Nyugdíj


nando42 # 2020.03.31. 10:38

Tisztelt fórumozók,

Egy hónapja elhunyt az édesapám, 64. életévében, tehát még nem volt nyugdíjas. Édesanyám idén tölti be a 60. életévét, aki több, mint 10 éve nincsen munkája (kb. 30 év munkaviszonya van), háztartásbeli. Özvegyi nyugdíj ügyben érdeklődnék.

Amiben szinte biztosak vagyunk, hogy most egy évig jár neki ideiglenes özvegyi nyugdíj, ami édesapám nyugdíjának 60%-a.
Édesapámnak több, mint 40-45 év munkaviszonnyal rendelkezett, édesanyámmal közel 40 éve éltek házasságban.

Kérdésem az volna, hogy anyukám egészségbiztosítását kell-e külön fizetni, vagy erre az időszakra megkapja azt is?

Továbbiakban nem vagyunk biztosak.
Édesanyám az egy év után jár-e bármilyen özvegyi nyugdíj, illetve mikortól? Amennyiben nem:
Édesanyám mikortól és milyen mértékben számíthat az özvegyi nyugdíjra?

Kétféle variációt olvastunk:

  1. Anyukám munkaviszonyból megállapított nyugdíjat kap + 30% özvegyi nyugdíjat édesapám után,
  2. Anyukám lemond a saját munkaviszonya után járón nyugdíjáról, de édesapám 60% nyugdíjára jogosult ezután.

Kérdésem az volna, hogy ezek az információk helyesek?

Előre is köszönöm a válaszokat.

cortado # 2020.03.26. 16:13

Barátném apja kórházban van, nincs magánál. A posta nem hajlandó kifizetni a vele egy címen lakó feleségnek a nyugdíjat, mert az összeghatár felett van. A kórház csak egy igazolást hajlandó adni, hogy ott van a papa, azt a posta nem fogadja el. A postai meghatalmazási formanyomtatványt nem hajlandóak aláírni.
Mit lehet tenni? (Az ideiglenes gondnokot is ajánlották, de az túl hosszú idő, pláne most) A kórházba nem tudnak bemenni, mert látogatási tilalom van, de nem is lenne értelme, hiszen a papa nincs eszméleténél. Van valaki akinek volt már ilyen ügye és hogy oldották meg? Tudnátok válaszolni nekünk?

janika16 # 2020.03.09. 12:32

Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2020.03.09. 09:09
drbjozsef # 2020.03.09. 09:06

Korábban 25 év tényleges szolgálati viszonyban eltöltött szolgálati idő után szolgálati nyugdíjra voltak jogosultak a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjai, így a rendőrök is. Összegét a nyugdíjazást megelőző 12 hónap havi átlaga alapján állapították meg. 2012 januárjától a szolgálati nyugdíj megszűnt, illetve szolgálati járandóság lett belőle. Összege kevesebb, mint amennyi a szolgálati nyugdíj volt, mert szja-t vonnak belőle.

2012 óta biztosan nem az utolsó egy év alapján számolnak.

drbjozsef # 2020.03.09. 09:04

janika16,

Kaptál választ a kérdésre Lyonee-től még aznap.

Feltehetőleg pont a kérdés speciális jellege miatt nincs más hozzáértő a fórumon.

A nyugdíjba menetel előtti pár évből évtizedekkel ezelőtt számoltak csak nyugdíj összeget. Már mindenhol sokkal hosszabb időszak számít.

janika16 # 2020.03.09. 08:18

SZOLGÁLATI/fegyveres/ nyugdíjra vonatkozó kérdésemre nem reagált érdemben senki.Mivel a itt speciális szabályok érvényesek a nyugdíj megállapítására/utolsó év az irányadó/ ezért kérem a segítséget,eligazító választ.

aniko7777 # 2020.03.05. 20:43

Köszönöm a választ

drbjozsef # 2020.03.05. 06:43

aniko7777,

Ha a TB törvény feltételeinek megfelelsz, akkor igen, jár özvegyi nyugdíj.

Az élettárs – a jogszerzőre előírt feltételek fennállása esetén – csak akkor jogosult özvegyi nyugdíjra, ha élettársával annak haláláig egy év óta megszakítás nélkül együtt élt és gyermekük született, vagy megszakítás nélkül tíz év óta együtt élt, feltéve, hogy az együttélésük (vagy annak akár csak egy része) alatt özvegyi nyugdíjban nem részesült.

aniko7777 # 2020.03.04. 21:34

Kedves Fórumozók !
Én háztartásbeli vagyok.Az élettársam /bejegyzett közjegyző előtt / után jár e nekem majd özvegyi nyugdíj vagy milyen kilátásaim vannak .Körül belül 10 èv munka viszonyom van .Köszönöm válaszukat

Lyonee # 2020.03.04. 19:22

Az 1988-tól kapott keresetek alapján.

janika16 # 2020.03.04. 15:23

Szolgálati öregségi nyugdíj /fegyveres/esetén a ny vonulás előtt egész naptári évet,vagy a ny vonulás időpontja napjától visszaszámolt 365 nap jövedelme alapján állapítják meg a jogosult nyugdíját?

cicus61 # 2020.02.11. 18:57

üdv! Bírósági dolgozóként ma voltam utoljára dolgozni és április 30-án jár le a felmentési időm, tehát május 1-től leszek nyugdíjas (nők 40 nyugdíj). Az lenne a kérdésem, hogy kb. mikor fogom kapni az első nyugdíjat és a hozzá tartozó papírokat, a nyugdíjas igazolványt és hogy fogom megkapni a nyugdíjat, átutalással szeretném kérni, ezt a Nyufignak hogy kell jelezni.
Köszönöm a válaszokat.
Ilona

pusek # 2019.12.21. 15:40

Köszönöm, remélem úgy lesz!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.21. 08:42

Nagyjából jónak látszik. Ha addig folyamatosan jogviszonyod lesz.

pusek # 2019.12.21. 07:47

A határozat alapján szeretném tudni, hogy a "nők 40-el" pontosan mikor tudok elmenni nyugdíjba.
57-es vagyok.
2018.12.31-ig:
37 év 258 nap szolgálati időm,
37 év 64 nap nők kedv. öregségi nyugdíjára jog. idő, ezen belül 29 év 325 nap szolgálati időm van.
Jól számolom, hogy 2021.10.14-el tudok nyugdíjba menni?
Előre is köszönöm a segítséget.

Lyonee # 2019.11.26. 15:54

A legkisebb nyugdíj összege 28500 Ft. Ha még ezt sem kapta meg, akkor még a minimális 20 év szolgálati idő sem volt meg, nemhogy 30 év.

Zengőbérci # 2019.11.26. 10:44

pamedli 2019.11.25. 17:11
Most kaptam meg a határozatot, hogy mennyi lesz a havi nyugdíjam.
30 év elismert munkaviszony után, havi 28 ezer forint.
3 ezerrel több, mint a létező legalacsonyabb nyugdíj.
Hogyan lehetséges ez?
Kár volt fizetnem a járadékot, jól becsapott a rendszer.

Önnek nincs (nem volt) választása a járulékfizetés tekintetében, mivel a társadalombiztosítási kockázatközösségben való részvétel Magyarországon kötelező.

A nyugdíj összege a szolgálati időtől és az 1988.01.01-től a nyugdíjba vonulást megelőző napig elért nyugdíj járulékalapot képező keresettől függ.

Aki magas összeg után fizetett járulékot annak magas lesz a nyugdíjalapja. Aki csak a minimálbér alapján, vagy attól kisebb összeg után, esetleg átalányadózással, annak alacsony lesz a nyugdíjalapja.

A nyugdíjtörvény 2. számú melléklete tartalmazza a szolgálati évekhez tartozó mértéket.

30 év elismert szolgálati idő esetén a fenti alap 88%-a lesz a nyugdíj összege.

Figyelmesen olvassa el a határozatot és ha nem ért egyet vele éljen a jogorvoslat (fellebbezés) lehetőségével, amely ingyenes (illeték, illetve költségmentes).

A „hogyan lehetséges ez” kérdésére okmányok nélkül érdemben válaszolni nem lehet. Kérdését javasolt a jogorvoslati kérelmében feltenni, amelyre a másodfokon eljáró szerv fog tudni választ adni.

30 év szolgálati idő+minimálbér+teljes munkaidő figyelembevételével is kevés a 28.000 forint.

Valami nem stimmel.

Vagy az Ön által előadott történeti tényállás nem valós, vagy a határozat hibás.

pamedli # 2019.11.26. 10:38

"De ha az elmúlt 30 évben például közel minimálbér körül (netán valamilyen átalányadózással) kerestél, akkor igen, lehetséges ez."

Köszönöm a választ, sajnos minimálbéren voltam.

drbjozsef # 2019.11.26. 06:47

pamedli,

Hogyan lehetséges ez?

Abban a határozatban pontos dátumok vannak, stimmelnek? Elismerték az összes évedet? Érdemes utánanézni, hogy hogyan számolnak a jövedelmekkel is, és összevetni a saját adataiddal.
De ha az elmúlt 30 évben például közel minimálbér körül (netán valamilyen átalányadózással) kerestél, akkor igen, lehetséges ez.

Hogy jó-e a rendszer, más kérdés. Azt nézd meg, hogy a rendszer szabályai szerint jók-e a számaid.

pamedli # 2019.11.25. 16:11

Most kaptam meg a határozatot, hogy mennyi lesz a havi nyugdíjam.
30 év elismert munkaviszony után, havi 28 ezer forint.
3 ezerrel több, mint a létező legalacsonyabb nyugdíj.
Hogyan lehetséges ez?
Kár volt fizetnem a járadékot, jól becsapott a rendszer.

Rencsi80 # 2019.11.24. 21:20

Tisztelt Szakertő!
Egy kerdessel fordulnek onhoz.Edesanyam majdnem 34 eves munkaviszonnyal rendelkezik,2 gyermeket nevelt fel.En 1980ban szulettem,utanam nem kaphatott gyest,mert megelozoen munkaviszonnyal nem rendelkezett ,kozepiskolai tanulmanyait megszakitva nevelt.Hugom 1982ben szuletett,vele mar meltanyossagi gyesben reszesult.Azt szeretnenk megtudni,hogy a velem otthon toltott nevelesi ido beszamithato e a jogosultsagi idobe.Varom mielobbi valaszat!

monoszkop # 2019.11.21. 08:04

Egyrészt a nyomtatványon fel kell tüntetni azt, hogy mely naptól (dátumtól) kéri az ellátást, másrészt a hatályos Tny. szerint az igényt legfeljebb 6 hónapra visszamennőleg lehet érvényesíteni, ebből következően nem releváns a leadás napja, de (ha mindenképpen szeretné elkerülni) az esetleges félreértések és ügyviteli hibák elkerülése érdekében javasolt januártól kérni és januárban leadni az igényt.

Pixi11 # 2019.11.21. 07:50

Tisztelt szakértők!
Már elértem a nyugdíj korhatárt ,de csak jövőre megyek el nyugdíjba mivel akkor több lesz valamennyivel.
Kérdésem annyi lenne, ha Január legelején szeretnék elmenni , akkor előtte egy hónappal már adjam be vagy csak majd jövőre,az adott napon a kérelmet ? Azt mindenképpen szeretném elkerülni, hogy nehogy véletlen még az idei évben kerüljek nyugdíjba .Lényeg hogy mikor adjam be kérelmemet ?

Linnax # 2019.11.20. 11:38

Bocsi, néztem más eseteket, de most ott tartok, hogy már azt sem tudom, amit eddig. Végképp belezavarodtam!
Annyi lejött, hogy intézkednem kell!
Annak idején az ezzel foglalkozó profi kolléganőm mindent kiszámolt, az éveim (kb. 38,5 év munkaviszony) alapján kicsit több öregségire számítok.
Hozzá fordultam volna, de ő épp akkor ment nyd-ba.
Ezért kerek szépen választ, hogy mik a teendőim, és mennyire siessek, hogy ne legyek ellátatlan!
Köszönöm még egyszer, nagyon várom a válaszát!