit mondtam, hogy a munkavállalók 99%-át kitevő havibéresek fizetését nem pl 336 000 Ft/hóban, hanem 2000 Ft/órában kéne megadni. És persze ez azt jelentené, hogy minden hónapban annyiszor 2 E Ft lenne a fizetés, amennyi abban a hónapban a ledolgozandó óra.
Nem változna tehát semmi más. Nincs méregetés, csak ugyanúgy a kötelező óraszám ledolgozása.
Az előnyöket is leírtam már, 1 nap bére is mindig ugyanannyi így, így mindenféle naphoz kötött bérezés is (táppénz, távolléti díj), hóközi kezdés, végzés nem zavar be stb

drbjozsef # 2018.05.17. 07:06

Ez egy igen magvas gondolat. Tehát szerinted az X forint/óra olyan munkakörben is sokkal értelmesebb, mint az Y forint/hónap, ahol se az óránkénti, se a havi teljesítményt nem lehet mérni egyáltalán?

efi99 # 2018.05.16. 19:01

Lehet, de ennek semmi köze nincs ahhoz, hogy fizetésben a /-jel után álló mértékegység hónap vagy óra. Márpedig a hónapok nem egyforma hosszúak, de az órák tudomásom szerint igen.

efi99 # 2018.05.15. 16:59

De mennyivel igazságosabb lenne...

wers # 2018.05.15. 05:47

Akkor lehetne mindenki tisztán teljesítménybéres is

Ez tetszik.

Sokan igen szomorúak lennének, ha csak annyit bért kapnának, ami mögött munka is van.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.15. 04:43

Akkor lehetne mindenki tisztán teljesítménybéres is. Vagy napszámos.

efi99 # 2018.05.14. 20:35

kbs
Rosszul tetted fel a kérdést. Helyesen: miért lenne jó, ha 11 alkalommal többet keresnénk, mint februárban?
Amúgy meg értelemszerűen egyrészt azért, mert mindenki kevesebbet is termel, másrészt meg kevesebbet is fogyaszt.
És egyébként is pénzénél maradna mindenki, mert úgy képzelném el, hogy az elmúlt 5 év éves átlag óraszámával osztanánk mindenki éves fizetését és ez lenne ezentúl az órabére. Megszűnne a bohóckodás a távolléti díj, meg táppénz meg havi kötelező óra, meg azok átlagolása, anyámtyúkja, ilyenek körül. Meg hónap közben kezdett, végzett, akkor most az negyede, vagy ötöde, pedig ugyanannyi nap, meg így jött ki a hétvége, meg úgy az ünnepnap.
Szóval valahol ütközik a józan ésszel, hogy egyszer ennyit kapunk ugyanannyi melóért, máskor meg amannyit.

drbjozsef # 2018.05.14. 05:59

Kevesebb napon kell enni, kevesebb áramot használsz abban a hónapban... etc.
De amúgy szerintem is hülyeség. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.13. 20:44

Miért lenne az jó, ha februárban mindenki kevesebbet keresne?

efi99 # 2018.05.13. 19:11

Már rég mindenkinek órabéresnek kéne lennie (nem pedig havi fix) és automatikusan megszűnne az összes ilyen probléma.

ametza # 2018.05.13. 05:40

Eredményt hírdetek. :-)
Megvívtam a csatát a könyvelőkkel, kemény ütközet volt, több menetes, de a végén elismerték és nekem adtak igazat. Szóval a piros betűs ünnepeket nem számoljuk bele az osztóba.
Azóta már meg is kaptam a különbözetet és a bocsánat kérésüket is. :-)