Cafeteria, béren kívüli jut. - lakáscélú hitel


magyari # 2015.03.23. 16:13

Tisztelt Szerkesztőség!

Nekem az lenne a kérdésem, hogy tavalyi év folyamán helyezkedtem el egy újonnan induló cégnél és ettől az évtől (2015) cafeteriában részesülök. A kérdésem az lenne, hogy a vállalat valóban megteheti e, hogy csak április hónaptól adja a juttatást, és visszamenőleg januárig pedig nem.

Válaszukat előre is köszönöm!

vipe001 # 2015.02.27. 19:00

Sziasztok!

A munkáltatóm (Bosch) 2015.04.01.-től bevezeti a cafeteria rendszert,meghatározott igénybe vehető dolgokat és köztük van az üzemi étkezési hozzájárulás is,van a cégen belül saját üzemi konyha,és a lényeg az,hogy a cafeteriából egy meghatározott összeget havi szinten kötelező erre használni.
Nem kaptunk még cafeteria szabályzatot,de a munkáltató állítja,hogy részben meghatározhatja,hogy mire használjuk fel a cafeteria keretet.
Az lenne a kérdésem,hogy valóban kötelezővé teheti e a melegétkezési hozzájárulást (belépő kártyára van töltve az összeg),és ha igen akkor milyen törvény vagy jogszabály alapján,mert én nem találok erről semmit.
Előre is köszönöm a választ!

üdv,
Péter

GáborT # 2015.02.12. 17:13

Tisztelt Szakértők!

Lakáscélú cafetéria felhasználással kapcsolatban az lenne a kérdésem, életvitelszerűen abban az ingatlanban kell élnem, és ezt lakcímkártyával igazolnom, amelyre fel szeretném használni a támogatást. Az ingatlan 50 %-os tulajdonom, meglévő hitel havi törlesztésére (kiegészítésére) szeretném fölhasználni munkáltató által biztosított cafetéria keretet.

Válaszokat előre is köszönöm.

jarold00 # 2015.02.03. 13:22

üdv! érdeklődnék hogy 5.5 millió hitelt szeretnék felvenni és kis panellakásba fektetném forintalapon venném fel. kb 60 ezres törlesztőrészlettel számolok úgy 8 évre .van e lehetőségem havi törlesztő részletemet úgy felépíteni hogy a 60 ezerből lejönne a cafatéria ami 23000 állítolag! vagy hogy müködik a cafatériás törlsztés?

galocza74 # 2014.12.19. 07:55

Tisztelt Szakértők!

Eddig azt hittem, világos számomra a lakáscélú támogatás körüli szabályozás, de most elbizonytalanítottak.
Példám: alkalmazott vett lakást 2,6M Forintért (a lakás értékének 1/3-a, a többi 2/3 ajándék). Kapott lakáscélú támogatást 2014-ben ~618E Forint értékben, ami nem haladja meg a lakás vételárára vonatkozó 30%-os korlátot.
Kaphat-e ugyanekkora támogatást 2015-ben is, azaz a 30% maximum évi, vagy pedig összességében tekintendő 1 munkavállaló 1 lakásvásárlására?

Köszönettel,
g

SZ.A. # 2014.12.15. 21:02

Tisztelt Szakértők!

Azt szeretném megtudni hogy a munkáltatómnak milyen előnyökkel jár az Erzsébet utalvány,hogy avval fizeti ki a szabadságot?Eddig mindig egy összegben fizette ki az éves szabadságot év végén.Év közben ha nem dolgoztam nem volt aznapra fizetés.Ez nem is zavart.A szakmunkás minimálbért mindig számlára utalja a többit pedig zsebből fizeti.Ezzel sincs semmi bajom.Órabérben vagyok és a szabadságra ugyanannyit fizet mintha dolgoznék 8 órát,tehát elég korrekt.Most viszont kitalálta az utalványt ezzel sincs különösebb baj,csak így spórolni tud?Leírja az adóból,vagy az áfából?Tehát ezzel pénzt takarít meg?Jobban örülnék ha inkább akkor szép kártyán adná.Ez többe lenne neki?

Gaborr101 # 2014.12.10. 15:22

Tisztelt szakértők

a lakáshtel törlesztő cafateriával kapcsolatban lenne egy kérdésem.
Jelenlegi hitelem egy "szabad felhasználású hitel lakáscélú hitel kiváltására"

azaz egy CHF hitelt váltottam ki végtörlesztéskor.
az OTP-s ügyintéző szerint ez esetben nem vagyok jogosult az adómentes támogatásra.
a NAV honlapján a tájékoztató ezt írja:

  • az olyan hitel- vagy kölcsönszerződés, amelyet a – szerződésből megállapítható módon – az előzőekben említett kölcsön- vagy hitelszerződés visszafizetése, törlesztése céljából kötöttek, ideértve a gyűjtőszámlahitel-szerződést is.

Mi a véleményük?
kizáró ok a "szabad felhasználású" hitel ha azt lakáshitel törlesztésre vettem fel és jelzálog is be van jegyezve?

Köszönöm
Gábor

efi99 # 2014.09.29. 12:01

psszt, még nem tudja, hogy azt a "tartalékolást" éppen ezért már rég elbukta...

Bahasa # 2014.09.27. 12:01

Sziasztok!
Az alábbiakhoz szeretném kérni a szíves segítségeteket.
2002-ben vettem egy lakást 5 millió forintért. Ebből 3 millió forint volt a hitel és 2 millió forint a készpénz. Mára kb. 1,3 millió Ft a fennmaradó hitelösszeg. Az elmúlt 5 évben a munkáltatómtól kapott béren kívüli juttatást (cafeteriát) nagyrészt lakáscélra "tartalékoltam". Így lakáscélú cafeteriából szinte pontosan annyi jött össze, mint a fennmaradó hitelösszeg: 1,3 millió Ft. Az idei évben már lakáshitel törlesztésre is lehet fordítani; hát erre szántam. Tudomásom szerint a lakáscélú cafeteriánál van egy 30%-os szabály. Csak az nem világos számomra, hogy ez a 30% mire vonatkozik: a lakás eredeti vételárának 30%-ára (5 millió Ft x 0,3 = 1,5 millió Ft), vagy az eredeti hitelösszeg 30%-ára (3 millió Ft x 0,3 = 0,9 millió Ft), vagy a fennmaradó hitelösszeg 30%-ára (1,3 x 0,3 = 0,39 millió Ft). Azért lenne fontos tudnom, mert az első esetben a fennmaradó hiteltartozást 100%-ban törleszthetném a cafeteriából, míg a második és harmadik esetben csak egy részét (70%-át, illetve 30%-át).
Válaszaitokat előre is köszönöm.


Mindenki a maga szerencséjének jogásza.

G62494 # 2014.06.06. 19:56

Nekem az nem tiszta, hogy ha a munkáltatóm utal 200.000,-Ft-ot cafeteriában lakáscélú hiteltörlesztésre a bankomba, akkor tőlem a bank ennyivel kevesebbet von majd le havonta? pl. ha a havi törlesztőrészletem 50.000,-Ft, akkor 4 hónapon át nem von tőlem semmit?

Vagy ez nekem csak a futamidő vége előtt íródik jóvá, hogy hamarabb lejár a hitelem? (pl. 20 év helyett 18 év után).

Köszi a választ előre is.

pazs # 2014.04.15. 07:59

Mindenféle cafeteria csak adható (a munkáltató döntésétől függ, hogy milyet és kinek juttat), amennyiben nem szerepel a munkaszerződésben. Nem, ez nem diszkrimináció.

John # 2014.04.15. 07:04

Sziasztok !

A "lakáshitel cafetéria" elvileg csak adható ugye , és nem kötelező érvényű minden cégre !? Én rokkantnyugdíjas vagyok , ergo nincs "kitől" igényelnem, a feleségem adóstársként szerepel az adás-vételi szerződésen, tehát a mostani pontosított új rendelkezésben megfelelne a kitételnek mint igénylő! A Kft ahol dolgozik viszont csak a havi 5000.- Ft-os étkezési hozzájárulást adja, és állítólag nem adják az új rendszerű cafetériát! Kérdem én: ez az egyenlő bánásmód ? Miért csak egyesek privilégiuma kihasználni ezt a lehetőséget? Van-e, és egyáltalán érdemes-e ez ügyben bármiféle jogorvoslatot kérni, keresni ? Előre is köszönöm a segítséget : John

Leelu # 2014.03.26. 09:45

Én tegnap szembesültem vele, hogy nem részesülhetek a támogatásból, ugyanis a bankom (Unicredit Bank) nem hajlandó kiadni igazolást, ellentétben a többi bankkal. Arra hivatkoztak, hogy náluk a lakástörlesztési számla olyan számla, amiről én (de nem csak én hanem mindenki akinek hitele van) le is tudok venni összeget, mintha sima folyószámla lenne.1. Ezt eddig nem közölték, 2. nem hallottam olyanról, hogy egy hitel számla, ahova befizetnem kell visszafele is működhet,és ha épp pénzre van szükségem leveszek pl 2 millát??? Állítólag a bank jogászai már hónapok óta próbálnak megoldást találni, de mikor megkérdezetm, hogy esetleg mikor érdeklődjek közölték, hogy talán nyáron. Igazából nem értem, hogy miért nekem kell megszívnom a bank hiányossága miatt. Munkahelyemen többen is igényeltük ezt a típusú cafeteriát, de ketten sajnos nem kaphatjuk meg a támogatást, ugyanis az Unicredit Bank nem hajlandó kiadni az igazolást! A többi munkatársam akik más bankoknál vannak megkapják. Esetleg ha a hitelemet elviszem más bankhoz kérvényezhetem a történtekre való tekintettel az előtörlesztési kamat elengedését, és csak a tzőke kifizetését?

Előre is köszönöm mindenkinek!

Pzoli # 2014.02.27. 09:15

Sziasztok
Kérdéssel fordulok hozzátok, lakás célú hiteltörlesztés cafetériába való bevonásával kapcsolatban.
A feltételeknél bent van, hogy mekkorának kell lennie a lakásnak min-max, adott ott lakók számához viszonyítva.
Esetemben úgy néz ki, hogy kiesek a támogatott körből.
Ugyanis nekem egy 53m2-es lakásom van földhivatali bejegyzés alapján 1,5 szoba, ám gyakorlatilag az a tipikus 1,5+hall kiápítésű. Ehhez képest 4-en lakunk az említett lakásban, olyan leosztásban, hogy én mint tulajdonos állandó lakcímmel, az élettársam és két kiskorú gyermeke ideiglenes lakcímmel.
Tehát a kérdésem, hogy valóban nem vehetem igénybe a cafetéria hiteltörlesztési lehetőségét?
Előre is köszönöm segítségeteket!

wers # 2014.01.27. 10:51

Nocsak, tehát most a munkáltató több juttatást akar adni, mint amire eddig kötelezte magát, csak ugye ennek feltételt szab. Neked csak annyi a dolgod, hogy tejesítsd a felételt.

terika23 # 2014.01.27. 10:42

Én már 2 éve itt dolgozom, de cafeteria csak most lett, eddig nem volt. A munkaszerződésben pedig nincs ilyen kitétel, újat pedig nem írtam alá.

wers # 2014.01.27. 08:29

amikor jelentkeztél a munkahelyre, és aláírtad a munkaszerződést, tudtad, mik a feltételek

terika23 # 2014.01.27. 08:26

Érdekes mindenképpen. Végül is teljesen mindegy, mert ha benne van az ember a pixisben akkor kap, ha meg nincs akkor úgy is lesz egy pont, aminek nem felel meg az adott hónapban...

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.27. 08:23

a szabályzathoz mellékletként csatolt névsorban szerepel.
Ez mindent visz! :)

terika23 # 2014.01.27. 07:44

wers

Van nálunk szabályzat és van ilyen pontja, hogy munkavállaló jogosulttá válik az adott havi juttatásra, ha:

  • teljesítette a minőségbiztosítási feltételeit és
  • a szabályzathoz mellékletként csatolt névsorban szerepel.

És van még egy minőségbiztosítási szabályzat, amit én még nem láttam...

wers # 2014.01.24. 13:10

igen, egyről beszélünk

ha teljesítmény szerint akrja szabályozni, egyedileg kell

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.24. 12:49

zt is lehet szabályozni, hogy tartós betegállomány, fizetésnélküli szabadság stb. esetén arányosan csökken.
Az más. Az nem „munkaköri feladattal kapcsolatos teljesítmény”. Szerintem.

wers # 2014.01.24. 12:19

akkor meg nemigen lehet feltételekhez kötni

A munkaszerződésben egyedileg lehet. Pl. azt is lehet szabályozni, hogy tartós betegállomány, fizetésnélküli szabadság stb. esetén arányosan csökken.

Szabályzat pedig azt írja (ha van), hogy xxx munkakör esetén a munkaszerződés szerint.

terika23, nálatok van szabályzat?

terika23 # 2014.01.24. 10:52

wers
Azonban a munkáltatóm nem Te vagy. ;)

Kovács_Béla_Sándor
Köszönöm a válaszokat.

wers # 2014.01.24. 08:07

terika23, ha én lennék a munkáltatód, és velem kekeckednél így, lazán megoldanám. Cafeteria 0, azaz semmi, és teljesítménytől függetlenül.