Nyugdíj


Lyonee # 2019.01.20. 12:38

Nem vagyok szakértő, de számításaim szerint sajnos nem fog feléledni, nem fog özvegyi nyugdíjat kapni.

Éva57 # 2019.01.20. 09:41

Tisztelt szakértő! Férjem 2011 januárjában elhunyt,én 2012 február végéig kaptam ideiglenes özvegyinyugdìjat, én 1957 szeptemberi születésű vagyok. Az lenne a kérdésem,hogy jogosult leszek majd özvegyinyugdìjra?Köszönettel Éva 57

Lyonee # 2019.01.12. 20:24

kjt. 30. §
(1) * A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30/D. §-ban és a 32. §-ban foglalt korlátozással - felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha

d) a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül [Mt. 294. § (1) bekezdés g) pont].
/betölti a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt és min. 20 év a szolgálati ideje

(4) * A közalkalmazotti jogviszonyt felmentéssel meg kell szüntetni, ha a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdésében foglalt feltételt legkésőbb a felmentési idő leteltekor teljesítő közalkalmazott kérelmezi.
/ez csak a nők 40 éves nyugdíjával kapcsolatos

KPGG # 2019.01.12. 16:46

Ildi62 hozzászólásához kapcsolódóan lenne egy kérdésem. Hogyan van a felmentési idő? Két tanár kollégám is van, akik a most folyó tanévben mennének nyugdíjba. Ők azt szerették volna, ha az öregségi nyugdíjkorhatáruk betöltése előtt igénybe vehetik a felmondási időt, tehát kvázi korábban mehessenek nyugdíjba, férfiakról van szó. És azt magyarázza nekik a vezetés, hogy csak a korhatár betöltése után vehetik igénybe a felmentési időt (köznyelvi nevén sétálóidőt), addig mindenképpen dolgozniuk (tanítaniuk kell). Viszont hallottunk olyat, hogy másik iskolában meg adták sétálóidőt kollégáknak a korhatár betöltése előtt. Most akkor ez törvényileg hogy van?

Köszönök minden értelmes hozzászólást a témában előre is.

drbjozsef # 2018.12.20. 11:52

Igen, bocsánat, munka az.

Lyonee # 2018.12.20. 10:56

Egy szerzett jog, amivel bármikor élhetsz. Az alábbi hozzászólás részben téves. Legalább 40 év jogosultsági idő, amelyből minimum 32 év a munkában töltött idő.
Arra is figyelj a felmentés kérésénél, hogy a szolgálati időd, -ami biztos több lesz 43 évnél, ha nappalin végeztél- meglegyen a 44-45 év. Minden év 2%-t jelent és bosszantó, ha 1-2 hét, hónap hiányzik ebből.

drbjozsef # 2018.12.20. 04:33

Ildi,

Persze.
A nők kedvezményes "40 éves" nyugdíjához MINIMUM kell 40 év jogosultsági idő, amiből MINIMUM 32 év szolgálati idő kell legyen. Ha ezek megvannak, utána bármikor kérheted.

Ildi62 # 2018.12.19. 18:47

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék, hogy a nők 40 nyugdíjat csak pontosan a betöltés idejében lehet igénybe venni, vagy akár 40,5 év után is választhatom ezt a lehetőséget. Tanárként dolgozom és nyolcadikos osztályom lesz a jövő tanévben, amikor aktuális lenne számomra a nők 40 kedvezményes nyugdíja. Szeretném is igénybe venni, de az osztályt szeretném végig vinni útjukon. 2020.januárjában már a felmentési időmet tölteném, így egy fél évre más osztályfőnökük lenne, ami nyolcadikban nem szerencsés. Szeretnék még egy fél évet velük tölteni és utána igénybe venni a kedvezményes nyugdíjat. Igen ám, de akkor így már nem 40 hanem 40,5 év telne el. Igénybe vehető-e így is a kedvezményes nyugdíj vagy erre nincs lehetőség a jogszabályok szerint?

Válaszát előre is köszönöm!

Lyonee # 2018.12.13. 21:09

Nem is kell kérned. A munkáltatód indoklás nélkül csak akkor mondhat fel, ha már betöltöd a rád érvényes nyugdíjkorhatárt. És ezután jön még a felmentési idő.
Egy esetben nem sikerülhet. Ha netán köztisztviselő lennél, mert akkor a nyugdíjkorhatár betöltésekor megszűnik a jogviszonyod. Nem te, és nem a munkáltató szünteti meg, hanem megszűnik magától.

szöbö # 2018.12.12. 13:57

Tisztelt Szakértő!
2019.02.20-án töltöm be a 64. életévemet, de csak 2019.03.01-én szeretnék nyugdíjba vonulni, mert így meg lenne a kerek 46 év munkaviszonyom.

Kérhetem a munkáltatómtól a munkaviszony fenntartását 2019.02.28-al bezárólag, illetve a nyugdíjba vonulást 2019.03.01-től?

Köszönöm szakértő válaszát.

jutka61 # 2018.12.04. 11:44

Tisztelt Szakértő!
1975. 08.27 és 2015.08.03-a köszött
35 év 265 nap nyugdijogosultág elbirálásához figyelembe vehető szolgálati idővel,
34 év 229 nap nők kedvezményes öregségi jogositó idővel, ezen belül
28 év 173 nap kereső tevékenységgel járó biztositási vagy azzal egy tekintet elá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel renkezem.
2015 óta is folyamatosan dolgozom. 6 családot szültem, és neveltem.
Nem tudok eligazodni a zörvények között, ezért is fordultam Önhöz. Szeretném megtudni, hogy mikortól igényelhetem meg a nyugdijat? kb. mennyi időt kell még aktivan dolgozom?
Nagyon szépen köszönöm a válaszát!


1975-2015 között
35 év 265 nap szolgálatiido. 34év 229 nap nyugdijra jogosito,18 év 173 nap jogviszonnyal szerzett ido. Várhato nyugdij? Köszönöm v

Hajnalmadár # 2018.11.26. 20:17

Tisztelt Szakértő!
58 éves 5 gyermekes édesanya vagyok. 18 évet voltam összesen gyesen, gyet-en a gyermekeimmel, egyénként alkalmazottként, pedagógusként dolgoztam. Szeretném megtudni, hogy a nyugdíj összegének kiszámításakor a gyes/gyet-en töltött idő hogyan számít bele? Ha a 18 év alatt tanítottam volna, mennyivel lehetne több a nyugdíjam?

jigger # 2018.11.22. 11:05

Tisztelt Szakértő!

2001-től I. csoportú rokkant nyugdíjas lettem 27 év 188 nap jogviszonnyal, 2012-től rokkantsági ellátás lett a rokkantsági nyugdíj helyett.
2008 után 4 évet dolgoztam teljes munkaidőben, és kb. 2,5 évet 4 órában. 2019-be érem el az öregségi nyugdíj korhatárt.
Kérhetek-e új nyugdíj megállapítást? Mivel az elmúlt években rendszeresen kaptam az emeléseket, két alkalommal ameddig rokkant nyugdíjas voltam rendkívüli emelést is. Ezek miatt ha a jelenlegi ellátásom magasabb lenne mint az újonnan megállapított, akkor választhatom-e a magasabb ellátást? Vagy erre új nyugdíj megállapítás kérése esetén nincs lehetőségem.

Köszönöm szakértő válaszát:

jigger

Janicsek (törölt felhasználó) # 2018.11.08. 17:59

Tisztelt Szakértő

Ez év juniusától nyugdíj előtti álláskeresési járadékot kapok, Jővőre el érem a nyugdíj korhatárt, van 43 évem,de azt szeretném kérdezni menyire befolyásolja a nyugdíjamat hogy előtte való évben nem volt munkahelyem.2018 juniusba megszünt, 2019 augusztusba nyugdíjba megyek.

Köszönöm: János

willa # 2018.11.06. 03:56

Kedves Szakértő!
Segítséget kérnék a nyugdíj előtti adategyeztető értelmezésében ahhoz, hogy el tud e menni nyugdíjba az a hölgy 2019. jan. 1.-től, aki 40 év munkaviszony utáni nyugdíjat szeretne igénybe venni, és az adategyeztetés folyamán a következő tájékoztatást kapta a szolágalti éveiről 2015.12.31. napjával bezárólag:
"A fent megjelölt időszakra (1973. 09.01 – 2015.12.31) vonatkozóan Ön összesen
• 40 év 134 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idővel
• 35 év 361 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel és ezen belül
• 32 év 344 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel rendelkezik."
Az azóta eltetlt időben is teljes munkaidőben foglalkoztatott biztosított.
A kérdés hogy el tud-e menni ennyi szolgálati évvel 2019.jauár 1. napjától a nőket megillető 40 év szolgálati idővel nyugdíjba?

sajóka # 2018.10.19. 16:10

Április 02-től vagyok jogosult résznyugdíjra, mindent időben leadtam, de az osztrák munka igazolása nem érkezett meg ezért a megállapítást felfüggesztették. Fellebbeztem, lemondtam az osztrák idő igényemről, de június óta válaszra nem méltatnak.
Mi a teendőm, hogy folytassák a megállapítást?

kérdező26 # 2018.10.02. 05:29

Chava és drmosza köszönöm szépen a válaszokat,sokat segítettetek. :)

chava # 2018.10.01. 12:27

Tehát akkor elvileg az Áttv. hatálya alatt megy nyugdíjba (ha addig nem változtatnak a szabályozásokon :-)
az Áttv. a jubileumi jutalmat elismerésnek nevezi,egyebekben háttérjogszabályként a Kttv-t (a közszolgálati tv-ről szóló tv.) kell alkalmazni rá.
Számomra is meglepő, hogy sem a Kttv., sem az Áttv. nem rendelkezik olyan "kedvezmény"-ről, mint a Kjt.
Véleményem szerint Önre az Áttv. 21. § (2) bek.-t kell majd alkalmazni: „ "A szolgálati idő elismeréseként az (1) bekezdésben meghatározott összeg az állami szolgálati jogviszonyban töltött idő elérésének napján esedékes".
:-(

De ki tudja mi lesz az akkor hatályos szabályozás...

kérdező26 # 2018.10.01. 12:09

Chava, köszönöm a választ,jelenleg a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény hatálya alá tartozom,ami 2019 januártól fog változni,onnantól az állami tisztviselőkről szóló törvény vonatkozik majd rám.

chava # 2018.10.01. 12:00

@kérdező26 szakértő nem vagyok, de úgy gondolom, hogy ha a Kjt. hatálya alatti a jogviszonya, akkor:

78. § (3): „Ha a közalkalmazott jogviszonya a 30. § (1) bekezdés d) pontja alapján szűnik meg, részére a megszűnés évében esedékessé váló jubileumi jutalmat az utolsó munkában töltött napon ki kell fizetni.

kérdező26 # 2018.10.01. 07:05

Tisztelt Szakértők!
2021 augusztusában töltöm a nők 40 évéhez szükséges szolgálati időt,de csak 2022 januárban lesz esedékes a 35 éves jubileumi jutalom (nem a közszférában telt a 40 év).
A négyhavi összeget nem szeretném veszni hagyni azzal hogy a 40 év betöltésekor kérem a nyugdíjam megállapítását. Az a kérdésem hogy lehet-e kérni a jubileumi jutalom megállapítását már 2021 augusztusában? Sajnos erre vonatkozóan nem találtam jogszabályt,de úgy rémlik mintha régen lett volna lehetőség arra hogy ha fél éven belül elmegy valaki nyugdíjba az esedékesség előtt,akkor kifizetik.
előre is köszönöm a válaszokat.

fulcrum68 # 2018.09.30. 16:02

Tisztelt Szakértők!

Szolgálati járandósként dolgozom s sok cikket olvastam a 2019 évi változásokról.De nem világos előttem hogy számomra megszűnik e a kereseti korlát jövő évben vagy marad minden?Dolgozhatok nagyobb összegért vagy továbbra is figyelnem kell az éves minimálbér18 szorosát??

Köszönettel előre is!

frinyd56 # 2018.09.27. 09:27

Tisztelt Szakértők!
A Nők 40 éves nyugdíjazási lehetőségével élve 2017. dec. 31-vel kértem a nyugdíj megállapítást.A megküldött határozatban megállapított összeget reklamáltam. Felülvizsgálták, az új összegről 4 napja kaptam kézhez a határozatot. Időközben azon információhoz jutottam, hogy kérhettem volna 2018.01.01-től is megállapítani és ha az kedvezőbb összeg, azt kérni.
Ha valóban igaz, akkor az újra megállapított határozat 15 napos fellebbezésével élve kérhetem ennek megállapítását és biztosítását? A határidő vészesen fogy, sürgössége miatt várom mielőbbi válaszukat, melyet előre is köszönök.

NagyEdgár # 2018.09.11. 06:52

Tisztelt Szakértők!

Szolgálati járadékban részesülök (korábban korkedvezményes nyugdíjas voltam).
Ausztriába tervezek költözni az ott élő osztrák barátnőmhöz. Munkát is tervezek vállalni. Ezzel kapcsolatban lenne kérdésem:
Ha meghaladja az osztrák jövedelmem az itthoni minimálbér másfélszeresét, akkor felfüggesztésre kerül-e a járandóság kifizetése? Illetve, ha 7-8 év múlva felveszem az osztrák állampolgárságot elvesztem-e az magyar járandóság folyósítását illetve az akkor már (65 évet betöltöm) öregségi nyugdíjamat? (Ha jól tudom kettős állampolgárság nincs, így csak osztrák állampolgár lehetek)
Köszönöm a megtisztelő választ!

Lyonee # 2018.09.10. 16:44

Kimaradt, hogy várható valorizációs szorzó.