Fizetett ünnepnap


oligaliga # 2018.04.16. 09:33

A kommentár szerint:

Az egy napra járó havibér meghatározásánál az adott hónap általános munkarendjének megfelelő munkanapszámmal kell a havibért elosztani. Az egy órára járó havibér megállapításánál az ilyen módon kiszámított havi alapbér egy napi összegét a munkaszerződében megállapított napi munkaidő tartamával kell osztani. Figyelemmel kell lenni arra, hogy a napi munkaidő szerződéses megállapításának hiányában az általános teljes munkaidő [Mt. 92. § (1) bekezdés] az irányadó. A módosítás 2013. augusztus 1-jei hatállyal megállapítja a havibér arányos része meghatározásának szabályait arra az esetre is, ha a munkavállaló a beosztás szerinti munkaidejét csak részben dolgozza le, kiemelve, hogy ebből a szempontból nincsen annak jelentősége, hogy a munkavállaló szabadság vagy más jogcím alapján jogszerűen mentesült-e a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól. Annak sincs jelentősége, hogy erre az időre megilleti-e díjazás. Ugyanezen szabály irányadó akkor is, ha a munkaviszony az adott hónapban keletkezik, illetve szűnik meg.

drbjozsef # 2018.04.16. 09:16

Kezd izgalmas lenni. Most, ha jól értem, az "általános munkarend" definíciója körül bonyolódik a sztori.

wers # 2018.04.16. 07:58

És?

wers # 2018.04.16. 04:57

Tehát az ünnep nem számít, mert az a munkarend szerint nem ledolgozandó, az óraszám 0.

Szerintem nem így van. „havi alapbérnek a hónapban irányadó általános munkarend

Az általános munkarend a heti negyven óra munkanapokon napi 8 óra. Ha a munkaszüneti napot nem munkanapnak számítják, akkor nincs meg a 40 óra. Munkaszüneti napon nem a munkáltató ad felmentést a munkavégzés alól, hanem a törvény.

az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti nap

Szerintem a munkaszüneti nap alapból munkanapra is eshet, és az akkor munkanap. Keveritek a pihenőnappal.

ametza # 2018.04.14. 20:07

Közben megnéztem a párom bérszámfejtői lapját is
Két különböző cégnél is dolgozott 2017 és 2018-ban fix béres dolgozónként és sehol nem képezte az osztó részét a piros betűs ünnep azaz a munkaszüneti nap.

Most már azt kérdezném, hová lehet fordulni hivatalosan
a vita eldöntése érdekében.

ametza # 2018.04.14. 10:42

Köszönöm a válszt wers!
Akkor a könyvelőnek van igaza...
A neten több cikket is találtam a témában ami az én igazamat támsztotta volna alá:
https://hrweb.hu/…unnepek-2018

http://www.munkaugyiforum.hu/…usztus-1-tol

De olyat is találtam ami a könyvelőt igazolja:

http://jan.euroeco.hu/…avolleti-dij

Tehát, akkor kijelenthetjük, hogy a könyvelőnek van igaza biztosra!?

wers # 2018.04.14. 05:54

Figyelembe kell venni, de totál másképp. Úgy kb 5-6 éve be akartak valami olyasmit vezetni, hogy a távolleti díjat az adott hónap munkanapjai számát figyelembe véve kell számolni, de ez is csak két hónaplt élt meg. (Mi denki becélozta a februárt szabira :))De akkor sem volt kétséges, hogy az ünnepnap ilyen tekintetben munkanap-e. Igen, csak a törvény engedelmével nem kell munkát végezni.

ametza # 2018.04.13. 22:35

Kedves fórumozók!

Heves vitában állok a cégünk könyvelőjével. A vita tárgya hogyan számoljuk ki havibéres dolgozó esetén a távolléti díjat az egy napra jutó bért, órabért.
A márciusi hónapban robbant a bomba, mivel ebben a hónapban volt 2 piros betűs ünnep 15. és 30. ezek munkaszüneti napok, sőt egy áthélyezett pihenőnap is.
Ő állitása szerint a munkaszüneti napokat is figyelembe kell venni az egy napra jutó bér kialakitásakor. Szerintem nem, csak az adott hónapban lévő munkanapokkal kell számolni.
Példa kedvért nem mindegy, ha egy 300 ezres alapbért márciusban lévő kötelező munkanapok számával tehát
20-al vagy ahogy ő állítja 22-vel osztunk.
Ráadásul én a 2 munkaszüneti napon dolgoztam, az áthelyezett pihenőnapon szintén, sőt 3 nap szabin is voltam.
Tehát jelentős különbség adódik az eltérő számitásból.
Nos, a kérdés ki számol helyesen?
Én a 20-as osztóval amiben csak a munkanapok szerepelnek vagy ő, aki a 20 munkanaphoz hozzá csapja a 2 munkaszüneti napot?

Előre is hálásan köszönöm a válaszokat.

efi99 # 2018.04.10. 19:44

Biztos volt többféle válasz is, de ha mindig csak az enyémet olvasod el, akkor képben leszel :)

drbjozsef # 2018.04.10. 07:56

Kevés volt a talált válasz, kell még néhány?
Logikusnak tűnik.

slacio # 2018.04.10. 07:03

Tisztelt Fórumozók!

A kérdés már volt itt, de többféle választ is találtam rá, ezért újra megkérdezném:

Éjszakás műszakban dolgoztam március 14-én, este 10-kor kezdtem a munkát, másnap március 15-én reggel 6-kor fejeztem be.

Jár-e az egyéb pótlékokon kívül ünnepnapi pótlék a 6 órányi ünnepnapra eső munkaidőre?

Köszönöm a válaszokat!

efi99 # 2018.01.16. 20:54

Lyonee
És akkor soha senki nem kap az egész országban, mert ahol ünnepnap is dolgozik valaki, az neki munkanap, tehát nem jár?

evatunde # 2018.01.16. 10:43

Örömmel közölhetem, reklamáltam és kifizették. Mégiscsak jár...

Lyonee # 2018.01.13. 17:43

Ez azt jelenti, hogy nem jár a pótlék.

efi99 # 2018.01.12. 17:10

És ?

Lyonee # 2018.01.12. 12:05

87. § (1) Munkanap: a naptári nap vagy a munkáltató által meghatározott megszakítás nélküli huszonnégy óra, ha a munkáltató működése miatt a beosztás szerinti napi munkaidő kezdete és befejezése nem azonos naptári napra esik.

efi99 # 2018.01.11. 21:07

De jár.

evatunde # 2018.01.11. 15:44

Kedves Fórumozók!

Szeretném megtudni, jogosan járt-e el a munkaadóm? Magánintézményről van szó. Tavaly szenteste, dec.24-én éjszakai műszakra voltam beosztva, aminek a vége dec. 25, 06 órakor volt. Igaz ugyan, hogy munkanapon vettem fel a munkát, de a 12 órás műszak másik felét munkaszüneti napon dolgoztam le. Szerintük ebben az esetben nem jár pótlék. Azért nem értem a logikát, mivel a munkanap 0-24 óráig tart, ugyanúgy, mint a szabadság is...Köszönöm a válaszokat!

efi99 # 2017.11.29. 19:34

Ha aznap is dolgozhatnál, akkor oda is kiírhatja.
Semmiféle pluszpénz nem jár akkor, ha az ember ünnepnap otthon van, bármi okból is, miért is kéne? Hó végén a teljesített óraszám alapján (amihez a szabi is hozzátesz 8 órát) kapsz bért, plusz túlóra (ha lesz), meg pótlékok (ha van), de az csak munkában töltött időben keletkezhet.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.29. 09:32

December 25. munkaszüneti nap. [Mt. 102. § (1)] Az Mt. nem ismeri, nem is használja azt a fogalmat, amivel itt te operálsz.

Amennyi értelmes része van a kérdésednek, arra már válaszoltam: „olyan napra, ami nem beosztás szerinti munkanap, szabadságot kiadni nem lehet.

Arni 014 # 2017.11.29. 09:21

Tisztelt bermuda háromszög!Havi alapbér szerepel a szerződésben!Köszönöm válaszát!

Arni 014 # 2017.11.29. 09:19

Tisztelt Kovács Béla Sándor!A "fizetett ünnepnap"alatt a piosbetűs ünnepnapokat értem,mint pl.dec 25.-e karácsony!Erre a napra is ki lett írva a szabadságom!Ezzel nem vagyok tisztába,hogy akkor arra a napra milyen bérezés jár!?Köszönöm,hogy elolvasta hozzászólásom.

Vadsuhanc # 2017.11.28. 17:34

Arni 014

Véleményem az, hogy, ha havi alapbér juttatásban részesülsz a munkád után a munkaszerződés szerint akkor nem kell kell elszámolni az ünnepnapra.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.28. 16:40

Olyan napra, ami nem beosztás szerinti munkanap, szabadságot kiadni nem lehet.

Egyébként mi az a "fizetett ünnepnap"?

Arni 014 # 2017.11.28. 16:04

Üdvözletem minden tagnak!
Olyan kérdéssel fordulok önökhöz,hogy a munkáltatóm a megmaradt (3nap) szabadságomat fizetett ünnepnapra adta ki!Azt nem tudom,hogy akkor csak a szabadságra járó bér jár vagy a fizetett ünnepre járó pénz is?Egyébként ez egy benzinkút napi 8 órás munkaidővel!Ha valaki tud kérem válaszával segítsen ebben a z ügyben!Köszönöm szépen!